Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 993273 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5280 на: 21 Април 2024, 11:46:36 am »
Денес бев да го видам Geely, солидно изработено возило, подобро од спортажот во некои детали од кабината. За тие пари можеби и најдобар избор.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Баш викендов го возам.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5281 на: 22 Април 2024, 09:39:57 am »
Се откажувам од плацеви и посебно француски и италијански коли. Внатре во колите да се оджуваат борби со животни позачувани ке се, незнам од кај ги вадат и увезуваат.

АутоМилано се откажале од гаранцијата што толку многу беа сигурни дека имаат најдобри коли. Се кршеви...
Баш сакав од таму да ти предложам кола, вчера баш ми излезе оглас за Пежо 3008 GT - line, дека бараше такво нешто, ама ако имаш лошо искуство од лице место, тоа е, ќе си бараш од друго место
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5282 на: 22 Април 2024, 11:19:02 am »
Се откажувам од плацеви и посебно француски и италијански коли. Внатре во колите да се оджуваат борби со животни позачувани ке се, незнам од кај ги вадат и увезуваат.

АутоМилано се откажале од гаранцијата што толку многу беа сигурни дека имаат најдобри коли. Се кршеви...
Баш сакав од таму да ти предложам кола, вчера баш ми излезе оглас за Пежо 3008 GT - line, дека бараше такво нешто, ама ако имаш лошо искуство од лице место, тоа е, ќе си бараш од друго место

Тоа што видов до сега има коли со ниска километража и сите се од рент компании купени и сите се баш како и што се очекува, не пазена кола, целата изгребанам, уништена. Има и зачувани примероци ама или цените им се како нови или прошле 160к ++.

Има еден куп Спортажи и Тусони 2019/2020 година за 20.000е. Таа кола и нова не била по таа цена, а за 25к веќе има да се купи нов модел со подобра опрема и мотор 2024, логика 0 на продавачиве. Или ако се најде некој да се заебе да го купи, или само им се тепа време со огласи.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5283 на: 22 Април 2024, 11:23:13 am »
Нормално дека ќе се такви рента, никој не го боли за возилото, само тука на форумот се богоројци со рента возилата, еднаш кога пишав дека се крш се нафрлаа одма дека ги чувале како очите.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5284 на: 22 Април 2024, 15:29:23 pm »
Мал процент на луѓе ги пазат рентакар колите. Обично е педал ту д метал.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5285 на: 22 Април 2024, 15:52:45 pm »
Јас па не разбирам која е желбата да се малтретира и да се оштети рентакар возило. Секогаш кога сум рентал возило, сум го возел, третирал и чувал исто како да е мое.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5286 на: 22 Април 2024, 15:53:42 pm »
Се откажувам од плацеви и посебно француски и италијански коли. Внатре во колите да се оджуваат борби со животни позачувани ке се, незнам од кај ги вадат и увезуваат.

АутоМилано се откажале од гаранцијата што толку многу беа сигурни дека имаат најдобри коли. Се кршеви...
Баш сакав од таму да ти предложам кола, вчера баш ми излезе оглас за Пежо 3008 GT - line, дека бараше такво нешто, ама ако имаш лошо искуство од лице место, тоа е, ќе си бараш од друго место

Тоа што видов до сега има коли со ниска километража и сите се од рент компании купени и сите се баш како и што се очекува, не пазена кола, целата изгребанам, уништена. Има и зачувани примероци ама или цените им се како нови или прошле 160к ++.

Има еден куп Спортажи и Тусони 2019/2020 година за 20.000е. Таа кола и нова не била по таа цена, а за 25к веќе има да се купи нов модел со подобра опрема и мотор 2024, логика 0 на продавачиве. Или ако се најде некој да се заебе да го купи, или само им се тепа време со огласи.

Доколку ти се замара малце, мобиле.де и барај си кола таму. Давачкизавозила ќе си провериш и тоа е тоа (да те стресе малце) и тоа е тоа.
За жал во Македонија е тешко да се купи малце подобра кола настаро заради тоа што се внесуваат огромни кршеви кој се продаваат по цена на не-кршеви. А убавите коли од домаќини се продаваат релативно брзо па тешку се начекуваат.

Јас па не разбирам која е желбата да се малтретира и да се оштети рентакар возило. Секогаш кога сум рентал возило, сум го возел, третирал и чувал исто како да е мое.

Возиш низ Скопје доста километри па веројатно си приметил дека луѓево и сопствените коли си ги третираат така, не па изнајмена :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5287 на: 22 Април 2024, 16:16:09 pm »
Јас па не разбирам која е желбата да се малтретира и да се оштети рентакар возило. Секогаш кога сум рентал возило, сум го возел, третирал и чувал исто како да е мое.

Оти си car enthusiast, и повеќето овде на форумов, впрочем затоа сме и тука, ама такви се дали 10% од рента кар муштериите. Останатите 90% пола се општо ку*оболие шо не ни го интересира нешто за  запазување на сопствента кола  од дупки сервиси и слично, ги имаме сите  по дома  и околу нас, гребнал акнал не  му ја дума мн, да го однеси некако од А до Б, е на рента уште помалце ќе му ја дума, другата половина се луѓе шо сакаат да се изживуваат на возилото кое не е во нивна сопственост, било од акање по дупки, горење ламели, возење таму кај шо 4х4 треба да го редуковаш и сл.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5288 на: 22 Април 2024, 19:47:05 pm »
Rent a car нема јас да ја поправам или ако се растропа внатре, нема мене  да ми тропа, затоа претпоставувам е такво однесувањето кон тие возила. Не е дека ги кршиме намерно, ама не би се замарал да намалам од 60 на 30 пошто улицата била лоша, како што би намалил со моја кола.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1670
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5289 на: 22 Април 2024, 19:57:41 pm »
Јас па не разбирам која е желбата да се малтретира и да се оштети рентакар возило. Секогаш кога сум рентал возило, сум го возел, третирал и чувал исто како да е мое.

Оти си car enthusiast, и повеќето овде на форумов, впрочем затоа сме и тука, ама такви се дали 10% од рента кар муштериите. Останатите 90% пола се општо ку*оболие шо не ни го интересира нешто за  запазување на сопствента кола  од дупки сервиси и слично, ги имаме сите  по дома  и околу нас, гребнал акнал не  му ја дума мн, да го однеси некако од А до Б, е на рента уште помалце ќе му ја дума, другата половина се луѓе шо сакаат да се изживуваат на возилото кое не е во нивна сопственост, било од акање по дупки, горење ламели, возење таму кај шо 4х4 треба да го редуковаш и сл.

Коа ке кажат доктор го возел адвокат/зубар/ демек само они се луѓе се знае половна кола се купува исклучиво од прв сопственик да речеме ја возел 3-4 години и сака да смени има и такви луѓе што мењат и редовно посетуваат сервисни интервали , се останато коа ке почне реденик од 3,4 сопственици тука нема возило туку релација сервиси и картица ор кеш.Да повториме половоен автомобил исклучиво се купува од втор сопственик и крај на приказната дал е доктор или нотар тоа му е .

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5290 на: 22 Април 2024, 20:07:31 pm »
Rent a car нема јас да ја поправам или ако се растропа внатре, нема мене  да ми тропа, затоа претпоставувам е такво однесувањето кон тие возила. Не е дека ги кршиме намерно, ама не би се замарал да намалам од 60 на 30 пошто улицата била лоша, како што би намалил со моја кола.
Кога возењето внатре во колата ради дупки на патот,нерамнини и сл. станува непријатно,исто ми е дали сум со моја или туѓа кола.
Така да јас би намалил и со едната и со другата.
Инаку душа вадам и на моја и на туѓа.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5389
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5291 на: 22 Април 2024, 20:21:47 pm »
Реално не се ни поправаат рент а кар возилата, посебно за електроника. Прозорот дали работи - небитно, чек енџин дали свети - небитно, ербег - да не правиме муабет, механички тропкала напред, не е страшно, се купуваат гуми, се прави редовен мал сервис и тоа е тоа. Мада има и такви газди на приватни (сопствени) возила и се почесто се среќавам со такви луѓе.
Еве случка од пред 2 дена:
Не замоли близок пријател да смениме дихтунг на декла на негово возило и да ја израмниме деклата (измешал моторот масло и вода, не антифриз  ;D) , без да штелуваме вентили. Ставаме сѐ комплет, сменивме каиш, водна пумпа, затегачи, вода наместо антифриз, масло ни донесе прегорено, имал друга кола, свеќици три исти (запечени) и една Праксис од Макпетрол (кинезарија). Палиме со механичар заедно, механичаров вели дека мора да штелуваме вентили усисни (се слушаат), свеќици обавезно (при вадење на едниот кабел од свеќица немаше промена при работа на моторот или беше незабележителна) и при допирање ме удри струја (кабел за свеќица), газдата вели "Штелувајте вентили, свеќици и кабли не менувам, маслото оставете го тоа." Вози, ама до кога, ќе видиме...

Мада и деловите тука се прескапи, да бидиме реални.
Вчера гледав сензор за цитроен за дожд/светло, во Македонија (прашано на повеќе места) испод 12.600 денари немаше, на Аутодок проверив 4.000 со се достава.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5292 на: 22 Април 2024, 20:28:30 pm »
Имаш и луѓе шо врска немаат, немаат њух за возило.  На другар мое годиште пресно положен му најдов супер зачувана фиеста, спиеше колата како нова.  Поминаа неколку месеци, вчера влегувам, возиме, лупа кај него под нозе некоја јабучица железо на железо по дупки, му велам шо напрјај бе, шо е со звуков ќе се отепаш некаде, на шо ми одговори: А?  Немаше ни поента да му објаснувам после таков одговор, ја договорив за сервис аамо и тоа е тоа. Излегов надвор гребаници на врата, на браници напред назад и за нив го добив истиот одговор.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5293 на: 23 Април 2024, 11:25:21 am »
Еве класичен пример за зачувано рента ново годиште со ниска километража.

https://www.facebook.com/share/r/bSk4uNuFyXbWZBSF/?mibextid=eBqqwY


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен jacke0708

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 91
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5294 на: 24 Април 2024, 17:54:09 pm »
Здраво клабери,

сум заинтетесен да купувам кола и се мислам за Passat B8 Sedan имам 2 opcii 2.0 TDI(150HP) i 1.4 TSI (150HP).
Дали вреди да ја земам бензинец или дизел?
Што се предности на дизелот и бензинот?
 И дали има голема разлика на потрошувачката на гориво