Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288940 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг:
« Одговори #600 на: 08 Октомври 2014, 22:53:24 pm »
А ти сакаш чиста на хемиско да ти донесат? Чудно....
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #601 на: 08 Октомври 2014, 23:33:57 pm »
Не, не очекувам да е чиста.

Али очекувам дека луѓето еволуирале над свињите, и кога има видливи кафеави наслаги по воланот, ќе забришат. Односно, нема да дозволат да стигне до тоа.

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #602 на: 08 Октомври 2014, 23:45:27 pm »
Абре луѓе, не сите се пицајзли а посебно не за колите. За некој колата е да го носи од точка А до Б и да му брка работа. Плус колата можи да е службена или да ја возат повеќе лица па уште потешко е да се одржува чиста. А пак доколку се користи за земјоделие како во мојов крај за тутун е тогаш ни хемиско не ја спасува. Секој ден се оди на тутун преку цело лето, 5 мина внатре, цел гепек со тутун и алати ;D
И едноставно, не на секој му смета доколку колата е лом внатре. Имам другар и има пежо 206 кое го возат 3ца (домашни) и да ти е страв да седниш на задните седишта, па и напред ама перална еднаш годишно гледа :) но му е како втора кола па не ја одржуваат многу, си има и друга чиста ;D кола.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #603 на: 08 Октомври 2014, 23:51:55 pm »
Океј, можеби сме различни. Се користат коли и за работа, и све е тоа ок. Јас немам проблем со тоа.

Јас лично ја гледам колата исто како дневната соба дома. Сакам седиштата да ми се чисти, исто како што сакам каучот да ми е чист, а богами и на теписонот не сакам да имам кал. Not a huge fan of мрсно даљинско either.

Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #604 на: 08 Октомври 2014, 23:55:17 pm »
Имаш разни дневни соби има уредни и чисти а има и бог да чува. Исто така и разни луѓе.....

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Re: Одг: Хемиско чистење
« Одговори #605 на: 09 Октомври 2014, 00:00:30 am »
Не, не очекувам да е чиста.

Али очекувам дека луѓето еволуирале над свињите, и кога има видливи кафеави наслаги по воланот, ќе забришат. Односно, нема да дозволат да стигне до тоа.

А да не претеруваш малце со изјавиве? И ти, и оној со "свашта пичка раѓа", само поради вашите лични сфаќања и "нормативи" за како мора да изгледа внатрешноста на една кола?
Олабавете малце со расфрлање со такви "епитети".
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #606 на: 09 Октомври 2014, 00:07:17 am »
Ок, сфаќам дека не му на секој приоритет да му е колата чиста, не е пицајзла секој и се тоа. Ама малку од малку барем, ја не знам како не се осеќа прво непријатно да се вози во таква кола, абе ова е кочина луѓе, ма и во кочина е почисто. Не мора да ја праи аптека внатре, земи едни влажни марамчиња забриши на семафор ако немаш толку време да идеш по перални да го еам...  Иначе Пандава не е само од нечисторија, се гледа дека се пушело многу цигари у неа.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #607 на: 09 Октомври 2014, 00:09:53 am »
Не, не очекувам да е чиста.

Али очекувам дека луѓето еволуирале над свињите, и кога има видливи кафеави наслаги по воланот, ќе забришат. Односно, нема да дозволат да стигне до тоа.

А да не претеруваш малце со изјавиве? И ти, и оној со "свашта пичка раѓа", само поради вашите лични сфаќања и "нормативи" за како мора да изгледа внатрешноста на една кола?
Олабавете малце со расфрлање со такви "епитети".

Моето сфаќање, и моите нормативи и стандарди ги применувам кај мене во кола. Нејсе, нити е мојата кола секогаш идеално чиста, нити пак имам време цело време да ја одржувам чиста.

Ама ете, до сега ми прошле низ раце неколку коли што сум ги сметал за „мои“, и во ниту една до сега не се случило на воланот да има видлив слој нечистотија, и тоа не праиме муабет за нечистотија од типот прашина. Праиме муабет за нечистотија од типот закоравена комбинација од пот, кал, остатоци од кожа и други одвратни работи.

Еве како изгледа кога (претпоставувам) ќе му се нанесе на тоа малку средство за чистење.



Не, ова не е прифатливо. Ова не е нормално. Без разлика на тоа за што се користи и како се користи колата, јас не знам за ниту еден човек што би прифатил да вози ваква кола.

Ок, сфаќам дека не му на секој приоритет да му е колата чиста, не е пицајзла секој и се тоа. Ама малку од малку барем, ја не знам како не се осеќа прво непријатно да се вози во таква кола, абе ова е кочина луѓе, ма и во кочина е почисто. Не мора да ја праи аптека внатре, земи едни влажни марамчиња забриши на семафор ако немаш толку време да идеш по перални да го еам...

Тоа е тоа. Ништо повеќе.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #608 на: 09 Октомври 2014, 00:15:10 am »
Не знам по која психологија ми се води мене мозокот, ама ако мојата кола е ужасно прљава и полна со прашина, кал на патосници и седишта полни со свашта неусисано, сосема ми е океј да се возам во неа.
Али ако е туѓа кола во сосема идентична состојба, се гадам ненормално и обично барам да седам позади зошто имам повеќе избор кај да седнам.

Ваљда ако се мои говна, океј ми е :D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #609 на: 09 Октомври 2014, 00:16:20 am »
Класика - кога ке прднеш не смрди ама ако прдне некој корне тогаш :)

Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #610 на: 09 Октомври 2014, 00:24:09 am »
Проблемот е што има многу поголем процент на сопственици на возила кои што не се замараат каква им е колата отколку што се замараат. На едните име чудно што некој има толку гадна кола, а на другите како може некој да ја гланца колата цело време...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #611 на: 09 Октомври 2014, 00:34:25 am »
Ја не ги оправдувам тие што си ги запуштиле колите до тој степен, нити па ми е гајле што им се толку прљави, туку се обидувам да кажам дека не сте вие некој битен курац и репер у универзумов да кажувате кој еволуирал во однос на свиња и дали некој заслужил пичка да го роди или не. Немате никакво право да се расфрлате со такви муабети, тоа ми е зборот.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #612 на: 09 Октомври 2014, 00:38:30 am »
Тоа сакав да кажам само ти вртам на друг начин :)  какви јас кочини сум видел, оваа на сликата е премија. Ама ако не му смета на тој што ја вози, зошто би ми сметало мене

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #613 на: 09 Октомври 2014, 00:42:32 am »
Velestrumf, smeni si go imeto u plackostrumf, mnogu pogoden se oseti na tema cista kola. Nikoj nikade be te spomna tebe niti necie ime i prezime, za tebe moze e normalno i postelata da ja delis so kuceto, ama za mene ne e i ne znaci deka ti si los a jas dobar i obratno.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #614 на: 09 Октомври 2014, 00:44:44 am »
Проблемот е што има многу поголем процент на сопственици на возила кои што не се замараат каква им е колата отколку што се замараат. На едните име чудно што некој има толку гадна кола, а на другите како може некој да ја гланца колата цело време...

Не го вади муабетот од контекст, јас не очекувам некој да го има истиот стандард што и јас. Никој не рече за гланцање. Разбирам ако колата е испрљана во некои нормални граници од секојдневно користење. Тоа ми е сосема јасно и разбирливо. Не ми е јасно и не ми е разбирливо како може колата да стигне до оној стадиум да изгледа како на сликана погоре.

Ја не ги оправдувам тие што си ги запуштиле колите до тој степен, нити па ми е гајле што им се толку прљави, туку се обидувам да кажам дека не сте вие некој битен курац и репер у универзумов да кажувате кој еволуирал во однос на свиња и дали некој заслужил пичка да го роди или не. Немате никакво право да се расфрлате со такви муабети, тоа ми е зборот.

Седење во ваква кола е одвратно. Исто како што е одвратно незабришување шоља после мочање ако ти искапе. Можеби не сум некој битен курац или репер, можеби (односно сигурно) немам право да кажувам кој еволуирал а кој не. Можеби некој ги смета моите навики за одвратни. Ама имам право да изнесам субјективен став и да направам некаква аналогија за мојот став соодветно да го објаснам.

Тоа сакав да кажам само ти вртам на друг начин :)  какви јас кочини сум видел, оваа на сликата е премија. Ама ако не му смета на тој што ја вози, зошто би ми сметало мене

Ни мене не ми смета, сè додека не морам јас да седнам во неа. Ама едноставно не го разбирам.