Автор Тема: Estate VS MPV - Игра на простор  (Прочитано 64591 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #90 на: 26 Мај 2016, 21:29:25 pm »
Dacia Lodgy. ;D

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #91 на: 26 Мај 2016, 21:36:03 pm »
Таа што боље држи од Ariel Atom?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #92 на: 26 Мај 2016, 21:39:33 pm »
Колата не мора да има компромиси. Ем држи во кривни, ем простор...

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #93 на: 26 Мај 2016, 21:58:15 pm »
Logan Mpv.

Цитирам од Википедија. Ако се види и цената, колава е премија. 

[...]The Logan MCV (Multi Convivial Vehicle), launched at the 2006 Paris Motor Show, is the station wagon version of the Logan.[63] It has 5 or 7 seat versions, with a luggage space between 200 and 2,350 litres depending on how many seats are folded, and numerous storage spaces for smaller objects.
[...]
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #94 на: 27 Мај 2016, 00:25:40 am »
Tuka mnogu se rasfrlaat so litri i litri bagaznicki a nikoj ne spomnuva kako e postaven bagaznikot,ramen pod,dlabok pod i sl...
Na primer vo tiko so spusteni sedista imam niz bagaznikot staveno kamionska guma so se bandas,vo Audi A4 karavan ne ja sobira,a ima 6x pati pogolem bagaznik od Ticoto.E ajde sega.
Mnogu e bitna i formata.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #95 на: 27 Мај 2016, 00:49:55 am »
Карпатиан, ти купи МПВ затоа што сакаше или мораше?

Јас зборувам за моментот кога некој ме убедува дека купил МПВ затоа што САКАЛ, а не затоа што МОРАЛ.

пс. Зошто избра МПВ со мотор од Алфа, му опна ремап, се тркаш со “јаки“ е46ки и сеуште ја чуваш другата убавица?   :D :D


Нормално, кога патувам службено, или кога треба да се среќавам професионално со други луѓе, едно е да се појавиш со МПВ, друго е да се појавиш со седан. Едно време и јас мислев дека тоа воопшто не е важно, ама научив по потешкиот начин дека било важно. И тоа многу.  :)

Види, така е, МPV/Караван се купува од практични причини.

Јас потполно ја сфаќам убавината од кола што навистина ти прави мерак. Затоа сме и на форумов така? Сите го знаеме тоа чувство.

Исто го разбирам и ова што го кажуваш, за деловните потреби. Колку и да звучи чудно, во што кола се појавуваш на деловен состанок некогаш makes or breaks.

Поентата е следна (што ти малку ја начна).

MPV/Караваните се екстра добри и практични возила. Да, точно, ја немаат убавината на еден двосед, или да речеме спортски седан, но тоа не значи дека немаат соодветни квалитети и пружат вистинско задоволство за она што се концепирани.

Ако од VW Polo GTI ќе излезиш отепан после 350км возење (отприлика 4 саати горе долу), од MPV излегуваш релативно свеж.

Не те боли ни дијафрагма, ни нозе, ... Не знам сега ова е субјективно ...2 метра магаре сум па тешко ме собира во мали возила :D

Она што сакам да го потенцирам е што нема потреба да се хејтаат МPV/Комбиња/Каравани.

 Тоа е само медиумска приказна што ти ја всадуваат во глава. Демек ако возиш MPV ти е одземена слободата, ветер во магла.

Оти знаеш, ако возиш четири вратен седан ...ти си слободен човек. Ма немој! :)

Кога ќе го отвориш багажникот и ќе ја размонитраш количката,...исто изгледаш дали си со MPV или со M3 седан :D Истата слобода ја имаш :D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #96 на: 27 Мај 2016, 01:01:32 am »
Исто и кога ќе го извадиш курот исти ти е без разлика дали си дошол со м3 или автобус...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #97 на: 27 Мај 2016, 01:34:16 am »
Исто и кога ќе го извадиш курот исти ти е без разлика дали си дошол со м3 или автобус...

Егзакли! :D


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #98 на: 27 Мај 2016, 07:08:03 am »
Tuka mnogu se rasfrlaat so litri i litri bagaznicki a nikoj ne spomnuva kako e postaven bagaznikot,ramen pod,dlabok pod i sl...
Na primer vo tiko so spusteni sedista imam niz bagaznikot staveno kamionska guma so se bandas,vo Audi A4 karavan ne ja sobira,a ima 6x pati pogolem bagaznik od Ticoto.E ajde sega.
Mnogu e bitna i formata.
Битна е за некои луѓе, за некои пак е побитно да има капацитет. А за некои и двете.

Само не разбирам од кои причини не ја собирало во A4?


Во висина не ја собира, или заради косите седишта?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #99 на: 27 Мај 2016, 07:20:41 am »
Тикото се спуштило како болид со гумата позади :)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #100 на: 27 Мај 2016, 07:35:23 am »
......

За мене и Полото е вошка. Секоја мала кола е вошка. Поло ГТИ е вошка на реактивен погон. Со тврда суспензија е рецепт за забава. Мала брза, убиствена. Пука од адреналин.

Сум се возел во мали коли. Јас не сум висок колку тебе, ама сум габаритен момак. Така да, и јас излегувам здрвен од вошки и ханчбекови.

А за “хејтање“/мразење/штоидае, ниту ги хејтам ниту ги мразам МПВ возилата. Ниту па сум рекол лош збор за оние што ги возат од што мораат. Познавам луѓе кои одржуваат мал бизнис со таков тип на возило. Ама тоа веќе преминува во категоријата бизнис, правење пари, а не мерак од возило.  За караваните немам баш ништо против. Многу од нив ми се убави и би ги возел.


Јас имам проблем со тие што ме убедуваат дека од многу голема желба и мерак си ја купиле. И имале просторче ваму и фиоки таму. Да си ги чуваат шминките и лакот за нокти.


пс. Темава сме ја дискутирале и на работа, па ги презентирам моите импресии. Меѓудругото кај нас можеби и не значи тоа, ама во околината во која се движам пасив-агресив однесувањето е стандард заради одржување некакво ниво и социјална конвенција на неповишување тон, па многу добро знам како и зошто се купени тие возила.

Шефот 90% патува сам, а има Волво дизел караван, од оние брзите.
Еден друг колега, се ожени пред една година. Имаше Гољф 5ка 2.0 FSI модифициран, спортска суспензија, дрн дрн. Сега има Галакси 2.2тдци со спуштена спортска суспензија, 18ки гуми, рачна кочница како на спејсшатл, и затемнети прозорци. Друг колега имаше претходно Корса ГСИ, па после си купи Ц-Макс, па го продаде и си купи Зафира како твојата. Па ја спушти, па ги тонира прозорците, па поголеми бандажи со гуми со голем брзински индекс, итн.  Трет имаше некаков седан (заборавив), па сега си купи Туран 1.2 тси.

Сите потајно си плачат за претходните возила.  :)

ппс. Не ми одговори, зошто си ја чуваш алфата?  ;D


Исто и кога ќе го извадиш курот исти ти е без разлика дали си дошол со м3 или автобус...

100% се согласувам. Ама прво за да најдеш некоја да го вадиш курот треба да се покажеш. Инаку ништо од бизнисот.  ;D

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #101 на: 27 Мај 2016, 07:46:40 am »


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #102 на: 27 Мај 2016, 07:52:04 am »
Чудо едно колку личи на хендикепирано комбе.... Чудо!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #103 на: 27 Мај 2016, 08:30:56 am »
Се сложувам со Симо. Јас на времето сакав да имам 156 Sportwagon 2.4 JTD. Подобро изгледаше од седанот а имаше и подобар багажник.

Дени, грешка си за бемвето, нема  бмв со крута вожња.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #104 на: 27 Мај 2016, 08:34:15 am »
МПВ би ми понудило простор над глава... Чинам Зеро кажа нешто као, простор над глава имам и во Порше 911...
Мене не ми треба простор над глава, ми треба простор у багажник - затоа караван. Не ми треба филинг на комбе, ми треба филинг на кола - затоа караван. Практичност ќе ти понудат двата типа на возила, ама на различен начин. Две победи за караванот и едно нерешено :)

Што се тиче повисоката седечка позиција, не мора да значи дека по дифолт таа ти нуди подобра прегледност или што ти ја знам. Прегледноста има и други позначајни фактори, не само седечката позиција. Рецимо Х6 има повисока седечка позиција, а нема никаква прегледност.

По мене, поглупо нешто од спуштање на МПВ е спуштање на СУВ.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.