Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755829 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12270 на: 24 Јули 2023, 00:37:33 am »
Која е грешката која ја дава како причина за да светне check engine?
Најверојатно компјутерот ја памти грешката.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12271 на: 24 Јули 2023, 10:47:55 am »
Каде можам да најдам ваква цевка (само нова)?
Opel Autostar ја немаат, во Прилеп никаде нема ни по порачка, на Аутодок исто.
За воздух е и влегува во клапната.
Од астра Г 1.4 е.
Половните се сите дупнати. Кај мене е скината на последното ребро, дали може да ја залепам и како?

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1964
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12272 на: 24 Јули 2023, 10:58:05 am »
Ја би терал вака :

1. Јави се во Лендиком. (Комшии на аутостар се)
2. Финална опција, пиши им меил или контактирај ги на вибер, аутоделови србија, и да немаат на залиха, ќе ти набават од маџарска. (Под услов, да се продава вакво црево ново)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12273 на: 24 Јули 2023, 11:12:26 am »
1. Се јавив и таму, немаат. Ми рекоа само половно да земам, имало многу половни.
2. Фала за предлогот малце малтретирање ми е, пат до Србија, па граници... Повеќе кошта патот од цревото 😂
Едит: Кај мене цревото е без таја кутијата, односно има чеп на местото каде што треба да има кутија, тоа е најверојатно поради дизните од плинот(на местото на кутијата се сместени), и да земам нова цевка треба да ја сечам кутијата и пак ќе биде сечено-лепено, или пак да го малтретирам плинарот.
Останува мојата да ја лепам, да ја однесам некаде каде што лепат пластики(автолакер) или да барам силикон за шофершајбни (пак автолакер 😂)?
« Последно менување: 24 Јули 2023, 11:20:28 am nestor04 »

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12274 на: 24 Јули 2023, 16:41:03 pm »
Тие што лепат пластика?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12275 на: 24 Јули 2023, 16:52:08 pm »
Да, многу автолакери лепат пластика. Другар падна со Априлиа РС и беше цела на парчиња, му ги залепија (не знам точно на кој начин, најверојатно со пиштол за лепење пластика(како лемилица што е)) и не се познава дека била на парчиња.

Отсутен Bekim

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12276 на: 24 Јули 2023, 22:39:41 pm »
Pozdrav , imam opel meriva 1.7 ctdi , pred 4 dena mi izleze svetloto na akumulatorot , mi zaastana kolata ne se palese , pa posle so kablovi ko palev , istiot den pak istiot peoblem , go nosev vo autoelektricar mi kazuva deka se e vo red ao strujata , nosi go vo mehanicar , goka go nosev kaj nego mi vika deka nema.kompresija motorot pa pri kraj e ?
Dali e mozno toa , vo nekolku navrata mi vadese crn dim , ama deka da blokira motorot nemase nekoj znaci.
Sega pocna i nafta da frli , dali mozebi e do bos pumpa , ili pa e motorot pred blokiranje ?


Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12277 на: 25 Јули 2023, 09:34:47 am »
Ако ти светни светло за акумулатор, тогаш имаш проблем со алтернаторот - не ти полни.

Е сега дизел во возење и без алтернатор може да вози, зошто ти изгаснала не знам. Не гледам начин како може дизел да ти изгасни во возење освен ако не си згрешил ти нешто со кумплунг.

Ако е механички дефект, во однос на дизел системот (дизни, компресија) нема да ти свети за акумулатор :) т.е ништо нема да ти свети може евентуално check engine.

Црн дим не значи дека имаш таков сериозен дефект (во смисла да ти блокира мотор). Може EGR-от да е затнат пример.

Како и да е, се носи на механичар ќе ја стават на компјутер, ќе има грешка зачувано ќе видиш што е.

Може да е нешто едноставно како сензор на радилица - најчесто тешко пали ако е загреана. Кога ќе се олади пали веднаш. 1500 денари дефект ти е.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12278 на: 25 Јули 2023, 09:47:07 am »
Pozdrav , imam opel meriva 1.7 ctdi , pred 4 dena mi izleze svetloto na akumulatorot , mi zaastana kolata ne se palese , pa posle so kablovi ko palev , istiot den pak istiot peoblem , go nosev vo autoelektricar mi kazuva deka se e vo red ao strujata , nosi go vo mehanicar , goka go nosev kaj nego mi vika deka nema.kompresija motorot pa pri kraj e ?
Dali e mozno toa , vo nekolku navrata mi vadese crn dim , ama deka da blokira motorot nemase nekoj znaci.
Sega pocna i nafta da frli , dali mozebi e do bos pumpa , ili pa e motorot pred blokiranje ?
Мереше компресија мајсторот или сака некоја пара да лапни за ремонт?

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12279 на: 25 Јули 2023, 11:24:30 am »
Освен М кар и Трајче/Зетов од Струмица, други добри мајстори за БМВ во Источна Македонија или Скопје?

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12280 на: 25 Јули 2023, 12:03:03 pm »
Освен М кар и Трајче/Зетов од Струмица, други добри мајстори за БМВ во Источна Македонија или Скопје?

https://goo.gl/maps/2AQWq7hH5Bvwvfph6

Со овој лично искуство сум имал, добар фер мајстор.

Од муабети што зборат, џеповски? 

https://goo.gl/maps/cbGHSDpaDn6KXeNa7

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12281 на: 25 Јули 2023, 13:01:15 pm »
Дали плинарите при промена на мембрана на расплињача ја чистат комплетно расплињачата?
Немам некое искуство со плин, па ме заинтересира ова.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4776
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12282 на: 25 Јули 2023, 13:23:26 pm »
Дали плинарите при промена на мембрана на расплињача ја чистат комплетно расплињачата?
Немам некое искуство со плин, па ме заинтересира ова.
Tie so rabotat kako sto treba ja cistat. Zeznata e za cistenje sobira kako smola od plinot.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Bekim

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12283 на: 25 Јули 2023, 15:07:22 pm »
Pozdrav , imam opel meriva 1.7 ctdi , pred 4 dena mi izleze svetloto na akumulatorot , mi zaastana kolata ne se palese , pa posle so kablovi ko palev , istiot den pak istiot peoblem , go nosev vo autoelektricar mi kazuva deka se e vo red ao strujata , nosi go vo mehanicar , goka go nosev kaj nego mi vika deka nema.kompresija motorot pa pri kraj e ?
Dali e mozno toa , vo nekolku navrata mi vadese crn dim , ama deka da blokira motorot nemase nekoj znaci.
Sega pocna i nafta da frli , dali mozebi e do bos pumpa , ili pa e motorot pred blokiranje ?
Мереше компресија мајсторот или сака некоја пара да лапни за ремонт?
[/quote
Ne samo mi kaza deka treba nov motor , otvori kapak na motor i mi kaza deka svukot ko e katasrofa .
Kaj moze dobar majstor vo skopje za opel da go nosam na pregled ba bilo sto bilo da mi kaze

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #12284 на: 25 Јули 2023, 15:15:01 pm »
Бојан Пешов доктор за опел.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100054365897955&mibextid=ZbWKwL
https://www.facebook.com/bojan.peshov.31?mibextid=ZbWKwL
Исто така некој би го предложил Маршер кој беше член на форумов, но јас имам негативно искуство со него иако се договоривме дека унапред му праќам 200€ како гаранција (капар) и ја носам колата од Прилеп бидејќи имам доверба во него според кажувањата на форумот, ми вети дека ќе ја сработи колата за брзо и дека чесно ќе работи, 3 недели стоеше колата кај него, по другар ја пратив колата и ми кажа дека работел заклучен во некоја си најобична лимена гаража(како што ми кажа другарот). Кога му се јавив по 2 недели многу неубаво се изрази и ме навреди дека сум го брзал, а колата уште не му беше чепната. Ми зеде 200€ за мотор со слаба компресија, сменил ребраст каиш и го отворил моторот за да слика, јас со никакво искуство му реков прво да мери компресија со масло, мерел компресија и била повисока што автоматски знаев дека е лош цилиндар или карики, но ете само за отварање на моторот зеде 4000 денари и плус колата ми беше заклучена во неговата гаража во Скопје цели 3 недели само за отворање на мотор и промена на сет ребраст кој локален мајстор би го направил за максимум 2 дена.
Исто сакаше да ме излаже со парите, на тие 200€ ми побара дополнителни 1400 денари, кога го прашав зарем малку ти се 200 евра за ребраст ми рече дека ќе ми прати пресметка, го немаше подолго време и кога ми се јсви ми рече дека направил грешка, односно семерингот го пишал 3000, наместо 300 денари.
Многу се распишував... ама нека стои тука, можеби на некого ќе му притреба едно негативно мислење.
Пробај и кај него ама јас не го препорачувам - 070311163 Марјан - Маршер
« Последно менување: 25 Јули 2023, 15:21:37 pm nestor04 »