Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1295107 пати)

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3386
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8475 на: 12 Јули 2024, 08:33:55 am »
Да, гледам си го има како рута на мапс од Василики до Фискардо.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8476 на: 13 Јули 2024, 14:43:20 pm »
Go manijacam vozniov park na grcive. Nekako ne se razlikuva mnogu od nasiov i ovde uste se teraat koli od 90esetite. Izlupeni lakovi vnatre svinjarnik. Teraat uste onie Datsuni,Nissani pikapi aj toa ok za tovaranje za roba. Elektricno do sega nevidov niedno osven po nekoj srbin. 70% mali kolicinja i toa sve benzinci.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29559
    • CARclub.mk
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8477 на: 13 Јули 2024, 15:10:05 pm »
Да, грците одамна се опаметија и прифатија дека помало количе е попрактично и поефикасно 95% од времето. Плус, кај нив давачките се врз основа на големина на мотор, па им доаѓа значително поевтино да возат помали коли.

Во однос на квалитетот на возниот парк, имај предвид дека повеќето грчки коли кои ги гледаш се од локалното население.
« Последно менување: 13 Јули 2024, 15:16:11 pm zeroSignal »

Присутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8478 на: 13 Јули 2024, 23:14:59 pm »
Море какви колишта има во Тесалоникинооо...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8852
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8479 на: 13 Јули 2024, 23:26:37 pm »
Od toyoti na octavia taxi se prefrlile

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8480 на: 14 Јули 2024, 00:19:57 am »
Да, грците одамна се опаметија и прифатија дека помало количе е попрактично и поефикасно 95% од времето. Плус, кај нив давачките се врз основа на големина на мотор, па им доаѓа значително поевтино да возат помали коли.

Во однос на квалитетот на возниот парк, имај предвид дека повеќето грчки коли кои ги гледаш се од локалното население.

Има нешто и со ЕКО таксата. Еднаш со еден грк праев муабет, пресно си имаше купено некој Шкода Сув - 1.4 турбо. Смена од Сеат Ибица 1.4 постара некоја на турбашов. Ми се фалеше дека оваа е многу по моќна ама регистрацијата му е многу пониска, баш заради тоа еуро 6....

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8481 на: 14 Јули 2024, 09:07:24 am »
Тие пикапите се сите со текст од страна, регистрирани земјоделци, ослободени се од еден куп давачки.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8482 на: 14 Јули 2024, 10:26:29 am »
Љубители на вино,храна,виногради и таков тип на одмор топла препорука за местово Матељ Винарија-Неготин-Србија местово е преубаво цениве океј , погодно и за деца не само за љубовни романтики така да за сите ,местово е ептен убаво штета што виноградот градот им го сјеба пред 2-3 недели ама во секој случај преубаво е кого носи пат натака да го посети местово.


https://www.mataljvinarija.rs/degustacija.html


Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8483 на: 14 Јули 2024, 10:27:03 am »
/

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8484 на: 14 Јули 2024, 10:28:15 am »
/

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2165
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8485 на: 14 Јули 2024, 12:38:43 pm »
Вчера се вративме здрави и живи од летниов одмор, поминати 7 ноќи на Лефкада.
Мене ми беше трет пат таму, на девојката прв пат. Мислам дека не и се допаѓа колку на мене  ;D, освен плажите.
Беше прежешко, па одевме на плажа околу 16h - 17h.

Одевме и се враќавме преку Битола/Меџитлија бидејќи на одењето тргнавме околу 5 часот сабајле, а веќе беше преполно на Богородица.
Преку Меџитлија/Ники поминавме за 5 минути вкупно. На враќање вчера имаше мааалку повеќе гужва, ама ништо страшно.
Се враќав и преку Серта, имаше полиција и пожарникари и рекоа дека го фаќаме последниот воз (бевме околу 19:30 кај касарната), околу 21h го затвориле патот.

Бидејќи ова сепак е CarClub, ќе напишам малку „технички податоци“ и нешто слики, а неделава ќе седнам да напишам и еден патопис. Може некому ќе му се најде.

Поминати 1461km (Штип - Битола - Лефкада и назад). За гориво потрошени 127 евра.
Потрошени околу ~83 литра дизел - што му доаѓа околу 5.68L/100km мешана потрошувачка (отворено и градска), со вклучена клима 95% од времето. Мислам дека Леонов е одличен во тој поглед.
На одење ставени 48L (76.5 денари беше на тој ден) од Макпетрол, а резеровоарот собира 55L.
На Лефкада ставени 40L (1.69€/литар) од Elin, Crystal Diesel. ОК е горивото. Не забележав разлика ниту од Макпетрол, ниту од V-Power на Shell.
Кога се вратив дома, има некаде останато 12L, што ќе му дојде она што го напишав дека има потрошени 83L (55L+50L, останати 12L).

За патарини потрошено 23 евра бидејќи одев преку Битола, а рутата преку Гевгелија е 34 евра.

За сместување потрошено 385 евра за двајца, за 7 вечери. Апартман во Аполпена, на излезот од главниот град.
Ми беше резервиран уште од март месец мислам.

Пари потрошено - 1050 евра за двајца. Од дома до дома.
Овде спаѓа сместување, гориво, патарини, патнички осигурувања, кредит на Cosmote и сиот џепарац за таму.

Нешто слики:

Видиковец над Пефкулиа



Пефкулиа плажа



Gialos плажа



Porto Katsiki



Пристаништето во Влихо



Gaidaros плажа (веднаш до Avali плажата, од другата страна на Kavalikefta и Megali Petra плажите)



Kavalikefta и Megali Petrа плажи, сега се споени во една



Зајдисонце



Плажата во Agios Ioannis



Eдна „задолжителна“ од истата плажа


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10362
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8487 на: 16 Јули 2024, 09:53:26 am »
poarno nego ovie so peskirive mesto shto cuvaat

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8488 на: 16 Јули 2024, 10:29:45 am »
Вчера се вративме здрави и живи од летниов одмор, поминати 7 ноќи на Лефкада.
Мене ми беше трет пат таму, на девојката прв пат. Мислам дека не и се допаѓа колку на мене  ;D, освен плажите.
Беше прежешко, па одевме на плажа околу 16h - 17h.


kako be ste se vratile od odmor a beli sirenje :)

(jadam trici ne zaeraj) ODLICHNI ti se slikive, posebno me raduva shto seushte ima prazni plazi neiskomercijalizirani..a za oko ona so brodovite "parkirani" bash jako izgleda.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2165
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8489 на: 16 Јули 2024, 10:35:37 am »
Во право си донекаде, не се вратив толку поцрнет. ;D
Ама ова дека одевме на плажа околу 17-18h, па до 20-21h.
Јас обично поцрнувам не од што се сончам на плажата, туку од пливање/бањање. Нешто одморов не се ни избањав како што нормално знам, претежно дремев под чадор/на лежалки.

Прежешко беше до 5-6 попладне, удараше во глава, дури и во сенка.

Имавме непријатна случка на Порто Кацики на пола одмор, таман се спуштивме по тоа скалите и тргнав на еден дел од плажата - гледам свикаа пола плажа, се растрчаа баш накај што одевме да се сместиме. Некоја Романка (35-40 год) ја најдоа удавена/онесвестена во водата, ја оживувааа пола саат, дури имаа и мобилен дефибрилатор спасувачиве. Имам фатено на слика случајно кога се спуштав по скалите како пливаат со неа/ја носат кон плажата.



Ја качија после на носилка и ја однесле до Василики, ама почината беше.
Многу, многу грда и непријатна случка, мислам дека после ова не влегов да се бањам толку како што знам.
« Последно менување: 16 Јули 2024, 10:56:26 am balanar »