Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778094 пати)

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13215 на: 19 Август 2023, 21:32:14 pm »
Денес за малку ќе јадев казна ради глупост од АМД Охрид. Колата ја купив и регистрирав на 13.07.2023, ми напишале дека регистрацијата важит до 17.08.2023, шо значит дека веќе два дена возам со нерегистрирана кола за која платив регистрација пред месец дена.

Тргнав да одам Грција, дечкото на граница ми викат истечена регистрација. Веројатно сфати и тој дека не е моја грешка, ми рече “не ти пишам казна, ама не смеам да те пуштам, враќај се назад“. Уште ова го немав дочекано.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13216 на: 19 Август 2023, 21:35:47 pm »
Ај-деееее, абе ова вистина е?

Всушност, кога ќе премотам филм...
Никогаш не сум проверувал документи, среќа не ми се случило истото...
Додека еднаш не дремев 2 саати МВР додека биде сè, надвор од врата ми викаат "провери си податоците убаво, да не има печатни грешки".
Си мислев, зарем е можно тоа да се случи... Што ќе мислам, застанав, почнав да читам сè од датуми до име и презиме и матичен, јебеш будале, кој ги знае...
И ете ти - можело.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2114
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13217 на: 19 Август 2023, 22:14:26 pm »
Според УЈП јас бев жена еднаш од Ресен родена 63та ....
Ми стина писмо данок да платам.

Ништо не ме чуди во ова држава....

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13218 на: 19 Август 2023, 22:14:59 pm »
Денес за малку ќе јадев казна ради глупост од АМД Охрид. Колата ја купив и регистрирав на 13.07.2023, ми напишале дека регистрацијата важит до 17.08.2023, шо значит дека веќе два дена возам со нерегистрирана кола за која платив регистрација пред месец дена.

Тргнав да одам Грција, дечкото на граница ми викат истечена регистрација. Веројатно сфати и тој дека не е моја грешка, ми рече “не ти пишам казна, ама не смеам да те пуштам, враќај се назад“. Уште ова го немав дочекано.

Па ако го згрешиле осигурувањето, тој имбецил на МВР шалтерот нели проверил и обратно?

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13219 на: 19 Август 2023, 22:24:46 pm »

Па ако го згрешиле осигурувањето, тој имбецил на МВР шалтерот нели проверил и обратно?

Осигурувањето си е во ред, полисата е од 13.07.2023 до 13.07.2024. Зелениот картон исто, од денес до 13.07.2024. Датумот на истек на регистрацијата е згрешен, шо е скроз кривица на МВР, очигледно не провериле. Ќе одам во понеделник да прашам зошто и да си барам нова сообраќајна.

Она шо ми е најзапрепастувачки е од кај го нашле датумот 17.08.2023. Апсолутно ништо немам на тој датум, ни стара регистрација, ни атест, ни ништо. Ептен произволен некако.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13220 на: 19 Август 2023, 22:26:12 pm »
Нема да ти дадат нова сообраќајна, ќе ти лупнат само нов печат со коректниот датум. Не прашувај од кај знам ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7708
  • Плинаш!!!
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13221 на: 19 Август 2023, 23:04:49 pm »
Абе вие ли ке му кажете на жацото кој датум да го стави?? Ова е демократска држава и датум ке си стави он која сака .

Шала на страна отварајте очи за било какви документи, неможете ни да замислите колку неписмени работат.
Мене лани коа ме сликаа за продолжување на возачка, по два дена ми се јавија од МТВ да ме прашаат за што ме сликале. Да не ти се верува, прво мислев дека е некоја заебанција, ама они сериозни да ти биле.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13222 на: 19 Август 2023, 23:19:51 pm »
Не очекував ваква глупост искрено, а и за беља немам навика да проверувам документи. Единствена среќна околност е шо ми пропадна едино гирото во Лерин, да бев тргнат на одмор ќе беше полошо.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13223 на: 19 Август 2023, 23:21:00 pm »
од кај го нашле датумот 17.08.2023

Некој од малцинствава, примен на стандард неоптистички начин под наслов "полни права 2% застапеност на дислексичарите во сите установи".
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13224 на: 20 Август 2023, 06:08:53 am »

Па ако го згрешиле осигурувањето, тој имбецил на МВР шалтерот нели проверил и обратно?

Осигурувањето си е во ред, полисата е од 13.07.2023 до 13.07.2024. Зелениот картон исто, од денес до 13.07.2024. Датумот на истек на регистрацијата е згрешен, шо е скроз кривица на МВР, очигледно не провериле. Ќе одам во понеделник да прашам зошто и да си барам нова сообраќајна.

Она шо ми е најзапрепастувачки е од кај го нашле датумот 17.08.2023. Апсолутно ништо немам на тој датум, ни стара регистрација, ни атест, ни ништо. Ептен произволен некако.
Од кај датум 17-ти?
Види, ти си бил 13.07, мозокот си крати па зеде во предвид прва и последна бројка за да оформи 17 (1--7), па после по логика штом кус датум за 1 месец плус па така дојде 17.08 (мислам сега има да регистрираш кола и за само 1 месец).

Се вели дека 1 будала шо ќе заеби 100 паметни не можат да исправат.
Најлошо кога е некритичен.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3351
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13225 на: 20 Август 2023, 07:18:17 am »
Во последниве 3год., 2 пати ми згрешиле, истиот ден истата година печатена, среќа поука од стариот ми е на лице место детално проверувај си ги документите, па сум приметувал за среќа.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13226 на: 20 Август 2023, 09:25:12 am »
Од вакви глупости, си проверувам на лице место документи кои ги издаваат некој вакви иституции.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13227 на: 20 Август 2023, 10:57:03 am »
Охооо какви зафрканции има со згрешени сообраќајни од МВР, најголемиот заеб е што тоа е официјален документ и сите се водат по тој документ. За било каква промена во осигурањето се водиш по сообраќајна, таа е згрешена, џандарот му е гајле па мора и осигурањето свесно да го погрешиш, дека нели зборот на џандарот е пред сите други.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13228 на: 20 Август 2023, 11:03:54 am »
Ова е демократска држава и датум ке си стави он која сака .

Олигархијава е се само не демократска држава.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13229 на: 20 Август 2023, 11:10:50 am »
Ова е демократска држава и датум ке си стави он која сака .

Олигархијава е се само не демократска држава.
Демократија се знае, само Грција. Се друго си е олигархија. Се.