Автор Тема: ремонт на алфа ромео 156  (Прочитано 137181 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #45 на: 18 Август 2011, 15:23:31 pm »
vaka sega zborev so eden majstor sto se razbira mnogu mnogu dobro covekot ne e od skopje,no go znae (mojot) majstor bidejki zima ponekogas delovi od nego a i baksa drugari bile,mu ja raskazav celata rabota i prviot zbor sto mi go kaza mi vika
nejkam da branam nikogo ako sto mi e drugar no gospod ima i gleda se
kvarot ti e od drugarmi(majstorot) i mi vika on do sega alfa ne popravil i ne znae kako da se smeni rebrasti jas mu vikam da primetiv deka edvaj mi smenija,i mu rekov za semerinkot i pocna da mi objasni od sto nastanala radilicata vo takva sostojba,
i mi vika kako moze majstor da ne primeti kvar a dva dena si mu ja ostavil kolata tamu i probal so varijator i posle tretiot den ti vika ne bilo varijatorot od radilicata ti e,e ne e kvarot od mene nego od porano i mi vika on ne znael deka koga stegnal rebrasti od napravil togas druga belja ne mi teknuva sto bese mi obajsnuvase mnogu ubavo covekot  i mi vika ni on ne e svesen deka od nego e kvarot valjde znae pa se pravi nauedren no kako i da e od nego e kvarot
e sega jas sum stvarno vo golema maka
sto da pravam dali da zimam nov motor,dali remont dali da odam da se karam so nego i da mu vikam celata steta da ja plati stvarno ne znam sto da pravam

Да се цитирам од пред некоја порака:


Мене ме чуди како ти рекле варијатор, а уствари радилица испаднало. Варијаторот има карактеристичен звук кој се јавува од горната лева страна на моторот. За радилица тропањето го слушаш ко` од под кола да ти доаѓа.

Секој со варијатор под хауба го знае ова.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен leopardi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #46 на: 18 Август 2011, 15:31:49 pm »
vaka sega zborev so eden majstor sto se razbira mnogu mnogu dobro covekot ne e od skopje,no go znae (mojot) majstor bidejki zima ponekogas delovi od nego a i baksa drugari bile,mu ja raskazav celata rabota i prviot zbor sto mi go kaza mi vika
nejkam da branam nikogo ako sto mi e drugar no gospod ima i gleda se
kvarot ti e od drugarmi(majstorot) i mi vika on do sega alfa ne popravil i ne znae kako da se smeni rebrasti jas mu vikam da primetiv deka edvaj mi smenija,i mu rekov za semerinkot i pocna da mi objasni od sto nastanala radilicata vo takva sostojba,
i mi vika kako moze majstor da ne primeti kvar a dva dena si mu ja ostavil kolata tamu i probal so varijator i posle tretiot den ti vika ne bilo varijatorot od radilicata ti e,e ne e kvarot od mene nego od porano i mi vika on ne znael deka koga stegnal rebrasti od napravil togas druga belja ne mi teknuva sto bese mi obajsnuvase mnogu ubavo covekot  i mi vika ni on ne e svesen deka od nego e kvarot valjde znae pa se pravi nauedren no kako i da e od nego e kvarot
e sega jas sum stvarno vo golema maka
sto da pravam dali da zimam nov motor,dali remont dali da odam da se karam so nego i da mu vikam celata steta da ja plati stvarno ne znam sto da pravam

Да се цитирам од пред некоја порака:


Мене ме чуди како ти рекле варијатор, а уствари радилица испаднало. Варијаторот има карактеристичен звук кој се јавува од горната лева страна на моторот. За радилица тропањето го слушаш ко` од под кола да ти доаѓа.

Секој со варијатор под хауба го знае ова.



da bas vo pravo si carrier
sega kako sto posnav da mislam malce podobro i vrakam film porano sega sum sto posto siguren deka kvarot e od nego majstorot

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #47 на: 18 Август 2011, 16:01:30 pm »
Не знам како би можело мајсторот од менување на ребрасти каиш да ти ја зафркне радилицата, ребрастиот носи други проблеми доколку тајмингот не е наместен како треба или не е затегнат како треба арно ама од тоа се јавуваат други проблеми со главата на моторот а кај тебе таму не е проблемот.
А за тоа што викаш дека симерингот пропуштал масло зависи колку пропуштал, дали е тоа доволно за да падне нивото на маслото до толку па да се оштети радилица од таму треба да истечат некојси литар ипол до два масло а доколку истече толкава количина на масло од тоа место тоа ќе е многу лесно воочливо.
Друга работа требало да го припазуваш нивото на маслото ако си знаел дека го губи или го троши и дека тој мотор е осетлив на радилица и да се става што е можно поквалитетно масло во моторот, и никој ама баш никој не може да ти каже колку е тој мотор потрошен кога го купуваш ниту мајстор ниту тој што ја имал колата, затоа кога прават хард тест на нови коли ги расклопуваат моторите на 50 000 за да видат колку се потрошил моторот ако има таков човек или машина со која би се утврдила истрошеноста на моторот немало да ги отвараат.
Инаку мој совет ти е да си најдеш добар половен мотор и правец на пазар затоа што тоа возило си бара малку повеќе пазење во одржувањето куписи некое магаре како тоа што си го имал претходно и да не те боли глава ајт поздрав сега се надевам ќе го решиш проблемот побезболно и поефтино.
« Последно менување: 18 Август 2011, 16:09:05 pm stig »

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #48 на: 18 Август 2011, 16:07:56 pm »
Не знам како би можело мајсторот од менување на ребрасти каиш да ти ја зафркне радилицата, ребрастиот носи други проблеми доколку тајмингот не е наместен како треба или не е затегнат како треба арно ама од тоа се јавуваат други проблеми со главата на моторот а кај тебе таму не е проблемот.
А за тоа што викаш дека симерингот пропуштал масло зависи колку пропуштал, дали е тоа доволно за да падне нивото на маслото до толку па да се оштети радилица од таму треба да истечат некојси литар ипол до два масло а доколку истече толкава количина на масло од тоа место тоа ќе е многу лесно воочливо.
Друга работа требало да го припазуваш нивото на маслото ако си знаел дека го губи или го троши и дека тој мотор е осетлив на радилица и да се става што е можно поквалитетно масло во моторот, и никој ама баш никој не може да ти каже колку е тој мотор потрошен кога го купуваш ниту мајстор ниту тој што ја имал колата, затоа кога прават хард тест на нови коли ги расклопуваат моторите на 50 000 за да видат колку се потрошил моторот ако има таков човек или машина со која би се утврдила истрошеноста на моторот немало да ги отвараат.
Инаку мој совет ти е да си најдеш добар половен мотор и правец на пазар затоа што тоа возило си бара малку повеќе пазење во одржувањето куписи некое магаре како тоа што си го имал претходно и да не те боли глава ајт поздрав сега се надевам ќе го решиш проблемот побезболно и поефтино.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #49 на: 18 Август 2011, 16:31:07 pm »
druze jas po moe mislenje i ako ne gi procitav site postovi (me mrzi) ali go procitav posledniot na stig i potpolno se soglasuvam.
Znaci nemoze od rebrast kais da ti se osteti radilica - FAKT,
a za remont na toj motor ne ti preporacuvam zaso ke treba da ja spustas glavata i ke si imas dosta problemi,
ednostavni ti preporacuvam da si zemes drug poloven motor ke ides vo radisani kaj deckite so rabotat so alfa i ke baras promena na motor so nivna garancija oni sigurno imaat motori i si gi znaat kakvi se...pozz, sve najdobro

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #50 на: 18 Август 2011, 17:21:52 pm »
Мајсторот го воочил проблемот (нели приметливо е) и му рекол вози шибај. Тоа е проблемот.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #51 на: 18 Август 2011, 17:24:11 pm »
на ремонт воопшто да не ни помислуваш,па макар и те коштало поефтино од купувањето на друг половен мотор.....земај половен мотор,и убаво разгледај го,побрчи го,ако има можност повози го....
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен leopardi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #52 на: 18 Август 2011, 17:55:22 pm »
pa taka i ke ispadne deka sega zborev so majstorot i pocna nekoi raboti da mi objasnuva,i pak odluciv nekoj poloven motor da zimam
no najdov eden no pola motor (znaci radilica,klipovi ne znam sto uste ne , samo moja glava da ostane) i komplet toa so garancija negde okulu 350 evra ke me fati
dali e ok ovaa varijanta ili da cekam uste malce pa da baram motor komplet poloven

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #53 на: 18 Август 2011, 18:32:52 pm »
ако твојата глава е здрава, вентили, подизачи брегасти и сл. нема зошто да не е добра варијанта. Ама ако веќе идеш на таква варијанта, среди ја и главата, нови вентили, подизачи егализација на брегаста, и сл. за да ти биде моторот во топ форма кога ќе го склопиш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #54 на: 18 Август 2011, 18:39:24 pm »
A да не е удрен некој вентил или искривено нешто во главата? Ако си ситурен дека се добри и држат притисок тогаш ок е.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #55 на: 18 Август 2011, 18:42:06 pm »
A да не е удрен некој вентил или искривено нешто во главата? Ако си ситурен дека се добри и држат притисок тогаш ок е.

Ќе се види тоа кога ќе го отворат моторот.


Топ варијанта Леопард, 350 евра, за споредба сопствениците на колите од далечниот исток со тие пари неможат оригинална ламела и потисна да купат.
« Последно менување: 18 Август 2011, 18:43:57 pm Cuore Sportivo »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #56 на: 18 Август 2011, 18:46:30 pm »
И не ја поправај кај истиот мајстор!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #57 на: 18 Август 2011, 18:50:26 pm »
Леопард, ме интересира нешто. Пред некој ден пиша дека си сменил Варијатор, од оваа перспектива, сигурен си дека варијаторот ти бил расипан, и ако не бил тој ќе ти покрие голем дел од сумата.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #58 на: 18 Август 2011, 19:36:36 pm »
И не ја поправај кај истиот мајстор!

Бар Алфистиве се држат тука сложно, ако може организирајте му на дечкото некој од алфистиве низ Скопје, да му каже точно што би било кога би било

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #59 на: 18 Август 2011, 19:44:05 pm »
Мене бар на 3ца ми текна моментално. Тони од Сингелиќ, Коска и Кизо. Сите специјалисти за Алфа, Жарко не знам дали има сервис.