Автор Тема: Автомобилски Генерални Муабети  (Прочитано 436224 пати)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #60 на: 09 Април 2013, 13:20:20 pm »
Мене затоа ми е страв да обрачунам колкави се трошоците за Лансерот до сеа... Вака на ситно, полесно е за живОт :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #61 на: 09 Април 2013, 13:21:21 pm »
А кога ќефот е поефтин од тоа што можам да си го дозволам? :D
Бидејќи реално кај мене дома да дадам зелено светло ќе ми купат некој хеџбек од 2000 и некоја. 

Кога ова ќе се смени, тогаш ќе почне да се реализира тоа што ти го кажав...

До тогаш прај си ќефот :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2553
 • Слобода или смрт
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #62 на: 09 Април 2013, 13:21:53 pm »
За 3 години (и нешто ситно) мене колата ме кошта 192,932 ден. без вкалкулирано точено гориво и пари за перење кола и без детските седишта (ца. 20,000ден).

Колку километри имаш поминато?

Отсутен Auto

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 519
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #63 на: 09 Април 2013, 14:08:54 pm »

Кога ова ќе се смени, тогаш ќе почне да се реализира тоа што ти го кажав...

До тогаш прај си ќефот :)


Отсутен DayWalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3063
 • Ќебапбрингер!
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #64 на: 09 Април 2013, 14:25:45 pm »
Баш рачунав сеа, горивото за поминатите 20.000 км за 2 години ме кошта ~ 2.000 евра - со оглед на тоа дека сум студент, невработен значи, тоа е прилично интересна сума на пари :)
Доколку го вкалкулирам каското маското осигурање тие тракатанци - тие се ~ 30,000 денари ( за двете години)
и два сервиса 17.000 денари (двата)
доаќам до бројка од 167,000 денари отприлика :)


Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #65 на: 09 Април 2013, 14:29:12 pm »
Кој сака да го возат нека си оди со градски и нека штеди пари !

Жена, швалерка и деца не се возат у јавен превоз, за остало не знам! ;D

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6994
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #66 на: 09 Април 2013, 14:36:52 pm »
Не секогаш има можност да одиш на работа со кола. Паркингот е најголем проблем, после гужвите. Зборам, доколку работата е во центарот на СК.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6994
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #67 на: 09 Април 2013, 14:46:36 pm »
А кога ќефот е поефтин од тоа што можам да си го дозволам? :D
Бидејќи реално кај мене дома да дадам зелено светло ќе ми купат некој хеџбек од 2000 и некоја. 

кога ќе си купиш кола со сопствени пари и со сопствени пари ја одржаваш ќе правиме муабет за ќефови. А сега кога тато носи а мама меси лесно е да си фантазираш.

Муабети од типот „Ваква или онаква „моја“ кола возам ...  “ а после 10 мин. се вика „Тато може колата за вечер и дај 500 да ставам гориво“ се премногу тинејџерски. Ова не важи само за тебе, туку за сите што се филмаат.

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #68 на: 09 Април 2013, 14:51:02 pm »
На тоа би го додал муабетот за „мојата кола“ што е всушност во друг град, евентуално друга земја, е регистрирана на друго име и ја возат други луѓе (најчесто родители).

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #69 на: 09 Април 2013, 15:22:42 pm »
Фала богу не ми треба искуство за да заклучам дека кола што е метар на метар не чини.
Види јас вака неискусен уште сега си имам зацртано дека ќе возам исклучиво коли кои ќе бидат седан, бензинец и заден погон. Па дали ќе бидат нови или стари сеедно.
Како за неискусен супер избор имам направено :D

И само да додадам кар баер и останати интернет ствари или чаршиски муабети се последното нешто што ќе го следам при купување на возило.
Ќе си купам тоа што мене ми е убаво а не тоа што некој друг оценили или некој ми го изрекламирал за убаво.

При иден избор на возило ПО ЌЕИФ ни под разно немој да занемариш една категорија.....Колку тежиш на први!


Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #70 на: 09 Април 2013, 15:31:39 pm »
За 3 години (и нешто ситно) мене колата ме кошта 192,932 ден. без вкалкулирано точено гориво и пари за перење кола и без детските седишта (ца. 20,000ден).

Колку километри имаш поминато?

24.335km

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2553
 • Слобода или смрт
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #71 на: 09 Април 2013, 15:40:03 pm »
Сигурен си во пресметкиве бидејќи некако многу ми се гледа имаше некој посериозен дефект па толку да се качи цената?
Уствари најважно да не заборавам плаќаш каско? Ако плаќаш тоа е сигурно над 20 000 па ете ти 1000 евра само од каското.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #72 на: 09 Април 2013, 16:02:49 pm »
Евиденцијата е точно водена до денарче (освен за перење), што кога и при колку km е потрошено :)
Сервиси, регистрација, пропратни трошоци...

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2553
 • Слобода или смрт
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #73 на: 09 Април 2013, 16:13:39 pm »
Премногу пари се тоа за таа километража. Спаркот од месец мај досега отприлика ја има извртено таа километража па одржувањето со регистрација е 7-8 пати помало. И да ги додадеш 2те регистрации во оние дополнителни 2 години пак ќе биде 25 000 за регистрации плус 15000 за сервис што е далеку од 200 000.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #74 на: 09 Април 2013, 16:15:17 pm »
Затоа ке си купиш кола на старо,ке ја повозиш 3-4 години и ај чао.Трошоци далеку од споменатите бројки. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D