Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1700798 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11655 на: 22 Февруари 2021, 20:30:04 pm »
Од познаник кој скоро положи, за чекање да биде готова возачката мање више ќе има чекање, него му побараа и сликички за возачка книшка?!

Што улога врши возачката книшка сега кога се укинати и не важат повеќе негативните поени?!
Нема ни да ги употребат сликите. Правилникот им е стар, а во него пишува „две фотографии“ :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11656 на: 22 Февруари 2021, 21:52:16 pm »
Така де, „две фотографии“ да им дал.

Баш ме интересира краен епилог од ова.  :D

Отсутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 483
    • ibiz.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11657 на: 22 Февруари 2021, 21:56:12 pm »
тоа со немаме пластика им е доста стара фора,
преклани пред нова година ја обновував
некаде половина на декември требаше да ја земам(14дена) одам, дечко немаме пластика дојди после нова година,
покрај празници изумив, во фебруар одам, сеуште немаат пластика, тек март/април ја земав,

а до тогаш си возев со ливче.

него има некој искуство како оди тоа со 3 месеци забрана, мене летово/есен треба да ми ступи на сила забрана :/

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11658 на: 22 Февруари 2021, 22:10:01 pm »
Како оди?

3 месеци забрана за шетање по кафиќи ;D

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11659 на: 23 Февруари 2021, 00:17:27 am »
@Tomce Ја оставаш старата возачка, таа уствари не ти е важечка повеќе, пополнуваш формулар за продолжување на возачка, се сликаш за нова, плаќаш колку што треба да се плати, се молиш дека ја знаат приходната шифра за да знаат колку да ти наплатат и си ја подигаш на денот кога ти завршува забраната и почнува валидноста на новата возачка.

Отсутен mambo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11660 на: 23 Февруари 2021, 00:18:06 am »
Никаде јас не сум потпишан. Случката беше на другиот крај од државава. Ако ме викаат таму, ќе треба цел ден да изгубам во превоз. И за што да идам, за да им кажам дека појма немам.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk



Најверојатно ќе добиеш покана.

Обрни внимание колку време имаш на располагање од приемот на истата, да го оправдаш евентуалното отсуство и дали ќе ти дадат можност исказот да го дадеш писмено.

Ако може, напиши една изјава, завери на нотар потпис и прати ја со розева повратница по пошта, со назнака на бројот на предметот.
Да одам по нотари,..да плаќам, за кого???
Од раат - не раат.
Па замисли вака 4-5 пати месечно да те викаат за сведок, па јас треба шатор да ставам пред некој нотар

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5987
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11661 на: 23 Февруари 2021, 07:33:42 am »
ОК, не мораш.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6109
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11662 на: 23 Февруари 2021, 08:58:54 am »
Не дека имам искуство, ама ако не ја прафаќа казната па сака да оди на суд да се докажува, тогаш дури ќе те викнат. Или не?

Меѓувреме, седи си, ќе се замараш за друг, те заболе стапот.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1730
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11663 на: 23 Февруари 2021, 15:05:46 pm »
Пред некој ден за првпат начекав "hounds" со радар на угорничката пред втора патарина Отовица (правец Градско - Скопје).
Други со радар стоеја на стариот пат Велес - Градско точно позади новата бензинска Дади што излегува на автопат.

Ги средија тркачите на Партизанска и сличните булевари низ градов, па решија да стојат со радар на автопат. Не знам ни што ми е чудно овде...

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8167
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11664 на: 11 Март 2021, 22:50:57 pm »
Абе, до колку брзини на саат фаќа тоа радарот што слика?
Ако си доволно брз, ќе те усликаат ли прописно или нема да им успее? :))

Додатно, ако на пејсажот гледаш:
- статив
- спаркче позади него

А не гледаш џандари никаде околу...

Дали:
- мочаат; или
- се кријат
- работи ли радарот аутомацки или мора да има некој во спаркчето? :)))
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2716
  • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11665 на: 12 Март 2021, 01:01:11 am »
Пазете се со милицијава, сликаат и од внатре па еден изрипува од кола да стопира и да ви ја покаже снимката....



Него, на неколку пати ги имам видено на Тетово-Гостивар нешто пред патарина Гостивар стојат на надвозник и сликаат, а патрола доле пред патарината запира(ова исто го имам и приметено на Скопје-Тетово пред патарина Желино, стојат горе пред удолницата а на патарина запираат). Прашањето ми е, нели ако ме застане и ми каже си возел толку и толку сликан си со радар, нели е должен да ти ја покаже снимката? Како ондак им функционира тој систем не ми е јасно, имал некој искуство?


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8167
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11666 на: 12 Март 2021, 01:13:06 am »
Не можам да ти помогнам затоа што еднаш во живот ме застанаа и тој еден пат го наебав 10х од тоа што требаше :)

Туку, не се зезам, радариве сликаат и праќаат после тужби/мужби по пошта или ако не ме застанале значи дека ништо не се случило?
Акав над 150 на 130 ограничување. Да не речете невин сум - не сум. :)
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3525
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11667 на: 12 Март 2021, 07:59:04 am »
Пазете се со милицијава, сликаат и од внатре па еден изрипува од кола да стопира и да ви ја покаже снимката....



Него, на неколку пати ги имам видено на Тетово-Гостивар нешто пред патарина Гостивар стојат на надвозник и сликаат, а патрола доле пред патарината запира(ова исто го имам и приметено на Скопје-Тетово пред патарина Желино, стојат горе пред удолницата а на патарина запираат). Прашањето ми е, нели ако ме застане и ми каже си возел толку и толку сликан си со радар, нели е должен да ти ја покаже снимката? Како ондак им функционира тој систем не ми е јасно, имал некој искуство?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Истото и скопје велес кај ветерко те мери на патарина те застанува,одма му пушта слика на вибер на колегата и ти ја покажува

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1730
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11668 на: 12 Март 2021, 08:26:20 am »
Пазете се со милицијава, сликаат и од внатре па еден изрипува од кола да стопира и да ви ја покаже снимката....



Него, на неколку пати ги имам видено на Тетово-Гостивар нешто пред патарина Гостивар стојат на надвозник и сликаат, а патрола доле пред патарината запира(ова исто го имам и приметено на Скопје-Тетово пред патарина Желино, стојат горе пред удолницата а на патарина запираат). Прашањето ми е, нели ако ме застане и ми каже си возел толку и толку сликан си со радар, нели е должен да ти ја покаже снимката? Како ондак им функционира тој систем не ми е јасно, имал некој искуство?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Истото и скопје велес кај ветерко те мери на патарина те застанува,одма му пушта слика на вибер на колегата и ти ја покажува

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk



Кај е поточно тоа ветерко?

Иначе истото се случува и на Плетвар, џандари во цивилка кола сликаат доколку претекниш на полна (се случува да почниш да почниш да претекнуваш на испрекината, но кога се враќаш во својата лента веќе дошла полна лента) и му кажуваат на колегите подолу да те застанат. Демек кога ќе те застанат кажуваат и дека имаат сведок, баш како што кажа некој член пред некој ден дека можеби ќе го викнат за сведок.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3525
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11669 на: 12 Март 2021, 12:43:25 pm »
Пазете се со милицијава, сликаат и од внатре па еден изрипува од кола да стопира и да ви ја покаже снимката....



Него, на неколку пати ги имам видено на Тетово-Гостивар нешто пред патарина Гостивар стојат на надвозник и сликаат, а патрола доле пред патарината запира(ова исто го имам и приметено на Скопје-Тетово пред патарина Желино, стојат горе пред удолницата а на патарина запираат). Прашањето ми е, нели ако ме застане и ми каже си возел толку и толку сликан си со радар, нели е должен да ти ја покаже снимката? Како ондак им функционира тој систем не ми е јасно, имал некој искуство?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Истото и скопје велес кај ветерко те мери на патарина те застанува,одма му пушта слика на вибер на колегата и ти ја покажува

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk



Кај е поточно тоа ветерко?

Иначе истото се случува и на Плетвар, џандари во цивилка кола сликаат доколку претекниш на полна (се случува да почниш да почниш да претекнуваш на испрекината, но кога се враќаш во својата лента веќе дошла полна лента) и му кажуваат на колегите подолу да те застанат. Демек кога ќе те застанат кажуваат и дека имаат сведок, баш како што кажа некој член пред некој ден дека можеби ќе го викнат за сведок.
Ветерско,тоа ти е од скопје накај велес кај жикол бензинската што не ја направија,нели е удолница и право и има знак 80кмх

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)