Автор Тема: Opel Astra G 1.4 16V TNG  (Прочитано 31216 пати)

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28728
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #435 на: Септември 10, 2023, 19:12:55 pm »
Јас не би ја рчкал конзолата, во секој случај ќе изгледа „правено“ и евтино. Евентуааааално мат црно, али веќе си е мат црна така да не знам што би добил.

Во однос на фолиите - 50% затемнување е таман, ама било какво затемнување на предните стакла нема да ти пројде на технички преглед. Ако фатиш врски и ти пројде, нема да ти пројде ако те застане џандар. Казната е 300 евра. Ти си знаеш.

И секако, мојата препорака би била да си ставиш теписонски патосници и да си уживаш во колата а не во чамецот.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #436 на: Септември 10, 2023, 19:18:31 pm »
Конзолата е оштетена од нокти и алатки за вадење радио, а можеби и од "мајстори" ако чепкале нешто околу конзолата.
Фолии планирам само на задниот дел (фабрички се затемнети и имаат некоја нијанса), а предниот дел не го чепкам, немам ни потреба.
Како се покажале патосниците од Демикс?

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5869
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #437 на: Септември 11, 2023, 17:50:47 pm »
Дечково ми ја среди пластиката...

https://m.facebook.com/profile.php/?id=100057486758484

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #438 на: Септември 11, 2023, 17:51:25 pm »
Дечкото ми побара 2000 денари...

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5869
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #439 на: Септември 11, 2023, 17:54:15 pm »
1000-ка платив.

Ама, 2017-та...

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #440 на: Септември 19, 2023, 00:01:29 am »
Не е некој важен пост, чисто за евиденција.
18.09.2023:
127284 (30.03.2022) - 137288 (18.09.2023)

Mileage Milestone - 10.000км во моја сопственост.
За жал не успеав да го сликам тој момент, возев и немав кај да застанам, па сликав кога се прибрав дома.
Досега (според апликација) сум потрошил:
- 43.053 ден. на плин
- 8.960 ден. на бензин
- 140.005 ден. за одржување (сервиси, фарбање, мотор, итн.)
- 1350€ продажна цена ≈ 83.050 ден.
Вкупно - 275.068 ден.

Неделава ми е пополнета со "редовни одржувања", така да за сѐ ќе има апдејт.
21.09 - flush на антифриз по сите прописи (средства, квалитетен антифриз, неколку пати flush додека не истече чиста вода бидејќи во блокот останува 1.4л антифриз по испуштање, била прегреана со стариот мотор така да си потемнува иако е сменет досега неколку пати)
22.09 - издув комплет (без катализатор, изваден е од претходниот газда и откупен кај истиот мајстор кај кој ќе ја носам)
Викендов ќе порачам и патосници од Демикс.
Со наредна плата клима фолии (по можност во Дог бидејќи даваат писмена гаранција, а имам и комшија кој го работи тоа и ми гарантира, но сепак има астра и не ми е веродостоен  ;D ;D), можно е да се промени глицерин сепак е на листата to do) и полирање.
Слика(закаснета на 10.004км):


Сѐ на сѐ многу ќеиф ми прави колата и не планирам да ја продавам во блиска иднина.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #441 на: Септември 21, 2023, 11:24:45 am »
Ветено-исполнето.
21.09.2023:
Променет антифриз и направен flush со мноогу вода која не е сликана.
Објаснување на процесот:
1. Испуштање на антифризот.
Опционално - пиење кафе во локален кафич додека чекаме да истече.
2. Полнење на дестилирана вода и Mannol 9965 Radiator Flush.
3. Работа на моторот во место додека три пати не уклучи вентилаторот.
4. Испуштање на течноста.
5. Пуштање чиста вода на изгаснет мотор од казанче до хладњак.
6. Повторно дотурање вода во казанчето со затворен чеп од хладњак.
7. Чекање моторот да загрее и да уклучи вентилаторот три пати и испуштање на течноста.
8. Дотурање 3-3.2л антифриз Mannol 4112 AF12+, повторно работа во место и чекање да го повлече антифризот (да падне нивото).
9. Дотурање остаток дестилирана вода (не се сеќавам точно).
Меѓу сите процеси кои ги опишав беше уклучено парното на прва или втора брзина на топло.
Чекам да излади малку и да го проверам нивото. Моментално имам парно кое дува премногу жешко.
Бојата на антифризот беше малку променета, но немаше ѓубре во него, можеби е до антифризот (Wurth G12+ од Лукоил), имавте пишувано во другите теми дека ја менувал бојата, кај некого станал проѕирен, а кај некого станал р'ѓа боја.
Трошоци:
- Mannol 9965 Radiator Flush 300 ден.
- Антифриз Mannol 4112 AF12+ 4L 1120 ден.
- Дестилирана вода Макпетрол 9L 240 ден.
Вкупно - 1660 ден и 2ч и 30 минути работа (можеби тука имаше 30 или повеќе минути потрошени во кафич)
Пред да го завршам постот со слика голема благодарност до @EdnoDete84 за завршената работа и потрошеното време за мене  ;)
И за крај една слика, да не биди само текст:

*Ѓубрето кое е паднато во антифризот е од дрво, не е од колата*

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1553
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #442 на: Септември 21, 2023, 11:47:22 am »
Водата за испирање беше дестиллирана или чешмовача?


Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #443 на: Септември 21, 2023, 11:49:45 am »
Првата чешмовача, втората дестилирана и дополнета дестилирана на крај, бидејќи во блокот остана некое литро дестилирана.
Сѐ на сѐ 3 литри чешмовача и 8 литри дестилирана ако добро памтам.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1553
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #444 на: Септември 21, 2023, 11:57:33 am »
Следно(ако си слободен/имаш време), отвори темата на дизел бој, и извади ги пластиките, од кров, врата, под прагот и поткрилатата, ќе се изненадиш од ѓубре и мов. Помини ги каналите за вода, да не се запушени.
Намачкај кедерите со среддство да не лепат. (додека е топло да упијат), и спремен си за есенски дождови и зимски лудории.  :)

Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #445 на: Септември 21, 2023, 12:01:34 pm »
Праговите се вадени двата кога се фарбаше, не би чепкал, не сум за фини работи. Поткрилата ги вадев кога ми пушташе вода внатре, чисти беа двата, плус заштитени од корозија со средства од автолакерот, напред каналите се чисти кај брисачите, шиберот е чист, назад си се чисти каналите под браник.
Уште кедерите премачкување, патосници чекам да стасаат од Демикс(порачани се тие од 1800), глицерин, утре наутро издув комплетен кај Иле и Веселин и за крај фино полирање и клима фолии, и може да си посветам малку време себеси.  :-X ;D
Кога ќе се полира Дарко ќе ги среди со средства по пропис.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #446 на: Септември 22, 2023, 12:20:03 pm »
22.09.2023:
Завршени две работи кои чекаа подолго на листата.
Комплет среден издув:
Ново панцир црево (квалитетно, скапо)
Среден лонец досреден
Нов заден лонец премачкан со заштита
Средување и скратување на украсот
Вкупно: 5000 ден.
*Цената е лично за мене таа бидејќи сме фамилијарни пријатели, плус добив гаранција за сето сработено, никакви вибрации, убав звук над 3500 вртежи, и намалена потрошувачка од 1л.*
Јас презадоволен.
Слики:
Патосници од Демикс Штип по мерка
Патосници - 1800 ден.
Карго - 150 ден.
Вкупно: 1950 ден.
Исто презадоволен од патосниците.
Слики:Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1499
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #447 на: Септември 22, 2023, 12:30:53 pm »
Убаво испаднало, ме интересира врз основа на кој точки од промента се добива 1л помалце потрошња?

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #448 на: Септември 22, 2023, 12:44:24 pm »
Не знам искрено, не ни прашав. Му кажав дека ќе се вратам ако не е така  ;D
Досега имам подобро забрзување на пониски вртежи и немам тресење во лер (што ми е најбитно) и тие што се возат назад не им се тресат нозете повеќе  ;D

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6730
 • хаУс мајстор
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #449 на: Септември 22, 2023, 12:44:54 pm »
Го возиш под 3500 вртежи, зошто над тоа си бара Кафетин 😂