Автор Тема: MAC vs PC  (Прочитано 50094 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #210 на: 20 Декември 2011, 13:35:45 pm »
Гледам се интересираш за самсунг галагси пад, дали тоа од инат не сакаш да земеш ајпад или ти е скапо ?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #211 на: 20 Декември 2011, 13:46:18 pm »
Гледам се интересираш за самсунг галагси пад, дали тоа од инат не сакаш да земеш ајпад или ти е скапо ?
:D На место.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: MAC vs PC
« Одговори #212 на: 20 Декември 2011, 13:57:26 pm »
Бре што сте претпразнично напнати, да му еем...

My 2 cents:

- Активен (и задоволен) корисник на Windows 7 Home Premium.
- Linux - користев (или ми се наоѓа), кога Win (ХР) ќе се решеше да откаже послушност.
- MAC - не сум користел до сега, а претпоставувам дека ако почнам, нема да сакам да го мењам за ништо (како што е случај со сите производи на Apple).

Брендот го плаќаш дополнително, можеби и прескапо, меѓутоа, што е тоа поразлично од било која друга индустрија? Кој колку сака нека мудрува, ама би било идиотски да се рече дека дизајнот, оптимизираноста и мање-више перфектноста со која работат уредите на Apple не се на апсолутно врвно ниво. Мала аналогија, што гОЈДО ја започна, ама ја малце ќе ја извртам... Ај да ги земеме Шкода и Ауди... Се базираат врз истата технологија и платформа, арно ама, Аудито е подобро, и порадо би земал Ауди, него ли Шкода, така? (реторичко прашање) Не дека Шкодата е лоша, или нешто и’ фали, ама не е тоа тоа :)

Тоа е моето размислување на темава... Да имам пари и/или можност, би земал МАС, особено поради областа во која професионално работам. Далеку од тоа дека РС не ми врши работа, или дека не е вистина дека би земал 2 ипол РС-ја за цената на соодветен МАС, арно ама, како и кај секој друг врвен бренд, луксузот се плаќа :)

Продужете си со расправање :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: MAC vs PC
« Одговори #213 на: 20 Декември 2011, 14:02:10 pm »
Точно Веле , амаси ја изгубил поентата кај цената. Ако аудито е дупло поскапо а исти се според мене глупо е да земеш ауди. Нели така?

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #214 на: 20 Декември 2011, 14:03:13 pm »
Гледам се интересираш за самсунг галагси пад, дали тоа од инат не сакаш да земеш ајпад или ти е скапо ?
:D На место.

Не бе не го дупам, за 23.000 денари јас ке му донесам ајпад двојка 16 ГБ нов неотпакуван само треба да сака.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7182
Одг: MAC vs PC
« Одговори #215 на: 20 Декември 2011, 14:03:47 pm »
Ja пак, имав пари да купам ресенско јаболче, ама Асусот со слични перформанси, кој ми врши иста функција како и јаболчето, беше поефтин со 1200 USD ...

Не викам дека јаболчето не е квалитетно, ама сепак, не би го платил јаболчето така скапо...
Асусот не покажа ни една слабост ...
Активно го користам секој ден со по 5 часа интензивен гејминг ... Досега ниту еден глич на него ...
Нема ниту една маана од која би се пожалил ...

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #216 на: 20 Декември 2011, 14:05:26 pm »
Не знам зошто сите ја ставате цената како аргумент кога не знам колку пати имам кажано дека ги зимаме скоро и поефтино од обични компови!?

Добро бе Томи ај овие не знаат иако се обидов да им објаснам ама и ти ли не знаеш за AAFES ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Army_and_Air_Force_Exchange_Service

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: MAC vs PC
« Одговори #217 на: 20 Декември 2011, 14:10:00 pm »
Чекај малце. Јас многу многу не сум навлезен во ова.

АМА ко што гледам гОЈДО ме уверува дека за многу поевтино ќе ми најде нешто што го сакам од тоа што ти ми го нудиш, а исто да функционира. Или за истите пари што планирам да ги потрошам, многу повеќе него ти што ми нудиш. Така да те заборавам другар, само ми останува мислата дека сакаш да ме исечеш и идам даље. Чао пријатно!

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7182
Одг: MAC vs PC
« Одговори #218 на: 20 Декември 2011, 14:12:18 pm »
Не знам зошто сите ја ставате цената како аргумент кога не знам колку пати имам кажано дека ги зимаме скоро и поефтино од обични компови!?

Добро бе Томи ај овие не знаат иако се обидов да им објаснам ама и ти ли не знаеш за Ејфес ?

У px-от, пред скоро година и пол, MAC PRO го нудеа за 2800-2900 долари, така да имаше 100-200 долари попуст од "редовната" цена за тоа време ....

Да имав некој добар дил за MАC, сериозно би се размислил ...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #219 на: 20 Декември 2011, 14:18:53 pm »
Обично девојчиња сакаат Apple. ;D ;D


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: MAC vs PC
« Одговори #220 на: 20 Декември 2011, 14:39:15 pm »
Точно Веле , амаси ја изгубил поентата кај цената. Ако аудито е дупло поскапо а исти се според мене глупо е да земеш ауди. Нели така?

Нема да кажам дали е глупо или не е, само ќе кажам, еве најобичен корисник што би сакал повеќе? ;)
(нормално, под претпоставка да може да си го дозволи луксузот :))
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: MAC vs PC
« Одговори #221 на: 20 Декември 2011, 14:42:19 pm »
Јас мислам би земал истатаква шкода како аудито што е само со многу подобар мотор, за истите пари што вреди аудито. Мое мислење.

И нема да кажам ништо дека е глупо, можда претерано е тоа  ::)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #222 на: 20 Декември 2011, 14:45:24 pm »
Јас мислам би земал истатаква шкода како аудито што е само со многу подобар мотор, за истите пари што вреди аудито. Мое мислење.

И нема да кажам ништо дека е глупо, можда претерано е тоа  ::)
Ако се лажеме... :) Ќе земе VW нормално. Ти што не глеаш некоја Шкода, туку глеаш А4?

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: MAC vs PC
« Одговори #223 на: 20 Декември 2011, 14:47:04 pm »
Значи се прави муабет за иста кола со различен знак.


Колку што јас сватив.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #224 на: 20 Декември 2011, 14:53:41 pm »
Значи се прави муабет за иста кола со различен знак.


Колку што јас сватив.
Точно си сфатил, затоа што интегралните кола, процесорите, меморијата, хард дисковите ЛЦД панелите со други зборови целиот компјутер освен белата пластика не ја прави Епл. А истите тие делови се вградуваат во сите други компјутери. Штосот е само во оепративниот систем на Епл кој наводно е многу постабилен од оној на ПЦ. Е затоа јас порачував Apple OS Deployment DVD-a за да можам да ги преинсталирам затоа што е толку стабилен. Е морам да кажам дека е постабилен од Виндоус 7 ама затоа тој оперативен систем е оптимизиран замо за она за што сака Епл да го користиш и на хардвер на кој сака Епл да го користиш. На него не работат најмалку 75% од расположливиот софтвер на планетава.