Автор Тема: TSI мотор проблем со ланче  (Прочитано 34521 пати)

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #30 на: 31 Јули 2015, 21:27:44 pm »
ја однесов и не  рекоа да ја средат за без пари или мала надокнада,туку дека само да ВИДАТ што  и е,ќе било 9 илјади,а ако е ланчето(што веројатно е) ќе фатело 90 илјади...

и ако сменат ќе биде се ОК или после на 100 илјади пак ќе треба ?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #31 на: 31 Јули 2015, 21:29:42 pm »
VW, бесмртните TSI најдобри мотори.
Лоша среќа другар.
Дали звукот е налик нешто ова?
Имаш доста видеа со овакви заебани мотори.

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #32 на: 31 Јули 2015, 21:38:16 pm »
ја однесов и не  рекоа да ја средат за без пари или мала надокнада,туку дека само да ВИДАТ што  и е,ќе било 9 илјади,а ако е ланчето(што веројатно е) ќе фатело 90 илјади...

и ако сменат ќе биде се ОК или после на 100 илјади пак ќе треба ?
Тие кажи им да не се прават многу наудрени. Моторот како мотор е одличен ама ете има огромна мана која што само во официјален сервис се решава со промена на ланче и затегачи и после тоа нема да имаш никакви проблеми.  Доколку повторно се прават наудрени, кажи им дека ќе ги информираш Волскваген Германија зошто ова е проблем кој што е глобален и они си плаќаат дали било тоа целосно или делумно, но во никој случај 90.000 денари. Пребарај на форумов има повеќе ликови со ваков проблем.

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг: Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #33 на: 31 Јули 2015, 21:49:50 pm »
savage си бил кај него,добар е,се разбира...?

имам некој обврски наредниве денови,дали има лошо ако го возам(нормално,без стискање и слично) и да го однесам за 1 недела максимум ? мајсторот кај што го однесов ми рече вози кур да не те боли АМА...шубе ми е,што би рекле старите :D

Лично не, но неколку познаници/пријатели кои биле кај Митревски имаат само пофални зборови.
Исто така, конкретниот сервис е на добар глас кај членовите на форумов. Се надевам дека уште некој ќе ти потврди.
Сервис Митревски е мнoгу кoректен сo oднoс, цени и квaлитет зa резервни делoви-мoјa препoрaкa

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #34 на: 31 Јули 2015, 22:11:13 pm »
ДА БАШ таков звук вади,ама не ни сака да запали,тоа ме плаши мене...мора малку гас да му дадеш за да запали...

и добро ќе отидам пак до порше и ќе разговарам...

фала ви на сите па ќе ви пишам што сум направил.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #35 на: 31 Јули 2015, 23:28:56 pm »
не е проблем само штракање.....туку и на првото палење,нејќе да запали ако не му дадам гас...ако му дадам пали,и има 2-3 мин чуден звук,после тоа си тера нормално...
тоа што не ти пали без гас, е дополнително друг проблем... ама и не е толку многу чим имаш лесна опција... но мислам дека штракањето и палењето не ти се поврзани...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг:
« Одговори #36 на: 31 Јули 2015, 23:30:54 pm »
Земи однеси во сервис под гаранција не се замарај.

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #37 на: 01 Август 2015, 01:05:56 am »
nema garancija,da imase lesna rabota...

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #38 на: 01 Август 2015, 01:06:26 am »
2010 e...

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг:
« Одговори #39 на: 01 Август 2015, 09:26:24 am »
И да немаш гаранција, сигурен сум дека они се должни да ти понудат финансиски надомест, дали 50% или 20 или 80 треба да ти дадат. Повторувам, ова е многу честа мана на овој мотор особено тоа годиште. Поновиве тси мотори се со каиш а не ланче баш поради овие проблеми.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #40 на: 01 Август 2015, 13:06:35 pm »
еве ти број на дечко кој работи во порше а има и приватна гаража 071508000 енес се вика, он ке ти среди работа, ма какви 90к денари, оди кај него може затегачот ти праи проблеми, ланчето не се расипува на тие километри никогаш. Но првин покушавај дали може проблемов да ти ја признават како рекламација, ако не контактирај директно во волфсбург германија, ако не тогаш ова со енес ти е трета опција, дечково се разбира, башка и многу финти ќе разбереш од него све што се прави во овластен сервис во порше.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #41 на: 01 Август 2015, 18:31:33 pm »
ќе идам во вторник пак до порше,ќе им кажам,ако ми кажуваат гачки ќе ги известам дека ќе пуштам меил до ВВ во германија,ако не биде ништо,ќе ја носам кај енес...

фала ви,па ќе ве известам што сум направил.

ПС-сабајле ја запалив,и само вадеше чуден звук,но не бараше гас за да запали...

Отсутен ninomk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
  • Autobahn for All
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #42 на: 01 Август 2015, 19:33:10 pm »
еве и јас да се јавам на темава...
Дефинитивно да си бараш VW да ги покрие дел од трошоците. Гаранцијата на ланчето е 6 години или 100к километри за оваа серија на мотори.

Мислам дека 90к денари е екстремно висока цена за промена на ланчето. Во фактурата што ја добив јас од сервисот беа наведени оригиналните цени на сите делови и пресметан попуст од 80%. Самото ланче како дел не беше поскапо од 300 евра. Претпоставувам дека во Порше ти кажале цена со веројатност дека дефектот е поголем од тоа, доколку подолго време е возена колата со разлабавено ланче.
 
Со среќа и пиши како ќе поминеш

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #43 на: 13 Август 2015, 12:39:26 pm »
Најверојатно ќе се пишам и јас во листава :(

Кога се вратив од одмор, 23.07. колата не беше запалена 10 дена и на палење се слушна оној „карактеристичнион“ звук.
Од тогаш до денес уште 2 пати се има појавено но со помал интензитет, потивко и околу 1-2 секунди. Во меѓувреме имам поминато околу 500км. Нема разлика во возење, потрошувачка, звук ниту нешто слично. Само тие 3 пати на прво палење се јави звукот.

Во Вторникот, 11.08. бев до Порше и го пријавив проблемот, ми кажа дечкото дека најверојатно е ланчето, односно затегачот, а се менувал и варијатор на брегаста. Чини околу 65 иљади.
Му кажав дека сум запознат со проблемот и дали VW покрива дел од трошоците. Малце се сецна и поднаведна глава па ми рече дека не знае, дека он е на сервисни делови и дека мисли дека ништо не покрива затоа што имале минатата недела ист таков случај, ама да прашам со одговорниот.

Треба да ја однесам наредниот Вторник навечер, за да се олади таму и утредента да ја проверат затегнатоста на ланчето. За прегледот ништо не ми спомна дали и колку ќе чини.

Ако има некој совет, врска, мејл и слично што може да помогне, нека пише во ПП.

Ќе известам во гаража за исходот.

Отсутен Lazarus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
  • drive it like you stole it!
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #44 на: 13 Август 2015, 13:43:48 pm »
Ајде и јас да го пиШам моето искуство околу овој проблем.

Алтеата го има звукот уште од прв ден кога ја купив. Втор сопственик сум, ја земав со 10к километри, сега има 50к.Порано не обрнував внимание толку на тој звук затоа што беше краток, 1-2 секунди тропкање и не помислив ништо, се додека не му се случи на членот ninomk кој е мој близок. Од тогаш цело време внимавам на тој звук, кој го има ама не секогаШ. Го има на ладен старт, особено кога колата не е работена 2-3 или повеќе дена, и звукот е поизразит во зима. Еве и видео едно од Декември 2014.
Го пријавив дефектот во Порше(Сеат), и ми рекоа исто да ја донесам колата да ја запалат од сабајле. Во меѓувреме пред да ја слушнат ми рекоа дека во најлош случај треба да платам 60.000 денари ако требаат некои делови како варијатор на брегаста итн. Им укажав дека за таков општо познат проблем треба да се активира некоја "good will" политика и тие да сносат поголем дел од трошоците, на што рекоа прво дека не под гаранција колата, што нема логика пошто ако е под гаранција нема да барам goodwill него си ја прават без никаков проблем.
По инспекција ми јавија да си ја земам колата со образложение "во моментот не е потребна промена на моторно ланче". За дијагностиката не ми наплатија ништо.
Од тогаш поминав ~7.000 километри и нема некоја промена во работата, потрошувачката и звукот. Дали е сериозна работата незнам, ќе ја проверам пак на редовен сервис кој е за кратко. Секако ќе пишам во темава.

@marjanot, види што ќе ти кажат на тебе по дијагностика. Ако го добиеш истиот одговор твое е дали сметаш дека ти даваат фер проценка, и дека не треба да се менува. Јас не инсистирав да се менува, но земав копија од работниот налог да имам документ дека сум пријавил проблем. Ако ти кажат дека треба да се менува, а бараат да платиш во целост, обавезно да бараш "good will".
@JKD, што направи ти друже?