Автор Тема: Друг мерач на количината на гориво за Astra G  (Прочитано 6970 пати)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #15 на: 27 Август 2011, 00:35:40 am »
Незнам на кој принцип работи. На интернет ненајдов ништо. Можно да е со пловак. Маршер се нема огласено да дај права информација :)
Но факт е декаточноста му е ужасна. Еве сега ставив 33л нафта и по она што покажува мерачот недостигаат некои 6Л до полн резервоар, а недостигаат цели 14л :(
До таблата не е, бидеќи иако аналогно покажува, но дигитално со степ мотор е задвижувањето.Повеќе гршката може да биде од пловакот, кој е класичен, потенциометар со отпорна жица.Може и да е чачкана таблата, доколку е враќана км-тража, па стрелките да не се донесени во нулта позиција, која може да се провери со тестер.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #16 на: 29 Август 2011, 19:40:35 pm »
Како и да е кога ќе дојдам ќе провериш што остана уште да се провери :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #17 на: 31 Август 2011, 00:31:35 am »
Маршер, јас мислам дека он има проблем во пловакот...

Сум растурал, скоро на сите коли е ист принцип, како што викаш ти со касичен потенциометар, е јас мислам дека он риба... некаде на пола... дека веројатно, тамо и највеке се возел предходно... и сеа има прљаштина и е изедено малце тоа место, и тука глави... и коа ке отиде повеке од пола... и само се чека момент, коа ке ја помине пречката и ке падне... ептен повеке во минус

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #18 на: 31 Август 2011, 00:52:03 am »
И чаре ?

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #19 на: 31 Август 2011, 01:28:45 am »
Па чаре... ке види маршер...

Или ново мотање на тоа калемчето... или малце да се искриви тоа курето по лесно да иде по намотаите

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #20 на: 31 Август 2011, 08:33:50 am »
Маршер, јас мислам дека он има проблем во пловакот...

Сум растурал, скоро на сите коли е ист принцип, како што викаш ти со касичен потенциометар, е јас мислам дека он риба... некаде на пола... дека веројатно, тамо и највеке се возел предходно... и сеа има прљаштина и е изедено малце тоа место, и тука глави... и коа ке отиде повеке од пола... и само се чека момент, коа ке ја помине пречката и ке падне... ептен повеке во минус
Може, не викам не.Но кај профф мислам дека е чачкана таблата, а без тестер од кога ќе ги извадиш стрелките, не можеш да ја наместиш точната позиција, како што кажав не се обични инструменти туку чекорни моторчиња.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #21 на: 31 Август 2011, 10:13:13 am »
Маршер, јас мислам дека он има проблем во пловакот...

Сум растурал, скоро на сите коли е ист принцип, како што викаш ти со касичен потенциометар, е јас мислам дека он риба... некаде на пола... дека веројатно, тамо и највеке се возел предходно... и сеа има прљаштина и е изедено малце тоа место, и тука глави... и коа ке отиде повеке од пола... и само се чека момент, коа ке ја помине пречката и ке падне... ептен повеке во минус
Може, не викам не.Но кај профф мислам дека е чачкана таблата, а без тестер од кога ќе ги извадиш стрелките, не можеш да ја наместиш точната позиција, како што кажав не се обични инструменти туку чекорни моторчиња.


Ти си докторот, баш ме интересира... во што е кварот, коа ке го средиш... пиши тука...

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #22 на: 31 Август 2011, 16:11:29 pm »
Kaj мене на Гтц-то не е чепкана таблата, а истото ми го прави ...

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #23 на: 31 Август 2011, 23:49:45 pm »
Не би рекол дека е чепкана. Кога менував сијалички во неа немаше трага дека била отворана. Ќе се увериш и самиот во тоа.
Сепак точноста (неточноста) ми оди на нерви. Поради тоа морав да платам поскапо гориво пред некој ден во Грција. Едноставно незнаеш уште колку гориво имаш.
Овај проблем го спомнаа неколкумина што имаат астра. Па сигурно на сите не им е чепкана шалт таблата. Очигледно проблемот е генерален и сигурно постои начин истиот да се реши.
При полн резервоар стрелката е после максимумот. Резервата континуирано свети на 6 литри гориво во резервоарот
« Последно менување: 01 Септември 2011, 00:09:36 am proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Друг мерач на количината на гориво за Astra G
« Одговори #24 на: 01 Септември 2011, 03:20:35 am »
Не знам дали сите опели го имаат овај проблем ама астра сигурно го има :D
Вујко ми има Астра Ф истото се дешава, јас Астра Г истото,а ете и Tommy го кажува истото и за Астра Ф.
Некоја фабричка маана му е ова, и досега кај други марки на коли го немам забележано во толкави размери.