Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1857620 пати)

Отсутен Memento

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13965 на: 27 Август 2024, 02:17:46 am »
Како се изработуваат „оригинални“ филтри кои сигурно завршуваат и на нашиот пазар.

Купуваш Mann, а уствари добиваш Рахман ;D


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13966 на: 27 Август 2024, 05:33:41 am »
@Dodo е дечкото од рекламите па не замоли со @Sase91 да го промовираме малку на автомобилски форум.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13967 на: 27 Август 2024, 14:02:22 pm »
Да, Денкерман е полска фирма, со стандард.
https://www.instagram.com/reel/C84R08bCurw/?igsh=bG11bnFvMHFmcmhy
Шала настрана - земи Hengst, Mann или Mahle (се фалсификуваат често). Филтрон би ги избегнувал, баш пред некој ден на руски форум читав како Филтрон филтер за нафта се распаднал после малку км во Пежо, а не е ни прв муабет. Да го разложиш филтерот ќе видиш какво ср*ње е.
Ја имав проблем со филтрон филтер за воздух на пунтото. Едноставно после 100тина поминати километри филтерот за воздух се испозалепи меѓу себе(личеше како лепакот да беше растопен) и колата почна да гуши. Ми требаше недела дена да сфатам што мака си има колата.

И сега на меривата кога правев сервис бев принуден да земам филтрон филтер, затоа што немаше ништо друго, ќе видиме како ќе се покаже.

Sent from my 23124RA7EO using Tapatalk


Отсутен Tiro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 281
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13968 на: 29 Август 2024, 17:07:51 pm »
Dojde vreme za servis na kolata, tipo benzin/plin. Sto servis se pravi na 30K kilometri? Dokolku nekoj ovde poseduva vakva kola neka mi pise u pp da si popravime muabet.

Отсутен Tiro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 281
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13969 на: 30 Август 2024, 09:56:59 am »
Uste edno prasanje koe ulje e podobro za fiat Shell 5x40 ili Valvoline Synpower (mislam deka se vikase) 5x40?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43557
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13970 на: 30 Август 2024, 19:12:16 pm »
Dojde vreme za servis na kolata, tipo benzin/plin. Sto servis se pravi na 30K kilometri? Dokolku nekoj ovde poseduva vakva kola neka mi pise u pp da si popravime muabet.

1.4 бензинец? Турбо бензинец? Дизел 1.3? Што мотор има Типото?
Во Упатството од автомобилот имаш оддел во кој што ти пишува која спецификација треба да ја исполнува уљето, и што треба да се направи на 30.000 км. Сигурно се уље, филтер за уље, кабински филтер и филтер за воздух. Веројатно имаш и некои проверки што се на временски интервал или километри (на пример, течност за кочници на две години, свеќици на 35.000 или сл...) Види си во книгата, или на крајот јави се во овластен „ало добар ден, шо треба сервис на типо на 30.000 и 2-3-5 (колку има години)“ и ќе ти кажат. И цена ќе ти кажат. 

Uste edno prasanje koe ulje e podobro za fiat Shell 5x40 ili Valvoline Synpower (mislam deka se vikase) 5x40?
Кое и да е, да ја исполнува препорачаната спецификација (Fiat Technical reference некоја таму што ја пишува во упатство).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен KennEd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13971 на: 31 Август 2024, 11:16:56 am »
Не најдов посебна тема за ова, па да прашам тука - Препорака за добар мајстор за решавање на луфта на воланска летва во Скопје? Дали нова, дали да се репарира, сеедно, битно да е добар мајстор и да разбира. На неколку места слушам дека никој не ги прави како што треба, а и тоа што го прават, го преценуваат...

Секој совет е добредојден!

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13972 на: 31 Август 2024, 11:35:07 am »
Изгледа не може да се репарира, поготово ако е шипкста котодирана. Јас кај хидролаб златаноски ја репарирав, за 2 год пак пушти. Ако ти стои колата, гарант ќе пуштит. И нова да е. Прбај адитив  клај. За што коал се работи ?
На технички ми рекоја ти лифкат по малу, и така ќе биде уште долго време, за 100 грама атф годишно не си прај проблеми, никој нема да ти е среди, и нова да стајш за 2 год исто ќе биде.
Тоа за мерцедесот, кладоф адитив за мењач ликви моли( з аавтоматски) и сега не течи, но има луфта.
На голфот му кладов летва од отпад и го решив така проблемот.

Присутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13973 на: 05 Септември 2024, 12:44:55 pm »
Пишав во темата за колата, но никој не ми одговори засега, па можеби тука ќе прочитаат повеќе луѓе.

Луѓе дајте ми препорака за некој добар мајстор што би можеле да направат промена на маслото во менувачот?

Немам никакви проблеми ете ама со обзир на тоа дека е таков каков што е сакам да го сменам превентивно ете и не можам да најдам добро место каде да го направам тоа.

Се јавив во Аутомакедонија и цената кошта 4138 денари со вклучено ДДВ, но промената подразбира оригинално Opel масло.
Во Opel сервис Ванчо исто така се јавив, му побарав понуда и ми бара 3л х 1800 на секое литро + 2000 работна рака што реално ми е скапо со оглед на тоа што и нема опција со сопствено масло туку само со неговото што е Motul Gear 300 75W-90 и тоа не ми се допаѓа бидејќи после препораките овде на форумот истражував доста и заклучив дека COMMA MVMTF PLUS, Fuchs и Tutela се најдобрите избори за овој менувач.
Во Астра МС не ми се остава ова на нив ако има подобра опција би сакал да слушнам.

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13974 на: 05 Септември 2024, 13:04:18 pm »
Пишав во темата за колата, но никој не ми одговори засега, па можеби тука ќе прочитаат повеќе луѓе.

Луѓе дајте ми препорака за некој добар мајстор што би можеле да направат промена на маслото во менувачот?

Немам никакви проблеми ете ама со обзир на тоа дека е таков каков што е сакам да го сменам превентивно ете и не можам да најдам добро место каде да го направам тоа.

Се јавив во Аутомакедонија и цената кошта 4138 денари со вклучено ДДВ, но промената подразбира оригинално Opel масло.
Во Opel сервис Ванчо исто така се јавив, му побарав понуда и ми бара 3л х 1800 на секое литро + 2000 работна рака што реално ми е скапо со оглед на тоа што и нема опција со сопствено масло туку само со неговото што е Motul Gear 300 75W-90 и тоа не ми се допаѓа бидејќи после препораките овде на форумот истражував доста и заклучив дека COMMA MVMTF PLUS, Fuchs и Tutela се најдобрите избори за овој менувач.
Во Астра МС не ми се остава ова на нив ако има подобра опција би сакал да слушнам.

Ако е М32 мењачот што го дели со Фиат/Алфа, прашај во Фиат сервис Илија. Тие користат Petronas ако не се лажам.

Присутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13975 на: 05 Септември 2024, 13:58:47 pm »
Пишав во темата за колата, но никој не ми одговори засега, па можеби тука ќе прочитаат повеќе луѓе.

Луѓе дајте ми препорака за некој добар мајстор што би можеле да направат промена на маслото во менувачот?

Немам никакви проблеми ете ама со обзир на тоа дека е таков каков што е сакам да го сменам превентивно ете и не можам да најдам добро место каде да го направам тоа.

Се јавив во Аутомакедонија и цената кошта 4138 денари со вклучено ДДВ, но промената подразбира оригинално Opel масло.
Во Opel сервис Ванчо исто така се јавив, му побарав понуда и ми бара 3л х 1800 на секое литро + 2000 работна рака што реално ми е скапо со оглед на тоа што и нема опција со сопствено масло туку само со неговото што е Motul Gear 300 75W-90 и тоа не ми се допаѓа бидејќи после препораките овде на форумот истражував доста и заклучив дека COMMA MVMTF PLUS, Fuchs и Tutela се најдобрите избори за овој менувач.
Во Астра МС не ми се остава ова на нив ако има подобра опција би сакал да слушнам.

Ако е М32 мењачот што го дели со Фиат/Алфа, прашај во Фиат сервис Илија. Тие користат Petronas ако не се лажам.

М32 е менувачот да. Инаку, само што се слушнав и ми кажаа дека сервисираат само Фиат. Му спомнав дека е истиот менувач ама не се согласија и ме пратија во Аутомакедонија. Му спомнав дека неќам таму заради тоа што користат оригинално Опел масло и ми рече да си одам со тоа 😬

Btw, изгледа има и друг со Инсигнија шо чита или коинциденција чиста, кога ми се јавија му кажувам што е работата ми вика нели ме праша веќе ти кажав   ;D   ;D

Отсутен User12

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13976 на: 05 Септември 2024, 14:02:35 pm »
Каде можам да најдам саглам мајстор низ Скопјево што ќе се нафати да смени ламела, потисна и друк лагер на форд ка 2000 без да гњави и без да ме кошта бубрег?

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13977 на: 05 Септември 2024, 14:06:17 pm »
Пишав во темата за колата, но никој не ми одговори засега, па можеби тука ќе прочитаат повеќе луѓе.

Луѓе дајте ми препорака за некој добар мајстор што би можеле да направат промена на маслото во менувачот?

Немам никакви проблеми ете ама со обзир на тоа дека е таков каков што е сакам да го сменам превентивно ете и не можам да најдам добро место каде да го направам тоа.

Се јавив во Аутомакедонија и цената кошта 4138 денари со вклучено ДДВ, но промената подразбира оригинално Opel масло.
Во Opel сервис Ванчо исто така се јавив, му побарав понуда и ми бара 3л х 1800 на секое литро + 2000 работна рака што реално ми е скапо со оглед на тоа што и нема опција со сопствено масло туку само со неговото што е Motul Gear 300 75W-90 и тоа не ми се допаѓа бидејќи после препораките овде на форумот истражував доста и заклучив дека COMMA MVMTF PLUS, Fuchs и Tutela се најдобрите избори за овој менувач.
Во Астра МС не ми се остава ова на нив ако има подобра опција би сакал да слушнам.

Ако е М32 мењачот што го дели со Фиат/Алфа, прашај во Фиат сервис Илија. Тие користат Petronas ако не се лажам.

М32 е менувачот да. Инаку, само што се слушнав и ми кажаа дека сервисираат само Фиат. Му спомнав дека е истиот менувач ама не се согласија и ме пратија во Аутомакедонија. Му спомнав дека неќам таму заради тоа што користат оригинално Опел масло и ми рече да си одам со тоа 😬

Btw, изгледа има и друг со Инсигнија шо чита или коинциденција чиста, кога ми се јавија му кажувам што е работата ми вика нели ме праша веќе ти кажав   ;D   ;D

Чудна работа, јас кога одев со Алфата таму редовно имаа француски возила оставени 🤷🏻‍♂️

Присутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13978 на: 05 Септември 2024, 14:18:00 pm »
Пишав во темата за колата, но никој не ми одговори засега, па можеби тука ќе прочитаат повеќе луѓе.

Луѓе дајте ми препорака за некој добар мајстор што би можеле да направат промена на маслото во менувачот?

Немам никакви проблеми ете ама со обзир на тоа дека е таков каков што е сакам да го сменам превентивно ете и не можам да најдам добро место каде да го направам тоа.

Се јавив во Аутомакедонија и цената кошта 4138 денари со вклучено ДДВ, но промената подразбира оригинално Opel масло.
Во Opel сервис Ванчо исто така се јавив, му побарав понуда и ми бара 3л х 1800 на секое литро + 2000 работна рака што реално ми е скапо со оглед на тоа што и нема опција со сопствено масло туку само со неговото што е Motul Gear 300 75W-90 и тоа не ми се допаѓа бидејќи после препораките овде на форумот истражував доста и заклучив дека COMMA MVMTF PLUS, Fuchs и Tutela се најдобрите избори за овој менувач.
Во Астра МС не ми се остава ова на нив ако има подобра опција би сакал да слушнам.

Ако е М32 мењачот што го дели со Фиат/Алфа, прашај во Фиат сервис Илија. Тие користат Petronas ако не се лажам.

М32 е менувачот да. Инаку, само што се слушнав и ми кажаа дека сервисираат само Фиат. Му спомнав дека е истиот менувач ама не се согласија и ме пратија во Аутомакедонија. Му спомнав дека неќам таму заради тоа што користат оригинално Опел масло и ми рече да си одам со тоа 😬

Btw, изгледа има и друг со Инсигнија шо чита или коинциденција чиста, кога ми се јавија му кажувам што е работата ми вика нели ме праша веќе ти кажав   ;D   ;D

Чудна работа, јас кога одев со Алфата таму редовно имаа француски возила оставени 🤷🏻‍♂️

Не знам... така ми кажа дечкото што ми одговори на телефонот 🤷🏼‍♂️
Изгледа дискриминираат германски возила друго објаснување нема 😬😅

Други предлози?

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5380
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13979 на: 05 Септември 2024, 14:29:11 pm »
Друг предлог е да си набавиш сам масло и да си најдеш еден механичар кој работи солидно и да не ја шеташ колата по 100 места.