Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690980 пати)

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5895 на: 18 Јануари 2015, 03:11:12 am »
Raport: od zlate nakaj amerikan koga se ide, na prvata raskrsnica stopiraat

Уште се таму ;D :D И на илинденска кај фонтана :)

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5896 на: 18 Јануари 2015, 03:16:26 am »
Сега со новите џандарчиња нема да постои раскрсница без полиција.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5897 на: 18 Јануари 2015, 07:46:07 am »
Као црнчињата у The Wire ќе бидат, на секој ќош..

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5898 на: 18 Јануари 2015, 09:48:45 am »
сабајлево во автокоманда накај железара кога се оди, измеѓу студентскиот и игралиштето.

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5899 на: 18 Јануари 2015, 16:42:10 pm »
Кога сме кај казниве од странство....
Од сите држави стигаат во Македонија. Германија, Австрија и Франција не ги рачунаме. од кај нив 100% ќе стигне.. Ама кога на колегата му стигна казната од Турција.... А Македонските казни на странци не им стигнуваат.. колку пати срби и хрвати кажувале дека во македонија имаат по неколку неплатени казни па слободно си поминуваат низ државава.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5900 на: 18 Јануари 2015, 23:48:13 pm »
sega ja vozev italija 140-150 na ogranicuvanja od 130, da vidime dali ke stigne nestoo... :)
isto slovenija i hrvatska...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5901 на: 19 Јануари 2015, 07:50:24 am »
sega ja vozev italija 140-150 na ogranicuvanja od 130, da vidime dali ke stigne nestoo... :)
isto slovenija i hrvatska...
Италија не знам, таму немам возено. Во Словенија има камери само на тунелите. Ако си се пуштил откај Копер, до Ново Место имаш камери на 2-3 места само. Плус, некогаш има полиција со радари на наплатните рампи за патарина.  Хрватска на автопат имаат само од мобилните (немаркирани коли со радари).
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5902 на: 19 Јануари 2015, 11:23:33 am »
Do nad Trst se imam spusteno potoa patot verona, negde imaa zastanato passat so mobilnana kamera u kola ... pasatoot ko me pomina se dvizese negde 180... dodeka pak nije sto so 140-150 ne se primetvuavme tolku zada ni se zalepi ovoj so mobilnata kamera...

Inace ovie vamu "gore" nogu smesno vozat, po germanski sistem bilo: Na idenje vo kolona 2 koli jas vtoriot po germanskiov sistem na vozenje... levata lenta stalno da bila prazna(bez razlika sto nema nikoj v nea), i stalno vlegues i izlegues u desnata (se utepues od kocenje i gazenje). Vo leva lenta mi se zalepeu nekoj na branik go pustam, me pominue i se presaltue pak pred mene u desna lenta so identicna brzina :D , im vikam alo ovoj e lud sto mi se lepi ko samo pred mene vozi so ista brzina ... potoa vozat vo desna lenta se dodeka ne stigne do branikot na sleperot, i u toj moment dava zmigavec i ti uletue u leva lenta, i kocis i pustiis :D taka edno dvajca gi isFiriv i negi pustiv...
 
Na vrakanje im pokazav kako se vozi kaj nas :D jas prv oni po mene.
U leva lenta vozime 140-150 u desnata vozat 130-140 samo ako ima nekoj sto e siguren deka ima zelba da ne pomine go pustame... koga ovie vo desna lenta se dvizat so moja brzina i nema da gi pominam vo skoro vreme se saltam vo densa lenta... ko gledam nema vozilo od zadi, a na nekoj 200-400 metri vo desna lenta e spor (sleper) nema sto da saltam udesna lenta pa potoa pak u leva da mu uletuem na nekoj... Taka da gi nauciv kako se vozi po naskii :)
« Последно менување: 19 Јануари 2015, 11:28:45 am RedEco »
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5903 на: 19 Јануари 2015, 13:13:00 pm »
Do nad Trst se imam spusteno potoa patot verona, negde imaa zastanato passat so mobilnana kamera u kola ... pasatoot ko me pomina se dvizese negde 180... dodeka pak nije sto so 140-150 ne se primetvuavme tolku zada ni se zalepi ovoj so mobilnata kamera...

Inace ovie vamu "gore" nogu smesno vozat, po germanski sistem bilo: Na idenje vo kolona 2 koli jas vtoriot po germanskiov sistem na vozenje... levata lenta stalno da bila prazna(bez razlika sto nema nikoj v nea), i stalno vlegues i izlegues u desnata (se utepues od kocenje i gazenje). Vo leva lenta mi se zalepeu nekoj na branik go pustam, me pominue i se presaltue pak pred mene u desna lenta so identicna brzina :D , im vikam alo ovoj e lud sto mi se lepi ko samo pred mene vozi so ista brzina ... potoa vozat vo desna lenta se dodeka ne stigne do branikot na sleperot, i u toj moment dava zmigavec i ti uletue u leva lenta, i kocis i pustiis :D taka edno dvajca gi isFiriv i negi pustiv...
 
Na vrakanje im pokazav kako se vozi kaj nas :D jas prv oni po mene.
U leva lenta vozime 140-150 u desnata vozat 130-140 samo ako ima nekoj sto e siguren deka ima zelba da ne pomine go pustame... koga ovie vo desna lenta se dvizat so moja brzina i nema da gi pominam vo skoro vreme se saltam vo densa lenta... ko gledam nema vozilo od zadi, a na nekoj 200-400 metri vo desna lenta e spor (sleper) nema sto da saltam udesna lenta pa potoa pak u leva da mu uletuem na nekoj... Taka da gi nauciv kako se vozi po naskii :)

Таков е германскиот принцип, секогаш се вози во најдесната лента која е слободна за нормален проток на сообраќај со одредена брзина. Јас на пример најчесто возам во средна, или најлева (ако има три ленти). Ако се две, возам во десна само кога е празна (нема автобуси и шлепери во видното поле). А тоа многу ретко се случува.  Не сум луд да возам во десна со 80-85, кога можам да бришам со 130-140 во лева. Е сега, чат пат се кочи нагло кога некој од десна запиња да престига шлепер или автобус.

Инаку и во Германија некои ја имаат таа гадна навика да се лепат за браник, ама можеш да го пријавиш, и бундесполицај ќе си среди работа, или опомена или казна. Овие лепачите се најголеми предизвикувачи на верижни судари. 

Најпедантни шофери се во Холандија, ама во Холандија има камери на секој 5ти километар. Буквално.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5904 на: 19 Јануари 2015, 13:19:16 pm »
Најважно е да не го кочиш сообраќајот зад тебе кога возиш со возилото. Левата лента служи за возила кои се побрзи од тебе, а секогаш (неизбежно) има такви возила.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5905 на: 19 Јануари 2015, 13:24:41 pm »
Најважно е да не го кочиш сообраќајот зад тебе кога возиш со возилото. Левата лента служи за возила кои се побрзи од тебе, а секогаш (неизбежно) има такви возила.

Нормално. Еден од појаките моменти на местата каде што нема ограничување е, возиш 170-180 во средна лента, и некој профучува покрај тебе со 250+ и се чудиш што се дешава.  ;D ;D ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5906 на: 19 Јануари 2015, 13:53:46 pm »
Do nad Trst se imam spusteno potoa patot verona, negde imaa zastanato passat so mobilnana kamera u kola ... pasatoot ko me pomina se dvizese negde 180... dodeka pak nije sto so 140-150 ne se primetvuavme tolku zada ni se zalepi ovoj so mobilnata kamera...

Inace ovie vamu "gore" nogu smesno vozat, po germanski sistem bilo: Na idenje vo kolona 2 koli jas vtoriot po germanskiov sistem na vozenje... levata lenta stalno da bila prazna(bez razlika sto nema nikoj v nea), i stalno vlegues i izlegues u desnata (se utepues od kocenje i gazenje). Vo leva lenta mi se zalepeu nekoj na branik go pustam, me pominue i se presaltue pak pred mene u desna lenta so identicna brzina :D , im vikam alo ovoj e lud sto mi se lepi ko samo pred mene vozi so ista brzina ... potoa vozat vo desna lenta se dodeka ne stigne do branikot na sleperot, i u toj moment dava zmigavec i ti uletue u leva lenta, i kocis i pustiis :D taka edno dvajca gi isFiriv i negi pustiv...
 
Na vrakanje im pokazav kako se vozi kaj nas :D jas prv oni po mene.
U leva lenta vozime 140-150 u desnata vozat 130-140 samo ako ima nekoj sto e siguren deka ima zelba da ne pomine go pustame... koga ovie vo desna lenta se dvizat so moja brzina i nema da gi pominam vo skoro vreme se saltam vo densa lenta... ko gledam nema vozilo od zadi, a na nekoj 200-400 metri vo desna lenta e spor (sleper) nema sto da saltam udesna lenta pa potoa pak u leva da mu uletuem na nekoj... Taka da gi nauciv kako se vozi po naskii :)

Таков е германскиот принцип, секогаш се вози во најдесната лента која е слободна за нормален проток на сообраќај со одредена брзина. Јас на пример најчесто возам во средна, или најлева (ако има три ленти). Ако се две, возам во десна само кога е празна (нема автобуси и шлепери во видното поле). А тоа многу ретко се случува.  Не сум луд да возам во десна со 80-85, кога можам да бришам со 130-140 во лева. Е сега, чат пат се кочи нагло кога некој од десна запиња да престига шлепер или автобус.

Инаку и во Германија некои ја имаат таа гадна навика да се лепат за браник, ама можеш да го пријавиш, и бундесполицај ќе си среди работа, или опомена или казна. Овие лепачите се најголеми предизвикувачи на верижни судари.  

Најпедантни шофери се во Холандија, ама во Холандија има камери на секој 5ти километар. Буквално.


Toa со лепењето најверојатно за заштеда на гориво им е :D





Преска џандар искача на сред улица во втора лента кај марија трејд на првомајска и мафта со тоа палката, сопре еден кој возеше без средно пред мене...

Вака втор пат ми улетува кај што нема пешачки во близина, ме интересира ако го соберам кој ќе одговара?

« Последно менување: 19 Јануари 2015, 13:58:54 pm Drive-r »

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5907 на: 19 Јануари 2015, 13:57:00 pm »
Најпедантни шофери се во Холандија, ама во Холандија има камери на секој 5ти километар. Буквално.

Се некако се мислам дека надзорот врши лавовски дел од работата, а не „финочата„ на Холанѓаните.
Камери на секој 5ти километар... рецепт за успех.  :)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5908 на: 19 Јануари 2015, 14:13:23 pm »
Собери го па кажи ни.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5909 на: 19 Јануари 2015, 14:28:36 pm »
Се некако се мислам дека надзорот врши лавовски дел од работата, а не „финочата„ на Холанѓаните.
Камери на секој 5ти километар... рецепт за успех.  :)

Надзорот врши работа само за контрола на брзина. Педантноста е многу повеќе од тоа. Во Белгија има исто многу повеќе камери отколку во Германија, но овие се Французи....

- Да речеме на вклучување на автопат, се вклучуваш во десна лента. Ако некој вози во десна, доколку условите дозволуваат, ќе се подмести во лева лента. Или изедначување брзина, и по потреба забрзување, намалување, за безбедно да престигнеш некој побавен, шлепер, или автобус. Така е во Германија и Холандија. Но, во Белгија нема шанси.
- Во Холандија не блиндираат да се поместиш. Во Германија ако и само ако правиш застој во најлева лента. Во Белгија, те блиндира, се подместуваш, се закопува пред тебе и вози 100.
- Ако погрешиш насока во град (или улицата е забранета, или паркингот е времен, штоидае, холанѓанец ќе те блиндира, ќе спушти џам, ќе те информира. Во Белгија, ќе ти викне џандари.
- Во Германија и Холандија пропуштаат на вклучување, менување ленти, престројување на семафор, споредни со главни улици во шпиц, итн. Значи колку и да е шпиц на автопат, на обиколници, на главни булевари, секогаш те пропуштаат, и нормално се заблагодаруваат едни на други. И по потреба секогаш има простор за лента да помине брза помош. Во Белгија не е така. Никој не те пушта, блиндираат, пцујат, се дерат, итн.
- Холандија и Германија користат жмигавци секогаш. Во Белгија не. И се престигнува, престројува без нив.
- Во Холандија и Германија велосипедистите и пешаците се богови на патот (ако нема велосипедска патека, а во 95% во случаите има). Во Белгија, блиндираат, свират, пцујат, се дерат, итн.
- Исто мноуг позитивно искуство имам со Австрија, кадешто возачите се многу слични на однесување како Германците, самошто овие имаат ограничувања, и повеќе камери на автопат.

Овие нешта ми паѓаат на памет од моето неколкугодишно возење со кола/велосипед низ овие три држави.

Toa со лепењето најверојатно за заштеда на гориво им е :D
Најверојатно. Шибај со 160+ и залепи се за некој за да штедиш возило. Ако тој пред тебе сецне, и за 2 секунди “флезело магаарто у зељките“  ;D ;D ;D ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.