Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690921 пати)

Отсутен тошошиба

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12270 на: 07 Декември 2021, 15:43:27 pm »
Чекај, чекај...

Го запрела полиција, побарале сообраќајна и возачка, и он прашал зошто му побарал возачка?

Добро ли разбрав?

Член 38.3 полициски службеник е дочжен да го запознае граѓанинот за причините за негова идентификација.

Баш така

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12271 на: 07 Декември 2021, 15:56:13 pm »
Е па сеа, вака...

@тошошиба

Вака, батка... Тебе стартната премиса врз основа на која го засноваш твоето тврдење, е скроз погрешна. Зошто?

Прво - документ за ЛИЧНА ИДЕНТИФИКАЦИЈА во државава се ИСКЛУЧИВО ИЛИ ВАЖЕЧКА ЛИЧНА КАРТА ИЛИ ВАЖЕЧКИ ПАСОШ.

Второ - возачка дозвола не е документ за лична идентификација, туку јавна исправа со која ти докажуваш дека имаш положено возачки испит, способен си самостојно да управуваш со моторно возило од одредена категорија и дека немаш изречено актуелна забрана за управување со моторно возило.

Полицаецот со барање на возачка не те легитимира, за тоа е личната карта или пасошот. Возачката ти ја бара да види дали воопшто имаш положено, да не и е измината важноста (исто како да немаш), да не имаш забрана и сл., веќе ти пишав погоре.

Шо да ти побара да види дали имаш положено, брис? Ученичка книшка? Диплома од курс за готвење?

Размисли ли што би се случило ако некој управува со украдено возило, и нему му побараат само сообраќајна? Како пример само...

Гледам се расфрлаш со членови и закони... За тоа се оди на школо, се студира, токму заради ова, да не се истрчуваме, не познавајќи ја основата (тука мислам на дефиницијата што воопшто е документ за лична идентификација).

Среќа полицајците ни се какви што се. Јас да сум, не само што ќе ја дадеш возачката, туку ќе ги искористам сите можни инструменти бар да те измалтретирам. На технички ќе те носам, ќе дуваш, и сл. А знам дека ќе најдам нешто и да те казнам успат.

Јас сум правник со положен правосуден и 10 години работно искуство, пред да прашаш.

Глупо ти е тврдењето, и ти препорачувам да не дискутираш повеќе, пошто не само "встаница" што си бил предмет на исмевање, и "вфорум" си веќе.

Ништо лично, btw.

Отсутен тошошиба

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12272 на: 07 Декември 2021, 16:05:04 pm »
Е па сеа, вака...

@тошошиба

Вака, батка... Тебе стартната премиса врз основа на која го засноваш твоето тврдење, е скроз погрешна. Зошто?

Прво - документ за ЛИЧНА ИДЕНТИФИКАЦИЈА во државава се ИСКЛУЧИВО ИЛИ ВАЖЕЧКА ЛИЧНА КАРТА ИЛИ ВАЖЕЧКИ ПАСОШ.

Второ - возачка дозвола не е документ за лична идентификација, туку јавна исправа со која ти докажуваш дека имаш положено возачки испит, способен си самостојно да управуваш со моторно возило од одредена категорија и дека немаш изречено актуелна забрана за управување со моторно возило.

Полицаецот со барање на возачка не те легитимира, за тоа е личната карта или пасошот. Возачката ти ја бара да види дали воопшто имаш положено, да не и е измината важноста (исто како да немаш), да не имаш забрана и сл., веќе ти пишав погоре.

Шо да ти побара да види дали имаш положено, брис? Ученичка книшка? Диплома од курс за готвење?

Размисли ли што би се случило ако некој управува со украдено возило, и нему му побараат само сообраќајна? Како пример само...

Гледам се расфрлаш со членови и закони... За тоа се оди на школо, се студира, токму заради ова, да не се истрчуваме, не познавајќи ја основата (тука мислам на дефиницијата што воопшто е документ за лична идентификација).

Среќа полицајците ни се какви што се. Јас да сум, не само што ќе ја дадеш возачката, туку ќе ги искористам сите можни инструменти бар да те измалтретирам. На технички ќе те носам, ќе дуваш, и сл. А знам дека ќе најдам нешто и да те казнам успат.

Јас сум правник со положен правосуден и 10 години работно искуство, пред да прашаш.

Глупо ти е тврдењето, и ти препорачувам да не дискутираш повеќе, пошто не само "встаница" што си бил предмет на исмевање, и "вфорум" си веќе.

Ништо лично, btw.

Член 5 од правилник за полициски работи.

Идентитет се утврдува преку лична карта, патна исправа (не јавна) и возачка дозвола.

Те молам без неедуцирани коментари. Го студирав ова. Какви кловнови управиваат со нашиот закон тоа е страшно, да немаш општо знаење дека возачка дозвола е документ за идентификација. Срамота.

А за предмет на исмевање ќе боде тој што се претставува како правник без да си ја знае дејноста, не само на форумов.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12273 на: 07 Декември 2021, 16:10:19 pm »
Оди на нотар потпиши нешто со легитимирање со возачка дозвола.

Оди во банка плати обичен налог со возачка.

Правилник? Треба хиерархијата на правни акти да ја елаборирам?

Отсутен тошошиба

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12274 на: 07 Декември 2021, 16:11:20 pm »
Оди на нотар потпиши нешто со легитимирање со возачка дозвола.

Оди во банка плати обичен налог со возачка.

Правилник? Треба хиерархијата на правни акти да ја елаборирам?

Дали знаеш да читаш или намерно не читаш, прочитај горе.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12275 на: 07 Декември 2021, 16:15:47 pm »
Само немој кога ќе те заболи заб, заболекарот да го прашаш шо има он да ти буричка во устата...

Толку од мене.

Отсутен тошошиба

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12276 на: 07 Декември 2021, 16:18:03 pm »
Само немој кога ќе те заболи заб, заболекарот да го прашаш шо има он да ти буричка во устата...

Толку од мене.

Дали ја читаш темава, за полицисла контрола збориме, законот е од правилник за полициски работи. Кога немаш конструктивен одговор и губиш дебата, не навлегувај во тангенти, барем те учеле на тоа.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12277 на: 07 Декември 2021, 16:18:22 pm »
Адвокатска канцеларија МАЛИНОВСКИ Скопје. ул. Маршал Тито 56/10 телефон 078305495



Сакам да тужам вработени во УЈП, како лично нив неколку луѓе, не како институција (или па и институцијата, зошто да не, групно ме ебаа...)
Дали работите со такво нешто?

Ако веќе ги давам парите, барем да одат кај автомобилист. :)
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12278 на: 07 Декември 2021, 16:19:22 pm »
Штета што не те измалтретирале полицајците и на легални и на нелегални начини, зошто освен лајпичка, ништо повеќе не си и ништо немало да направиш околу тоа.

Терај по своето, еден ден ќе го начекаш правиот џандар што станал на лева нога.

Отсутен terzziski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 700
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12279 на: 07 Декември 2021, 16:22:12 pm »
@тошошиба Како ќе знае тој што те сопрел дали имаш валидна возачка дозвола? Дали е истечена или имаш забрана за управување можеби?

Ќе го цитирам делот од закон што си го пишал, баш таму ти пишува дека има право на легитимирање.

"еве и текст од закон за полиција член 61.1:
Член 61
(1) Полицискиот службеник е овластен да изврши сопирање, легитимирање, преглед
односно претрес на лице, превозното средство и багажот кој лицето го носи со себе, кога
тоа е неопходно заради пронаоѓање на предмети за напад или самоповредување или кога
постојат основи за сомневање дека кај нив ќе се пронајдат предмети кои потекнуваат од
кривично дело или прекршок, траги на кривично дело или прекршок или предмети што
можат да послужат во кривична или прекршочна постапка."

Отсутен тошошиба

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12280 на: 07 Декември 2021, 16:22:30 pm »
Штета што не те измалтретирале полицајците и на легални и на нелегални начини, зошто освен лајпичка, ништо повеќе не си и ништо немало да направиш околу тоа.

Терај по своето, еден ден ќе го начекаш правиот џандар што станал на лева нога.

Дај боже некој ден да те измалтретирраат како мене шо ме малтретираа на неколку наврати со нелегални мерки со што го дпбив случајот, и после тоа пак да им го цицаш како некој симп без р’бет.

Отсутен тошошиба

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12281 на: 07 Декември 2021, 16:23:17 pm »
@тошошиба Како ќе знае тој што те сопрел дали имаш валидна возачка дозвола? Дали е истечена или имаш забрана за управување можеби?

Ќе го цитирам делот од закон што си го пишал, баш таму ти пишува дека има право на легитимирање.

"еве и текст од закон за полиција член 61.1:
Член 61
(1) Полицискиот службеник е овластен да изврши сопирање, легитимирање, преглед
односно претрес на лице, превозното средство и багажот кој лицето го носи со себе, кога
тоа е неопходно заради пронаоѓање на предмети за напад или самоповредување или кога
постојат основи за сомневање дека кај нив ќе се пронајдат предмети кои потекнуваат од
кривично дело или прекршок, траги на кривично дело или прекршок или предмети што
можат да послужат во кривична или прекршочна постапка."

Ајде прочитај иште еднаш членот ама полека читај не брзај

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12282 на: 07 Декември 2021, 16:23:55 pm »
Адвокатска канцеларија МАЛИНОВСКИ Скопје. ул. Маршал Тито 56/10 телефон 078305495



Сакам да тужам вработени во УЈП, како лично нив неколку луѓе, не како институција (или па и институцијата, зошто да не, групно ме ебаа...)
Дали работите со такво нешто?

Ако веќе ги давам парите, барем да одат кај автомобилист. :)

Да, работиме. Јави се слободно. :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12283 на: 07 Декември 2021, 16:24:52 pm »
Дај боже некој ден да те измалтретирраат како мене шо ме малтретираа на неколку наврати со нелегални мерки со што го дпбив случајот, и после тоа пак да им го цицаш како некој симп без р’бет.

Си добил ти мензис денес, друго ништо немаш добиено.

Отсутен тошошиба

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12284 на: 07 Декември 2021, 16:29:43 pm »
Дај боже некој ден да те измалтретирраат како мене шо ме малтретираа на неколку наврати со нелегални мерки со што го дпбив случајот, и после тоа пак да им го цицаш како некој симп без р’бет.

Си добил ти мензис денес, друго ништо немаш добиено.

Дали некогаш во живот си се обидел есно прашање да подтавиш на полицаец или до толку ти фуфка од авторитет што лечиш комплекси тука?


Страшно е нивото на луѓе шо немат ни 2 грама тестикуларна маса да прашат полицаец нешто.