Автор Тема: Estate VS MPV - Игра на простор  (Прочитано 64599 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #60 на: 26 Мај 2016, 01:30:30 am »
кхм кхм....



има толку многу место, што и од нај блиските комшии, може (ако сакаш) тебе да ти падне честа да ги возиш на последната вожња во вечниот мир... ;D ;D

шала на страна... не МПВ по мој избор. според мене и моите нормативи, само солиден караван со солиден багажен простор, пред се заради аероднамиката, автоматски и брзината на возење, како и исплатливоста. конкретно во воловите, позади се седи комотно се додека не влезе некој колку мене позади. ама тогаш мислам дека ние имаме друг проблем и колата уствари си е сосема ок, туку и во камион да седнам, тесно ми е... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #61 на: 26 Мај 2016, 01:30:49 am »
Многу вакви почнав да глеам тука, па почнаа да ми фаќаат око...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Вакво едно у 330d верзија, уопште не би ми пречело.

Сакам и јас од дрогата што ја земаш.  ;D  ;D  ;)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #62 на: 26 Мај 2016, 08:16:35 am »
....

Тоа е компромис. Банзаи на почетокот го постираше правилниот избор. Поголемиот брат.  ;D ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #63 на: 26 Мај 2016, 08:43:21 am »
Многу вакви почнав да глеам тука, па почнаа да ми фаќаат око...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Вакво едно у 330xd верзија, уопште не би ми пречело.

Само да те корегирам.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #64 на: 26 Мај 2016, 09:00:53 am »
Со хD се губи голем дел од духот на БМВ. Иако моментално околу 70% од новите БМВ-а кои се продаваат се хD.

За неколку години, RWD БМВ ќе бидат чиста егзотика. 
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #65 на: 26 Мај 2016, 10:01:05 am »
Начнавте нешто, па ајде да го продискутираме иако ќе отиде дискусијата офтопик - осеќам.

Тоа BMW3 туринг конкретно како кола од 4.6 метри караван има доста малку место. Сепак темава е „Игра на простор“. Имено багажникот под полицата е само 495 литри. А и седиштата не нудат којзнае колку место во кабината. Понатаму мислам дека нема резервно тркало никакво. коефициентот на отпор е околу ~0.30 што е повисока бројка од старото BMW3. За споредба Туран има 0.29, а Ц класа караван 0.24. Вожњата е камен. Што значи сето тоа во суштина? Позитивна работа кај BMWто е што се нуди со M-Paket седишта кои се многу добри за седење со убава позиција. Другото е само еден голем компромис.

Кога сме на тема простор, Honda Civic хеч (не караван!) Нуди 477 литри багажен простор, Peugeot 308 исто хеч (не караван!) нуди 470 литри багажен простор. Пежото 308 дури има подобра аеродинамика од БМВ со 0.28-0.29. Значи се доста блиски со BMW 3 touring во тој поглед. А воедно ќе се и многу поефтини за купување и одржување, а и поекономични. Караваните спомнати како и MPV се со многу повеќе простор во кабината, и многу поголем багажник од BMW3 touring, како и поаеродинамични, поекономични, помеки во суспензијата и слично.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #66 на: 26 Мај 2016, 10:16:03 am »
Кога се зборува за BMW се мисли на

http://www.motorauthority.com/news/1103995_full-details-on-bmws-new-quad-turbocharged-diesel

Eдно вакво во петка ван со X погон.

X погонот е важен за да не излеташ на право кога врне дожд.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #67 на: 26 Мај 2016, 10:39:49 am »
X погонот е важен за да не излеташ на право кога врне дожд.

Џереми е само еден дебел орангутан.


@Дени

Да. Но возните својства на 3ка лимузина и 3ка туринг се идентични низ целата гама на мотори. Возните својства на сите други коли во седан/караван изведба се различни. Сум имал среќа да возам седани и каравани од различни класи на БМВ. Нема никаква разлика во држењето на патот, осетот за колата и динамиката.


И на крајот на денот, сите овие цифри не значат ништо. Толку литри таму, онолку литри онаму, кога вошката е гроб. Ниту ти го дига, ниту ти прави ќеф, безлично и млитаво стои на пат, те носи од точка А до точка Б.

Е сега таква млитава и безлична кола каква што е плус претворена во МПВ ги има сите големи бројки на хартија. Најголем багажник, најмногу простор за глава, колената ти стојат прави, децата позади можат оро да играат, можеш да спиеш позади, да кампуваш, има помал драг коефициент, има простор ехеее. Епа целото тоа доаѓа и со тегличка за женати да ти ги чува ташаците во неа кога ќе те шкопаат ако ги дадеш парите за такво нешто.

Автомобилската индустрија си ги покрива сите аспекти од пазарот, и открива нови пазари со такви недоумици од автомобили. Целото тоа го квантифицира со бројки дека ти треба таква кутија, толку литри за багаж, онолку простор за глава, а во исто време е толку компактна што и жена може да ја вози без да се осеќа преплавена со габаритите на самиот автомобил. Бре Мајката. Ако тоа не е суптилно подигравање со женската интелегенција не знам што е.  :)

Тука кадешто живеам ги има премногу МПВ. Не одрекувам. Имам многу колеги на работа кои возат МПВа. Туку се фалат, волку оди, толку оди, така е, вака е, ова има она има. Друже немаш ни 40, имаш едно дете, и веќе те шкопале. Требало простор. Кога ќе патувал, ќе му било удобно. Курац ти треба простор, туку женати те натерала да си купиш такво нешто, затоа што било полесно за возење, другарките/сестрата имала исто, и ѝ изгледало практично. А гледаш и на него браниците подизгребани од паркинг. Оти многу лесно се возело...


Малце ќе дигресирам кога конкретно зборуваме за БМВ. Марјанот спомна 5та врата. БМВ направија и МПВ. 2ката со преден погон. Срање. Но. Во исто време направија 4ка и 6ка со 5та врата. Коли кои ги имаат возните својства и изгледот на респективните седани, пропратени со практичноста на 5та врата. Ако ги погледнеш продажбите, растураат во таа категорија.


Пс. Немам намера да звучам остро, или дека се расправам. Едноставно, со играта на некакви бројки (истото мислење го имам и за тестовите на Нурбургринг) се поентира за купување/продавање на возила. Мажите се палат на бројки од рингот, жените се палат на бројки за практичност и привидна леснотија за управување.

Ппс. А мешањето непремиум со премиум возила и развојот на компоненти и елементи кои влегуваат во нив едноставно нема споредба. Не знам дали некогаш си живеел со премиум и непремиум кола во исто време, па да осетиш реална разлика меѓу двете.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #68 на: 26 Мај 2016, 10:59:39 am »
Имаш премногу остри погледи кон „машки“ и „женски“ и стереотипи. И тоа е во ред. Медиумите сакаат да го продадат тоа.

Јас конкретно еве, да тргнам од себе, ич не ми е гајле колку има на нирбургринг колата. Зошто? Зошто нема да ја возам на нирбургринг. Скоро нико не вози на нирбургринг процентуално ако гледаш, или па на било која патека. Од друга страна возам на автопат, и на кривулести патчиња, се пикам по паркинзи, и сакам да си ја товарам колата со се и сешто. Примарен ми е комфорот при возењето. Сакам да спијам и да се разбудам на море.

За мене Е класа е каде каде подобра кола од Нисан ГТР. Без разлика колку време има на нирбургринг. Не се палам на гласна кола која ќе ме оглуви на автопат. Сакам да е што е можно потивка во секој можен поглед. И да не повишувам тон кога разговарам со луѓето во колата. И многу други работи, кои на пример може да ми ги овозможи Ц-класа караван, а неможе BMW3. А некои понеизвикани марки ќе ми овозможат и уште повеќе од она што барам, и тоа за помала цена. Дали тоа ме прави помалку „маж“ од тебе? Според тебе, да. Но во реалниот свет, каде немора да се покажуваме пред другите јас се чувствувам подобро, гледано од моја точка. А ти се чувстуваш подобро гледано од твоја гледна точка. Ние сепак сме различни човечки битија. Јас си сакам простор/тишина/мекост/неприметност, ти сакаш тврдост/бука/динамика/приметност. Ништо страшно.

Само се лажеш дека женските не сакаат Мечки да им купи „бато“, и да се пуваат во X6 или некоја (било каква) скапа кола. И жените не се сите исти. Некои сакаат да се покажат, некои сакаат да уживаат, некои сакаат да се машки - крај краева.

П.С. Знам каде води дискусијава, како што и напоменав.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #69 на: 26 Мај 2016, 11:12:45 am »
Мене не ми е јасно шо е фората со душеците во гепек. Мотелче, хостелче, шаторче со инфлејтибл ербед, опции милион, па избери си каросерија што ти одговара за возење. Сакаш хеч за полесно паркирање, сакаш лимузина за поголем сториџ спејс, сакаш караван за кучето да го собереш, сакаш МПВ, да се возите 7 души (друг разлог не гледам за купување ваква коцка), сакаш џипо на јоцо....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #70 на: 26 Мај 2016, 11:13:25 am »
X погонот е важен за да не излеташ на право кога врне дожд.

Џереми е само еден дебел орангутан.


Која е шансата да се имам возено во исто такво и сопственикот да ми има кажано дека колата изгубила контрола при 110кмх на дожд, на право.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #71 на: 26 Мај 2016, 11:13:58 am »
За вкусови не се дискутира, по нив се плука. ;D

Но. Еве да ги погледнеме формата на рачките за рачни кочници во МПВ.

Галакси. Пилотите имаат помали рачки за уклучување на траст.




C-max. Поголема е од рачката на менувачот.



Зафира. Исто како Галакси.



Ме мрзи да барам слики од другите модели, но речиси сите имаат таква кочница за да ја удоволи машката публика. Ако ова не е очаен вресок за враќање на изгубената машкост, не знам што е.  ;D ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #72 на: 26 Мај 2016, 11:16:58 am »
Која е шансата да се имам возено во исто такво и сопственикот да ми има кажано дека колата изгубила контрола при 110кмх на дожд, на право.

Ништо лично ама најверојатно и сопственикот е орангутан.   :D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #73 на: 26 Мај 2016, 11:18:10 am »
Мене не ми е јасно шо е фората со душеците во гепек.

Секој со своите проблеми ;D

На дени многу му е битно да има што повеќе простор, а сака да спие во кола :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #74 на: 26 Мај 2016, 11:19:59 am »
Мене не ми е јасно шо е фората со душеците во гепек.

<gOJDO Mode On>
Да може човек на раат да се исклеца.  ;D
</gOJDO Mode Off>
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.