Автор Тема: Квалитетот на VW.  (Прочитано 374618 пати)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2505 на: 02 Јули 2024, 08:14:26 am »
Мојот Голф беше  1.2 и беше со ребраст и беше една од најтивките коли кои сум ги имал и возел потрошувачката низ град ми беше од 6 до 7л просек 6.5 но некогаш кога главев низ гужвите ќе покачеше , на отворено потрошувачката ми беше окулу 5 .Колата беше со 86коњчиња но за нормално возење задоволително и единствено може да се осети слабост на угорнини товарен и со клима но ќе му ја вратиш една надолу и се враќа во игра е сега не е тркач како што кажав но е нормално возило

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2506 на: 02 Јули 2024, 10:14:01 am »
Jas go ciposav i bev prezadovolen


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2507 на: 31 Јули 2024, 11:16:37 am »
Епа колеги, го земавме колата...

..некој сељак со мекларенот паркирал пред мене ::)

Голф 7 2014 1.2tsi 86кс со ~35.000км(проверени) прва газдарица(не е баба, има службена кола па голфчево дремело у гаража цел живот). Ќе отворам тема се разбира. Први импресии, мене ми делува ко ганц нова кола, тивка удобна стабилна, се функционира, мириса на ново, направив 1000км викендов и извади изненадувачки мала потрошувачка 5л/100км со просечна 100км/ч. 2ца у кола со клима 80% автопат/20% град.

Прашање за паталците, дали да правам голем сервис превентивно: каиши, затегачи, водна пумпа, уље, филтри, свеќици? Последен сервис е направен на 30.000км пред година и кусур. Малце километри има ама 10 год стара. Треба да проверам во сервисна ама мислам дека ребраст, затегачи и водна пумпа не се сменети воопшто.


Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5389
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2508 на: 31 Јули 2024, 11:19:46 am »
Јас би рекол да правиш голем сервис. Многу клабери се пожалија на оштетена структура на ребрастиот после 2 години (исто и јас), па после ќе си имаш мирна глава.
Со здравје да се вози!

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2509 на: 31 Јули 2024, 12:32:58 pm »
Ако има 35к јас водна пумпа не би дирал. Све што би ставил афтермаркет ќе биде полошо од оргиналната. Смени само каиш и терај.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2510 на: 31 Јули 2024, 12:35:46 pm »
Нега го проверат прво каишот во порше во каква состојба е. Процедурално се менува на 210.000км или 10 години што попрво дојде. Кај мене е на 165.000 и 8 години и сеуште сум со оригинален каиш и пумпа. Но, 10 години не се малце нека го проверат.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2511 на: 01 Август 2024, 22:30:12 pm »
Ако има 35к јас водна пумпа не би дирал. Све што би ставил афтермаркет ќе биде полошо од оргиналната. Смени само каиш и терај.
Така направив и јас. Само каишот и затегачи/ролери. Мојот има и чип се осеќа  околу 110-130кс и 200-220Нм. За низ Македонија/Балканот е одличен. Има шанса и да се прошета до неговата татковина...
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2512 на: 05 Август 2024, 10:06:08 am »
Закажав инспекција, фала колеги. А исто разгледувам и опции за ремап, викендов баш ја провозев на аутобан, си треба уште некое коњче. Само да видам како ќе биде со технички тука, да најдам некој шо ќе прогледа низ прсти.


Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5389
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2513 на: 05 Август 2024, 10:18:27 am »
Во која држава ќе ја возиш?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2514 на: 05 Август 2024, 14:48:30 pm »
Треба да проверам во сервисна ама мислам дека ребраст, затегачи и водна пумпа не се сменети воопшто.

Бидејќи возилцево ти е сериозно новичко и сочувано, јас велам да направиш сервис, да си мирен и да те служи. И батали тие глупости ремапови и остали срања. Ако сакаш појак мотор купи 1.4 ТСИ, не го упропастувај ова.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2515 на: 05 Август 2024, 17:55:31 pm »
Треба да проверам во сервисна ама мислам дека ребраст, затегачи и водна пумпа не се сменети воопшто.

Бидејќи возилцево ти е сериозно новичко и сочувано, јас велам да направиш сервис, да си мирен и да те служи. И батали тие глупости ремапови и остали срања. Ако сакаш појак мотор купи 1.4 ТСИ, не го упропастувај ова.

Зашто не би го ремапирал возилото, имаш негативно искуство? 

Дали и колку си возел ремапирано ауто?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2516 на: 05 Август 2024, 19:11:39 pm »

Прашање за паталците, дали да правам голем сервис превентивно: каиши, затегачи, водна пумпа, уље, филтри, свеќици? Последен сервис е направен на 30.000км пред година и кусур. Малце километри има ама 10 год стара. Треба да проверам во сервисна ама мислам дека ребраст, затегачи и водна пумпа не се сменети воопшто.

Ја би напраил голем (и секаков друг) сервис, чисто да си почнам од „нула“ со одржувањето. Да си знам кога и што е сервисирано. Со здравје да се вози.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1670
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2517 на: 05 Август 2024, 19:19:21 pm »
Јас не би чепкал апсолутно ништо  ако е вистина сето тоа од бабата што го возила зошто би човекот менувал безпотребно работи ке вози како што си оди и бара возилото ке менува сервисира со времето,не купил кола да вложува во нејзе тука да вози.Пријателче ништо не чепкај и не фрлај пари кога ке му дојде редот тогаш многу безгрижни километри Срекно!

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2518 на: 05 Август 2024, 19:43:41 pm »
Треба да проверам во сервисна ама мислам дека ребраст, затегачи и водна пумпа не се сменети воопшто.

Бидејќи возилцево ти е сериозно новичко и сочувано, јас велам да направиш сервис, да си мирен и да те служи. И батали тие глупости ремапови и остали срања. Ако сакаш појак мотор купи 1.4 ТСИ, не го упропастувај ова.

Зашто не би го ремапирал возилото, имаш негативно искуство? 

Дали и колку си возел ремапирано ауто?

Спенсер, каде бе со таа луда препорака?
Ќе земе ќе извади 2,47 / 100 после...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5389
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2519 на: 05 Август 2024, 20:48:10 pm »
140кс мапа и гас.