Автор Тема: Олдтајмери..  (Прочитано 403411 пати)

Отсутен DasAuto.

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4581
 • ~ Full of soul ~
Олдтајмери..
« на: 03 Ноември 2012, 00:09:54 am »
Здраво дечки....ми дојде една идеја деновиве....еден мој дедо има Datsun 160b како на сликата подолу....колата колку јас што знам е исправна но не се вози веќе 5-6 години пошто има
Астра г...така му стои во двор а жалосно е да се остави таков добар модел и доста редок...црвена боја е кожа има итн .... година точна незнам ама мислам дека е 1972ра....дајте ми еден совет дали вреди да се купи за ефтини пари и да се среди...дали се наоѓаат делови итн...како што знам носат нисанов мотор...фала од напред.« Последно менување: 13 Ноември 2012, 07:53:03 am zeroSignal »
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #1 на: 03 Ноември 2012, 00:12:10 am »
ако имаш пари и мнооогу слободно време со задоволство ќе го пратам твојот проект
делови секако,како и за секој олд тајмер нема,ќе мора да комбинираш
али па голем е меракот,најбитното време и пари,зошто гледам дека веќе желба имаш :)

Отсутен DasAuto.

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4581
 • ~ Full of soul ~
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2 на: 03 Ноември 2012, 00:14:40 am »
ако имаш пари и мнооогу слободно време со задоволство ќе го пратам твојот проект
делови секако,како и за секој олд тајмер нема,ќе мора да комбинираш
али па голем е меракот,најбитното време и пари,зошто гледам дека веќе желба имаш :)
Искрено имам желба да го средам онака да изгледа баш свежо фабрички....со пари незнам што ќе биде како што ќе има ќе потправам...ама сигурно нема да стои така на отворено и не заштитен како до сега..гледам по огласи многу редок модел скоро и го нема..во мк нема ни 1 датсун да се продава а на мобиле.де само 25 и од тие само 1 е ваков. :)
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #3 на: 03 Ноември 2012, 00:23:12 am »
Znaci ako imas zelba i sakas da rabotis , zemija kolava, ovaa kola treba da otide vo race na prav covek a ne nekoj da ja zeme i da ja propleska, pred se treba da imas slobodna garaza kade da stoi da ne bide na otvoreno , a potoa se znae restavracija .za delovi sigurno nema no se naogjat .... ne e toa strasno , ti imaj zelba i paricka se ke se sredi

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1341
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #4 на: 03 Ноември 2012, 00:25:13 am »
овој Datsun колку што знам е претходник на nissan bluebird, најдобро да си провериш што од делови би одговарале, зошто кај нас сеуште може да се најде по некој bluebird во возна состојба, значи има делови за нив. Во секој случај интересно количе, јас би ти препорачал да го земеш, греота е да заврши за старо железо. Побарај му го поклон на дедо ти, можда ќе му биде мило што сакаш да ја спасиш колата.

Отсутен DasAuto.

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4581
 • ~ Full of soul ~
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #5 на: 03 Ноември 2012, 00:26:51 am »
Znaci ako imas zelba i sakas da rabotis , zemija kolava, ovaa kola treba da otide vo race na prav covek a ne nekoj da ja zeme i da ja propleska, pred se treba da imas slobodna garaza kade da stoi da ne bide na otvoreno , a potoa se znae restavracija .za delovi sigurno nema no se naogjat .... ne e toa strasno , ti imaj zelba i paricka se ke se sredi
Реално моментално имам желба но паричка да почнам не..ама да го купам да...за почеток можам да го земам и да го заштитам од дождови снегови итн...па здравје 2013-4 да го средам со сите недостатоци ако веќе ги има...би ставил нова боја и замена на сите оштетени делови.
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен DasAuto.

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4581
 • ~ Full of soul ~
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #6 на: 03 Ноември 2012, 00:28:13 am »
овој Datsun колку што знам е претходник на nissan bluebird, најдобро да си провериш што од делови би одговарале, зошто кај нас сеуште може да се најде по некој bluebird во возна состојба, значи има делови за нив. Во секој случај интересно количе, јас би ти препорачал да го земеш, греота е да заврши за старо железо. Побарај му го поклон на дедо ти, можда ќе му биде мило што сакаш да ја спасиш колата.
Истото ми го рече и Nikolaben..во врска со поклонот..би му се понудил за така...а и да не ми го даде поклон би му фрлил некоја стотка без проблем оти навистина мислам дека вреди колава.до пред 5-6 години редовно ја возеше...
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1341
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #7 на: 03 Ноември 2012, 00:42:35 am »
не знам за овој модел, но bluebird-от е практично неуништлив, со моторот не би требало да имаш проблеми. За каросеријата и ентериерот ќе ги средиш без проблем, само провери да не фали некоја лајсна ретровизор, некоја рачка или инструмент од ентериерот, тие делови е невозможно да ги најдеш. Дедо ми имаше Chrysler sunbeam или Hilman Avenger, зависи за кој пазар беше колата, дете бев ама уште се сеќавам на кожните седишта и махагон таблата, го продадоа за смешни пари и на крај заврши за старо железо, уште ми е жал за таа кола, затоа земај го датсунот и полека среди си го за после некогаш да не ти биде жал.

Отсутен DasAuto.

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4581
 • ~ Full of soul ~
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #8 на: 03 Ноември 2012, 00:52:27 am »
Колку што се сеќавам пред 2-3 години кога бев на гости кај роднинава го гледавме баш го прашував и ми кажа дека е исправен и дека фали само регистрација.....од тогаш како што знам не е мрднат од местото..дали е запален или не незнам....ќе му спомнам на татко ми утре за идејава па ако се нафати ќе одиме да го видам подетално...пред 6-7 месеци пропуштив добар Passat Dasher Coupe доста забатален ама стар модел и тој се уредуваше ама ете не спомнав и се даде во одпад инаку ќе го лапнев без пари.
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #9 на: 03 Ноември 2012, 01:02:11 am »
Дали знаеш што мотор има? Можеби е шестак или V6?

Отсутен DasAuto.

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4581
 • ~ Full of soul ~
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #10 на: 03 Ноември 2012, 01:09:06 am »
Дали знаеш што мотор има? Можеби е шестак или V6?
Искрено Дени појма немам..бензинец е 10000% а дали 1.6 1.8 или 2.0 незнам..еве гледам на нисан блубрд постојат 3 мотори...1.6 1.8 и 2.0 шестак....курбан би колел да е тој најакиот ама што и да е не е толку битно.
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #11 на: 03 Ноември 2012, 01:14:27 am »
Bitno e veruvaj! Cim vikas koza ova ona, moze e nekoj top model sto vredi. Posebno ako e sestace.

Отсутен DasAuto.

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4581
 • ~ Full of soul ~
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #12 на: 03 Ноември 2012, 01:32:19 am »
Утре ќе преговарам за ова со татко ми па ако се нафати ќе отидеме да го видам потедално што е како е и ќе ве известам  :)
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6443
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #13 на: 05 Ноември 2012, 13:47:34 pm »
За делови убаво ти кажа смичка, за кој и да е олдтајмер најчесто се комбинира со деловите. Не оди во продавница и да кажеш тој и тој дел за датсун, пошто голема е веројатноста продавачот да се чуди дека таква кола воопшто постои, а не па делови да држи. Доста од деловите за олдтајмерите ги носат и некои нови коли. Пример за мојот опел, предни гуртни ми се од мерцедес 124, а задни од вектра Б. Ако имаш мерак и финансии, средувај го  ;)

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #14 на: 05 Ноември 2012, 18:45:12 pm »
Veruvam deka delovi mozes da najdes po netov ili po socijalnite mrezi. Sepak
Prvo dobro proveri pred da kupis.