Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1858177 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13860 на: 13 Август 2024, 17:20:33 pm »
Нон стоп ми се уклучува индикаторот за аибег, ја ресетирам ок е ден два после пат се појавува, под седиштата спојките ок се, а светна после смукалка, треба да барам автоелекричар, електроничар ...

Ух, тешко малце. 90% од автоелектричарите би ставиле отпорник, немаш сијаличе, ама имаш лажњак за аирбаг и во тој случај аирбагот не е во функција. Барај дијагностика и кажи ми која грешка ти ја појавува, да може да помогнеме. За кое возило станува збор?

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 209
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13861 на: 13 Август 2024, 17:40:45 pm »
На дијагностика нема грешка, барем каде што бев. Нисан кашкај 2012
Нон стоп ми се уклучува индикаторот за аибег, ја ресетирам ок е ден два после пат се појавува, под седиштата спојките ок се, а светна после смукалка, треба да барам автоелекричар, електроничар ...

Ух, тешко малце. 90% од автоелектричарите би ставиле отпорник, немаш сијаличе, ама имаш лажњак за аирбаг и во тој случај аирбагот не е во функција. Барај дијагностика и кажи ми која грешка ти ја појавува, да може да помогнеме. За кое возило станува збор?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13862 на: 13 Август 2024, 17:41:27 pm »
Не може да нема грешка на дијагностика. Инаку сијаличето не би се уклучувало. Инаку таја серија имаат проблем со лентата на волан, ама дури не се види отпор на дијагностика и грешки, не може да кажам ништо.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13863 на: 13 Август 2024, 17:48:41 pm »
Како се проверва крив диск?
Кој би можел во Битола да измери кој е искривен?
Проблемот се јавува на кочење со поголема брзина, има тресење и вибрации на волан. Приметив викендот на слегвање ѓавато и буково затресува, не вервам да се прегрееани.
Еве сега слегов од Молика никаков проблем немаше. Разликата е  во брзината само.
Пакните се техтар гуми дот23та Петлас 225 45 18 .

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13864 на: 13 Август 2024, 17:53:30 pm »
Си пробал на поголема брзина (120) да кочиш? Дали има вибрации на педалата?

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13865 на: 13 Август 2024, 17:59:25 pm »
Да и нема на педала. Се осеќа поизразито на волан пред успорвање.
Пример од 120кмх стискам кочница и накај 80 или 70кмх веќе треси. Ја отпуштам и нема ништо....
Стискам пак нема и по некоја секунда пак има вибрации. Низ град ништо нема никаков проблем.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13866 на: 13 Август 2024, 18:00:42 pm »
Има алат, се вика компаратор, не се проценува тоа со притискање на педала.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13867 на: 13 Август 2024, 18:02:49 pm »
Алат има да. Сега уште механичар шо знај да го користи. Не да ми речи сите 4 да ги смениме за сигурно ...

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 209
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13868 на: 13 Август 2024, 18:03:58 pm »
Не може да нема грешка на дијагностика. Инаку сијаличето не би се уклучувало. Инаку таја серија имаат проблем со лентата на волан, ама дури не се види отпор на
дијагностика и грешки, не може да кажам ништо.
@nestor04 на ова мислиш?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13869 на: 13 Август 2024, 18:04:35 pm »
Да и нема на педала. Се осеќа поизразито на волан пред успорвање.
Пример од 120кмх стискам кочница и накај 80 или 70кмх веќе треси. Ја отпуштам и нема ништо....
Стискам пак нема и по некоја секунда пак има вибрации. Низ град ништо нема никаков проблем.
Обично ова се симптоми на искривен диск. Најчесто се појавува на повисоки брзини. А за компаратор ретко кој механичар слушнал.

Не може да нема грешка на дијагностика. Инаку сијаличето не би се уклучувало. Инаку таја серија имаат проблем со лентата на волан, ама дури не се види отпор на
дијагностика и грешки, не може да кажам ништо.
@nestor04 на ова мислиш?
Да, ама не можам да нагаѓам. Сепак тоа е чест проблем. Најди добра дијагностика која може да чита srs модул, па видете која е грешката.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13870 на: 13 Август 2024, 18:58:43 pm »
Нон стоп ми се уклучува индикаторот за аибег, ја ресетирам ок е ден два после пат се појавува, под седиштата спојките ок се, а светна после смукалка, треба да барам автоелекричар, електроничар ...

Ако имаш навика да ставаш колено на долниот дел од предните седишта (особено совозачкото) додека чистиш со правосмукалка, многу веројатно го имаш оштетено "сензорот" за патник.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13871 на: 13 Август 2024, 21:51:39 pm »
Тоа беше чест проблем и кај 147, јас го решив со лемење. Се нема појавено грешка од тогаш.

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 209
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13872 на: 14 Август 2024, 07:04:01 am »
Нон стоп ми се уклучува индикаторот за аибег, ја ресетирам ок е ден два после пат се појавува, под седиштата спојките ок се, а светна после смукалка, треба да барам автоелекричар, електроничар ...

Ако имаш навика да ставаш колено на долниот дел од предните седишта (особено совозачкото) додека чистиш со правосмукалка, многу веројатно го имаш оштетено "сензорот" за патник.

Можно е, така ги чистам, ќе почнам од овие сензори па ќе видиме после и во воланот. Фала.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13873 на: 14 Август 2024, 07:30:27 am »
Алат има да. Сега уште механичар шо знај да го користи. Не да ми речи сите 4 да ги смениме за сигурно ...

Еве прочитај јас шо измерив кај мене, да не пишувам пак, во оваа тема цел процес е кажан.

https://forum.carclub.mk/index.php/topic,9140.msg1196133.html#msg1196133

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13874 на: 15 Август 2024, 17:08:01 pm »
@tomaso што испадна на крај?