Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 148386 пати)

Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1290 на: 26 Мај 2023, 16:33:06 pm »
Дали твојата кола, фабрички доаѓа со мултимедија? (некое ниво на опрема) пример, да купиш рцд330, рцд360. plug and play би било.

Имам RCD310, но не сакам фабричка мултимедија, сакам Андроид.

Гледав нешто на АлиЕкспрес, 4/32GB, со слот за сим картичка, Андроид 11 и сите тракатанци 8" се околу 12000 со достава.

https://www.aliexpress.com/item/1005004558111884.html

Колку би ме ољупиле на царина?
@Xristijan - Ти плаќаше нешто или помина без да оди на царина?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1291 на: 26 Мај 2023, 16:36:22 pm »
Јас пред неколку години за телефон од 3500 ден платив околу 600 ден царина што би дошло околу 17тина %.
Изгледа царината е 18% што значи на 13000 околу 2300 царина. Е сега да им пратиш скриншот од некое поевтино и да си поминиш со помалку царина. Татко ми на Антарата имаше ставено обично 2 din радио (со wince 6.0) и тогаш кошташе околу 200-300$ и плати царина од 3000 ден.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1292 на: 26 Мај 2023, 17:34:22 pm »
Не е тоа царина. Тоа е ДДВ.

Царина е друга ствар.

Sent from my Xiaomi 12x

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1293 на: 26 Мај 2023, 17:35:20 pm »
+царина + ДДВ?
Лошо ако е така...

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1294 на: 26 Мај 2023, 17:37:57 pm »
+царина + ДДВ?
Лошо ако е така...
Царина е за специфична роба, со одредена вредност... Има цел правилник за тоа...

На вакви работи немате царина. Само ддв. Грубо околу 18% плус нешто ситно поштарина.

Ми се случило на телефон од 300 евра да не платам ддв, ми се случило на веб камера од 25 евра да платам ддв...

Се зависи од тоа како ќе им се погоди денот на тие у пошта...


Sent from my Xiaomi 12x

Отсутен Xristijan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1295 на: 26 Мај 2023, 17:40:55 pm »
Дали твојата кола, фабрички доаѓа со мултимедија? (некое ниво на опрема) пример, да купиш рцд330, рцд360. plug and play би било.

Имам RCD310, но не сакам фабричка мултимедија, сакам Андроид.

Гледав нешто на АлиЕкспрес, 4/32GB, со слот за сим картичка, Андроид 11 и сите тракатанци 8" се околу 12000 со достава.

https://www.aliexpress.com/item/1005004558111884.html

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Колку би ме ољупиле на царина?
@Xristijan - Ти плаќаше нешто или помина без да оди на царина?
Neplativ nisto mislam togas citav nemozam da se setam tocno da ne bese ogranicuvanjeto na 90ili100e za ddv ili carina, moeto bese 4300den.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5130
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1296 на: 26 Мај 2023, 18:01:57 pm »
Терај со алиекспрес, 50/50 е дали ќе доплатиш нешто, а и да доплатиш ќе те фати колку некој гној тука да ти местат со антика андроид и гига рам евентуаално 2. Само види точно да не направиш зајеб,  јас нешто за мојата имам гледано има некој кабли плус минус во зависност од  опремата внатре. А види и ако имаш некој Германија  или др. место,  често има 7 day delivery, а и може да е фри шипинг, а тука да е неколку илјадарки.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1297 на: 26 Мај 2023, 18:15:19 pm »
Види и овој што ќе ти понуди:

https://www.facebook.com/Avtoelektrika.Daco?mibextid=ZbWKwL

Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1298 на: 26 Мај 2023, 21:08:37 pm »
Види и овој што ќе ти понуди:

https://www.facebook.com/Avtoelektrika.Daco?mibextid=ZbWKwL

Оној модел што јас го сакам (тркалцата горе) му е оној со Meu место Menu, ме нервира  ;D

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29320
  • CARclub.mk
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1299 на: 27 Мај 2023, 20:45:45 pm »
Јас имам RCD310 во Голфот и одамна се токмам за RCD330 апгрејд, ама никако да се решам.

Што е финтата со RCD330? Фабрички ОЕМ headunit за VW (си има и број на дел, само кај нас не може да се нарача, 6RF 035 187C), направен за возила за одредени пазари со out of the box Android Auto и Apple Carplay поддршка. Мислам дека не е гајтанлес, али може и да има модели и со гајтанлес.

Јас би одел баш на тоа решение. Повеќе инфо тука - https://www.rcd330.com/

Во Кина се праат, секако. Сигурно ги има и по алиекспрес-малиекспрес, само треба да се погоди вистинскиот модел. Плаг енд плеј е.


Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4092
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1300 на: 27 Мај 2023, 22:06:17 pm »
Не е недостиг ако работи само со кабел, барем ќе ти се полни така телефонот.

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1327
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1301 на: 31 Мај 2023, 21:02:43 pm »
Сите кинески "мултимедии" аудиото е катастрофа...

Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1302 на: 27 Јули 2023, 23:18:04 pm »
Направив една рачуница (Fuelio) за потрошувачката во последните 1453km (30.06 - 27.07)
- 700km се направени Штип - Криопиги (и таму роварење низ кракот) - Штип (клима нон-стоп)
- 540km се направени Штип - Скопје (градска) - Штип (клима нон-стоп)
- 213km се направени во Штип (градска)

Ставени 84,85 литра дизел.
Секогаш ставано на Макпетрол, 15 литри е ставено Shell V-Power Diesel во Афитос (1,709€ беше литрото пред 3 недели).

Просечна потрошувачка - 5.84L/100km

Ме интересираше статистикава, почеток на септември (здравје) ќе одам за Крит, а очекувам да поминам ~2200km (Штип - Атина - низ Крит - Атина (два дена) - Штип).
Излегува некаде 132L на 2200km (просечна да е 6L/100km).

Во пари:
- 45L на Макпетрол (72.5 денари литар = 3.262 денари)
- 87L Shell V-Power (1.7€ (105 денари) литар = 9.135 денари)
« Последно менување: 27 Јули 2023, 23:23:14 pm balanar »

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2184
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1303 на: 28 Јули 2023, 08:36:20 am »
Како знаеш точно колку нафта ќе ставиш на Макпетрол а колку во Грција на Шел? Не се танкаш фул кај нас пред да влезеш во ГР?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1485
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1304 на: 28 Јули 2023, 08:51:31 am »
Како знаеш точно колку нафта ќе ставиш на Макпетрол а колку во Грција на Шел? Не се танкаш фул кај нас пред да влезеш во ГР?
Доста едноставно. @balanar е од Штип, да наполни фул до граница има сигурно не повеќе од 100км, за 5-6 литри сигурно не му се застанува на граница, а и нема да му сменат 150денари нешто посебно.

Инаку со тие 45л ќе помине 900км, за останатите планирани километри ќе му требаат х литри гориво кои планира да ги полни на Шел.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk