Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 1004207 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Убаво видевце, убави објаснувања околу греење на клими и нивно димензионирање:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Блаблабла, блаблабла...

Во првите неколку минути се стана јасно чим се спомна екологија, новчаник професионалци и личен систем, особено ова последново.
Личен систем адекватен за неговиот дом, што значи тоа?
Тоа значи дека ако системот кај некого не функционира како треба, тој е кретен, бидејќи ете кај некого сепак функционира.
Сето тоа е смислено да ти земат пари, а во критичен момент кога ќе почне системот да кашла (рецимо на -20) да ти кажат, епа другар, што да ти правиме, не ти е адекватно димензионирано за твојот дом.

Радијатор си е радијатор (котел на струја, плин, пелети, дрво, нафта) ќе троши ама ќе загрее и на -50.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Убаво видевце, убави објаснувања околу греење на клими и нивно димензионирање:

Многу добро срочено во видео тоа што тука го зборуваме одамна. Буквално истото. Ненормалната димензионираност на котли кај нас е особено изразена.

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1030
Некој да има ускуство со ова... Кога го чистев котелов, на горниот дел има налепено како смола нешто, внатре во тие дупките.
Не сум приметил досега.. нормално е ова, нешто од пелетот или да ѕвонам на сервисер? :)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)Sent from my iPhone using Tapatalk

toa e kombinacija mozebi los pelet no sigurno chad +ladna voda koja doveduva do kondenzacija. zatoa zboruvav za trokrak ventil za meshanje. neizbezhno e kondenziranjeto koga na zhezhok plamenik kje dojde ladna voda. na pochetok ne se primetuva no posle toa zema zamav. zatoa e pravilno da ima trokrak ventil za meshanje koj kje ja drzi vodata na minimum 58stepeni (moze i 60) i nema da dozvoli kondenzacija
Кај се монтира тој трокрак вентил која му е точно улогата и на мин на колку степени отвора ? Ваљда мислесе нешто и овие ко ги праеле печките за да спречат кондензација кај мене мин тем на водата е 55 степени на пониска не можи да се намести да работи.

Nema veza toa shto kaj tebe otvara na 55, toa e druga temperatura... toa e temp. na vodata za da trgne pumpata da pumpa voda vo sistemot. taa voda cim trgne da odi nakaj radijatorite kje izleze topla... i od radijatorite kje ja istisne ladnata voda koja e da receme 20tina stepeni. cim se svrti eden krug vo kotelot koj veke ti e dojden na visoka temperatura, ti ide ladna voda i go ladi kazanot/delot kaj shto se gree vodata vo kotelot. tuka nastanuva problemot. Trokrakiot ventil se montira za da sprechi ladna voda (ovaa shto zemavme primer deka e 20tina stepeni) da dojde vo kotelot. toj zema del od zheshkata voda i na povrat ja mesha so ladnata i drzi vo edna pozicija (zatvoreno prema kotel) se dodeka ne se postigne (primer 60C)


Ni kaj mene ne e montiran i smetam deka e greshka, a kaj nas izbegavaat da gi montiraat oti cenata kje se kazi ushte 100tina evra za ventilot i plus dopolnitelna rabota za monterot.

So trokrakiot ventil osven shto sprechuvash kondenzacija, ja rasteretuvash i pumpata koja ete vikash kaj tebe otvara na 55 najnisko. Shto se sluchuva dodeka raboti sistemot bez trokrak ventil. pochnuva pumpata so rabota, trgnuva vodata na 55C, se vrakja ladna, ja kutka temp pod55, avtomatski ti iskluchuva pumpata se dodeka ne nadminish 55c. posle toa pak se zagreva vodata i pak pochnuva pumpata so rabota.. pak ide ladna voda pak prekinuva... i ova na pochetok e trgni zapri .. trgni zapri se dodeka ne se stabilizira sistemot cela voda da e nad 55C.


eve edno klipche koe gi pojasnuva komponentite vo sistemot koja kaj se montira i za shto sluzhi. https://youtu.be/OS5H0n9CpE8?t=79

dali kje raboti bez trokrak ventil? da kje raboti. dali kje zabelezhish neshto ako ne vnimavash na detali, ne nema da zabelezhish.. dali kje ima kako posledica on/off rabota na pumpata - da . dali kje ima problem so kondenzacija i lepenje na sagji - da

Пумпата се уклучва на 50 степени, ко ќе падни сврти водата низ радијатори и ко ќе падни водата на 47 степени пумпата се иклучва, фактички то не е целта на пумпата да исклучи ко ке има разлика од 3-4 степени за да не можи да ја разлади до толку водата во казанот за да дојди до кодензација? Иначе 55 степени е кај мене минималната раб температура на печката а не на пумпата.

Отсутен was

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 300
Пред два дена наместив клима конзолна Gree 5.5kw. Сето е во ред ама само едно ми смета нешто. Надворешниот вентилатор е многу бучен, особено кога почнува со работа пред да дува дур набија бари се слуша како електрична локомотива да тргнува. Особено е нервозно ноќе сред спиење кога ќе се уклучи. Од спротива исто имаат 5.5 ама Кариер и е многу потивка. Долу имам 3.5kw Gree исто и нее бучна многу. Чаре, решение некое или нема, таква сие..Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3580
Лоша монтажа...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Гледам дека си од Прилеп, барај го Чолако.

Данчо му е колега - еве број +38975259169
« Последно менување: 03 Април 2024, 22:13:55 pm nestor04 »

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 672
tehnoauto ja pochnaa akcijata so "eftini" peleti do maj 246 A1 klasa sisarka, 236 A2 sisarka.

se mislam dali da narachuvam sega po proletni ceni ili da chekam do juni-juli ako eventualno padne cenava. lani "eftinata" cena beshe 283 denari za vrekja za A1

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Кога ќе ми текне дека беа 120денари вреќа. Па, па, па колку поскапеле.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 672
Кога ќе ми текне дека беа 120денари вреќа. Па, па, па колку поскапеле.

se e otideno u 3pm. edno vreme do 300 doprea koga beshe panikata ukraina-rusija a-u .. gas nema .. struja kje nema.

tuku dilemata e dali e popametno da se zemat sega po ovaa cena ili da se pocheka AKO MOZEBI padne cenata ushte nekoj denar

Присутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3861
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Последниве 2-3 години, не паднале пониско од првичната "промотивна" цена што ја ставаат.

Не само Шишарка и ТехноАуто... И ПелетЦентар и Еколајф...

Може само погоре да идат.

Јас веќе земав 2 палети од Шишарка А1. Секако се поевтини од лани.

Sent from my Xiaomi 13T

Отсутен nikola98

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 213
 • The best or nothing.
Која квадратура греете, и колку пелети трошите за неа? Задоволни ли сте од пелетите? Роднини мои, се префрлија на клима. Едноставно веќе не им беше исплатливо.

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Има ли правено некој пресметка со пелети (во пари, де, не како што праша колегата за количина - претпоставувам...) колку потрошувачка е во тотал за сезона на одреден број м2?

Благо Дарам.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5014
 • Пиши лаже
Имам еднаш пишано јас, трошокот во пари е скоро идентичен во мојот случај. Претходно со котел на дрва, сега со пелет.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that