Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690987 пати)

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1320
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8370 на: 27 Декември 2017, 23:26:19 pm »
Не дека сме поспособни, еве јас положив на 23, сега сум 24, не се осеќам многу способен за паркирање и за справување со гужви, затоа вожња после 23 би ми била идеална, без да ти блендираат позади шо возиш бавно или да те заслепуваат од спроти, зима е и така веќе после 17 часот возиме во темно.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8371 на: 27 Декември 2017, 23:26:35 pm »
1. Не реков дека законот е ставен исклучиво за тоа. Законот е ставен за многу работи, меѓу кои и таа со пичињата.
2. Што се мене тиче, апсолутно никогаш не сум пробал да се извадам од казна ако сум бил крив*. Аналогно на тоа, ако решил господин полицаец да пишува казна за прописно паркирање додека јас пробувам да спасам човек, нека пише слободно. 50 евра, па и 500 евра се помалку вредни од човечки живот, така да ако дојдам до таква ситуација, ќе паркирам и во хол на собрание, па ни 4 жмигавци не им пуштам, само да помогнам на човекот што е во невоља.

Разбирам дека скапи ти се казните, ама ем шуто, ем боде... На крајот на краиштата, голем си, си знаеш. Продолжи да ја возиш колата и ризикувај си казна, или паузирај од истата (па и продај ја) за да не добиваш казни. А ако ептен сакаш да си бунтовник против законот, или фати си дебели врски, или работи прекувремено да можеш да си ги дозволиш казните.


*Ситуација 1: Тетово - Скопје си возам 142 на дозволени 100. Полиција ме мери на радар. Ме застанува, „Господине возевте 142, дозволено е 100. Документите, казна се пишува за ова. *зема документи* Кај одите вие? Што барате во Скопје?“ Тука сфатив колку е саатот, и му реков „Полагам предмети на факултет. Ако пишувате казна ќе ве замолам да завршиме побрзо, не сакам да пропуштам испит.“ Ми пиша казна по брза постапка, заминав.

*Ситуација 2: Учам другарка да вози кола во Маврово, 1:ХХ по полноќ. Стигаме до Маврови Анови на почеток, идеме покрај езеро доле, се враќаме назад, на другиот крај на Анови полициска контрола која гледала кој излегол од кола, кој влегол после. Не запираат, прашуваат кој возеше, кажувам другарката. Бара возачка од другарката, она нема положено. Зема лична карта и заминува. Го нема 10 минути, излегувам од кола, прашувам што ќе се случува сега, тој ми вика „ова за казна е“. Викам во ред, на која основица? Ми објаснува. Викам пак во ред. Ми бара мои документи, му давам. Прашува кај точно живеам, и уште некои банални прашања онака за муабет. Вика „фин си, не молиш, знаеш дека сте криви, се надевам оваа опомена ќе ви служи како памет за друг пат, а и не сакам да сум пречка на другарка ти во положување за возачка“. Фала многу господа, имајте пријатна вечер, заминувам.

Поука, во ниеден момент не се расправам и не молам во ситуација кај што сум крив ко врба. Кога не сум крив, објаснувам што можам посмирено и посталожено со надеж дека ќе наидам на човек како соговорник. Ако пак ја пише, не потпишувам, и тоа е тоа. Судот нека одлучи.
« Последно менување: 27 Декември 2017, 23:36:04 pm MartinAlfista »

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1320
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8372 на: 28 Декември 2017, 00:14:42 am »
Него малце офтопик, кај се продаваат кутии за прва помош и дали се од таму полни или јас треба да ставам не знам ханзопласт и шо друго треба. Колку е казната доколку немам?

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 422
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8373 на: 28 Декември 2017, 00:25:00 am »
Него малце офтопик, кај се продаваат кутии за прва помош и дали се од таму полни или јас треба да ставам не знам ханзопласт и шо друго треба. Колку е казната доколку немам?
на бензинска имаш полни кутии... во џамбо само празни кутии видов...

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8374 на: 28 Декември 2017, 00:49:25 am »
@Ѓорѓи

Кога е поверојатно да почне да беснее? Кога работат поинтензивно хормоните за докажување пред пички? Ништо не е сигурно. Ако тој некој има суицидални мисли и е решен да погине во кола, ќе го направи тоа. Поентата не е сигурност, поентата е само пониска веројатност од случување на одреден настан.

има луѓе многу повозрасни од 18, што полагаат подоцна, дали од финансиски дали од други причини. веќе има закон дека демонстрирање на сила во сообраќај не е дозволено, повторно се враќаме на она дека овој закон е одвишок.

anyway, поентата ми беше да кажам дека џандарите се ѓубриња.
исклучоци, опростувања, МОРА да постојат. еден глупав пример: треба да однесам некого итно во болница поради влошена здраствена состојба, и застанувам на булевар додека да го внесат човекот во кола. Дали ти, и останатите што ги оправдувате полицаите што пишуваат казни за киловати, сметате дека треба да ми биде пишана казна за неправилно паркирање/застанување ?
bas deka ima isklucoci i oprostuvanja, situacijata e dno vo momentov.
idze evropskiot prvak go pisaa za vozenje neregistrirano vozilo.
zaso mislis deka ti si `dopren od gospod` pa tebe nekoj nesto da ti oprostuva radi tvoeto nesoglasuvanje so nekoj zakon?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8375 на: 28 Декември 2017, 00:50:09 am »
@Indigo да не ме разбереш погрешно ама уште си зелен во паметот. Веројатно еден ден ќе созрееш. Што поскоро тоа подобро за тебе. Немој погрешно да ме разбереш.

Првиот чекор кон созревањето ти е да ги прочиташ сите претходни совети од @MartinAlfista кој не е многу постар од тебе ама ти даде многу памет. Респект за него. После тоа јави му се на Зеро и кажи му да ти ги избрише сите постови за да не ти се смеат на глупостите.

Ако си ме разбрал погрешно процесот на созревање ќе биде подолготраен. Ако воопшто не си ме разбрал тешко дека ќе созрееш.

тргнав по него и му реков, се извинувам, пред 2 месеци положив, веќе втора казна ми е ова, ве молам не ми ја пишувајте.
.
.
и така, после овој настан сфатив дека сум печен и ми нема спас.. нареден пат ќе ги пцујам па нека пише и за прва помош.. ѓубриња
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8376 на: 28 Декември 2017, 01:11:00 am »
Јас имам неколку казни платено веќе поради овој закон, и не се бунам. Законот е закон, можеби е глупав, нелогичен и неправилен (што и самите полицајци ми имаат потврдено), ама тој е таков и мора да го спроведуваат. Мене ме нервира газловци тука што го бричат петелов со мислења како не е појака кола за почетник, зошто ќе се отепал, зошто ќе правел бељи, за пред пичиња да се покажувал не знам ти што... Чекај бе? Ако немаш мозок пријател, ти немаш мозок подеднакво и во PUNTO 1.2 и во BMW 325...  Беља секој може да направи со секое возило. Не зборувам за несреќа што може на секого да му се случи, туку беља од глупирање и намерно дивеење... Можеш и со PUNTO да се изглупираш и со BMW да се изглупираш, ако сакаш да правиш глупости, ќе правиш глупости и колата нема да биде причината за тоа.. Нема тука разлика.. Уствари има, со Puntoto имаш 95% повеќе шанса да загинеш зошто е конзерва... Ако имате можност за подобра класа на возило, не слушајте други луѓе туку одберете го тоа што е подобро. Ќе си плаќате казни, aма ќе си возите тоа што сакате. Со памет и со разум, сегде бива. Без памет, нигде не бива... Чист пример се секојдневните сообраќајки што се случуваат.. Oд тројца-четворица другари што положија и возат возила под 105кс, максимално се глупираат, секоја вечер возат после 11, често се дешава и напиени да седнат да возат... Исто така имам и другари што возат појаки коли, многу поретко се случило да се изглупираат, многу повеќе ги пазат колите и многу повеќе коректно се однесуваат спрема полицијата зошто знаат и дека грешат. Исто имам и еден другар тешка џукела, без мозок што вози Mercedes 220кс и прави триста глупости... . Поентата ми беше дека не е до колата до човекот е.. Или како што имаше еден наш член напишано: Колата не те прави човек, но може да те направи сељак :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8377 на: 28 Декември 2017, 01:32:30 am »
@BrziGonzalez

Ај сеа кажи им на газловците тука што бричат петли колку возеше кога тој со Корса (или што и да беше) ти пресече пат и за малку ќе го слупаше БМВ-то? Ама искрено, не криј газ од плукачите.

Исто, објасни им на газловците дали знаеш што е „веројатност“. Дали знаеш дека поголема е веројатноста со БМВ да се стигне до брзини со кои возач почетник нема способност да се справи? Дали знаеш дека истата таа веројатност е помала со послабо возило?

Ко да не знаеш.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1320
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8378 на: 28 Декември 2017, 01:34:48 am »
Без везе закони имаме еден куп, сеа малце е офтопик, пошо нели возев авто школа во скопје и лекарско извадив во железара во амбуланта, и така дојде ред да уплатам за тестови во берово (башка тестови се полагаат во кочани, катастрофална глупост) и ми вели лекарско извадено во скопје не ти важи, ќе идеш од делчево да си извадиш (експертите во делчево ми го препишаа скопското, ама битно не важи), мислиш скопје у друга држава е...

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8379 на: 28 Декември 2017, 01:40:28 am »
ne gi prasa zos nevazelo??
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8380 на: 28 Декември 2017, 01:44:34 am »
.. Oд тројца-четворица другари што положија и возат возила под 105кс, максимално се глупираат, секоја вечер возат после 11, често се дешава и напиени да седнат да возат... Исто така имам и другари што возат појаки коли, многу поретко се случило да се изглупираат, многу повеќе ги пазат колите и многу повеќе коректно се однесуваат спрема полицијата зошто знаат и дека грешат. Исто имам и еден другар тешка џукела, без мозок што вози Mercedes 220кс и прави триста глупости... .

Брзи Гонзалезе па ти си западнал во лошо друштво :)
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1320
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8381 на: 28 Декември 2017, 01:51:04 am »
ne gi prasa zos nevazelo??
Така бил законот

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8382 на: 28 Декември 2017, 02:17:41 am »
@BrziGonzalez

Ај сеа кажи им на газловците тука што бричат петли колку возеше кога тој со Корса (или што и да беше) ти пресече пат и за малку ќе го слупаше БМВ-то? Ама искрено, не криј газ од плукачите.

Исто, објасни им на газловците дали знаеш што е „веројатност“. Дали знаеш дека поголема е веројатноста со БМВ да се стигне до брзини со кои возач почетник нема способност да се справи? Дали знаеш дека истата таа веројатност е помала со послабо возило?

Ко да не знаеш.
Возев околу 120км/х, на 200/300 метри претходно има знак со ограничување 100тка. Мојата грешка беше што прекорачив брзина со 20км/х и ја признавам.
Грешката на идиотот беше фатална и неопростлива, веројатно ако возев 100км/х немаше ни да успеам да се спровнам, па ќе морав да го носам на душа.. Немам за што да се кријам, нити пак да се правдам тука, на крајот од денот секој може да си прави како што мисли, сакав само да кажам дека тој што нема памет, и што прави бељи, во секое возило ќе биде потенцијален ризик и неприкладен за во сообраќај. Во конкретната случка кај мене, верувам дека да бев со некое друго возило најверојатно ќе летнев на кров или ќе завршевме многу полошо отколку со една искината гума... Не ми е муабетот дека законов не треба да го има. Ама треба да го има во друга форма, како што го има во многу понапредни држави. Прво и основно се плаќа изгор поскапо осигурување за да возиш помоќно возило, што и автоматски нагласува дека шансите се поголеми да се направи штета. Второ моќноста е определена киловати на еден тон, па така не е страшно ако колата има 200кс, ама тежи 1700kg. Трето, кога ќе видат сите млад човек со моќна кола, стереотипот познат одма се појавува, и тоа е тоа што ме нервира.
За поимот веројатност прав си. Кога веќе размислуваме на тој начин ќе те надополнам дека на возило што има моќност да забрза и да достигне висока брзина, прикладно инжењерите го снабдиле со доволно јаки кочници да го укопаат од таа брзина, и со доволно паметен систем за да го врати во нормала кога ќе излезе од контрола :) Неспоредливо е да правиме вакви анализи на возила од различни типови со различни шофери позади воланот... Не сакам никого да навредам ниту пак да омаловажувам, ама поентата ми е дека не може да се става печат на сите почетници, поради некои празноглавци што си ја ебале мајката и направиле триста глупости. Несреќа е едно, глупост од дивеење е друго... Има секакви шофери, поентата е да се остане разумен и да не се тестираат максималните способности на шоферот/возилото во неприкладни услови.. Жално е што многу тиквари прават сообраќајки, па и одземаат животи на невини луѓе... Сепак, не може поради поединците да ставаме печат на сите. Јас сметам дека многу пресни шофери, доколку возат со памет можат да се справат со било какво возило и да бидат многу подобри шофери од тазе џукели накурчени што немаат друга работа освен да изиграваат паљачо низ град. :)

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8383 на: 28 Декември 2017, 02:43:01 am »
- и јас не се согласувам со законот ама ќе ти ја пишам казната и ќе го спроведам
-фала многу..


Камо среќа за сите прекршители вака да се понаша џандарот. Да го спроведува законот, а не да прима мито и да спроведува селективно за пријатељ, снајка, балдска.
taka e zakonot vazi samo za obicnite smrtnici, da znaese Indigo da mu kaze iminja da dvajca seljaci sto gi znae toj, ee tooga istiot  ZAKONOT ke vazi li?
dali vo slucajot "ime ne seljaci sto gi znae policaecot" toj istiot policaec ke odgovara po ZAKONOT za zloupotreba na sluzbena polozba?? naravno deka nema... togas @Indigo samo odgovara po ZAKONOT ne i drugite ;)
ps: dali ko nekoj ovde pisuva deka ne mu pisale kazna bidejki e povlasten kao "izmisluvam vujkomu   inspektorot" bilo koj se pobunil i/ili go izrezilil ko Vije ponazad Indigo?

Naravno deka NE!!! TOGAS ILI BIDETE ZA ZAKON ILI NE PAMETUVAJTE TOLKU  :P
« Последно менување: 28 Декември 2017, 02:55:14 am RedEco »
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8384 на: 28 Декември 2017, 02:48:37 am »
.. Oд тројца-четворица другари што положија и возат возила под 105кс, максимално се глупираат, секоја вечер возат после 11, често се дешава и напиени да седнат да возат... Исто така имам и другари што возат појаки коли, многу поретко се случило да се изглупираат, многу повеќе ги пазат колите и многу повеќе коректно се однесуваат спрема полицијата зошто знаат и дека грешат. Исто имам и еден другар тешка џукела, без мозок што вози Mercedes 220кс и прави триста глупости... .

Брзи Гонзалезе па ти си западнал во лошо друштво :)
Мора да има секакви.. Луѓе сме :)