Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1595163 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12465 на: 02 Декември 2022, 08:32:52 am »
Hyndai i30 crdi 1.6, Okolu 10, 000 do 15,000 km godisno. Mix gradska I otvoreno. Letno vreme definitnvno mnogu poveke od zimno nekade 2/3. Standard vozenje, ne sum nekoj reli vozac.
Нека не те лаже умот да возиш целосезонски летно време со таа километража.
Првите 2 години (лета) ќе бидат ок, наредните ќе бидат како сличуги во однос на летните гуми.
 Побарај си челични бандажи за втор сет, купи си зимски или целосезонски и уживај наредни 10 години со нив.

Летно време, летни гуми за наше лето.
Ако со летни гуми можеш да прогураш 5-6 години (според мои критериуми), за целосезонските би биле макс 4 години поради поинаквата смеса на гумата.

Едит
Ете M3V8 ме претрка со исто мислење.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12466 на: 02 Декември 2022, 08:40:18 am »
E dobro de covekot kaza vozi 10/15 000km godisno. Taka 🤔 Eve prosek ke mu stavime 12 000km godisno. Neka istera ti kako so vikas 4 god ( mada i 3 se dosta ) toa se 36/48 000km. Malku li se 🤔 i racunaj vo tie 3/4 god nema da ima ebavanje so vulkanizeri, prestegnati strafovi, dupli setovi bandazi, mesto za skladirane na gumi i slicno 😁

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12467 на: 02 Декември 2022, 08:45:19 am »
Гумите во дневна. Е тоа е маж.  ;D
По која цена ги купи?

Не е женет, затоа...

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12468 на: 02 Декември 2022, 08:47:37 am »


Момци, дали е добро да менувам само 2 пневматика или препорачливо е да сите 4 наеднаш? Моментално сум на летни, и се мислам дали да ставам 2х CrossClimate 2 All Season (со 2 х летни назад) и уште две од истите летото. Пробувам да избегнам финансиски "удар" со купување зимски + летни со оглед на фактот дека оваа зима не стои дека ке биде преладна а летните гуми не се во прекрасна состојба. Благодарам 
ама подобрите гуми, ако ти е на прво место безбедноста, се ставаат назад а не напред.

Ова никогаш не ми стана јасно. Па ако не можам да тргнам на снег со ќелави гуми напред нема да можам ни да дрифтам. Плус на кочење, ваљда е подобро напред да имам шара него позади.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12469 на: 02 Декември 2022, 08:52:26 am »
E dobro de covekot kaza vozi 10/15 000km godisno. Taka 🤔 Eve prosek ke mu stavime 12 000km godisno. Neka istera ti kako so vikas 4 god ( mada i 3 se dosta ) toa se 36/48 000km. Malku li se 🤔 i racunaj vo tie 3/4 god nema da ima ebavanje so vulkanizeri, prestegnati strafovi, dupli setovi bandazi, mesto za skladirane na gumi i slicno 😁
Тие 4 години ми беа условно кажани колку за споредба со летните гуми во поглед на смесата на гумата.
Реално 2 години.
Со втор сет бандажи нема вулканизери и престегнати штрафови, дури ни при купување нови гуми.
А зимските со таа км тераат дупло од летните.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12470 на: 02 Декември 2022, 09:31:33 am »


Момци, дали е добро да менувам само 2 пневматика или препорачливо е да сите 4 наеднаш? Моментално сум на летни, и се мислам дали да ставам 2х CrossClimate 2 All Season (со 2 х летни назад) и уште две од истите летото. Пробувам да избегнам финансиски "удар" со купување зимски + летни со оглед на фактот дека оваа зима не стои дека ке биде преладна а летните гуми не се во прекрасна состојба. Благодарам 
ама подобрите гуми, ако ти е на прво место безбедноста, се ставаат назад а не напред.

Ова никогаш не ми стана јасно. Па ако не можам да тргнам на снег со ќелави гуми напред нема да можам ни да дрифтам. Плус на кочење, ваљда е подобро напред да имам шара него позади.

Мислам дека при тој принцип, примарен e grip-от на задните тркала, пошто нели колите се полесни назад, па после тргање и кочење.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 744
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12471 на: 02 Декември 2022, 11:06:32 am »
Момци, дали е добро да менувам само 2 пневматика или препорачливо е да сите 4 наеднаш? Моментално сум на летни, и се мислам дали да ставам 2х CrossClimate 2 All Season (со 2 х летни назад) и уште две од истите летото. Пробувам да избегнам финансиски "удар" со купување зимски + летни со оглед на фактот дека оваа зима не стои дека ке биде преладна а летните гуми не се во прекрасна состојба. Благодарам 
Според мене, многу е подобро да возиш цела година зимски гуми, за разлика од комбинација 2 летни 2 зимски и такви ствари. (тоа е многу небезбедно)
Најдобро се знае е, лето летни, зима зимски.

Со овие за цел сезона не се лажете, тие можеби за Шпанија се добри или некаде кај што не паѓа снег, ама големо НЕ за овде во Македонија.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12472 на: 02 Декември 2022, 12:38:54 pm »
Зимски на македонско лето се исто толку интересни за возење како летни во македонска зима :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12473 на: 02 Декември 2022, 20:17:26 pm »

Ова никогаш не ми стана јасно. Па ако не можам да тргнам на снег со ќелави гуми напред нема да можам ни да дрифтам. Плус на кочење, ваљда е подобро напред да имам шара него позади.

Ако не ти се добри гумите, боље и да не тргнеш ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12474 на: 02 Декември 2022, 20:26:46 pm »
Vakvi zemi si i mirna glava 😁
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Истите гуми ги имам во иста димензија на Спаркот, веќе 6 сезони. Единствена замерка е што се гласни на автопат. Иначе 5-тата сезона зимоска на водно држеа многу добро на снегот кога бевме на дрифтање. Од Средно Водно до Пантелејмон и надолу према Нерези не беа како зимски гуми ама ја држеа колата под контрола солидно.

10 do 15000km e solidna kilometraza taman za dva seta gumi.
So all seazon ke pomines poevtino, navidum.
Za edna do dve letni sezoni ke gi dovedes vo kondicija da ne ti drzat ni lete ni zime.
Toa e, se e kompromis.

Ако е тркач и летно време ги злоупотребува тогаш да, ќе се изедат за 2-3 години, ама ете моите 6-та сезона оваа година ќе пишам импресии само нека заврне снег. За цивилно возење низ град нема проблем, си тераат гумите. За 6 сезони дали 25-30% од шарата фали, а вака визуелно не се гледа пукање или друга амортизација на гумите.

Ова никогаш не ми стана јасно. Па ако не можам да тргнам на снег со ќелави гуми напред нема да можам ни да дрифтам. Плус на кочење, ваљда е подобро напред да имам шара него позади.

Рачунај дека задницата ја следи предницата. Предницата ја контролираш но задницата многу тешко. Надворешната задна гума многу се оптеретува при вртење, а при кочење тежината се пренесува напред на преднит тркала. Замисли сценарио кога имаш предни зимски гуми а задни летни, предните грабаат јако и ја вртат предницата, а задницата треба да следи. Што ќе се случи ако задните гуми пролизгаат а предните не? Тобиваш oversteer и колата ти се извртува и губиш контрола сосем.
Исто така при кочење, ако задните гми ти се летни и не кочат добро, целата тежина на возилото се пренесува напред, предните гуми џабе што се зимски, не можат да се справат со толкава кинетичка енергија и попуштаат целосно, пролизгуваат и немаш кочење или пак имаш understeer и улетуваш кај возилата од спротивна насока..

Затоа подобро е гумите со подобар grip да се назад, за да си сигурен дека нема да ја изгубиш задницата. А предните гуми ако ти се летни или слаби, тогаш ќе осетиш на волан и кочење и ќе знаеш до каде се лимитите на возилото во тие услови. Ѕирни видеа на Youtube, убаво објаснуваат со анимации и практични примери.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4913
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12475 на: 02 Декември 2022, 20:49:23 pm »
Аха,значи викаш со две ленти и две зимски на зима да се вози со зимските назад на преден погон..Топ...

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12476 на: 02 Декември 2022, 21:16:56 pm »
Цитат
Ако е тркач и летно време ги злоупотребува тогаш да, ќе се изедат за 2-3 години, ама ете моите 6-та сезона оваа година ќе пишам импресии само нека заврне снег. За цивилно возење низ град нема проблем, си тераат гумите. За 6 сезони дали 25-30% од шарата фали, а вака визуелно не се гледа пукање или друга амортизација на гумите.

Какви глупости, ќе излезат целосезонските гуми подобри од летните гуми на жежок асфалт кои патем кај мене се поштедени од минусните температури и ниедни не издржале повеќе од 5 лета по 10.000км.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12477 на: 03 Декември 2022, 01:13:49 am »
Аха,значи викаш со две ленти и две зимски на зима да се вози со зимските назад на преден погон..Топ...

Да, баш така. Ако си веќе во таква усрана ситуација барем биди безбеден и надевај се дека нема да има долго снег и мраз.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
  • .
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12478 на: 03 Декември 2022, 18:36:53 pm »
Vo pravo e tishlaufer. Podobrite gumite se stavat nazad od pricina kako shto on detalno ja opishuva situacijata. Ova e oficijalen zaklucok i od germanski adac.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4913
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #12479 на: 03 Декември 2022, 18:57:13 pm »
Се убо, ваљда јас сум глуп дека со средно, објаснете ми како ќе тргниш од место пример во колона  на плетвар ако застаниш со летните љубејнца шара напред и нови зимски назад  и ако еве по некоја случајност се соберат сите да те турнат и тргнеш некако,на првата удолнина како ќе одржаваш тракција на снегот со љубејнците и не завршиш во првата провалија ?

Sent from my SM-A202F using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html