Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 1915216 пати)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7530 на: 11 Февруари 2014, 18:29:42 pm »
Не разбирам како некој би се правел манга со кола на плин.

Ја собираш невестата од дома, и дур излегувате од паркинг и викаш „цуцо, набрзинка само да прошетаме, да стаам плин“?

Како беше онаа реклама со смешен текст што иде на радио.... :)

"Ти си дечко фин, и возиш на плин..... " :)

Плус кога возиш на плин можеш да јадеш подварок, а да не те осетат.. Ќе се вадиш на мирисот од плинот ;)







p.s. Се зезам.. Плинаши не се напнувајте :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7531 на: 11 Февруари 2014, 18:31:27 pm »
И после плинот смрдел.. не смрди плинот, од подварокот е! :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7532 на: 11 Февруари 2014, 18:33:48 pm »
Таман почнав да напињам, каишов ќе ми пукнеше, сум ставил 3-4 килца а панталоните ми се стари 11 години ;D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7533 на: 11 Февруари 2014, 18:39:52 pm »
Сори, ама ја стварно не можам да разберам како имање плин во кола (ради било која причина) те прави манга.

неможеш да сватиш пошто тоа време си бил заинтересиран евентуално за количките што си ги возел во дворот дома. не си го доживеал, не го осеќаш нити се сеќаваш.

на времето други вредности имаше. за пример нека ти биде она што си го потенцирал неколку пати.. баукот за југоносталгичарите... не ти се јасни.. веројатно нема ни да ти се разјаснат никад... зашто не си го живеел тоа време. се што знаеш за тоа време е она што ти е кажано, што си прочитал или дознал од твоите...

имањето плински уред во возило пред 20-тина години значеше статусен симбол на имање кеш. примерот на дени за имањето метан сега не е адекватен.. по адекватно можеби би било имањето стандардно возило на ракетен погон.

Hmmm.. Јас тогаш сум имал 18 години и не се сеќавам, ама ко у сеќавање ми е дека статусен симбол тогаш беше да имаш нова кола од тип Mercedes, BMW, Audi или ептен па Porsche и слично..

Ама може па не сум бил по статусните симболи и не сум приметил дека у ствари на плин да возиш било она правото :)

Гарант Абрамович и Бил Гејтс јахтите ги возат уште на плин, чисто ради статусен симбол :)



Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7534 на: 11 Февруари 2014, 18:40:30 pm »
Се извинувам вака што се убацувам но имање плин пред 20 години беше еднакво на: бегај бе ебати плин ќе ми експлодира негде, или види го бе сељак на плин вози ;D ;D


При 30 денара бензин само таксиста се одлучуваше за инсталација на плински уред...

Или некој што јадел подварок и расолница често :)

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7535 на: 11 Февруари 2014, 20:29:22 pm »
Ја пошто сакав да бидам манга, не сањав плин да стаам, сањав дупли двогрли вебер на стокецот да стаам и 4-2-1 грана.

Ау ау ау :D :D
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7536 на: 11 Февруари 2014, 20:36:09 pm »
Тоа е тоа:

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7537 на: 11 Февруари 2014, 21:13:22 pm »
Ја пошто сакав да бидам манга, не сањав плин да стаам, сањав дупли двогрли вебер на стокецот да стаам и 4-2-1 грана.

хехехех, од стокецот на татко ми само делортото се останати :) :) :)
го памтам како во магла, плав специјал со жолти траки на вратите, знам имаше широки бандаши и ниски гуми
и многу пати кога се враќаше дома викаше пак ја скинав гумата треба да си ставам нормални бандаши :) :) :)
друго што знам од него е касетофонот и касета од кучешка тенија и ластовица и ми ја пушташе кога ме носеа на лекар за да не плачам :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7538 на: 12 Февруари 2014, 02:11:08 am »
се секавам на една плава крнтија пред зграда што стоеше... значи ваша била... инаку нај више се секаваам на фијатот со прилепски таблици... и како татко ти го возеше со кеиф... ко сега да вози нај нов мл.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7539 на: 12 Февруари 2014, 09:50:17 am »
се секавам на една плава крнтија пред зграда што стоеше... значи ваша била... инаку нај више се секаваам на фијатот со прилепски таблици... и како татко ти го возеше со кеиф... ко сега да вози нај нов мл.

хехехехе, стокецот 95 или 96 го продадовме на вујко ми за 2400 марки па он во 2001ва го продаде на некои во прилеп
а за фијатот и ја така би го возел, платен у кеш 16,800 марки :) :) :)
него да не ја напињаме темава ќе не караат

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7540 на: 13 Февруари 2014, 14:14:44 pm »
Денес го возев Кашкаи -то на брат ми.  2.0 dCI 150ks 4WD .

Просечна потрошувачка во последните 6000 км кај него е 9.1 л/100.

Просечна потрошувачка кај CR-V то исто 2.0 150 кс ама бензин и исто 4WD е 10.2 л/100


Па и не била така голема разликата во потрошувачка. Да напоменам исто дека ЦР-В то е поголема и потешка кола



Дарко

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7541 на: 13 Февруари 2014, 20:06:04 pm »
Интересно ниска потрошувачка кај CR-Vто, али и чудно висока кај Кашкаито. 4WD погонот не би требало да влијае (осим со поголемата тежина) на потрошња пошто он по дифолт си е со погон на предни.

Би било добра финта да се мењаат брат ти и филипв со возилата на неколку дена, да видиме дали и колку ќе има ефект.

Fuelly вика 37 mpg (US) просек за Qashqai дизел (на премногу мал sample од 20-тина возила), што му доаѓа околу 7.2 литри на 100.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7542 на: 13 Февруари 2014, 20:10:08 pm »
Колку шо најдов на нет 10л е фабрички декларирана за Кашкаи 2.0.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7543 на: 13 Февруари 2014, 20:13:37 pm »
Хм, интересно, баш го најдов Long-Term тестот на CAR Magazine за Qashqai 2.0 DCI. На 12.000 милји измериле просек од 33.7 MPG (Imperial) што му доаѓа скоро 12 на 100.

Страшно.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7544 на: 13 Февруари 2014, 20:16:19 pm »
Многу може да се заклучи од тој мотор. Се јаде во потрошња со V10 TDi.