Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690993 пати)

Отсутен pero sipino

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5655 на: 26 Декември 2014, 15:16:45 pm »
народе му недостигаат пари на буџето заа да се шета глаучите по странство да зема плати по 1000Е па нема решение па удри по народецо пушти ги џандарите да казнува за глупости пушти ги пајаците да крева а и инспекците по дујчаните и оп че се собери пара во буџето за уживанција
 

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5656 на: 26 Декември 2014, 16:33:55 pm »
па ти само паркирај прописно и - оп! - си ги испозаебал! ништо од нивниот зол план со казни да се пунат пари.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5657 на: 26 Декември 2014, 17:27:03 pm »
Ич ништо богами... 35% од хонорарците, казна ваму, дерење таму, општо маме ебавање али океј у глобала луѓево "не ги засега".
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5658 на: 26 Декември 2014, 17:46:11 pm »
ја само за сообраќајните казни зборам и ништо друго, оќеј?

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5659 на: 26 Декември 2014, 18:43:29 pm »
па ти само паркирај прописно и - оп! - си ги испозаебал! ништо од нивниот зол план со казни да се пунат пари.

Па каде на .!. (со извинение) да паркираме прописно бе ??? Сообраќајот низ Скопјево на скала од 1-10 е  - 413412341 ! Паркингот исто, да не зборам. Да сакаш да платиш паркинг- не можеш да најдеш место/...   Јас ви се дивам луѓе како издржувате секој ден низ гужвине. Додека беше летото со моторчето ми беше топ, сега со колава... живци кинам секој ден, некој ден психијатрија ќе завршам/ ;D

Јас прееска бев низ Центар, па во Аеродром завршив. Од таму, во 16.00, преку Автокоманда, излез на Скопје- Дени интернационал- по обиколница - Волково. Фала чао пријатно, 30тина минути, 120км/ч 6л/100. :)  Јебем ти гужви центарски.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5660 на: 26 Декември 2014, 18:45:59 pm »
Па каде на .!. (со извинение) да паркираме прописно бе ??? Сообраќајот низ Скопјево на скала од 1-10 е  - 413412341 ! Паркингот исто, да не зборам. Да сакаш да платиш паркинг- не можеш да најдеш место/...   Јас ви се дивам луѓе како издржувате секој ден низ гужвине. Додека беше летото со моторчето ми беше топ, сега со колава... живци кинам секој ден, некој ден психијатрија ќе завршам/ ;D

Ако нема каде да паркираш - нема да паркираш никаде. Имаш јавен превоз. Или ќе паркираш подалеку и ќе пружиш ноџе 5-10 минути.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5661 на: 26 Декември 2014, 18:47:59 pm »
^- Филип јас колку имам пешачено ради паркинзи и слично, некој друг нема толку испешачено за година дена. :)  Не ми е проблем, само страшно ме нервира.

Јас не знам дали и ако постои, кое е решението за ваквата ситуација  ?

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5662 на: 26 Декември 2014, 18:49:36 pm »
Јас не знам дали и ако постои, кое е решението за ваквата ситуација  ?

Постои. Се вика развиен, современ, редовен и удобен јавен превоз. Превоз чие што користење не го доживуваш како понижувачка казна, туку како згодно олеснување.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5663 на: 26 Декември 2014, 18:55:05 pm »
Ако веруваш, кога можам- секогаш ја избегнувам колата. Имам онакви картички за бус, имам и бусови на 10мин. Но мојата "работа" е тргни од Ѓорче, до Лептокарија, сврти до ПСС, појди до Аеродром, од таму до обиколница, до терминал бла бла... и ради тоа морам со кола, затоа што со бус ќе  ме чини многу ВРЕМЕ- а го немам...   

И така, периодов со нервози, на пролет вадам моторчето и психички одмарам. Ем побрзо ем поефтино.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5664 на: 26 Декември 2014, 19:00:42 pm »
Постои. Се вика развиен, современ, редовен и удобен јавен превоз. Превоз чие што користење не го доживуваш како понижувачка казна, туку како згодно олеснување.

Уште да беше организиран јавниов превоз како што треба. Само жителите на карпош сметам дека имаат добар јавен превоз затоа што речиси 90% од превозот иде по партизанска и не му е битно со кој автобус ке се вози до центар.
Повели живеј во Кисела вода, ама не во делот кај мечкаров или општината, па еднинствена врска со градот ти е само 24.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5665 на: 26 Декември 2014, 19:05:29 pm »
Ако нема каде да паркираш - нема да паркираш никаде. Имаш јавен превоз. Или ќе паркираш подалеку и ќе пружиш ноџе 5-10 минути.

За жал, таа опција не е можна за сите..

Ах, ете, и Спенс веќе ти одговорил.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5666 на: 26 Декември 2014, 19:09:53 pm »
Јас не знам дали и ако постои, кое е решението за ваквата ситуација  ?

Постои. Се вика развиен, современ, редовен и удобен јавен превоз. Превоз чие што користење не го доживуваш како понижувачка казна, туку како згодно олеснување.

Ееете така. Кога сакаш можеш да си многу паметен ;D

Епа се додека не направат саат време паркинг во центар, чаир, капиштец, подвожњак и слични центаро-центрични локации да чини 300 денари од саат, нема да се реши проблемот со јавниот превоз.
А паралелно со ова, се додека не донесат дупло повеќе автобуси, шинобуси, трамваи, метро и да обележат со жолти траки лента за движење на автобус и да колат секоја кола што се движи по жолта трака, нема да има решение за градските гужви и паркингот.
Да не заборавам да кажам, и да се забрани доселување од пичке материне во Скопје по секоја цена.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5667 на: 26 Декември 2014, 19:20:58 pm »
Тие не се доселени по желба, туку по потреба. Повеќето.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5668 на: 26 Декември 2014, 19:24:03 pm »
И јас имам потреба да се преселам на Марс или во Мауи, па нема. И затоа таму немаат вакви проблеми.
Не прашав зошто се преселени. Кажав како да се решат проблемите.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5669 на: 26 Декември 2014, 19:28:12 pm »
Ти имаш желба, не потреба. Не е исто.