Автор Тема: TSI мотор проблем со ланче  (Прочитано 34489 пати)

Отсутен ninomk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
  • Autobahn for All
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #15 на: 05 Ноември 2014, 21:38:39 pm »
Ми рекоа дека имам 2 години гаранција на ланчето. Тоа е стандардно по чешки закон. Не сум сигурен дали во Македонија важи истото правило.

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #16 на: 31 Јули 2015, 12:12:25 pm »
Здраво,имам голф 6 2010 година,1.4 ТСИ 120 коња,со поминати 46 илјади километри,купен од Порше од прв газда...колата ја ставивме и на компјутер во порше,ни кажаа дека нема маана,ја прегледа и наш мајстор,исто така кажа дека нема маана...и стварно е како нова,но после 1-2 недели,почна да штрака на прво палење,кога е на ладно,но и да нејќе да запали ако не дадеш малку гас...

ја однесовме во Порше,ни рекоа дека само преглед е 9 илјади,а ако треба да се мења ланче-90 илјади...ја однесовме и на друг мајстор,тој ни кажа дека немало потреба да се мења сеа ланчето,а филтри уље тоа стандард е сменето во Април(пишува во сервисна) бидејќи има само 46 илјади,и мајсторов вика а они ти даваат гаранција на 100 илјади,по логика,дека не би биле будали да ти дадат 100 илјади гаранција а да треба да ти мења ланче на 46 илјади..

мислење,што да правам или каде да ја однесам да препорачате добар мајстор ?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #17 на: 31 Јули 2015, 12:59:16 pm »
ако отишло ланчето, врло веројатно е дека има тро поише км пројдени од 46Ккм...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #18 на: 31 Јули 2015, 13:06:14 pm »
Добро е и до 46.000 што издржал :) Сепак, порше треба да си признаат дел (или све) од трошоците, затоа што им е познат дефект на тие мотори. Протарашкај по форумов, ќе најдеш уште барем два случаи со истиот проблем, види тие како прошле, или причекај, ќе се појави некој да ти пише.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #19 на: 31 Јули 2015, 13:12:55 pm »
сериозен си со ова дека "добро е што толку издржало"? збориме за само 46.000 км... и ланче.... ребраст каиш на поише се мења... некој сериски проблем е ова или...?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Vlado_78

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 228
    • Pretty Womans from your city for night
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #20 на: 31 Јули 2015, 13:17:25 pm »
Mislam deka ne problemot tolku lanceto tuku zategacot/podigac na lanceto pa zatoa tropa mu treba vreme da go zategne.
Jas menuvav na mojata "audi A4 1.8T" i toa e kako normalno da se menja na odredena kilometraza, ali tvojava ima mnoogu malce za da bi mu doshol redot za menjanje.
Na mojata zategacot funcionira na pritisok na uljeto, koga kje se zagree kolata i pumpata za ulje kje go postigne pritisokot zategacot go drzi lanceto zategnato.
Takada moze da vidis da ne imas problem vo pritisokot na uljeto....

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #21 на: 31 Јули 2015, 13:41:41 pm »
Фала на брзите одговори...

кажете ми некој мајстор што би можело барем да ја отвори и да ВИДИ што е проблемот...пошто ми кажаа дека можно е да е до филтерот за бензин,да не капело бензин на првото палење,па да било до лошо уље па преку ноќ да капело во мотор а при прво палење да не било подмачкано,па дека можно е да е разлабавено ланчето,да требало само да се стегне,до тоа дека било заебано ланчето па да требало да се мења...

90 илјадарки се прилично голема сума,посебно ако си ја земал колата пред месец дена...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #22 на: 31 Јули 2015, 14:06:24 pm »
Така е. Ама кога се мора... Се мора.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг:
« Одговори #23 на: 31 Јули 2015, 16:08:56 pm »
Што им е со цениве, детска болест е на овие мотори ова другар а доста им ги прават и без пари во порше пошто е фабричка мана. Ако веќе нема без пари има дечки од порше што после работа си работат приватно и нема да те кошта повеќе од 400 еур.

Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 605
  • Сузуки Витариче
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #24 на: 31 Јули 2015, 16:38:14 pm »
Фала на брзите одговори...

кажете ми некој мајстор што би можело барем да ја отвори и да ВИДИ што е проблемот...пошто ми кажаа дека можно е да е до филтерот за бензин,да не капело бензин на првото палење,па да било до лошо уље па преку ноќ да капело во мотор а при прво палење да не било подмачкано,па дека можно е да е разлабавено ланчето,да требало само да се стегне,до тоа дека било заебано ланчето па да требало да се мења...

90 илјадарки се прилично голема сума,посебно ако си ја земал колата пред месец дена...

Avto Servis Mitrevski Vlatko
Сава Ковачевиќ 81А
Skopje 1000
Macedonia (FYROM)

Open today
8:30 am – 4:30 pm

+389 2 278 0142
Потпис.

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #25 на: 31 Јули 2015, 20:20:41 pm »
savage си бил кај него,добар е,се разбира...?

имам некој обврски наредниве денови,дали има лошо ако го возам(нормално,без стискање и слично) и да го однесам за 1 недела максимум ? мајсторот кај што го однесов ми рече вози кур да не те боли АМА...шубе ми е,што би рекле старите :D

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #26 на: 31 Јули 2015, 20:26:48 pm »
Штом ти страка на прво палење само да пробаш улјето да смениш, колку имаш поминато да не ти е некоe фалш. Инаку можеш да возеш штом не штрака нонстоп.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 605
  • Сузуки Витариче
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #27 на: 31 Јули 2015, 20:33:25 pm »
savage си бил кај него,добар е,се разбира...?

имам некој обврски наредниве денови,дали има лошо ако го возам(нормално,без стискање и слично) и да го однесам за 1 недела максимум ? мајсторот кај што го однесов ми рече вози кур да не те боли АМА...шубе ми е,што би рекле старите :D

Лично не, но неколку познаници/пријатели кои биле кај Митревски имаат само пофални зборови.
Исто така, конкретниот сервис е на добар глас кај членовите на форумов. Се надевам дека уште некој ќе ти потврди.
Потпис.

Отсутен JKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 231
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #28 на: 31 Јули 2015, 20:37:24 pm »
не е проблем само штракање.....туку и на првото палење,нејќе да запали ако не му дадам гас...ако му дадам пали,и има 2-3 мин чуден звук,после тоа си тера нормално...

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: TSI мотор проблем со ланче
« Одговори #29 на: 31 Јули 2015, 21:22:15 pm »
Носи ја во официјален сервис да ти ја средат за без пари или минимален надомест. Ова е многу позната мана на 1.4 тси мотори исто така и на 1.8 тси и 2.0 тси и најважно, оваа е таа типична километража каде што ланчето се заебува.