Автор Тема: ремонт на алфа ромео 156  (Прочитано 137108 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #30 на: 18 Август 2011, 13:17:49 pm »

И само да знаеш дека и ти си си крив, неможеш толку време стоена кола на плац да ја бркаш до максимум со обртаите и да ја возиш до крај на афтопат, си требал да почекаш барем една промена на уље.

+1

Инаку за јачината на моторите, само ќе кажам дека без промена на било кој механички дел (меѓу другото и долен дел: радилици клипњачи и клипови), 2.0 TS моторот може да се надгради до 230 коњски сили со форсирана индукција без последици (autodelta прави китови со оваа снага)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17388
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #31 на: 18 Август 2011, 13:31:16 pm »
Го копирам мојот пост во темата од „Возила на членови“ и ќе додадам нешто само

leopardi еве ја да ти помогнам со наоѓање на нов мотор. Исти, значи ИСТИ случај му се деси и на близок мој пријател исто со 1.8. Ја пали колата од сабајле, радилицата пука на 3 дела, му буши картер за уље и гаражата поплава од уље му се сторува. Човекот ја сервисираше исклучиво во Скопје кај Тони, апотека беше како внатре така и надвор, натанкирана со сета можна опрема за 156 и пазена како свои очи. Претходниот сопственик му ја подметнал со луфта на радилица али како што кажавте тоа е невозможно да се предвиди.
Најде 156 без документи, го извади моторот, а мајсторот Тони од Сингелиќ му ја купи каросеријата и моторот го фати само 250 или 300 евра.
Во Гостивар, одма на влезот, 300 метра после патарина од десно има едно мини отпадче со 1.8 156ка. Сеа тазе е сместена тука, па ако решиш да бараш друг мотор, слободно помини тука, исценкај се и многу ефтино ќе го земеш.
« Последно менување: 18 Август 2011, 13:33:30 pm MartinAlfista »

Отсутен vili

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 114
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #32 на: 18 Август 2011, 13:40:53 pm »

Отсутен leopardi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #33 на: 18 Август 2011, 14:01:12 pm »
se e ok i podobra varijanta bi bila nov motor
inace sega ne mozam na site da im odogovaram odednas sepak fala vi na site
ke kazam za kolata kako odgovor na nekoi prasanje sto mi bea postvani od nekoi clenovi na forumot
kolata ja zemav od eden covek sto na prv pogled izgledase posten covek,rabotese kako profesor vo edno sredno uciliste i prekuvremeno se zanimavese i so prodavanje na koli,on mi garantira deka ok e se so kolata i mi ja dade ispod cena,bidejki jas mu dadov audi 92'god.tdi motor no imase bajagi raboti da se sredat na taa kola zatoa i ja dadov deka normalno tdi motor ne se menja za benzinec,mi napravi covekot samo 250 evra doplata,dojdov vo skopje prva rabota vo tehnicki da proverat se detalno nemase nikakov problem,posle idam kaj eden na kompjuter mi ickasa defekt samo sonda,odma smeniv,idam kaj toni vo singelic da go prasam za varijator go proveruva motorot i go slusa kako raboti i mi vika motorot raboti kako da e nov,idam posle kaj istiot majstor sto momentalno mi e kolata tamu nema ime da mu spomnam od x pricini,i on go proveruva motorot i on mi vika top e,mu pravam servis komplet i veke si rekov sega znam jas na kolku km. ke smenam rebrasti ne ulje,a pred servisot idam jas za ohrid i 180-200 po avtoban nemase nikakov problem a ovaa mi se desi mene posle servisot,e sega mislam da ne deka koga mu napraviv servis izgleda dali od majstorite ne griza ili ne vnimanie pocna da kapi ulje od semerinkot,i go prasuvam majstorot sto e ovaa nisto ne e semerinkot na radilica pa smeni mi vika dojdi nekoj drug den ne se strasno toa ,i posle nedela dena mi se desi ovaa so motorot,
inace na kolata imase selenia ulje

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #34 на: 18 Август 2011, 14:07:35 pm »
Значи требало да се санира семерингот на радилица. Нема притисок, уљето се потрошило и толку му треба.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #35 на: 18 Август 2011, 14:12:38 pm »
Значи несакам да зборам, нити да навредам некој, ама неможе секој мајстор да биде. Мене некој кога ќе ми каже иди ништо не е нема гајле јас му викам важи ама на твоја одговорност. Не смее такви заебанции да се прават со слфа поготово кога знаеш и ти кажав дека е многу нежна на радилица колата, иначе ќе јадеше до сега еден компресор.

Со било која кола не смееш а оставаш некои работи сами од себе дасе поправаат. Не другарче на мазда му се заеба мењач, мислам смешното е што прв пат слушам на мазда да сезаебе мењач, работата била човекот заборавил уље да стави во мењач, со такви грешки и тенк ќе заебеш.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #36 на: 18 Август 2011, 14:15:31 pm »
Значи несакам да зборам, нити да навредам некој, ама неможе секој мајстор да биде. Мене некој кога ќе ми каже иди ништо не е нема гајле јас му викам важи ама на твоја одговорност. Не смее такви заебанции да се прават со слфа поготово кога знаеш и ти кажав дека е многу нежна на радилица колата, иначе ќе јадеше до сега еден компресор.

Со било која кола не смееш а оставаш некои работи сами од себе дасе поправаат. Не другарче на мазда му се заеба мењач, мислам смешното е што прв пат слушам на мазда да сезаебе мењач, работата била човекот заборавил уље да стави во мењач, со такви грешки и тенк ќе заебеш.


И на вујна ми исто ;D ;D ;D ;D ;D



Ајде Лепарди удри бригу на весеље, све ќе се среди. Пари ко пари и така и така ќе ги потрошиш. :D

Отсутен leopardi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #37 на: 18 Август 2011, 14:45:13 pm »
vaka sega zborev so eden majstor sto se razbira mnogu mnogu dobro covekot ne e od skopje,no go znae (mojot) majstor bidejki zima ponekogas delovi od nego a i baksa drugari bile,mu ja raskazav celata rabota i prviot zbor sto mi go kaza mi vika
nejkam da branam nikogo ako sto mi e drugar no gospod ima i gleda se
kvarot ti e od drugarmi(majstorot) i mi vika on do sega alfa ne popravil i ne znae kako da se smeni rebrasti jas mu vikam da primetiv deka edvaj mi smenija,i mu rekov za semerinkot i pocna da mi objasni od sto nastanala radilicata vo takva sostojba,
i mi vika kako moze majstor da ne primeti kvar a dva dena si mu ja ostavil kolata tamu i probal so varijator i posle tretiot den ti vika ne bilo varijatorot od radilicata ti e,e ne e kvarot od mene nego od porano i mi vika on ne znael deka koga stegnal rebrasti od napravil togas druga belja ne mi teknuva sto bese mi obajsnuvase mnogu ubavo covekot  i mi vika ni on ne e svesen deka od nego e kvarot valjde znae pa se pravi nauedren no kako i da e od nego e kvarot
e sega jas sum stvarno vo golema maka
sto da pravam dali da zimam nov motor,dali remont dali da odam da se karam so nego i da mu vikam celata steta da ja plati stvarno ne znam sto da pravam

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #38 на: 18 Август 2011, 14:49:45 pm »
Да знае човек дали е само радилица отидена, и дека ќе поминеш само со прва специјала и лагери, ја би да се прави. Но доколку има оштетувања и на клипњачите ко што вика Жаре тогаш многу ќе потегне. Проблемот е отварањето на моторот, доста кошта а не си сигурен дека ќе поминеш со најефтината варијанта.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17388
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #39 на: 18 Август 2011, 14:50:28 pm »
Кај Тони требало да ја оставиш...

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #40 на: 18 Август 2011, 14:51:21 pm »
vaka sega zborev so eden majstor sto se razbira mnogu mnogu dobro covekot ne e od skopje,no go znae (mojot) majstor bidejki zima ponekogas delovi od nego a i baksa drugari bile,mu ja raskazav celata rabota i prviot zbor sto mi go kaza mi vika
nejkam da branam nikogo ako sto mi e drugar no gospod ima i gleda se
kvarot ti e od drugarmi(majstorot) i mi vika on do sega alfa ne popravil i ne znae kako da se smeni rebrasti jas mu vikam da primetiv deka edvaj mi smenija,i mu rekov za semerinkot i pocna da mi objasni od sto nastanala radilicata vo takva sostojba,
i mi vika kako moze majstor da ne primeti kvar a dva dena si mu ja ostavil kolata tamu i probal so varijator i posle tretiot den ti vika ne bilo varijatorot od radilicata ti e,e ne e kvarot od mene nego od porano i mi vika on ne znael deka koga stegnal rebrasti od napravil togas druga belja ne mi teknuva sto bese mi obajsnuvase mnogu ubavo covekot  i mi vika ni on ne e svesen deka od nego e kvarot valjde znae pa se pravi nauedren no kako i da e od nego e kvarot
e sega jas sum stvarno vo golema maka
sto da pravam dali da zimam nov motor,dali remont dali da odam da se karam so nego i da mu vikam celata steta da ja plati stvarno ne znam sto da pravam

Од 10 работи што ти ги кажав на ПП испаднаа така, да не ти кажев немаше да ми биде криво.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #41 на: 18 Август 2011, 14:54:25 pm »
Али у секој случај мора да се избегне конфликт со "мајсторот".

Евентуално да ти плати штета, односно отварање на моторот.

Отсутен leopardi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #42 на: 18 Август 2011, 15:03:41 pm »
vaka sega zborev so eden majstor sto se razbira mnogu mnogu dobro covekot ne e od skopje,no go znae (mojot) majstor bidejki zima ponekogas delovi od nego a i baksa drugari bile,mu ja raskazav celata rabota i prviot zbor sto mi go kaza mi vika
nejkam da branam nikogo ako sto mi e drugar no gospod ima i gleda se
kvarot ti e od drugarmi(majstorot) i mi vika on do sega alfa ne popravil i ne znae kako da se smeni rebrasti jas mu vikam da primetiv deka edvaj mi smenija,i mu rekov za semerinkot i pocna da mi objasni od sto nastanala radilicata vo takva sostojba,
i mi vika kako moze majstor da ne primeti kvar a dva dena si mu ja ostavil kolata tamu i probal so varijator i posle tretiot den ti vika ne bilo varijatorot od radilicata ti e,e ne e kvarot od mene nego od porano i mi vika on ne znael deka koga stegnal rebrasti od napravil togas druga belja ne mi teknuva sto bese mi obajsnuvase mnogu ubavo covekot  i mi vika ni on ne e svesen deka od nego e kvarot valjde znae pa se pravi nauedren no kako i da e od nego e kvarot
e sega jas sum stvarno vo golema maka
sto da pravam dali da zimam nov motor,dali remont dali da odam da se karam so nego i da mu vikam celata steta da ja plati stvarno ne znam sto da pravam

Од 10 работи што ти ги кажав на ПП испаднаа така, да не ти кажев немаше да ми биде криво.



da chlink bas taka druze ic da ne ti bide krivo ti ubavo me sovetuvase no taka i postaviv no sto da pravam koga majstorot se pravi pameten a ne znae ic,jas prvo so tvoi zborovi mu otidiv i mu rekov smeni ovaa ovaa,a  on mi vikase nema potreba od tolku menjane se ti e ok,
no sega me fatil inaet i znam sto ke napravam on kako i da e ke ja prifati greskata ako ne imam bratuced sto raboti vo pazarna inspekcija i bazho vo finansova ako nejke so dobri zborovi togas ke go tuzam pa on neka mu ja misli.....u pick majcin neka ide i da ne mi se pravi pameten posle dva dena mi vika ne e od nego kvarot i mi vika eve ja odnesi ja kolata vo automobile sk  ako vikaat deka od mene ja s ti plakam sve,
pu da mu se snevidi kakva sreca sum imal ne mi e gajleto so kolata no imam i drugi maki sega da ne gi nabrojuvam posle ke me zazalite za sekogas hehe,
i kaj kurac site odednas me fatija

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #43 на: 18 Август 2011, 15:08:45 pm »
vaka sega zborev so eden majstor sto se razbira mnogu mnogu dobro covekot ne e od skopje,no go znae (mojot) majstor bidejki zima ponekogas delovi od nego a i baksa drugari bile,mu ja raskazav celata rabota i prviot zbor sto mi go kaza mi vika
nejkam da branam nikogo ako sto mi e drugar no gospod ima i gleda se
kvarot ti e od drugarmi(majstorot) i mi vika on do sega alfa ne popravil i ne znae kako da se smeni rebrasti jas mu vikam da primetiv deka edvaj mi smenija,i mu rekov za semerinkot i pocna da mi objasni od sto nastanala radilicata vo takva sostojba,
i mi vika kako moze majstor da ne primeti kvar a dva dena si mu ja ostavil kolata tamu i probal so varijator i posle tretiot den ti vika ne bilo varijatorot od radilicata ti e,e ne e kvarot od mene nego od porano i mi vika on ne znael deka koga stegnal rebrasti od napravil togas druga belja ne mi teknuva sto bese mi obajsnuvase mnogu ubavo covekot  i mi vika ni on ne e svesen deka od nego e kvarot valjde znae pa se pravi nauedren no kako i da e od nego e kvarot
e sega jas sum stvarno vo golema maka
sto da pravam dali da zimam nov motor,dali remont dali da odam da se karam so nego i da mu vikam celata steta da ja plati stvarno ne znam sto da pravam

Од 10 работи што ти ги кажав на ПП испаднаа така, да не ти кажев немаше да ми биде криво.



da chlink bas taka druze ic da ne ti bide krivo ti ubavo me sovetuvase no taka i postaviv no sto da pravam koga majstorot se pravi pameten a ne znae ic,jas prvo so tvoi zborovi mu otidiv i mu rekov smeni ovaa ovaa,a  on mi vikase nema potreba od tolku menjane se ti e ok,
no sega me fatil inaet i znam sto ke napravam on kako i da e ke ja prifati greskata ako ne imam bratuced sto raboti vo pazarna inspekcija i bazho vo finansova ako nejke so dobri zborovi togas ke go tuzam pa on neka mu ja misli.....u pick majcin neka ide i da ne mi se pravi pameten posle dva dena mi vika ne e od nego kvarot i mi vika eve ja odnesi ja kolata vo automobile sk  ako vikaat deka od mene ja s ti plakam sve,
pu da mu se snevidi kakva sreca sum imal ne mi e gajleto so kolata no imam i drugi maki sega da ne gi nabrojuvam posle ke me zazalite za sekogas hehe,
i kaj kurac site odednas me fatija


Полека не се брзај, ќете пуштам јас кај мој човек па ќе поминеш што е можно по безболно. Не му се нервирај толку. На крај краева да ја расклопиш и на делови да ја дадеш ќе и ги извадиш парите, за се има начин.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #44 на: 18 Август 2011, 15:08:52 pm »
vaka sega zborev so eden majstor sto se razbira mnogu mnogu dobro covekot ne e od skopje,no go znae (mojot) majstor bidejki zima ponekogas delovi od nego a i baksa drugari bile,mu ja raskazav celata rabota i prviot zbor sto mi go kaza mi vika
nejkam da branam nikogo ako sto mi e drugar no gospod ima i gleda se
kvarot ti e od drugarmi(majstorot) i mi vika on do sega alfa ne popravil i ne znae kako da se smeni rebrasti jas mu vikam da primetiv deka edvaj mi smenija,i mu rekov za semerinkot i pocna da mi objasni od sto nastanala radilicata vo takva sostojba,
i mi vika kako moze majstor da ne primeti kvar a dva dena si mu ja ostavil kolata tamu i probal so varijator i posle tretiot den ti vika ne bilo varijatorot od radilicata ti e,e ne e kvarot od mene nego od porano i mi vika on ne znael deka koga stegnal rebrasti od napravil togas druga belja ne mi teknuva sto bese mi obajsnuvase mnogu ubavo covekot  i mi vika ni on ne e svesen deka od nego e kvarot valjde znae pa se pravi nauedren no kako i da e od nego e kvarot
e sega jas sum stvarno vo golema maka
sto da pravam dali da zimam nov motor,dali remont dali da odam da se karam so nego i da mu vikam celata steta da ja plati stvarno ne znam sto da pravam

Од 10 работи што ти ги кажав на ПП испаднаа така, да не ти кажев немаше да ми биде криво.



da chlink bas taka druze ic da ne ti bide krivo ti ubavo me sovetuvase no taka i postaviv no sto da pravam koga majstorot se pravi pameten a ne znae ic,jas prvo so tvoi zborovi mu otidiv i mu rekov smeni ovaa ovaa,a  on mi vikase nema potreba od tolku menjane se ti e ok,
no sega me fatil inaet i znam sto ke napravam on kako i da e ke ja prifati greskata ako ne imam bratuced sto raboti vo pazarna inspekcija i bazho vo finansova ako nejke so dobri zborovi togas ke go tuzam pa on neka mu ja misli.....u pick majcin neka ide i da ne mi se pravi pameten posle dva dena mi vika ne e od nego kvarot i mi vika eve ja odnesi ja kolata vo automobile sk  ako vikaat deka od mene ja s ti plakam sve,
pu da mu se snevidi kakva sreca sum imal ne mi e gajleto so kolata no imam i drugi maki sega da ne gi nabrojuvam posle ke me zazalite za sekogas hehe,
i kaj kurac site odednas me fatija

Е така е. Ништо, ништо и оп. Ама може и тој не е крив...