Автор Тема: Ford доктор за Ford прашања  (Прочитано 234029 пати)

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 920
  • Virus-Alfa
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #60 на: 07 Април 2014, 15:39:40 pm »
колку пари ќе кошта проверка на компјутер фокус 1.8tdci 2004
светат ламбичките за абс и есп

Проверка на компјутерот на вашиот Focus чини 1920,00 ден.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс
Добра цена :)
Bi trebalo tuka negdeka da e cenata i za escordot ;D ;D ;D

2000 денари...машала :D
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #61 на: 07 Април 2014, 15:47:34 pm »
Имам Ford Focus MK2 od 2009 година со мотор 1.4. Колата како кола е ок, но потрошувачката е преголема.
Сакам да вградам плински уред, но од тоа што успеав да прочитам, тоа и баш не препорачливо.
Имено поради поголемата температура на согорување, кога се користи плин, доаѓало до оштетување на вентилите а и се јавувале проблеми со катализаторот.
За проблемот со температурата, наводно се вградуваат капалки со цел да се врши разладување, а воедно се препорачувало на секои 100-150 км возење на автопат, мануелно да се префрли на бензин како погонско гориво.
Какво е вашето мислење и каква е вашата препорака за овие работи ?!   

Што се однесува до 1.4 бензиксиот мотор, самиот производител на плинските уреди ја прифаќа фабричката гаранција на возилото, со други зборови може да гарантира дека во двете години (колку што е фабричката гаранција на возилото) нема да се случи ништо, односно доколку се случи тие би ја покриле поправката. Со оваа изјава се влева одредена сигурност дека не би требало да има проблеми, барем во првите години на користење. Како и да е точно е тоа дека се развива поголема температура доколку се користи плин и дека навистина можат да настанат проблеми (поготово кај вентилите) истото се однесува и кај катализаторите. На пример кај 1.6 бензиските мотори воопшто не се препорачува монтирање на плиснки уред поради проблемите со температурата.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс


Значи гаранцијата за моторот преминува од Форд во производителот на плинскиот уред? Дали ова се прави со договор помеѓу трите страни?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #62 на: 07 Април 2014, 23:19:50 pm »
Aj i od mene edno kratko prasanje, dali servisirate i vozila od drugi marki, zboram za servisiranja od tipot na:
-tehnicko tekovno servisno odrzuvanje;
-tehnicko vonredno servisno odrzuvanje ( razni popravki i zamena na delovi );
-limarsko-farbarski servisni uslugi!
 :D :D :D

Отсутен hajlender

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 126
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #63 на: 07 Април 2014, 23:43:28 pm »
Здраво Мида, пред се морам да кажам дека сум крајно задоволен од вашите улуге. Имав проблеми со колата кој ниеден локален мајстор неможеше да ми ги реши и ми зимаа пари за џабе, од кога ја сервисирав кај вас, колата е како нова, помирно работи, помалце троши, не крева температура како што имав проблем и тако далје. Прашањето ми е колку пари се кабли за свеќици за форд фокус 1.4 Бензин 99 година

Отсутен Мида Гранд Моторс

  • Official Ford Representative
  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 153
  • Претставник за Ford и Hyundai во Македонија
    • Мида Гранд Моторс
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #64 на: 08 Април 2014, 10:55:45 am »
Aj i od mene edno kratko prasanje, dali servisirate i vozila od drugi marki, zboram za servisiranja od tipot na:
-tehnicko tekovno servisno odrzuvanje;
-tehnicko vonredno servisno odrzuvanje ( razni popravki i zamena na delovi );
-limarsko-farbarski servisni uslugi!
 :D :D :D
Секако дека сервисираме, за повеќе информации околу деловите и слично јавете се во нашиот сервис.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс
Мида Гранд Моторс
www.ford.mk || www.hyundai-mk.mk

Отсутен Мида Гранд Моторс

  • Official Ford Representative
  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 153
  • Претставник за Ford и Hyundai во Македонија
    • Мида Гранд Моторс
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #65 на: 08 Април 2014, 11:02:13 am »
Имам Ford Focus MK2 od 2009 година со мотор 1.4. Колата како кола е ок, но потрошувачката е преголема.
Сакам да вградам плински уред, но од тоа што успеав да прочитам, тоа и баш не препорачливо.
Имено поради поголемата температура на согорување, кога се користи плин, доаѓало до оштетување на вентилите а и се јавувале проблеми со катализаторот.
За проблемот со температурата, наводно се вградуваат капалки со цел да се врши разладување, а воедно се препорачувало на секои 100-150 км возење на автопат, мануелно да се префрли на бензин како погонско гориво.
Какво е вашето мислење и каква е вашата препорака за овие работи ?!   

Што се однесува до 1.4 бензиксиот мотор, самиот производител на плинските уреди ја прифаќа фабричката гаранција на возилото, со други зборови може да гарантира дека во двете години (колку што е фабричката гаранција на возилото) нема да се случи ништо, односно доколку се случи тие би ја покриле поправката. Со оваа изјава се влева одредена сигурност дека не би требало да има проблеми, барем во првите години на користење. Како и да е точно е тоа дека се развива поголема температура доколку се користи плин и дека навистина можат да настанат проблеми (поготово кај вентилите) истото се однесува и кај катализаторите. На пример кај 1.6 бензиските мотори воопшто не се препорачува монтирање на плиснки уред поради проблемите со температурата.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс


Значи гаранцијата за моторот преминува од Форд во производителот на плинскиот уред? Дали ова се прави со договор помеѓу трите страни?
Бидејќи Вашето возило е од 2009 год. основната Фордова гаранција е истечена, гаранција ќе добиете на плинскиот уред и на моторот до одредена километража од производителот на плинскиот уред.
Поздрав
Ми-да Гранд Моторс
Мида Гранд Моторс
www.ford.mk || www.hyundai-mk.mk

Отсутен Мида Гранд Моторс

  • Official Ford Representative
  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 153
  • Претставник за Ford и Hyundai во Македонија
    • Мида Гранд Моторс
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #66 на: 08 Април 2014, 11:06:13 am »
Здраво Мида, пред се морам да кажам дека сум крајно задоволен од вашите улуге. Имав проблеми со колата кој ниеден локален мајстор неможеше да ми ги реши и ми зимаа пари за џабе, од кога ја сервисирав кај вас, колата е како нова, помирно работи, помалце троши, не крева температура како што имав проблем и тако далје. Прашањето ми е колку пари се кабли за свеќици за форд фокус 1.4 Бензин 99 година
Колегите од резервни делови ќе ве опслужат, но затоа ќе им биде потребен VIN број (бројот на шасија). Најубаво би било да се обратите на телефон и ќе добиете брза и точна информација.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс
Мида Гранд Моторс
www.ford.mk || www.hyundai-mk.mk

Отсутен Ford Eskort1.6 16V

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #67 на: 22 Април 2014, 21:39:39 pm »
Здраво имам FORD ESKORT GHIA 1.6 16V 1996год  од колата сум многу задоволен но пред една година ми се јави еден голем проглем третиот цилиндар не ми работи моторот целиот треси трокура мериса на бензин кога работи и нема снага во општо кога е ладна гасни и кога е загреана ако се пуштени светлата и уклучи перката за ладенје чесо знае да изгасни! Пробав сменив кабли,свекици,дизна,го чистев мас сензорот, измерив компресија на третиот цилиндар и ми рекоа дека е супер но никој не можеше да откие што е. Ве молам да ми помогнете однапрет благодарам!
Здраво, од описот што ни го дадовте не можеме конкретно да ви помогнеме, но сигурни сме дека имате проблем со вашиот Ford. За точна дијагностика на вашето возило неминовно е да дојдете во сервис каде што детално ќе успееме да го констатираме проблемот и секако ќе го решиме во најбрзо можно време.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс

Во ред е да дојдам но се прашувам дали би ме коштало повеке од колку да купан нов мотор или пак нова кола. Ако може да ми кажете колку од прилика би ме коштало???
За да се формулира цената за вашето возило мора да го донесете да го дијагностицираме.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс

А колку ке ме кошта диагностиката???
За поконкретна информација би требало да поразговарате со некој од нашите стручни лица за да ви каже отприлика колку би чинела проверката.
Слободно јавете се на 071-377-187 Јован.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс

Благодарам поздрав

Отсутен mikirs500

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
  • RS PoWeR
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #68 на: 03 Мај 2014, 18:31:17 pm »
Здраво.ме интересира дали при активирање на возачкото и совозачкоти перниче треба да се смени и модулот што седи кај мењачот,се работи за форд фокус 2004 год 1.8 тдци 100пс.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #69 на: 03 Мај 2014, 18:52:23 pm »
Добар ден. Ме интересира цена на чинење на сет ребраст ремен со затегач, цена на линиски ремен (возилото има клима уред), цена на предни дискови (со АБС е) и предни плочки за автомобил Фиеста 2000г со мотор 1.8 TD Endura De со 55kW. VIN ќе ви доставам исто така. И ме интересира кое ви е работното време преку работната недела и сабота, доколку работите.

Благодарам

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #70 на: 04 Мај 2014, 04:36:39 am »
колку пари ќе кошта проверка на компјутер фокус 1.8tdci 2004
светат ламбичките за абс и есп

Проверка на компјутерот на вашиот Focus чини 1920,00 ден.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс
Добра цена :)
Bi trebalo tuka negdeka da e cenata i za escordot ;D ;D ;D

2000 денари...машала :D

Не можам да замислам колко кошта проверка на цело возило, кое покрај проверка на компјутер, по некоја логика би требало да има плус проверка на мотор, проверка на пренос, провека на систем за кочење, проверка на подвозје, проверка електрика, проверка на клима и слично.

Отсутен Мида Гранд Моторс

  • Official Ford Representative
  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 153
  • Претставник за Ford и Hyundai во Македонија
    • Мида Гранд Моторс
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #71 на: 08 Мај 2014, 13:56:51 pm »
Здраво.ме интересира дали при активирање на возачкото и совозачкоти перниче треба да се смени и модулот што седи кај мењачот,се работи за форд фокус 2004 год 1.8 тдци 100пс.
Здраво секогаш кога доаѓа до активирање на воздушните перничиња и презатегачи потребно е да се промени и модулот за воздушни перничиња поради безбедносни причини да не дојде до несакано активирање.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс
Мида Гранд Моторс
www.ford.mk || www.hyundai-mk.mk

Отсутен Мида Гранд Моторс

  • Official Ford Representative
  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 153
  • Претставник за Ford и Hyundai во Македонија
    • Мида Гранд Моторс
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #72 на: 08 Мај 2014, 13:59:02 pm »
Добар ден. Ме интересира цена на чинење на сет ребраст ремен со затегач, цена на линиски ремен (возилото има клима уред), цена на предни дискови (со АБС е) и предни плочки за автомобил Фиеста 2000г со мотор 1.8 TD Endura De со 55kW. VIN ќе ви доставам исто така. И ме интересира кое ви е работното време преку работната недела и сабота, доколку работите.

Благодарам
Здраво, за вашето возило ќе ни биде потребен бројот на шасија (VIN) за да дадеме точна информација, бидејќи возилото е постаро. Ве очекуваме да не контактирате како би ве опслужиле.
Поздрав
Ми-Да Гранд Моторс
Мида Гранд Моторс
www.ford.mk || www.hyundai-mk.mk

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #73 на: 08 Мај 2014, 17:45:12 pm »
Може да пишете цена од-до, ориенатационо да се знае.

 

Дали на ребраст, линиски има негде ознака, пишува година на производство?

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Ford доктор за Ford прашања
« Одговори #74 на: 09 Мај 2014, 00:11:08 am »
на што да се внимава на  focus 2004 1.8tdci 100/115 коња,за моторот ме интересира и кој се маните