Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288991 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #615 на: 09 Октомври 2014, 00:50:05 am »
Velestrumf, smeni si go imeto u plackostrumf, mnogu pogoden se oseti na tema cista kola. Nikoj nikade be te spomna tebe niti necie ime i prezime, za tebe moze e normalno i postelata da ja delis so kuceto, ama za mene ne e i ne znaci deka ti si los a jas dobar i obratno.

Знаеш боза што е? Епа ја збози работата сеа.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #616 на: 09 Октомври 2014, 00:52:01 am »
Velestrumf, smeni si go imeto u plackostrumf, mnogu pogoden se oseti na tema cista kola. Nikoj nikade be te spomna tebe niti necie ime i prezime, za tebe moze e normalno i postelata da ja delis so kuceto, ama za mene ne e i ne znaci deka ti si los a jas dobar i obratno.

Еве одма за твој атер мењам и името, и презимето, и ЕМБГ, ама верата не ја менувам, ѓоамити Калеш Анѓа.

Дали сум се осетил погоден или не, нема врска со тоа што ти и Зеро НЕМАТЕ НИКАКВО ПРАВО да осудувате некој за состојбата на неговата кола! Уште помалку да се курчите тука со класифицирање на некои рандом луѓе како „свињи“ и „сваштопичкородини“.

Исто како што за некого можеби е нормално колата да му изгледа за нигде, а за тебе не е, тоа не значи дека тој некој е свиња или сваштопичкород и обратно.

Седење во ваква кола е одвратно. Исто како што е одвратно незабришување шоља после мочање ако ти искапе. Можеби не сум некој битен курац или репер, можеби (односно сигурно) немам право да кажувам кој еволуирал а кој не. Можеби некој ги смета моите навики за одвратни. Ама имам право да изнесам субјективен став и да направам некаква аналогија за мојот став соодветно да го објаснам.

Епа за кој таков леба ти, си даваш за слобода да кажуваш кој колку еволуирал, базирано врз тоа колата у какво стање му е?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #617 на: 09 Октомври 2014, 00:53:59 am »
Да се разбереме, и за мене е незамисливо да возам гадна кола. Ама пошто имам видено се и свашта кај мене во перална. Некако се навикнав

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #618 на: 09 Октомври 2014, 00:55:55 am »
Епа за кој таков леба ти, си даваш за слобода да кажуваш кој колку еволуирал, базирано врз тоа колата у какво стање му е?

Субјективно мислење врз база на субјективни критериуми. Ама еве, нема да кажеме дека човекот е на ниво на свиња, ама затоа ќе кажеме дека колата му е на ниво на свињарник. Можеме да се сложиме таму?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #619 на: 09 Октомври 2014, 00:59:08 am »
Ова

ќе кажеме дека колата му е на ниво на свињарник

е многу, МНОГУ поразлично од ова

човекот е на ниво на свиња
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Re: Хемиско чистење
« Одговори #620 на: 09 Октомври 2014, 01:01:02 am »
Крајно непедантен човек, најблаго така би го нарекол. Од човекот зависи каква ќе е колата. Никогаш нема да дозволам моја кола да дојде до тоа ниво.
« Последно менување: 09 Октомври 2014, 01:15:48 am Allexxander »

Отсутен Perfect Car Care

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
    • PerfectCarCareTetovo
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #621 на: 09 Октомври 2014, 01:48:18 am »
SEKOJ SO SVOE MISLENJE, kako vie sto se napravte rebes ovde SEKOJ SO SVOE MISLENJE, taka e do tia za koi vie zborite SEKOJ SO SVOE MISLENJE, da ne zaboravime deka nekoi i ne znat deka treba da cisti kolata malku podetalno, taka kako go perat u autoperalna taka ke bide povise ne moze nisto. se cudea koga pocnav da rabotim so ovoj biznis, mnogu me prasa PA TREBA LI NA KOLA DA SE PRAE HEMISKO, OVA NE SUM GO SLUSAL, i aj sto ke kazes za nego, ne znae covekot. Ili sega vise koga sum pocnal so rabota nekoj ke me vidi dodeka rabotim i ke me prasa, ABE GI CISTIS SVE DETALNO KOLITE, PA AJ KOGA KE GO CISTIS MOETO, da ne me videl nema da go cistil, tesko da ima kraj ovoj muabet zatoa ne gubam vreme koj kako misli.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #622 на: 09 Октомври 2014, 02:19:43 am »
Како не им е гнас да седнат бе?

Веле, with all due respect, многу лично си го сфаќаш ова, верувај, никако не се однесуваат муабетиве за тебе.

Твојот Лансер, иако возиш милениче во него, се кладам дека не е свињарник како Пандата погоре.

Квалификацијата е дури и малку блага, во однос на реалната состојба на возилото. А спрема тоа, и тој што ја вози и седи секојдневно во неа (кој сака нека е), е мрцина, свиња. Сигурно и не се бања.

А тоа дека немаат сите време да посветат пажња од 20-тина минути да протресат патосници, да пресмукаат седишта - ако се лажеме. Ај, за во перална треба 200-ки минимум да одвоиш, инаку.. Нема оправдување.

Мукаетот е во прашање, и карактерот.

Опрости, уште еднаш.

А ти сакаш чиста на хемиско да ти донесат? Чудно....

Тамам работа, ако е чиста - нема да ја носи.

Ама, ова е надвор од сите вери бре.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #623 на: 09 Октомври 2014, 06:39:53 am »
Најгнасни се колите на тие што пушат во кола. Тоа никотинот и чадот се говно невидено.  Оставаат масни и лепливи наслаги, и уште повеќе се лепи прашина и ѓубре, а и имаат гадна кафејава боја.
Инаку, однесете ја најодржуваната кола на форумов кај Даме, која е постара од 4-5 години, и претходно не била на хемиско,  да видите што кал ќе излезе од неа. Прљавштината се таложи постепено, и ако ја возиш колата секој ден, не ги приметуваш разликите. Некој некогаш треба да ти каже дека е прљава.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #624 на: 09 Октомври 2014, 08:39:11 am »
Ne se raboti za vregjanje ovde, ne se pravam jas nitu nad site nitu pak sakam da solam pamet. Sega vlezi i kaj mene ne e "apteka" vo kola, vrnese pa ima necistotii po patosnicite. Jas toa go rekov zatoa sto stom nekoj dozvolil da dojde go toa nivo da vozi tolku necista kola toj bate ne drzi ni licna higiena kako sto treba. Najmnogu se raboti za svest, eden covek koga ke go vidis so necisti cevli, alista, neispeglan i so fleki so slika imas za nego? Zatoa go pisav toa, sepak sekoj treba da e so malku oset.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #625 на: 09 Октомври 2014, 09:29:53 am »
Веле, with all due respect, многу лично си го сфаќаш ова, верувај, никако не се однесуваат муабетиве за тебе.
Твојот Лансер, иако возиш милениче во него, се кладам дека не е свињарник како Пандата погоре.
Квалификацијата е дури и малку блага, во однос на реалната состојба на возилото. А спрема тоа, и тој што ја вози и седи секојдневно во неа (кој сака нека е), е мрцина, свиња. Сигурно и не се бања.
А тоа дека немаат сите време да посветат пажња од 20-тина минути да протресат патосници, да пресмукаат седишта - ако се лажеме. Ај, за во перална треба 200-ки минимум да одвоиш, инаку.. Нема оправдување.
Мукаетот е во прашање, и карактерот.
Опрости, уште еднаш.

1. Не помислив дека муабетите се однесуваат за мене.
2. Од каде можеш да знаеш такво нешто? Го знаеш лично човекот, па знаеш дека е мрцина/свиња и не се бања? Нига плиз.
3. Ако на некој не му пречи што колата му е у такво очајно стање, зашто би барал оправдување од било кого? И кој релевантен фактор сме ние тука, за тој некој да биде „оправдан“ у нашите очи?

Разберете дека на некој едноставно не му е гајле. Тоа е најмалку повод и причина за вие тука да се расфрлате со навреди и погрдни зборови за некој што појма немате ни кој е.

Ја се кладам дека ако испаднеа слики од Лансерот пред да оди на третман кај Дандо и Бушав, без да се знае дека е мојата кола, дека и јас ќе бев одма осуден од тука присутното стручно жири за нега и хигиена на кола како свиња/мрцина/сваштопичкород и не се бањам. Бар колку што се знам самиот себе, а и колку што ме знаат тие што навистина ме знаат, би рекол дека не припаѓам у таа групација на животни форми.

Ne se raboti za vregjanje ovde, ne se pravam jas nitu nad site nitu pak sakam da solam pamet. Sega vlezi i kaj mene ne e "apteka" vo kola, vrnese pa ima necistotii po patosnicite. Jas toa go rekov zatoa sto stom nekoj dozvolil da dojde go toa nivo da vozi tolku necista kola toj bate ne drzi ni licna higiena kako sto treba. Najmnogu se raboti za svest, eden covek koga ke go vidis so necisti cevli, alista, neispeglan i so fleki so slika imas za nego? Zatoa go pisav toa, sepak sekoj treba da e so malku oset.

1. А за што се работи ако за некој непознат човек ти викаш дека припаѓа у „свашта пичка раѓа“? Пофалба?
2. Од кај знаеш? Мене колата ми беше кочина, а се туширам/бањам секој втор ден (или ако е топло, секој ден). И сеа?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #626 на: 09 Октомври 2014, 09:57:29 am »
Јас мислам дека велештрумф лаже и дека не се бања секој втор ден. Предлагам да му ја мирисаме мишката секој ден 10 дена по ред и да оцениме...
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #627 на: 09 Октомври 2014, 10:03:27 am »
Јас лично се трудам да биде визуелно чиста колата, знам дека сигурно не е како после хемиско, но се трудам најмногу од хигиенски причини. Мислам дека не е никаков проблем да се купат 2 микрофибер крпи или хартија за бришење и средство за одмастување и чистење (од оние пст пст што јизираат ;D ) и да се помине по воланот, менувачот, шал таблата и сл. 10 мин работа, толку е.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #628 на: 09 Октомври 2014, 10:43:33 am »
Најгнасни се колите на тие што пушат во кола. Тоа никотинот и чадот се говно невидено.  Оставаат масни и лепливи наслаги, и уште повеќе се лепи прашина и ѓубре, а и имаат гадна кафејава боја.
Инаку, однесете ја најодржуваната кола на форумов кај Даме, која е постара од 4-5 години, и претходно не била на хемиско,  да видите што кал ќе излезе од неа. Прљавштината се таложи постепено, и ако ја возиш колата секој ден, не ги приметуваш разликите. Некој некогаш треба да ти каже дека е прљава.

Да, ќе излезе, ама малку.

Зборувам за мојата кола.

Веле, with all due respect, многу лично си го сфаќаш ова, верувај, никако не се однесуваат муабетиве за тебе.
Твојот Лансер, иако возиш милениче во него, се кладам дека не е свињарник како Пандата погоре.
Квалификацијата е дури и малку блага, во однос на реалната состојба на возилото. А спрема тоа, и тој што ја вози и седи секојдневно во неа (кој сака нека е), е мрцина, свиња. Сигурно и не се бања.
А тоа дека немаат сите време да посветат пажња од 20-тина минути да протресат патосници, да пресмукаат седишта - ако се лажеме. Ај, за во перална треба 200-ки минимум да одвоиш, инаку.. Нема оправдување.
Мукаетот е во прашање, и карактерот.
Опрости, уште еднаш.

1. Не помислив дека муабетите се однесуваат за мене.
2. Од каде можеш да знаеш такво нешто? Го знаеш лично човекот, па знаеш дека е мрцина/свиња и не се бања? Нига плиз.
3. Ако на некој не му пречи што колата му е у такво очајно стање, зашто би барал оправдување од било кого? И кој релевантен фактор сме ние тука, за тој некој да биде „оправдан“ у нашите очи?

Разберете дека на некој едноставно не му е гајле. Тоа е најмалку повод и причина за вие тука да се расфрлате со навреди и погрдни зборови за некој што појма немате ни кој е.

Ја се кладам дека ако испаднеа слики од Лансерот пред да оди на третман кај Дандо и Бушав, без да се знае дека е мојата кола, дека и јас ќе бев одма осуден од тука присутното стручно жири за нега и хигиена на кола како свиња/мрцина/сваштопичкород и не се бањам. Бар колку што се знам самиот себе, а и колку што ме знаат тие што навистина ме знаат, би рекол дека не припаѓам у таа групација на животни форми.

Ne se raboti za vregjanje ovde, ne se pravam jas nitu nad site nitu pak sakam da solam pamet. Sega vlezi i kaj mene ne e "apteka" vo kola, vrnese pa ima necistotii po patosnicite. Jas toa go rekov zatoa sto stom nekoj dozvolil da dojde go toa nivo da vozi tolku necista kola toj bate ne drzi ni licna higiena kako sto treba. Najmnogu se raboti za svest, eden covek koga ke go vidis so necisti cevli, alista, neispeglan i so fleki so slika imas za nego? Zatoa go pisav toa, sepak sekoj treba da e so malku oset.

1. А за што се работи ако за некој непознат човек ти викаш дека припаѓа у „свашта пичка раѓа“? Пофалба?
2. Од кај знаеш? Мене колата ми беше кочина, а се туширам/бањам секој втор ден (или ако е топло, секој ден). И сеа?

Штом не му смета да седи во ТАКВА кола, не му е многу ни до лична хигиена. Џабе се избањал, ако ја облекол усмрдената на пот ликра маица, if you know what I mean.

Јас лично се трудам да биде визуелно чиста колата, знам дека сигурно не е како после хемиско, но се трудам најмногу од хигиенски причини. Мислам дека не е никаков проблем да се купат 2 микрофибер крпи или хартија за бришење и средство за одмастување и чистење (од оние пст пст што јизираат ;D ) и да се помине по воланот, менувачот, шал таблата и сл. 10 мин работа, толку е.

10 минути? Да, ако поминуваш со стапчиња за уши (знам, сум го правел и тоа, болна педантерија сум)..

Онака, со крпи, шуш-муш - фазла од 5 минути нема да е. Ако е одржувано, that is.

Ако не е - ни цел ден не го спасува, како што може да се види од приложеното. Само хемиско.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #629 на: 09 Октомври 2014, 11:02:30 am »
Значи, поентата беше секое перење или на 2-3 недели, тркни до кола со опремата и помини. Таман работа ако колата не е чистена со години па сеа јас како на рекламине да средам се...