Гласање

Choose your destiny!

Бензин
234 (58.4%)
Дизел
167 (41.6%)

Вкупно гласови: 401

Автор Тема: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња  (Прочитано 1435733 пати)

Отсутен Kimi R

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3011
 • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #90 на: Декември 29, 2010, 02:38:24 am »
Kimi, во твојата споредба, бензинецот е скоро 50% помоќен од дизелот, преголема разлика за еден атмосферски дизел да ја надокнади. Да беше HDI малку подруга ќе беше приказната. Јас го возев тој 1,4 Гетз, повлекува добро до 3000 рпм и потоа замисли...губи снага  ??? Ова беше прв бензински мотор што оди подобро на ниски отколку на високи вртежи. Дали и ти го имаш забележано истото?


eve edno video kade shto zabrzuvam od 0-100 sam sum u kola snimam menjam drzham volan, taka sho i ne e bash dobro videovo, da zaproleti malku ke napravam novi videa, inache za zabrzuvanjeto da sum primetil deka do 3000 zabrzuva dobro ama i nad 3000 zabrzuva isto tolku dobro ako ne i podbro, pred nekolku meseci se trkav so fiesta 1,4 94konja(so vlatko od koli.com.mk) ja izgubiv trkata zatoa shto pokasno trgnav i malo beshe rastojanieto da imav ushte nekolku metri ke go prestignev zatoa shto na povisoki obrtai fiestata beshe poslaba, jas shtom otidov na 3500 pochnav da go stigam. ti vikam neka zaporleti pa zdravje bozhe i sobir pa ke si gi izmerime, kolite naravno:)


Мислам дека бучноста ја мешаш со моќност. Преиспитај се добро. И јас едно време бев во иста заблуда ;)
ајде здравје боже ќе направам уште клипчиња ќе прајме собир ќе се видиме ќе пробаме па ќе видиме што е како ;)

Отсутен Kimi R

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3011
 • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #91 на: Декември 29, 2010, 02:56:21 am »
е другари другари, за се можете да се фатите на темава да се јадете и јас ќе се сложам, но за мерак и звук кога ве слушам како зборувате изгледате ептен лошо, признајте и вие нешто. Очекувајте од алфата неколку клипчиња со звук и забрзување, а алфата е кола која секој може да си ја дозволи.
стварно и мене не ми е јасно тоа со звукот и меракот, абе на девојка ми коа сум и викал леле бмв-то лудница и коа и кажав дизел ми вика бегај бе дизел рктрктрктрк на ништо не звучи тоа бензин е права ствар.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #92 на: Декември 29, 2010, 08:34:07 am »
Не велам дека не може да се лажира звукот, знам дека може... Ама која е поентата во тоа?? Тоа е исто као пред некое време што видов, петарда некоја што турил лепенка "Type R" на Hyundai Acc(id)ent. Можда и не беше Accent, али не е ни битно, не е тоа муабетот. Мислам... Имаше една наша на времето... „Пушти си ги нозете, колку што ти е чергата“... За жал, ретко се почитува таа поговорка, а многу убаво легнува во многу секојдневни ситуации. Јас имам Lancer со 1.5 мотор, и ЗНАМ дека не е EVO, па не гледам зашто би му турал лепенки или нешто слично, за да правам "false advertising". Едноставно, сакам да си го дотерам количето, да ми личи убаво на мене, без притоа сосила да се правам идиот и да го „украсувам“ на начин на којшто не доликува.

Инаку, зборам за оној, чист, механички, резонантен звук... Како Alfa Romeo, Ferrari, Lamborghini... И нормално, на пар други, кои вадат „бас“, т.е. McLaren SLR, Aston Martin V12 (кој и да е модел :) ), и пар амерички Muscle cars :) Јапанците па, ми се интересни, пошто за нив (без претходни модификации) треба да го цедиш моторот, за да иде строго у високи обртаи и да пее... И да си уживаш... Хондичка на 8000 rpm... Или S2000 што иде уште малку над тоа :) Најискрено, ми се свиѓа и звукот Lancer-от што го вади, над 3000... На ниски е труба, ама над 3000, еве 3500, што убаво запејува... Мх мх мх... И поготово моментот коа отпушташ гас (overrun или како го викаат не знам, ако не е вака, нека корегира некој што се разбира повеќе)... Дизел може и умее да извади моќен звук, пошто ипак се работи за моќна машина (од 1.9 па натаму, сигурно не мислам на 1.3 Multijet или 1.4 D-4D). Ама тоа е моќен звук, не е убав. Не сум бил во контакт со поновите дизели на VW и на Opel, што се по 1.6 литра, така да они не влагаат во муабетов.

Да знаеш само што се прават и вложуваат горенаведените за да некој како тебе си мисли дека убавиот звук доаѓа по default, „без лажирање“ :)

Жива вистина, целиот звук кај BMW (на пример) иди од аусухот. Е39 генерацијата звучи прекрасно, Е60 звучи како дизел.
уфф дечко бмв вади звук од мотор нема врска дека вади звук од ауспух, таков звук од мотор како што имам чуено од бмв немам чуено од друга кола, зборам за попристапниве аута не праам муабет за ферариња мерариња

Види шестакот до негде си вади звук, но издувот тоа го филува дополнителнои неколкукратно. Е60 серијата го уништија звукот, зборувам за 3.0 бензинецот кој сега зуи како било кој дизелаш. Е39 сите мотори имаа многу убав звук. А што мислиш како би брчел еден Ферари ако му го извадиш фабричкиот ауспух? Токму така..

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #93 на: Декември 29, 2010, 08:39:40 am »
Kimi, во твојата споредба, бензинецот е скоро 50% помоќен од дизелот, преголема разлика за еден атмосферски дизел да ја надокнади. Да беше HDI малку подруга ќе беше приказната. Јас го возев тој 1,4 Гетз, повлекува добро до 3000 рпм и потоа замисли...губи снага  ??? Ова беше прв бензински мотор што оди подобро на ниски отколку на високи вртежи. Дали и ти го имаш забележано истото?


eve edno video kade shto zabrzuvam od 0-100 sam sum u kola snimam menjam drzham volan, taka sho i ne e bash dobro videovo, da zaproleti malku ke napravam novi videa, inache za zabrzuvanjeto da sum primetil deka do 3000 zabrzuva dobro ama i nad 3000 zabrzuva isto tolku dobro ako ne i podbro, pred nekolku meseci se trkav so fiesta 1,4 94konja(so vlatko od koli.com.mk) ja izgubiv trkata zatoa shto pokasno trgnav i malo beshe rastojanieto da imav ushte nekolku metri ke go prestignev zatoa shto na povisoki obrtai fiestata beshe poslaba, jas shtom otidov na 3500 pochnav da go stigam. ti vikam neka zaporleti pa zdravje bozhe i sobir pa ke si gi izmerime, kolite naravno:)


Мислам дека бучноста ја мешаш со моќност. Преиспитај се добро. И јас едно време бев во иста заблуда ;)
ајде здравје боже ќе направам уште клипчиња ќе прајме собир ќе се видиме ќе пробаме па ќе видиме што е како ;)

A што ако еден дизел и бензинец забрзуваат за исто до 100кмх и имаат иста максимална брзина, кој би го одбрал ти?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #94 на: Декември 29, 2010, 08:40:36 am »
е другари другари, за се можете да се фатите на темава да се јадете и јас ќе се сложам, но за мерак и звук кога ве слушам како зборувате изгледате ептен лошо, признајте и вие нешто. Очекувајте од алфата неколку клипчиња со звук и забрзување, а алфата е кола која секој може да си ја дозволи.
стварно и мене не ми е јасно тоа со звукот и меракот, абе на девојка ми коа сум и викал леле бмв-то лудница и коа и кажав дизел ми вика бегај бе дизел рктрктрктрк на ништо не звучи тоа бензин е права ствар.

Е сега тврдењето на девојкати да го земиме за меродавно? Не заебавај и ти  :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52483
 • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #95 на: Декември 29, 2010, 14:28:42 pm »
е другари другари, за се можете да се фатите на темава да се јадете и јас ќе се сложам, но за мерак и звук кога ве слушам како зборувате изгледате ептен лошо, признајте и вие нешто. Очекувајте од алфата неколку клипчиња со звук и забрзување, а алфата е кола која секој може да си ја дозволи.
стварно и мене не ми е јасно тоа со звукот и меракот, абе на девојка ми коа сум и викал леле бмв-то лудница и коа и кажав дизел ми вика бегај бе дизел рктрктрктрк на ништо не звучи тоа бензин е права ствар.

Е сега тврдењето на девојкати да го земиме за меродавно? Не заебавај и ти  :)
Девојка ми нема проблем со дизел бензин, освен што има спомнато дека кај соодветниов дизел е потежок менувачот. И да е ДИЗЕЛ нејзе и е СУПЕР  :D . Е сега мајка ми (нормален возач) мрзи дизел. И си вози бензин, а татко ми има турбо дизел. Таа никогаш несака да го вози дизелот, спор бил, дур тргнеш - трт милојке. И на сервис беше нејзиното аутце и оди до Зегин на партизанска со тдизел. Повратни коментари: „Аууууу, па она било многу брзо. Кога сакаш да убрзаш онака уууууууу (се навалува наназад)“. She has seen the light. Инаку иста коњажа се и двете коли. Толку за женската популација и вечно бутнатите саксии и изгрeбани браници.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #96 на: Декември 29, 2010, 14:42:32 pm »
На кратко ако може да ми одговорите, вие што сте за дизел пред бензин. Дека ме мрзи да ја читам цела тема...

Кратко и концизно кои се предностите на турбо дизелот пред турбо бензинецот?

1. Помала потрошувачка...
2.
3.
.
.
.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #97 на: Декември 29, 2010, 15:30:09 pm »
На кратко ако може да ми одговорите, вие што сте за дизел пред бензин. Дека ме мрзи да ја читам цела тема...

Кратко и концизно кои се предностите на турбо дизелот пред турбо бензинецот?

1. Помала потрошувачка...
2.
3.
.
.
.

1.Nemoj da mu odgovarate, ova e nekoe trik prasanje :)
2.Ako sakas da ti odgovorime prodolzi ja listata 1,..,N, kade N -> ∞ :):)
3.Sto i da ti odgovorime nema nitu da ti se dopadne nitu pak ke go prifatish kako takvo :)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #98 на: Декември 29, 2010, 15:57:19 pm »
Што има врска и да е трик прашање зарем се исплашивте. Кога би споредувале турбо бензин со турбо дизел, во се е пообар бензинецот освен во потрошњата, па сега зборете вие што сакате. И да уште еднаш клипов гледајте го како забрзува турбо бензинец а не тоа дизелите што ги ставате.


Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #99 на: Декември 29, 2010, 16:08:22 pm »
И да имаат бензинците уште една боља работа, трак плинче и вози џабе, сакаш да се испукаш бап на бензин права ствар. Ете ви и штедење.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #100 на: Декември 29, 2010, 16:13:03 pm »
И да имаат бензинците уште една боља работа, трак плинче и вози џабе, сакаш да се испукаш бап на бензин права ствар. Ете ви и штедење.

Plin :):):)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #101 на: Декември 29, 2010, 16:15:29 pm »
Па кога сакаш да штедиш ете ти. Јас имам плин ставено кога сакам да не трошам на плин возам кога сакам да се испукам на бензин ставам , абе роботи се ова бензинциве, џабе ви е се, трансформерс хахахах

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #102 на: Декември 29, 2010, 16:42:28 pm »
Па кога сакаш да штедиш ете ти. Јас имам плин ставено кога сакам да не трошам на плин возам кога сакам да се испукам на бензин ставам , абе роботи се ова бензинциве, џабе ви е се, трансформерс хахахах

Epten transformers, samo zaboravi da kazesh i deka se poekoloski na plin i deka e potraen motorot i pomirno i potivko raboti :)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #103 на: Декември 29, 2010, 16:46:50 pm »
Тоа ти го гарантирам, на зејтин да возам повеќе ќе трае моторот о еден дизел па кој сака нека биде.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #104 на: Декември 29, 2010, 17:11:04 pm »
Тоа ти го гарантирам, на зејтин да возам повеќе ќе трае моторот о еден дизел па кој сака нека биде.

Epten tocno. "Shubo" si znaish se. Dizelite ne se ich trajni. Samo ima eden kup zaostanati i neinformirani direktori-starci vo firmite kako Scania, Volvo, MAN i slicni koi uporno pravat dizeli pogresno misleki deka ke traat nekolku milioni. :):) Tuku, so e toa e ...