Автор Тема: ремонт на алфа ромео 156  (Прочитано 137142 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #15 на: 18 Август 2011, 10:56:57 am »
Да не се користи проблемот за омаловажување на марката.
Куоре друже, знам на мака си. Имаш многу работа да ја одбраниш алфа... :D

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #16 на: 18 Август 2011, 10:58:38 am »
Дајте му совет на човеков а не вака било така било алфата вака така. Да бидеме реални за да биде отидена радилица таа колка кузнае колку има извртено и во какви услови(колку била одржувана)

Отсутен zarko alfa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 51
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #17 на: 18 Август 2011, 11:07:06 am »
 ako dobila lufta radilicata togas golemi se sansite da se otideni i klipnjacite a toa ke ja krene cenata na remontot taka da dobar poloven motor e najevtina varijanta

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #18 на: 18 Август 2011, 11:12:32 am »
Портпаролу на Алфа Ромео во Македонија и пошироко во Универзумот,

Не постојат зборови кои можат да ја омаловажат марката повеќе одошто нејзините сериски дефекти. Ете, и овој кај човекот. На кумашинот мој, кој има Алфа 156 2.0TS 2001, му зариба моторот на неверојатни 4500km благодарение на хибридниот мотор на уље и бензин. Успеал да го потроши сето уље. Не знам дали постои друго ауто од тоа годиште чиј ганц-нов мотор може да потроши толку многу уље. Од тогаш практично уљето не го менува, туку само доточува. Да не збориме за другите заебанции ко промена на варијатор...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #19 на: 18 Август 2011, 11:15:58 am »
Портпаролу на Алфа Ромео во Македонија и пошироко во Универзумот,

Не постојат зборови кои можат да ја омаловажат марката повеќе одошто нејзините сериски дефекти. Ете, и овој кај човекот. На кумашинот мој, кој има Алфа 156 2.0TS 2001, му зариба моторот на неверојатни 4500km благодарение на хибридниот мотор на уље и бензин. Успеал да го потроши сето уље. Не знам дали постои друго ауто од тоа годиште чиј ганц-нов мотор може да потроши толку многу уље. Од тогаш практично уљето не го менува, туку само доточува. Да не збориме за другите заебанции ко промена на варијатор...

На вујна ми маздата, само што ја извади од салон и рикна мењачот.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #20 на: 18 Август 2011, 11:20:23 am »
На стрико ми Алфата целата се распадна при транспорт од Фабрика до салон.

И така ги познаваш сите сервисери во градов, прашај го Игор од сервисот на Аутомобиле СК за оваа Алфа, ќе му текне. Он ќе ти ги разглоби детаљите. Кога ќе се врати кумашинот од одмор ќе му ја земам за во недела на Веро. Моментално има поминато 57000km и се вози на плин.

П.С. Маздава ми троши 100ml на 10000km.  :D Уље...
« Последно менување: 18 Август 2011, 11:22:58 am gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43554
  • Il Moderatore
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #21 на: 18 Август 2011, 11:23:16 am »
Портпаролу на Алфа Ромео во Македонија и пошироко во Универзумот,

Не постојат зборови кои можат да ја омаловажат марката повеќе одошто нејзините сериски дефекти. Ете, и овој кај човекот. На кумашинот мој, кој има Алфа 156 2.0TS 2001, му зариба моторот на неверојатни 4500km благодарение на хибридниот мотор на уље и бензин. Успеал да го потроши сето уље. Не знам дали постои друго ауто од тоа годиште чиј ганц-нов мотор може да потроши толку многу уље. Од тогаш практично уљето не го менува, туку само доточува. Да не збориме за другите заебанции ко промена на варијатор...

Ганц нов мотор поготово со толку малку км поминато уште е во фаза на разработување, и во упатството пишува дека има зголемена потрошувачка на масло што потоа би требало да се стабилизира на пропишаната. Ако кумашинот твој го пропуштил тој момент во упатството, баш ми е жал. Колата собира 4.5л масло во моторот, а доволно е  2л да недостасува за да се напраи беља.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #22 на: 18 Август 2011, 11:26:12 am »
Жал ми е другар, незнам, потзакрпи ја некако и продај ја. Кажи му само на тој што сака да ја купи у врска све ова, ипак е фер, нели, а пред се од безбедносни причини...не дај Боже! Ајфа и BMW друг пат не земај, не дека се лоши коли, таман работа - напротив, туку душата им ја извадиле тие што ја купиле претходно, впрочем затоа и ја зеле НОВА, нели ? :)

А додека никој до сеа од дизел мотор не се пожалил...


Затоа што претпоставувам дека е од Фиат :D :D :D  :P

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #23 на: 18 Август 2011, 11:29:59 am »
Ако знам убаво да читам дечково бара мислење околу тоа дали да прави ремонт,или да менува мотор,а вие како и обично го затупевте со кумашини,вујни,стриковци и тако даље!

Дај малце олабавете,фер е да му дадеме мислење на човеков,а не да фаќаме сеири,и да праиме глупи споредби.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43554
  • Il Moderatore
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #24 на: 18 Август 2011, 11:37:31 am »
Жал ми е другар, незнам, потзакрпи ја некако и продај ја. Кажи му само на тој што сака да ја купи у врска све ова, ипак е фер, нели, а пред се од безбедносни причини...не дај Боже! Ајфа и BMW друг пат не земај, не дека се лоши коли, таман работа - напротив, туку душата им ја извадиле тие што ја купиле претходно, впрочем затоа и ја зеле НОВА, нели ? :)

А додека никој до сеа од дизел мотор не се пожалил...


Затоа што претпоставувам дека е од Фиат :D :D :D  :P

Сите мотори се од FPT - Fiat Powertrain. И бензинци и дизели.
И Fiat-oвите бензинци си трошат уље - мене стилото ми троши околу 2-3л на 10.000км во зависност од режимот кој го барам од моторот. Претходно имав Пунто 75-ка, кое доста помалку трошеше, но сепак знаеше да си потроши по литро-две на 10.000км
Блокот од 1.8 TS моторот е истиот што се користи во FIAT barcheta, coupe, stilo, punto HGT bravo/brava

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #25 на: 18 Август 2011, 11:42:38 am »
Што и да избере е ризик, како и се друго, ништо не е сигурно ...

Ако ја носи на мајстор да ја отворат, сигурно на првичната цена што отприлика ќе го чини нека додаде 30-50% плус, зошто секогаш излегуваат разни заебанции ...
Ако го менува цел мотор, кој му дава гаранција дека се е во ред со истиот, претпоставувам пак ќе треба некој стручен да го види ...

Работава е петка глава ... Во целава стресна ситуација можам да те советувам, ако не ти е нож до коска, да „оладиш“ малку ден два, да не се доведеш во ситуација да правиш избрзани одлуки ... со помирна глава да одлучиш.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #26 на: 18 Август 2011, 11:54:45 am »
Што и да избере е ризик, како и се друго, ништо не е сигурно ...

Ако ја носи на мајстор да ја отворат, сигурно на првичната цена што отприлика ќе го чини нека додаде 30-50% плус, зошто секогаш излегуваат разни заебанции ...
Ако го менува цел мотор, кој му дава гаранција дека се е во ред со истиот, претпоставувам пак ќе треба некој стручен да го види ...

Работава е петка глава ... Во целава стресна ситуација можам да те советувам, ако не ти е нож до коска, да „оладиш“ малку ден два, да не се доведеш во ситуација да правиш избрзани одлуки ... со помирна глава да одлучиш.
Епа и поминување улица на пешачки е ризик. Ама мора да се прави нешто, ако седиш дома ништо не си направил.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #27 на: 18 Август 2011, 11:55:18 am »
Ако знам убаво да читам дечково бара мислење околу тоа дали да прави ремонт,или да менува мотор,а вие како и обично го затупевте со кумашини,вујни,стриковци и тако даље!

Дај малце олабавете,фер е да му дадеме мислење на човеков,а не да фаќаме сеири,и да праиме глупи споредби.
Ацика, збориме за Алфа 156, нејзини мотори и нивно зарибување. Не збориме за чифтијаните на вујна ми. Што се однесува до дечкото, како што сите се изјаснивме има три опции:
1) Да ја продаде на делови
2) Да и смени мотор и да ја продаде
3) Да и смени мотор и да продолжи да ја вози

Единствнео што може да му помогне во случајот е некој да му најде добар мотор за поволна цена. Се останато е дискусија, а форумов е токму за тоа - за дискутирање.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #28 на: 18 Август 2011, 12:28:04 pm »
Да не се користи проблемот за омаловажување на марката.




poprvo F1 pateka ke se izgradi vo Makedonija  ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #29 на: 18 Август 2011, 13:00:24 pm »
Јас имам Алфа 156, уље не троши ама воопшто, на мои 20 000 имам дотурено само 10 грама, поготово со ова уље 20К сега што го ставив. Џабе не вкаат во алфа стави 20К и немаш гајле. Проблемот што го има алфата е чест кај алфите, многу се нежни на радилица и не смеат без уље мањак да се возат.

Ако слушаш од тука совети за кола на крај ќеојеш декасамо јапанац треба а купиш затоа што јапанците се нерасипливи, и најмалку дефекти имаат о сите други. Итаљаните, Французите, Германците... се исти курац. Ако имаш кеиф на некоја Јапанска кола може и најдобро ќе биде тоа да го направиш.

А ако сакаш да ја средиш твојата кола кажи ми и ќе те пратам кај човек што ќе те среди топтан. Или иди си кај Жаре, ако немаш човек за делови и тоа ќе го средам имам човек што иде нонстоп и носи навака половни делови.

И само да знаеш дека и ти си си крив, неможеш толку време стоена кола на плац да ја бркаш до максимум со обртаите и да ја возиш до крај на афтопат, си требал да почекаш барем една промена на уље.


Жал ми е другар, незнам, потзакрпи ја некако и продај ја. Кажи му само на тој што сака да ја купи у врска све ова, ипак е фер, нели, а пред се од безбедносни причини...не дај Боже! Ајфа и BMW друг пат не земај, не дека се лоши коли, таман работа - напротив, туку душата им ја извадиле тие што ја купиле претходно, впрочем затоа и ја зеле НОВА, нели ? :)

Истото го мислам и јас... не знам, али некако не ги поштувам моторите на алфа, зборам за бензинецот... бидејки, пред неколку години во раце ми падна една 145 1.4 или 1.6 и за саат време возење... застана :) значи почна да не влече и да не прима, нема снага... и толку од нејзе... А еве слична приказна има и Мики со неговиот мотор, послабо му влече 150 коња кола губи од 90 кс...


Проблемот кај мене е среден, а и не треба да се гледа само коњажата на една кола нели...
« Последно менување: 18 Август 2011, 13:03:27 pm chlink »