Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1282119 пати)

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4845 на: 29 Март 2017, 12:27:35 pm »
Планирам да одам на Тасос, прв пат после 25 години, некоја препорака за место и за смештај?

Да напоменам дека идам со мало дете, 1 година, со сопствен превоз секако.

Овде бев прошлото лето, 2 парови. 2 балкони + голем балкон на приземје, 2 спални, купатило и WC, кујна солидно опремена, машина за алишта нова, ТВ, ок вифи. Џам смештај, мирно, безбеден паркинг. Зајдисонцата гледани од горниот балкон се епик. 9/10.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4846 на: 29 Март 2017, 12:31:19 pm »
па искрено Охдид за Полихроно е убавина, тек Преспа, само море нема.

јас незнам како од таму ти се доага во полихроно на одмор ако сака и 100 вра за 7 дена нека е

уште не разбирам што се пикате сите на прв крак

а овој момент е врв  ;D


Полихроно, дали 25% имаше грци. Најмногу беа срби и македонци. По улиците коли со битолски и охридски таблици и српски само. Во центар има српско гиро околу 2 евра. За фамилијарно, со мали дечиња, многу убаво место. Најмалку 10тина апартмани имам видено од српски агенции.



Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4847 на: 29 Март 2017, 12:36:22 pm »
Првиот крак е најурбанизиран и најблиску, па обично затоа одат луѓе натаму. Иначе, се согласувам, вториот крак е значително, значително поубав и порелаксиран.

Што е српско гиро?

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4848 на: 29 Март 2017, 12:43:53 pm »
па искрено Охдид за Полихроно е убавина, тек Преспа, само море нема.

јас незнам како од таму ти се доага во полихроно на одмор ако сака и 100 вра за 7 дена нека е

уште не разбирам што се пикате сите на прв крак

а овој момент е врв  ;D


Некој овде е политички платен да шире лажни информации, а она само МОРЕ нема, тебе ти е врв. Па за што оде народо во Грчка, за гирото?

Јас не дојдов специјално за одмор на Грчка, ама пошто никогаш не бев на одмор во Грција, а сега имав можност и воопшто не се пишманам. Преубаво си поминав, плажите беа преубави. Во Охрид, да не бев во Трпејца, немаше да седам повеќе од 2 дена.

Инаку, поубаво од Грчка, си поминавме во Мајорка, ако не ти чине Грчка, ете ти Шпанија, Италија, Малта, итн.

Лошо кажав и лошо ме разбравте, сакав да кажам во гирото работат наши луѓе(србите ги сметам повеќе за наш народ, отколку грците) и пола Полихроно ти се срби.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2114
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4849 на: 29 Март 2017, 12:55:05 pm »
Одмор и Македонци  не оди заедно некако.....
Поентата на одење на одмор е да се одмориш од маќедонштината малку од малку барем.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4850 на: 29 Март 2017, 13:01:35 pm »
Во Јелса на Хвар апартман е 30 евра од вечер. На Раб во Хрватска голем апартман за 4ца е 50 евра. Ако си бил на Хвар или на Раб ќе знаеш дека споредбата со Полихроно е невозможна.

Слична цена се апартманите и во Португалија, со базен и сите салтанати.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4851 на: 29 Март 2017, 13:03:23 pm »
Одмор и Македонци  не оди заедно некако.....
Поентата на одење на одмор е да се одмориш од маќедонштината малку од малку барем.

Најпаметно кажано нешто до сега. Браво момче.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4852 на: 29 Март 2017, 13:12:03 pm »
Ни знам Јелса, ни Хвар ни Раб. Појма немам за каде збореш, ама цените во Грција да ги споредуваш со Хрватска ти е прича за мали деца. Имам пријател што живее во туристичко место во Хрватска(заборавив како се вика, небитно) и за цените знам колку се “ефтини“.

Збореме за луѓе што споредуваат Охрид со Грција, па макар и на камењарник плажите во Грција. Каде ни е блиску и колку толку некако можеме да си дозволеме на море, ама на македончето никогаш и никако не може да му се угоде.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4853 на: 29 Март 2017, 13:15:28 pm »
@tjolie никој не очекува сите наши Македонци да одат во Охрид или Преспа, реално тогаш би било гадно.

Ама Охрид си има своја убавина која неможе да ја споредиш со Полихроно и муабетот исто како во Охрид. Прашај ги странците што доагаат дали е поубав Охрид или Полихроно.
Исто со Преспа, мене лично природата во Преспа ми е милион пати поубава само што езерото е тињесто и тоа е тоа. Посебно селата накај Дупени се милина за да одмориш. Цените се смешки.

И те молам не скокај одма со политичките моменти платен не платен, само ти кажувам дека баби и жаби не се споредуваат.

и ете пак споредуваш перверзни места во Хрватска со Цени со селце новоизградено на првото празно место на кракот


Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4854 на: 29 Март 2017, 13:32:29 pm »
Марче, ти ли ликот од Фчерашни Вести? Ти си бил бетер мене, мајката. Инаку она за политиката, мала шала, али ти си бил поголем буквалист и од мене, мајката. Алал да ти е ;D

Инаку, се си е до вкус. Тоа грците што го имат морето и е еден ГОЛЕМ ПЛУС. Ти викам, да не беше с.Трпејца, од 2 дена повеќе немаше да седам во Охрид. Не ради апартмантот што беше со 1на ѕвезда и ресторантите, баш поради убавата природа.

Збореме за нешто што просечен македонец може да си дозволе. Хрватска има преубаво море, ама цените се скоро исти како да одеш на Малдивите(така е зборот). Извини ако те навредив, ама ти прв се фати за орото, јас само ти одговорив  :)

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4855 на: 29 Март 2017, 13:49:05 pm »
Дебилно е да споредуваш Охрид со Грција, зависи кој како има вкус, а нели за вкусови не се расправа ?

Дека за парите можеш да идеш на море, особено во ек на сезона кога е најскапо во Охрид можеш.

Дека Македонците го живеат Америчкиот сон ( Сонот на секој Американец е да отиде на одмор во Грција ) го живеат.

Во Македонија имаш на 150км море, на 90км зимски скијачки центри, местоположбата ни е идеална. Општеството, државата е таква каква што е.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4856 на: 29 Март 2017, 13:50:38 pm »
Планирам да одам на Тасос, прв пат после 25 години, некоја препорака за место и за смештај?

Да напоменам дека идам со мало дете, 1 година, со сопствен превоз секако.

Овде бев прошлото лето, 2 парови. 2 балкони + голем балкон на приземје, 2 спални, купатило и WC, кујна солидно опремена, машина за алишта нова, ТВ, ок вифи. Џам смештај, мирно, безбеден паркинг. Зајдисонцата гледани од горниот балкон се епик. 9/10.
Те молам само ако можеш пиши мо го името на смештајот. Ми отвара само сместување бо Потос на линкот.

Еве го отвара сега од ПЦ, Scandia Villas ваљда е ова.

Фала ти многу на препораката.
« Последно менување: 29 Март 2017, 14:28:52 pm AUUU »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4857 на: 29 Март 2017, 13:57:40 pm »
Одмор и Македонци  не оди заедно некако.....
Поентата на одење на одмор е да се одмориш од маќедонштината малку од малку барем.

Најпаметно кажано нешто до сега. Браво момче.


Јас одам на одмор да се одморам од канцелариска работа, теретани и свирки...
Ама ни 5% не регистрирам дали околу мене се македонци  или не..
Плажите си ги знам..за смештај сум прибирлив.




Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4858 на: 29 Март 2017, 14:02:50 pm »
Најчесто ќе ги осетиш Македонците по мирисот, или печат пиперки или некое мртво животно, кај и да отидат прават кафана.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4859 на: 29 Март 2017, 14:05:49 pm »
Одмор и Македонци  не оди заедно некако.....
Поентата на одење на одмор е да се одмориш од маќедонштината малку од малку барем.

Најпаметно кажано нешто до сега. Браво момче.

Јас одам на одмор да се одморам од канцелариска работа, теретани и свирки...
Ама ни 5% не регистрирам дали околу мене се македонци  или не..
Плажите си ги знам..за смештај сум прибирлив.

Прав си страто, ама како ми се има еднаш погодено една Битолска фамилија со 3 деца, 10 дена раат не видов, од тогаш натака си реков подалеку од Македонци на одмор.

Не викам дека не може да се погоди некад.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.