Автор Тема: Негативни искуства со продажба на предмети (од членови на carclub.mk)  (Прочитано 20828 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611

Ќе кажев нешо за позитивно искуство при пазарење од клабер, или за негативно што не е од пазарење, ама нишо, офтопик би било.

Ако може за позитивно искуство, да те пишам тебе за S2-ката. Или сакаш да те пишам за негативно, као демек ти си крив што истиот телефон другарката го тресна од плочки? ;D Бирај!

Ок, крив сум :)

Ај еве офтопик, да ја нарушам малку идилава...

Позитивни искуства со ствари пазарени од клабери (или пријатели на КарКлуб):

- Плински уред од @plimont. Секоја чест за момците од Плимонт, еднаш не ми дале причина замерка да им дадам. Посебна благодарност до @djidji кој беше од огромна помош во процедурата.

- Секогаш сум бил другарски дочекан и услужен кај @dogsecurity, без разлика дали сум купувал нешто или сум бил на проаѓање.

- Навлаки за седишта од @samad. Криминал би било да кажам нешто лошо за нив, било за услуга, цени или достапност.

- Полирање, восоцирање и хемиско чистење кај @dame. Човекот е ненормално добар у тоа што го прави.

- iPhone 5S од @zlatkoa. Телефонот земен на старо беше (и сеуште го одржавам така) посочуван него ли нов у салон да земеш. Жив се јадам што не бев у можност да ја пазарам 6-ката од кај него.

- iPod nano & Casio Edifice од @BokiCivic. Ајподот уште го користам, а саатот нема зуцка на него.

- Пуњач за у кола од @nikolabb

- Позитивно од аспект на пазарење: липот од @DasAuto. Од други аспекти не ми се погоди тој лип.

Пар други honorable mentions и благодарности си имам пренесено во соодветната тема за благодарности и пофалби.

Мислам дека не заборавив некој, нека ми извини ако сум, не е намерно. Еден мозок и за лето и за зима, а мојов веќе одамна сака на одмор да оди малку.

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Jas imam edna mala zamerka do dog security  otidov tamu pred edna godina da stavam ksenon vo Golfot i prasav cena sto kako i najvazno mi bese da svetat belo posto neli ksenon barame i on mi dava dobri ponudi 6000k 4000k i vikam jas sum od carclub forumot covekot posteno mi dava popust skoro 1000 den i mu vikam daj stavi nekoj kvalitet po tvoj izbor  ali da mi da mava na belo i on objasnuva sto kako nema da se rasfrla svetloto i nema da smeta na drugite ucesnici vo sobrakajot i super odlucuvame nekoi H7R montirat dosta strucno i pusta svetla super belo lici na ksenon i odam nakaj doma  izlagam koga ke vidam toa zolto isto ko da nemam ksenon staveno i na kogo i da kazam imam ksenon ne mi veruvat posto ne lici na ksenon i glupo mi bese uste ednas da otidam i da im kazam deka koga palam svetlo e belo ali koga ke rabotat edno 10-na min. Pozultuvat isto kao normalna sjalica malce e razocaruvacki

Суки доколку не си бил задоволен од бојата си требал да се вратиш сигурно ќе сме нашле решение. Чисто за информација нема боја како ксенон затоа што има неколку различни нијанси на боја кај истиот.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ние држиме од 4.300К до 6.000К.
Секој ксенон треба да загрее, но тоа не е подолго од 15-ина секунди.
Веројатно ти сакаш накај плавкасто односно 8.000К, а може и дошло до недоразбирање околу нијансата.
Во секој случај си требал да не известиш околу проблемот како би знаеле да реагираме и да го решиме, сепак задоволството на нашите клиенти е наша главна цел.
Поздрав.
Vo red e mi bese glupo da se vratam pak a i bev malce knap so vremeto zasto si se vrativ posle 1 nedela gore vo Ger ali toa bese edna mala zamerka ili pak nedorazbirane ali sepak fala za popustot i uslugata i najvazno professionalonsta na rabotnicite prema kolata pa zdravje Februar mesec ke se vidime pak za zvucene na kolata da mi dadete nekoj dobar predlog sto kako da bide pozz do vas dog security

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
За баграта ко карпатиан што суди пред време. ;)


Да бе Аце им ебав мајката...  :-[ Рокнав у една дупка, мислев ќе ја поминам у средина а не возев многу 30-40. Ја шибнав само левата страна, предната отиде одма се расцепи а задната кога излегов дишеше... Бандашите се здрави и прави ги однесов на вулканизер одма. Гумиве изгор бе Аце! 11800 за мишелин и тоа само една, башка слабо избор  :'( И на крај најдов Тигар за 3500 па ќе ги турам назад ваљда добри ќе бидат за назад. Иначе Ибицата засега топ! Ја утепав од возење 800км до сега супер е  ;D Имам планови за нејзе, мислам да и турам црвени диоди кај просторот за нозе напред и позади како кај рачките што си ставил ама нешто по дискретно да не дречи многу.


P.S. Затоа следен пат воздржи се од коментари,се додека не ја слушнеш и другата страна.

P.P.S. Извинување за останатите што бев "мачо мен" во темава,иако не ми беше тоа намерата.

Да живее CarClub! :)

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Ај вака, реално од моја страна. Тоа на Водно е башка, знам во каква состојба беше колата и што беше оштетено од тој удес. Друга работа, муабетот беше за лимаријата, не за гумите. Тој не ти ги наметнува тебе овие работи кој тој самиот ги оштетил. Фер и пријателски било пред да ја купи да му кажеш што и како е фарбано бидејќи ти настапил со доверба и најпријателски, значи многу е лошо кога ќе излажеш човек што ти верувал, кој си го познавал колку толку, наш човек од овој форум.  Твое си тоа ти си знаеш. А уште поглупо па уште дрско си му го признал тоа откако си му ја продал... Како и да е. Пред да се продаде Ибицата, коментарот на автолакерот во Порше македонија откако ја разгледа беше следен: - Само кровот не е фарбан. Викаш дека си ги сменил сите каиши ама Пк каишот не беше сменет.

За моторчето немаа некои замерки океј беше.

« Последно менување: 27 Декември 2015, 17:11:44 pm Allexxander »

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг:
« Одговори #64 на: 27 Декември 2015, 17:15:22 pm »
Добро нека е така, најважното е што јас не сум ја префарбувал, нит мислам дека била цела префарбана. Јас кога ја купував не носев мајстори со мене, туку и реков на девојката дојди на нотар у чаир, таму ке ти дадам пари и толку.
Ако треба да се повторам јас не сум мајстор ни тогаш, ни на сегашнава кола не сум се загледувал на детаљи. Знам дека купувам половна кола и тоа е тоа.
Важното е дека тоа што јас сум го кажал околу колата било точно.
Незнам кој очекува дека 10 год. стара кола ке биде не префарбана и не изгребана(што ни јас сам не сум го увидел во целост).

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Полна е кит бе дете, види кит на прагов чепка и паќа парче кит. И Даме ја полираше и кажа дека ја знам колава и Аце ми ја донесе си ја знаеше он дека е фарбана.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Јас имам купувано од овде од 4-5 клабери, најзадоволен досега, ништо проблеми, Симо, Даме, Дас, Казан или Џиџи беше со астра и матиз :) и од други клабери ги заборавив :) извинете :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг:
« Одговори #67 на: 27 Декември 2015, 17:27:20 pm »
Така де, ама тоа ти го кажаа сервисерите од Порше откако ти отиде со новиот купец, кој сакајќи да ти спушти цена ти напраил 300 филмови така? Успут истиот тој ти ја купи колата така?

Најинтересното е што твоите 2-3 мајстори не приметија дека колата е "полна кит" кога ја купуваше, туку отпосле се дозна тоа.

Ај у реду е.

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Ок другар, сум те заебал. Друг пат нагласи дека сакаш нов мобилен по цена на стар. Поздрав.
Малку односов не ти е во ред. Иста работа како јас кога ги земав двете гуми од тебе. Ми викаш гумите се топ, малку се возени, многу се добри ќе видиш, ми прати и слики, ама на слики не можев да приметам дека се повеќе потрошени по страните. А дека си ти од Битола ми ги прати по карго и кога стигнаа видов дека не е баш така. Да потенцирам дека не очекував да се нови, ама очекував дека искрено ќе ја кажеш состојбата.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
uf majku mu....a jas pak na site im velam deka sme zbirstina na mladi i stari decki i devojki koi teraat na ferplej i ne trpime nepravda i rotten deals...do sega sum nemal negativo iskustvo, a se izvinuvam dokolku nekogo sum zaebal i mu bile nezgodno da mi kaze, overall sekogas koga mi trebalo pomos ili sovet 90% sum naogal razbiranje kaj clenovite koi iako ne sum gi videl pogolem broj gi osekam kako luge koi delime slicni stavovi...iako pogolem del od clenovite se preorentiraa na pasivno sledenje sto od obvrski sto od pilistarci koi do negde ja usraa rabotava na forumov, seizvinuvam ako navrediv nekoj... ;)

Отсутен otrakan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 281
Несакам да ви се мешам ама не е во ред,се купуваат половни работи на кои треба да се отвори очи,никој со сила никого не приморува да купи зато се очите за да се види,и на продавница да ви вратат повејке пари нема да кажите не пак да продавате Нешто
;)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
За баграта ко карпатиан што суди пред време. ;)

Друже не ти се чини дека малку претеруваш?

:)

Ајде peace \ / и бркај си работа.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Администрацијава ко да си ги администрира јајцата нешто, така ми изгледа ;D хахаха

Ајде малце поцивилизирано. Билатералните недоразбирања решете си ги лично или телефонски, па после пишете во еден пост дали е направена неправда.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг:
« Одговори #73 на: 27 Декември 2015, 19:37:31 pm »
Битолчанец: Прв почна со фразата "багра" , ако се сеќаваш, али ок, идемо даље.

Миле:Читај си ја темата за потрошња на плин, ако имаш против оваа, или пријави ја, и не туку рипај ко петле.

Поздрав...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Ацко, трпението ми е сеуште на задоволително ниво. Јас не те прозвав тебе, немој ни ти мене.