Автор Тема: MAC vs PC  (Прочитано 49064 пати)

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #225 на: 20 Декември 2011, 14:58:22 pm »
Не знам зошто сите ја ставате цената како аргумент кога не знам колку пати имам кажано дека ги зимаме скоро и поефтино од обични компови!?

Добро бе Томи ај овие не знаат иако се обидов да им објаснам ама и ти ли не знаеш за Ејфес ?

У px-от, пред скоро година и пол, MAC PRO го нудеа за 2800-2900 долари, така да имаше 100-200 долари попуст од "редовната" цена за тоа време ....

Да имав некој добар дил за MАC, сериозно би се размислил ...


15'' 4 gb ram, 2.5 iCore 5, 500 Gb hard sega bese vo Kandahar 1.300 dolari. problemot e deka nema stalno tuku treba da dogovorash pred vreme.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #226 на: 20 Декември 2011, 14:59:23 pm »
Јас мислам би земал истатаква шкода како аудито што е само со многу подобар мотор, за истите пари што вреди аудито. Мое мислење.

И нема да кажам ништо дека е глупо, можда претерано е тоа  ::)
Ако се лажеме... :) Ќе земе VW нормално. Ти што не глеаш некоја Шкода, туку глеаш А4?

+1

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: MAC vs PC
« Одговори #227 на: 20 Декември 2011, 15:01:02 pm »
Значи се прави муабет за иста кола со различен знак.


Колку што јас сватив.
Точно си сфатил, затоа што интегралните кола, процесорите, меморијата, хард дисковите ЛЦД панелите со други зборови целиот компјутер освен белата пластика не ја прави Епл. А истите тие делови се вградуваат во сите други компјутери. Штосот е само во оепративниот систем на Епл кој наводно е многу постабилен од оној на ПЦ. Е затоа јас порачував Apple OS Deployment DVD-a за да можам да ги преинсталирам затоа што е толку стабилен. Е морам да кажам дека е постабилен од Виндоус 7 ама затоа тој оперативен систем е оптимизиран замо за она за што сака Епл да го користиш и на хардвер на кој сака Епл да го користиш. На него не работат најмалку 75% од расположливиот софтвер на планетава.

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7086
Одг: MAC vs PC
« Одговори #228 на: 20 Декември 2011, 15:01:34 pm »
Не знам зошто сите ја ставате цената како аргумент кога не знам колку пати имам кажано дека ги зимаме скоро и поефтино од обични компови!?

Добро бе Томи ај овие не знаат иако се обидов да им објаснам ама и ти ли не знаеш за Ејфес ?

У px-от, пред скоро година и пол, MAC PRO го нудеа за 2800-2900 долари, така да имаше 100-200 долари попуст од "редовната" цена за тоа време ....

Да имав некој добар дил за MАC, сериозно би се размислил ...


15'' 4 gb ram, 2.5 iCore 5, 500 Gb hard sega bese vo Kandahar 1.300 dolari. problemot e deka nema stalno tuku treba da dogovorash pred vreme.

17-ка беше тоа што гледав, со 750 хд, и гддр5 графичка ... слично, што имам на асусот ..

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #229 на: 20 Декември 2011, 15:09:34 pm »
Значи се прави муабет за иста кола со различен знак.


Колку што јас сватив.
Точно си сфатил, затоа што интегралните кола, процесорите, меморијата, хард дисковите ЛЦД панелите со други зборови целиот компјутер освен белата пластика не ја прави Епл. А истите тие делови се вградуваат во сите други компјутери. Штосот е само во оепративниот систем на Епл кој наводно е многу постабилен од оној на ПЦ. Е затоа јас порачував Apple OS Deployment DVD-a за да можам да ги преинсталирам затоа што е толку стабилен. Е морам да кажам дека е постабилен од Виндоус 7 ама затоа тој оперативен систем е оптимизиран замо за она за што сака Епл да го користиш и на хардвер на кој сака Епл да го користиш. На него не работат најмалку 75% од расположливиот софтвер на планетава.

Фаланга сега ова го видов кога те цитирал Chlink.....да те прашам, кога последен пат си видел MAК и за каква бела пластика зборуваш? Да не си видел МАК мини кој патем е голем колку ер порт?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #230 на: 20 Декември 2011, 15:16:48 pm »
На Мак работам секој втор ден. Два комада користат www.kurir.mk а јас сум им ИТ сапорт таму. Целите се бели, исто како итастатурата и маусите. До мак мини не сум стигнал. Овие што ги имаат се 22" вакви и ги користат за видео монтажа. А има уште 4 Core i5 машини со 24" екрани исто така за монтажа.


Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #231 на: 20 Декември 2011, 15:26:26 pm »
Брендот го плаќаш дополнително, можеби и прескапо, меѓутоа, што е тоа поразлично од било која друга индустрија?
Токму така, покрај производот го плаќаш и логото залепено на производот. Кај останатите е поразлично тоа што го плаќаш само производот, ама буквално истиот тој производ без фенси лого на грицнато јаболче.

Цитат
Кој колку сака нека мудрува, ама би било идиотски да се рече дека дизајнот, оптимизираноста и мање-више перфектноста со која работат уредите на Apple не се на апсолутно врвно ниво.
Кога станува збор за компјутери на Епл, тие се на високо ниво, но никогаш не се на врвно. И тоа е така од кога почнаа да користат конвенционален хардвер за масовна употреба, т.е. Intel-ови x86 процесори и ATI/nVidia/AMD графички картички. Значи од кога е така, а така е речиси една деценија, Apple никогаш не биле во тек со најновите хардверски достигнувања кои се нудат на пазарот. Од секогаш каснеле со по една генерација или еден тик. Па така е и во конкретниов случај, во нивната понуда за десктоп работни станици недостасува понуда на LGA 2011 која во моментов е врв и е премиум. Здравје догодина ќе ја стават во понуда, ама тогаш ќе излезе нешто друго поново кое ќе го немаат и така.

Во однос на перфектноста и оптимизираноста и сите технички решенија пофалните зборови треба да ги искажете на Intel, AMD, nVidia и други фирми чиј хардвер се вградува во конфигурациите кои ги продава Apple. Притоа Apple нема буквално ников уддел во ништо од хардверот внатре. Единствено има уддел во дизајнот на тенекијата во кој е сместен хардверот и шминкање на интерфејсот и конфигурирање на оперативниот систем Linux (во случајот на Apple наречен OS-X).

Цитат
Мала аналогија, што гОЈДО ја започна, ама ја малце ќе ја извртам... Ај да ги земеме Шкода и Ауди... Се базираат врз истата технологија и платформа, арно ама, Аудито е подобро, и порадо би земал Ауди, него ли Шкода, така? (реторичко прашање) Не дека Шкодата е лоша, или нешто и’ фали, ама не е тоа тоа :)
Не, не, не! Да ги земеме Шкода и Шкода, двете идентични ист модел со иста опрема, ист мотор од иста серија. На едната Шкода да и ги откорнеш амблемите и да и ставиш Амблеми од Ауди. Ама еве направи и некој фејслифт, стави и спортски браници, спојлер и издув. И стави и цена малтене дупло!
Ај сега пошто се разбираш од автомобили кажи ми дали Шкодата со браници и амблеми на Ауди ќе биде подобра од технички аспект? Ќе биде ли побрза? Ќе биде ли постабилна? Ќе биде подоверлива? Ќе троши ли помалку?

И сега пази која ситуација, ти цел живот пратиш авто индустрија и ти доаѓа некој кој во живот се возел во 20 коли вкупно и те подучува дека таа накинџурената кола е неспоредливо побезбедна, дека е побрза, дека никогаш нема да ти откаже, дека со исто гориво ќе поминеш дупло километри и други дрнданици. Која би била твојата реакција на муабетот?

А после откако ќе нацрташ ко на мало дете дека и едното и другото е Шкода, друг кој нема некои познавања од автомобили ти улетува со муабет дека е презадоволен од „Ауди“-то дека тоа врвни оптимизации претрпело поради промената на браниците и заварување на украсот на издувот. Дека он секогаш ќе вози „Ауди“ баш поради тоа што е презадоволен од „Ауди“ и никогаш нема да купи Шкода.

Цитат
Тоа е моето размислување на темава... Да имам пари и/или можност, би земал МАС, особено поради областа во која професионално работам.
Ако имаш пари и можност ќе земеш нешто помоќно од понудата на Епл. Од компјутерска техника единствено кое го признавам како добар производ на Епл се мониторите, но како и се нивно останато не вредат за цената за која се продаваат.
А ако сакаш да си работиш под OS-x, не е проблем да склопиме конфигурација за 1/2 од цената по која се продава Епл-от и ќе инсталираме OS-x. Или пак кажи што конфигурација имаш и ќе видиме дали треба да се промени некоја компонента за да можеш да работиш OS-x како втор или трет ОС.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #232 на: 20 Декември 2011, 15:32:40 pm »
На Мак работам секој втор ден. Два комада користат www.kurir.mk а јас сум им ИТ сапорт таму. Целите се бели, исто како итастатурата и маусите. До мак мини не сум стигнал. Овие што ги имаат се 22" вакви и ги користат за видео монтажа. А има уште 4 Core i5 машини со 24" екрани исто така за монтажа.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ние имаме повеќе од 60 мекови во фирма и јас работам секој ден на некој од нив и никогаш не сум видел бела пластика освен на маусот и старите бежични тастатури, новите се од алуминиум и единственото бело на нив се копчињата.

Не знам какви имате вие и од кога се ама нашиве се целите од алуминиум?

http://www.apple.com/mac/

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #233 на: 20 Декември 2011, 15:39:10 pm »
Apple никогаш не биле во тек со најновите хардверски достигнувања кои се нудат на пазарот. Од секогаш каснеле со по една генерација или еден тик. Па така е и во конкретниов случај, во нивната понуда за десктоп работни станици недостасува понуда на LGA 2011 која во моментов е врв и е премиум. Здравје догодина ќе ја стават во понуда, ама тогаш ќе излезе нешто друго поново кое ќе го немаат и така.
Ова е баш така како што го кажа Гојдо. Ако следите вистински што се случува во светот на Епл ќе видите дека и самите Епл корисници, барем оние кои се компјутерски ентузијасти се многу огорчени од Епл поради тоа што доцни генерација па и две во поглед на карактеристиките на хардверот кој го става (освен за солид стејт дисковите но за нив се плаќјааааааа тешко).

А Гојдо грешиш кога викаш дај купи ПЦ па ќе ти инсталирам ОС-икс на него. Е ќе инсталираш па ќе го видиш аирот после кога 90% од работите нема да работат зошто ОС-иксот е оптимизиран да работи само на одреден хардвер кој се става во Мек. Тоа бриши го од портфолио, немој никого да советуваш да го прави тоа освен некого на кој не му мислиш баш најарно :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #234 на: 20 Декември 2011, 15:40:49 pm »
Такви де, шајни и фенси. Само мислам дека тоа не е алуминиум туку магнезиумска легура. Пластични се тастатурите (копчињата), маусите и предната страна од мониторите. Тоест тоа некако на полу стакло- полу пластика ми личи.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #235 на: 20 Декември 2011, 15:51:59 pm »
А Гојдо грешиш кога викаш дај купи ПЦ па ќе ти инсталирам ОС-икс на него. Е ќе инсталираш па ќе го видиш аирот после кога 90% од работите нема да работат зошто ОС-иксот е оптимизиран да работи само на одреден хардвер кој се става во Мек. Тоа бриши го од портфолио, немој никого да советуваш да го прави тоа освен некого на кој не му мислиш баш најарно :)
Никаде не велам купи ПЦ и ќе инсталираме ОС-икс. Велам да купи ПЦ со соодветни делови! Значи конкретна конфигурација која ја продава ЕПЛ. Или да каже Веле што конфигурација има и ШТО МОРА ДА СЕ СМЕНИ за да му функционира ОС-ИКСОТ. Дури потоа да инсталираме ОС-икс.

Секако дека не советував никој да купи било каква конфигурација и да проба да инсталира ОС-икс, туку ко што пишав во изминативе 100 страни, конкретна конфгурација. До сега сум инсталирал десетици конфигурации со ОС-икс и кај ниту една не се јавил проблем. Она на кое мора да се внимава се чипсет, сокет, тип на процесор и тип на графичка.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #236 на: 20 Декември 2011, 15:54:58 pm »
Такви де, шајни и фенси. Само мислам дека тоа не е алуминиум туку магнезиумска легура. Пластични се тастатурите (копчињата), маусите и предната страна од мониторите. Тоест тоа некако на полу стакло- полу пластика ми личи.

Извини ама.....Многу лесно се утврдува дали е метал или пластика со едноставен допир со рака. Металот е поладен....!

BTW...

« Последно менување: 20 Декември 2011, 16:09:13 pm Sportex »

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #237 на: 20 Декември 2011, 16:19:58 pm »
Извини ама.....Многу лесно се утврдува дали е метал или пластика со едноставен допит со рака. Металот е поладен....!
Хаха, а што е потешко кило метал или кило пластка? :D
И металот и пластиката се подеднакво ладни, само металот побрзо спроведува топлина, па така побрзо ти ја одзема од прстите. А алуминиумот е еден од најдобрите спроведувачи на топлина, додека пластиката се рачуна за топлотен изолатор.

Успат, за сите оние кои сакаат да губат време со OS-X освен оние кои мораат/немаат друг избор - Еве водичи за инсталирање на OS-X на вашите компјтуери, доколку конфигурациите ви се совпаѓаат со оние кои ги продава Епл:
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Installation_Guides#10.7.2_Guides

Еве чекор по чекор како се иснталира на конфигурацијата која му ја склопив на Седмица9 во еден од изминатите мои постови:
http://tonymacx86.blogspot.com/2010/04/iboot-multibeast-install-mac-os-x-on.html
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #238 на: 20 Декември 2011, 16:35:04 pm »
Секако дека не советував никој да купи било каква конфигурација и да проба да инсталира ОС-икс, туку ко што пишав во изминативе 100 страни, конкретна конфгурација. До сега сум инсталирал десетици конфигурации со ОС-икс и кај ниту една не се јавил проблем. Она на кое мора да се внимава се чипсет, сокет, тип на процесор и тип на графичка.
Е така може. И плус да направиш некој BIOS tweak за да му каже на ОС-иксот дека е Мек и се завршил работа комплет. Така може.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #239 на: 20 Декември 2011, 16:38:49 pm »
Многу ми е мерак да си направам едно медиа центарче во Мек стил за во дневна. Ама сакам и да ми биде Воркстејшн, со коњска процесорска моќ за едитинг и ССДиња во раид 0, да можам да си го користам ремоте преку лаптоп. Ама којзнае колку ќе си искомплицирам ако правам Хакинтош, него ли да си опнам пиратка виндоус...