Автор Тема: Негативни искуства со продажба на предмети (од членови на carclub.mk)  (Прочитано 20827 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Ќе кажев нешо за позитивно искуство при пазарење од клабер, или за негативно што не е од пазарење, ама нишо, офтопик би било.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Ај да му одговорам на Рики, сега ја гледам темата.

Прво еве го огласот од мобилните, со слики од самите мобилни

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,18709.0.html

Едниот (HTC) го зеде Onak и еве нека кажи тој дали беше се како што му објаснав по пп или го заебав и него.

Е сега за Алкателот

1. Слики има во темата без и со маска, се гледа состојбата на мобилниот плус пошто се користеше и го доби со се силиконска маска и не беше изваден од неа не заприметив некакво поголемо оштетување а и немаше ништо посебно за да речиш сум те "заебал".

2. Еве ја порака од тебе :
- Druze za alkatelot ako biva na 1200 so moi trosoci za kargo,pod uslov ekranot da ne e greban :-)

- И мој одговор : Бива друже, ќе ти пуштам утре слики од екранот да се увериш дека не е гребен, има заштитна фолија на него и под неа нема ни гребка, а ни на неа. Како и да е ќе добиеш слики. Поздрав.

На што ти одговори

- Nema problem druze cim velis deka nema grebnatinki,taman rabota do tolku da ne si veruvame :-) ,bitno mi kaza deka raboti na site mrezi i gledam so nego 4gb memoriska...slobodno prakaj eve ti podatoci

Значи како што побара така и го доби, без гребнатинки на екранот, работи на сите мрежи и плус гратис меморска од 4 гига и футрола... комплет со полнач и документи како и кога е купен.

Дугмето за отклучвање работеше супер, мобилниот се користеше до последен момент пред да ти биди испратен по карго, џабе ќе се убедваме дали чинело или не, јас ќе тврдам дека во мене работеше како што треба, а ти ќе кажваш дека не ти работело... дали се оштетило при транспорт или тебе не те бива незнам.

Друго за акаунтот незнам што да ти кажам, сигурно можело да се најавиш и од твој акаунт ама не си знаел каде и како, тоа не е проблем со мобилниот туку со корисникот.

Мобилниот беше работен прво од брат ми кој го купе нов, па потоа од женската моја. Имаше нов дисплеј ставен пред 2 месеци кој ме кошташе 1500 денари, мемориската картичка 400 денари.... а ти го доби за 1 200 денари и сум те заебал.

Условите кои ги побара за мобилниот ти беа исполнети, како што побара така и беше, слики лично од мобилниот имаше и цената беше повеќе од фер. Ако уште мислиш дека сум те заебал, алал нека ти е.
Ај јас да те прашам неколку работи
1.Дали онак го видел Алкателот,слободно нека каже каков е бил,значи телефонот имаше силиконска маска ама под силиконската маска беше целиот исчукан,стакленцето на камерата беше целото изгребано и камера имаше рамно како VGA,на форумот телефонот ти е сликан во темница и башка беше од долната страна целиот исчукан (кога телефон има силиконска маска за мене е логично да не е изгребан/чукан позади) плус тоа не гледам некоја логика на исчукан телефон да го носам во маска,да реков и во првиот пост дека телефонот на екранот нема гребнатини и има фолија,за позади ништо не те прашав како е сочуван (тоа го пишав и во првиот пост)и тоа е како оправдано АМА ДЕКА ТЕЛЕФОНОТ КАКО СЕГА ШО ПИША ПОГОРЕ ДЕКА НЕ Е ИЗВАДЕН ОД МАСКА,НЕ ЗАЕБАВАЈ МОЛИМ ТЕ
2.Не сум добил никакви документи со него ни кога е купен ни од каде е купен така да не зборувај на памет,значи телефонот го добив со кутија од сони ериксон W100 (Spiro),внатре беше телефонот со 4гб мемориска,црвена гумена маска и самсунг полнач (од старите модели БЕЗ УСБ Кабел)
3.Дугмето не работеше како шо треба,и не убедувај дека се оштетило при транспортот (карго),и ако мислеш дека јакиот телефон шо не можам да се управам,не ме зафркавај,телефонот не беше за мене ама кога ја увидов состојбата ми беше срам да го предадам на тој шо требаше,и му пренесов дека телефонот не е пратен по карго
4.Мислам дека ти воопшто го немаш погледнато телефонот (ако е твој),ми зборуваш како друг телефон да си ми пратил
5.имаше веке 2 акаунти од кој беше најавен од кој и ништо не можеше да се симнува апликации,кога одеш у Play Store бараше пасворд за акаунтите,не можеше да се логира уште 1 акаунт,едноставно телефонот беше кракиран,не можеше да се рестартира
6.Ајде веке кажи ако јас немам поима од телефони зошто ти не си го рестартирал?или и ти не се разбираш сигурно?
7.Не ме интересира ши си менувал екран за 1500 денара,картичка 8гб ти е 250 денара,од кај си ја најдел ти 4гб за 400 денара повторно не ме интересира,јас купив кола 5200 евра па ја слупав,и ја дадов за 600 евра и сеа да му барам на тој 4000 евра да ми даде?(поентата е дека едноставно толку вреде)
8.Ти пишав уште на 9 декември,зошто досега ништо не одговори,јас го платив телефонот 1200+карго 120+30км одев до карго и истрошив 200 денара и сеа испага 1520 денара,а го дадов за 800 денара
9.Од мене толку,битно доверба немам повеке
10.Позитивно искуство имам со 4-5 форумџии од кои веке сум купил ствари и сум немал проблеми
11.Темава ја отворив за секој да се изјасни ако некој има негативно искуство со купување на предмет со членови од carclub,мислам дека и треба да постои таква тема но без расправии и закани,едноставно на купувачот ако не е тоа шо очекува од продавачот тогаш нека се договорат тие,а ако одбива продавачот да контактира тогаш купувачот нека се изјасни во темава,исто треба да се отвори и за позитивни искуства или ова да се преименува во позитивни/негативни искуства со продажба на предмети (од членови на carclub)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Ќе кажев нешо за позитивно искуство при пазарење од клабер, или за негативно што не е од пазарење, ама нишо, офтопик би било.

Ако може за позитивно искуство, да те пишам тебе за S2-ката. Или сакаш да те пишам за негативно, као демек ти си крив што истиот телефон другарката го тресна од плочки? ;D Бирај!

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Негативно е што никој не ја треснал другарката, али ај. (no offense :D )

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Друже, незнам и јас зошто се објаснувам со тебе. Слики од мобилниот имаше, ти прашав дали сакаш уште слики ми одговори не ти требаат, битно ти беше само да работи на сите мрежи, да не е изгребан екранот и да добиеш гратис 4 гб мем. картичка. Условите сите ти беа исполнети, мобилниот го доби испод цена ( види што се продава за тие пари) и уште не си задоволен зошто не бил нов и како сум те заебал.

Инаку, за рестарирање ти ако не знаеш затоа постојат луѓе што се занимаваат со тоа и ќе ти го рестартираа, дугмето дека не работело тоа тешко дека ќе повервам и последно капачето задно дека било изгребано на едно место, фала богу половен е мобилниот и користен.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Извини друже ако сум те навредил. Јас само реагирам на педерски постапки. Затоа е форумов. Објаснете се доколку сакате.
Нема потреба да се објаснувам, најмалку со тебе, затоа уште еднаш не се мешај кај што не треба!

Прч: Ти ѕвонев да ми кажеш што те мачи, ама не дигаш, јави ми се ако имаш некој проблем.

Се е кажано јас само пишав негативно искуство. Нема потреба да кревам телефон нема за што да се разговара. Коа разговаравме како пријатели ти ме заеба.
Да ти повторам 2 твои мајстори ја гледаа, плус бевме во Порше Мк, Колевски, што уште требаше?

Тука завршувам, моето го кажав.

Требаше да кажеш дека е фарбана цела. А нејќам ни да помислам зошто ти местериозно беше утре дента во колевски откога ти ја купив не сакајќи се се сретнавме случајно или двајцата без да знаеме отидовме да ги частиме мајсторите таму, јас зошто купив кола и ти зошто.... ете не знам зошто?
Требаше јас да ти кажам дека беше фарбана, а ти и твоите мајстори што ги носеше со тебе 2-3 пати не видовте дека е фарбана на неколку места? Они не ти кажаа?  Дали колата имаше скриени мани, па заради тоа сереш по форуми како јас сум те заебал? Како што ти кажав така и беше. Направен редовен сервис уље Omv сите филтри,сменето водна пумпа, како и сите затегачи, како и сите каиши, сменети предни дискови и плочки(како гаранција ти ги дадов и старите делови), 4 ганц нови Barum Bravuris 2, + комплет зимски бандажи со гуми од кои 2 Continental TS830 и 2 Hankook. Ти кажав дека сум сменил 2 бобини, + ти дадов исправна резерва.

Значи колата немаше скриени мани, туку тебе ти пречело што била фарбана на неколку места, ако ти значи така ја купив и јас па не плачев.

Иначе кај Колевски бев заради закажување на редовен сервис на службени коли, така да нема ништо мистериозно тука.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Со отварањето на темава се најави апокалипсата на форумот.
Мислам дека тука започнува крајот.

Ке бидат наскоро откриени сите мистерии.
Кој на кого му го испушил а му бил мал, кој на кого му го закачил со се јајца а му рекол дека само главичката ке му ја стави и слично.
Сите привидни пријателства ке се распаднат, сите вистински пријателства ке се растурат, ке има скршени срца, девијации на носната коска, општење со женскиот дел од поблиското семејство итн итн.

Господ е семоќен.
Амин.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Фалат само уште прислушуваните разговори.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Фалат само уште прислушуваните разговори.
Сигурен си?

А таман си мислев да го продавам лаптопот тука. Најверојатно ќе си оди на пазар, тука премногу плачипички има.  ;D ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Паметна одлука.  Шо лаптоп и колку му бараш? ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Друже, незнам и јас зошто се објаснувам со тебе. Слики од мобилниот имаше, ти прашав дали сакаш уште слики ми одговори не ти требаат, битно ти беше само да работи на сите мрежи, да не е изгребан екранот и да добиеш гратис 4 гб мем. картичка. Условите сите ти беа исполнети, мобилниот го доби испод цена ( види што се продава за тие пари) и уште не си задоволен зошто не бил нов и како сум те заебал.

Инаку, за рестарирање ти ако не знаеш затоа постојат луѓе што се занимаваат со тоа и ќе ти го рестартираа, дугмето дека не работело тоа тешко дека ќе повервам и последно капачето задно дека било изгребано на едно место, фала богу половен е мобилниот и користен.
Види друже,значи слики дополнителни не барав поради тоа шо има фолија и на сликите се гледа дека со него доага гумена маска,така што и ти пишав погоре за мене е нормално да не е оштетен позади и стаклото од камерата цело да е изгребано,значи си ставил гумена маска на сликите за да поверуваме дека е користен со маска,иначе како би се изгребало стаклото позади на камерата и позади да е излупена бојата на неколку места од удари,имав доверба и така ти пишав во порака дека нема потреба да го сликаш,таман работа да не си веруваме,за мемориската 4гб пишуваше дека оди со него,уствари ова ти е пишано на оглас 4GB storage + 4 GB мемориска....НО НО НО..тука сега има друго нешто,сега ти ми викаш ако незнам да го рестартирам да одам да барам луге да го рестартират,значи да одам по сервиси за телефони да го рестартирам твојот телефон,пак ке те прашам зошто ти не го рестартираше?зошто јас да ги исправам твоите работи ако нешто не е во ред?јас сум должен?,Пишуваш дека и документи си пратил со телефонот кога/каде е купен,зошто немаше?Повторно ке те прашам на 9 декември ти пишав дека телефонот не е како шо треба и дека сакам да ти го вратам телефонот и парите да ги вратиш,ништо не одговори,денес сме 26 декември,доста се објаснуваме,како шо реков имам негативно искуство.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Ок другар, сум те заебал. Друг пат нагласи дека сакаш нов мобилен по цена на стар. Поздрав.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Паметна одлука.  Шо лаптоп и колку му бараш? ;D
Ќе одам преку барата крајот на Март, па си мислам дали да го обновам со понов (па тогаш и ќе оди на продажба). Освен ако не го убедам брат ми да го земе.

Dell Inspiron 7537 купен Мај 2014та.

1 TB + 32 GB Hybrid
1920x1080
nVidia 750m 2GB
Оригинален Вин 10.

Држи батерија околу 8 часа. Видливи забелешки по тастатурата од користење. Користен е, интензивно, за зафрканции + работа.

Јас ќе сум пресреќен ако му земам околу 400-500 долари.  :)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Никаде не нагласив дека сакам нов телефон за тие пари,туку сочуван и нагласив по првиот пост кога ја отворив темата дека не те прашав  како е сочуван позади и дека е моја вина и може да помине,работата е шо не беше Функционален.поздрав

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Паметна одлука.  Шо лаптоп и колку му бараш? ;D
Ќе одам преку барата крајот на Март, па си мислам дали да го обновам со понов (па тогаш и ќе оди на продажба). Освен ако не го убедам брат ми да го земе.

Dell Inspiron 7537 купен Мај 2014та.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
1 TB + 32 GB Hybrid
1920x1080
nVidia 750m 2GB
Оригинален Вин 10.

Држи батерија околу 8 часа. Видливи забелешки по тастатурата од користење. Користен е, интензивно, за зафрканции + работа.

Јас ќе сум пресреќен ако му земам околу 400-500 долари.  :)


Пред да го пуштиш јавно на продажба, имај ме на ум, потсети ме. Мош` ќе имам разлог да те пишам у темава ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.