Автор Тема: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?  (Прочитано 12227 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #15 на: 05 Март 2013, 09:18:53 am »
А како возеше? Забрзуваше до 7000 RPM(или на колку и да ти исклучува) па од прва идеше у трета?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #16 на: 05 Март 2013, 09:22:13 am »
не, туку стандард возење до кај 4500, папрешалтував у 3-та и почињав да пцујам за тромавоста, со стисната педала до метал...

да не се лажете за економија.. нема никаква економија во такво возење... друго е тоа што ти си ги пишал дека 1-2-3-5.. тоа е веке постигнување на брзина и одржување... а да забрзуваш со 1-3-5 нема економија... лупаш гас за да забрза, дизните како ненормални шприцаат гориво, а нема ефектива од тоа. не што не е поекономично, туку и троши повеќе, додека забрзуваш.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #17 на: 05 Март 2013, 09:26:47 am »
Kако би го поврзал сјебувањето на шалтерот со менување 1-3-5?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #18 на: 05 Март 2013, 09:28:45 am »
Повеќе за крузање е, мислам срамота е да забрзуваш само со 3 брзини освен ако немаш ZR1 или V12 TDi.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #19 на: 05 Март 2013, 10:16:19 am »
Јас на пример, многу често додека возам и сум на пример во втора и имам потреба да возам 40 км/ч директно убацувам во четврта. Според тоа колку снага и треба на колата, звукот кој го произведува и одзивот на притискањето на педалата имам чувство дека трета ми е вишок во тоа сценарио и дека само ми јаде гориво.

Pa isto i ja de. Zosto ne bi znael? Toa ke go pravi bilo koj koj znae da vozi. Od vtora vo 4-ta chesto stavam osobeno na partizanska kaj sto cepam so vtora megju koli dokaj 40-50 a posle stavam vo 4-ta posto nemam potreba da zabrzuvam poveke nitu da stavam vo 4-ta.

Velam deka razlikata vo vrtezite pri ista brzina megju vtora i treta ne e tolku golema kolku 1 i 3-ta. Vo princip cesto i prva brzina ne ni koristam osobeno na sparkot kaj sto vtorata brzina i onaka e kratka.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #20 на: 05 Март 2013, 10:25:42 am »
Глупи инжињери...Ставиле 5 брзини...
Можеле само две да стават. Втора и 5-та...Втора за низ град, 5-та за на аутопут. СО втора и онака си се тргнува без проблем...
Потрошња? пффффффф...ние сме богати изроди...Што е тоа трошење???

А и најглупата дискусија некогаш правена по странски форуми, кои изобилуваат со необразувани и неписмени членови, секоја чест на исклучоците (најчесто не повеќе од 2 до 4 члена), искрено не ме зачуди што се префрли и кај нас и тоа со огромна заинтересираност :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #21 на: 05 Март 2013, 13:06:23 pm »
Едно другарче така менва, од 2ра дирек во 4та...и незнам оти ама тој потег ме нервира ненормално. Вози нормално и едно време почнува да трери колата, дури да развие во 4та доволни обртаи. Глупа работа според мене

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #22 на: 05 Март 2013, 13:23:19 pm »
Кај намалување речиси  секогаш враќам од 4 во втора и ја рипам 3 а за забразување никогаш не рипам.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #23 на: 05 Март 2013, 13:41:48 pm »
Денес парни, утре непарни... жива глупост..  :D Брзини се тука да се користат. Камионџии нека мислат како да прерипуваат. :)

Ај да бидам искрен, некогаш ја прерипувам 5-та, пошто со 4-та стигам до посакуваната брзина за крузање, па директ 6та турам
« Последно менување: 05 Март 2013, 15:14:54 pm Simo - Carrier166 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #24 на: 05 Март 2013, 13:52:50 pm »
Штета н трпи ниту менувачот ниту моторот.Само ке мораш да ја исцедиш повеќе ако сакаш да смениш од 1-ва во 3-та или од 2ра во 4-та,пошо ако не го направиш тоа ке трокира колата дур да земи повисок вртеж.
Е сеа јас некогаш ретко кога мие мака да возам ке скокнам една брзина.
Кај камионите ако си товарен си ги редиш со ред(зависи од теренот),а ако си празен си скокаш по една брзина за побрзо да забрзаш од место.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Одг: Re: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #25 на: 05 Март 2013, 13:53:51 pm »
Против

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #26 на: 05 Март 2013, 14:17:16 pm »
Kако би го поврзал сјебувањето на шалтерот со менување 1-3-5?

не ти се десило до сега? не си видел кај некого до сега? има повеке дефекти што можат до ваков проблем да те донесат... да не објашњавам сега што и како, не е темава за тоа.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #27 на: 05 Март 2013, 14:40:44 pm »
Ниту за ниту против сум ова, едноставно како ке ми легне така :) Генерално кога забрзувам, без разлика нормално забрзување или агресивно, генерално не рипам брзини, а за успорување може наместо од 5 во 4, во 3 и така натаму

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #28 на: 05 Март 2013, 14:53:09 pm »
Едини скок на редоследот правам кога претицам, од 5 та во 3 та.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: '1 - 3 - 5' - менување брзини // ЗА или Против?
« Одговори #29 на: 05 Март 2013, 15:20:16 pm »
Kако би го поврзал сјебувањето на шалтерот со менување 1-3-5?

не ти се десило до сега? не си видел кај некого до сега? има повеке дефекти што можат до ваков проблем да те донесат... да не објашњавам сега што и како, не е темава за тоа.
Aко на било кој начин може да се предизвика штета на возилото со менување 1-3-5, ова е темата за тоа.