Автор Тема: Полирање на возила  (Прочитано 737265 пати)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Полирање на возила
« Одговори #15 на: 17 Март 2011, 08:11:27 am »
Има средства SONAX за бандаши да полираш ама неможеш да го светнеп работ
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Одг: Полирање на возила
« Одговори #16 на: 25 Март 2011, 01:24:40 am »
А која цена е да ти ја исполираат цела кола ама онака супер ако има и некоја гребаница да ја тргнат тип топ ...предложете некој, ете тој во Илинден изведува ли такво нешто?

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Полирање на возила
« Одговори #17 на: 25 Март 2011, 10:30:24 am »
А која цена е да ти ја исполираат цела кола ама онака супер ако има и некоја гребаница да ја тргнат тип топ ...предложете некој, ете тој во Илинден изведува ли такво нешто?

Не знам за во Скопје ама јас имам еден бивш комшија во Велес кој работи тоа веќе 10 години. Поситни гребаници (ако не се гледа одоздола заштитниот слој) ги отстранува скроз, ја освежува бојата, поготово кај постари коли. Многу пати сум се чудел дали е истата кола кога ќе ја исполира пошто ми работеше пред зграда и ги гледав возилата какви се кога ќе ги донесат. Полира со рака, му требаат добри 3 часа (зависи од колата колкава е) за да ја среди комплетно а и не зима многу скапо. Нормална кола од 700 до 800 денари, џипови од 1200 до 1500. Кај него ги полирам сите коли што сум ги имал досега и сум презадоволен. Вади и флеки на бојата, чисти замаглени стари фарови и сл. Ама го изреклмаирав, треба попуст да ми даде следниот пат... :D

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Одг: Полирање на возила
« Одговори #18 на: 25 Март 2011, 11:10:58 am »
Фала Sportex, ќе видам во Скопје ако се најде некој квалитетен за тоа...треба во Sonax да прашам ама ептен ми е отпат :S

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Полирање на возила
« Одговори #19 на: 25 Март 2011, 11:28:25 am »
Фала Sportex, ќе видам во Скопје ако се најде некој квалитетен за тоа...треба во Sonax да прашам ама ептен ми е отпат :S

Друже за отприлика иљадарче имаш полирање со три 3м пасти,и тоа солидно ! Ако сакаш можам да прашам за тел.па да ти кажам-иначе сервисов е во топанско мислам...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Полирање на возила
« Одговори #20 на: 25 Март 2011, 11:44:41 am »
Фала Sportex, ќе видам во Скопје ако се најде некој квалитетен за тоа...треба во Sonax да прашам ама ептен ми е отпат :S

Друже за отприлика иљадарче имаш полирање со три 3м пасти,и тоа солидно ! Ако сакаш можам да прашам за тел.па да ти кажам-иначе сервисов е во топанско мислам...
А да ги изрекламираш тука ако се добри и со добри цени?

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Одг: Полирање на возила
« Одговори #21 на: 25 Март 2011, 13:17:55 pm »
Фала Sportex, ќе видам во Скопје ако се најде некој квалитетен за тоа...треба во Sonax да прашам ама ептен ми е отпат :S

Друже за отприлика иљадарче имаш полирање со три 3м пасти,и тоа солидно ! Ако сакаш можам да прашам за тел.па да ти кажам-иначе сервисов е во топанско мислам...
А да ги изрекламираш тука ако се добри и со добри цени?
Најубаво како што вика Deni...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Полирање на возила
« Одговори #22 на: 26 Април 2011, 11:46:05 am »
Продолжениов викенд го искористив за полирање, другарче ми даде Paint Cleaner со препорака.

Ја светнав ручно за точно 1ч20мин и после процесот неможев г* да избришам. ;D ;D ;D

Муката се исплатеше, резултатие се одлични, сега остана уште да нанесам НАНО восок.


Интересно е што кога отидов у перална да ја исперам, дечкото што работеше таму примети дека е полирана и ми рече да не ја поминувам со пена затоа што наводно све ќе извадела. Ја помина само со шприц и еленска и одлично изгледа.




Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Полирање на возила
« Одговори #23 на: 09 Мај 2011, 14:26:52 pm »
Интересно:

Отстранување смола од автомобилот – ги ловите сенките за да не се сварите следниот пат кога ќе влезете во автомобилот. Ама споредните ефекти од ваквото задоволство може да бидат во вид на смола налепена по каросеријата. Земете малку путер и ставете го на меко парче крпа. Тријте ја смолата сè додека не исчезне, заедно со путерот. Смолата ќе ја нема, а не треба да се грижите ни за гребаници.

http://www.kafepauza.mk/zivot/kako-da-izvadite-mastika-od-kosa/?utm_source=feedburner&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+kafepauza%2FBncf+%28%D0%9A%D0%B0%D1%84%D0%B5+%D0%BF%D0%B0%D1%83%D0%B7%D0%B0%29

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Полирање на возила
« Одговори #24 на: 09 Мај 2011, 14:42:35 pm »
Интересно и ова за мастиката во коса ... што нема да најдеш по интернетов...

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Полирање на возила
« Одговори #25 на: 09 Мај 2011, 20:24:58 pm »
Лелеле убаво вика рики што не ке сретнеш.....
А ова со смолава ако некој му се залепи нека проба вака па нека каже како функционира
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Полирање на возила
« Одговори #26 на: 14 Мај 2011, 22:20:01 pm »
Има и во Прилеп еден дечко што работи професионално полирање на каросерии и фарови,идентитетот ќе го откриете сами,и е член на форумов,полирање каросерии 1500-2000 и полирање фарови 600денари,да не ме искараат администраториве што го рекламирам,и точно е тоа дека за комлетен сјај треба да се поминат трите фази и за на крај иде восок,а може и со абралони како прва фаза а потоа холограми и восок,за понови возила само холограми обработка и на крај восок,препорачувам карнауба на sonax или Mirka Lwax,a 3М пастите се 5- оценка,и малку искомерцијализирани повеќе одколку што треба,има и подобри Мирка да речиме еве како изгледа арсеналот од дечково што го представив

Uploaded with ImageShack.us го има и ова ама омилен комплет му е предходниот

« Последно менување: 14 Мај 2011, 22:22:56 pm TE-EN »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29061
    • CARclub.mk
Одг: Полирање на возила
« Одговори #27 на: 15 Мај 2011, 04:14:14 am »
Слободно кажи го кој е, не патиме од тие комплекси. Баш напротив, се цени секој совет, препората и референца, ако некој го бидува.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Полирање на возила
« Одговори #28 на: 15 Мај 2011, 20:08:12 pm »
Слободно кажи го кој е, не патиме од тие комплекси. Баш напротив, се цени секој совет, препората и референца, ако некој го бидува.
па не знаев дека може,на еден друг форум одма ми предложија ако сакам да се рекламирам треба да платам 50 евра,дечкото е TE-EN,а се викам Дарко,не сакам да ме разбери некој погрешно дека го користам форумов за реклама,но и јас се сложувам со вас дека е добро од секоја бранша во вска со автомобилите да има по некој кој добро ги познава работите,и да може да им се помогне на нашите членови.Па и затоа служи форумов ,за помош и дружење.ПОзззззззззззззз

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Полирање на возила
« Одговори #29 на: 15 Мај 2011, 20:55:10 pm »
Слободно кажи го кој е, не патиме од тие комплекси. Баш напротив, се цени секој совет, препората и референца, ако некој го бидува.
па не знаев дека може,на еден друг форум одма ми предложија ако сакам да се рекламирам треба да платам 50 евра,дечкото е TE-EN,а се викам Дарко,не сакам да ме разбери некој погрешно дека го користам форумов за реклама,но и јас се сложувам со вас дека е добро од секоја бранша во вска со автомобилите да има по некој кој добро ги познава работите,и да може да им се помогне на нашите членови.Па и затоа служи форумов ,за помош и дружење.ПОзззззззззззззз
Уууу значи Гестапо уште негде функционира ... ??? Боље гроб - него роб ;D