Автор Тема: Најдобро теренско возило???  (Прочитано 235546 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #765 на: 26 Јануари 2014, 18:57:24 pm »
Проблем е што имаш кола со 2WD, па сега треба да го браниш од некои причини.

Зошто? Кој има каков проблем? Јас не. Ти имаш проблем со концептот на кросовер.

Но, реално нема никаква предност пред 4WD

Има неколку предности: пониска набавна цена за исто ниво на опрема, помалце SPOF-ови и поедноставно одржување.

4WD кокошарникот беше 8 бона плус, пари кои не ми се даваа во отсуство на реална потреба од погон на сите 4.

Продаваат нешто што личи на теренец, а не е ниту од далеку.

!!! И тоа ли е проблемот? Што личи на теренец?? Што ако личи на теренец?

На што сакаш да личи коласо голем граунд клиренс? На формула 1?

Нека си кажат искрено, ова возило е за луѓе што сакаат добра прегледност на патот, во случај на судар со друго возило сакаат да бидат во повисокото (побезбедно) возило и нема да има никакви недоразбирања.

Кој да биде искрен? Некој со кросовер ти кажал дека купил тренец да го вози на терен? Кажи ми го кој е да му се насмеам.

Да, прегледноста и безбедноста се едни од добрите својства и не знам кој рекол дека не е така. За какви недоразбирања зборуваш? Кој со кого не се разбрал?

Едниствено гледам недоразбирање токму кај оние кои затоа што личи на теренец - бараат теренец и не го наоѓаат. На нив кажи им да немаат недоразбирања, не на мене. Јас ниту имав намера да купувам теренец, ниту ми треба теренец, ниту купив теренец. Да сакав теренец ќе купев теренец. Ама не сакав. Сакав кросовоер со големи тркала, удобно возење, накитен со опрема, мека внатрешност, доволно простор и ниска потрошувачка.

Кога сме веќе на темата, што да кажеме за оние кои на косилици ставаат широки гуми, спуштена суспензија и спојлери? Зарем тоа не е лажно? „Нее, ова не е најобична косилица. Ова е друмска крстарица, глеј колку широки гуми има и спојлер позади. But I digress...

Кросовер кој нема никакви теренски способности не треба да се нарекува така.

Да, логично, и затоа тaков кросовер не постои. Секој кросовер има теренски способности поголеми од обична кола, заради граунд клиренсот.

Ставање на заштитни пластики на возило со преден погон кое никогаш нема да види камче е маркетиншки трик.

Повторно ќе те предупредам дека не си во право, бидејќи дури и со погон на две тркала кросоверот овозможува да се буташ на места каде што не можеш со обична кола.

Утре преку ден ќе ти ги сликам тие наводно украсни, маркетинг трик пластики на што личат на мојата кола, па ти сам кажи дали се за украс или сепак објективно ме спасиле од фарбање крила и врати.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #766 на: 26 Јануари 2014, 18:59:04 pm »
8 бона? 8000 европски пари? Или 8000 денари? И двете се подеднакво смешни бројки.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #767 на: 26 Јануари 2014, 19:04:02 pm »
8 бона? 8000 европски пари? Или 8000 денари? И двете се подеднакво смешни бројки.

4x4 со моето ниво на опрема и со поголем мотор беше 8000 евра плус. Немаше 4x4 со 1.5. Имаше само 2.0.

Ниту ми требаше 2.0, ниту 4x4.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #768 на: 26 Јануари 2014, 19:04:44 pm »
Aaaaaaaaaa, ама тука веќе иде и друг мотор. Не само 4х4.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #769 на: 26 Јануари 2014, 19:05:31 pm »
Ааа немало, ок. Друг муабет. Не ми текна ни на крај памет дека може и да нема.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #770 на: 26 Јануари 2014, 19:09:16 pm »
Сега има искочено нов кокошарник со мал мотор (новиот 1.6 дци од мислам 115 коња) и 4x4. Има опрема боли глава: темпомат со радар кој сам одржува брзина ко колата пред тебе (ко мерцедес Е и S), најт вижн, сам крева/спушта дугачки, чита знаци, гледа линијата на патот каде е, аутоматик имрџнси брејк пред препреки...

Баш ме интересира колку пари ќе биде у скопје у салон.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #771 на: 26 Јануари 2014, 19:11:11 pm »

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #772 на: 26 Јануари 2014, 19:31:25 pm »
Чекајте сеа... како стигнавме од Евок до кокошарник?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #773 на: 26 Јануари 2014, 19:35:20 pm »
J like новиот кокошарник,со 2.0дци...Мх,мх,мх :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #774 на: 26 Јануари 2014, 19:35:46 pm »
Чекајте сеа... како стигнавме од Евок до кокошарник?

Некој почна да ја открива америка дека Евок не бил прав теренец. Тоа беше повод да го претресеме концептот за кросовер и присуството/отсуството на теренски амбиции. Потоа, како по некој обичај, од темата at hand, се префрливме на мене лично и мојот избор. А јас возам кокошарник.

Ете, така стигнавме од евок до кокошарник.

http://www.autoexpress.co.uk/nissan/qashqai

Штооо? Го замениле мултилинкот со торжн бим за да заштедат 30-тина кила? And - surprise surprise - doesn't handle as nice as the old qashqai??

Ваљда знаат што прават.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #775 на: 26 Јануари 2014, 19:40:48 pm »
Да беше заради килата а не цената. Како и да е треба да има Торк векторинг како 911 oдносно CR-V. Eдна од многу ретките реченици во кои се наоѓаат тие две коли. Ако не се доплаќа којзнае колку за тоа.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #776 на: 26 Јануари 2014, 19:45:11 pm »
Да беше заради килата а не цената.

Вика дека баш ради тежината била, т.е. следствено да се намалеле емисии на цо2  :-\ синкер многу емисии имаше со мултилинк ебаго

Ради цената не е, пошто цената е отидена нагоре - 2wd 1.5 сега е 26.000 фунти = 31.000 eвра (!)

Како и да е треба да има Торк векторинг како 911 oдносно CR-V.

Има.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Re: Најдобро теренско возило???
« Одговори #777 на: 26 Јануари 2014, 19:50:20 pm »
1.6 dci 130 ;)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #778 на: 26 Јануари 2014, 19:53:25 pm »
Они свашта ќе кажат за да се оправдаат. Малце ко` бугар да звучам, ама реално, пробуваат да „стиснат“ што повеќе ќар во продадените возила. Ако може голф да се откаже од мултилинк - може и кашкаи, зошто да не?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #779 на: 26 Јануари 2014, 20:15:44 pm »


Само за одбрани муштерии.