Автор Тема: Антивирус  (Прочитано 35928 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Антивирус
« Одговори #45 на: 20 Ноември 2011, 03:47:18 am »
Microsoft Security Essentials = чист заеб.
Дупло поише RAM од ESET, нема firewall, му требаат 12 години да се апдејтира, ми пушта DOS прозорчиња во позадина...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Антивирус
« Одговори #46 на: 20 Ноември 2011, 03:54:22 am »
И XP и Vista.
http://windows.microsoft.com/en-US/windows/products/security-essentials/product-information

Cool, не сум знаел :)

Microsoft Security Essentials е сосема најОК, а имам разбрано дека Avast и Avira се ОК и вршат работа.
Мислам дека не е. Microsoft Security Essentials е токму тоа, најосновна заштита. Мајкрософт вети дека нема да стави квалитетна заштита за да не ги истисне security компаниите од бизнисот. Токму со тоа и со Internet Explorer беше уценет да не претерува со квалитет од страна на антимонополските власти во америка инаку ќе се соочеше со поделба и распаѓање на фирмата во 2008-ма

Е арно де, у склоп со Windows Firewall имаш соодветна заштита, што работи најоптимално со оперативниот систем. Со малку поголемо внимание, нити вирус ќе вииш, ни бутур...

Microsoft Security Essentials = чист заеб.
Дупло поише RAM од ESET, нема firewall, му требаат 12 години да се апдејтира, ми пушта DOS прозорчиња во позадина...

Го користев MSE повеќе од една година, на десктоп и лаптоп, не ми се десило ама баш никаква заебанција... Со ресурси си беше сосема прифатлив, firewall не му треба, пошто Win си има „фабрички“, па работат заедно, за другиве проблеми, стварно не знам шо да кажам, освен дека кај мене, после долго користење, не се појавиле такви ствари :) Сега на десктопот си турив BitDefender Internet Security 2012, а на лаптопот уште иам МЅЕ.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Антивирус
« Одговори #47 на: 20 Ноември 2011, 08:58:08 am »
Microsoft Security Essentials = чист заеб.
Дупло поише RAM од ESET, нема firewall, му требаат 12 години да се апдејтира, ми пушта DOS прозорчиња во позадина...

Дупло RAM? колку е тоа? Еве кај мене мемори футпринтот на msseces.exe е околу 5MB. (BTW, колку RAM имаш во машина па 2.5 мегабајти што ти праат проблем).
Firewall и тоа доста солиден си има Win7, не и треба од антивирусот шити firewall.
Првиот апдејт е голем, и трае малку подолго, но останатите се неприметно кратки.
ДОС ПРОЗОРЧИЊА?! АУУУ СТРАШНО :D  Не зезај, ;) Тоа се две три конфигурациони скриптички, no bigg deal.. ;)

Во секој случај, твој компјутер, твое право на избор - јас можам и без антивирус, не инсталриамм пиратерија често, не браусам по ризични сајтови, ги читам сите пораки од екран (не кликам само „ок“ кога ќе ми се појави некој пенџер на екран), за мене покорисни алатки се ComboFix i Spybot S&D од антивирус апликација, ама оваа (Security Essentials) е тука затоа што е неприметна и не бара кориснички интервенции за одржување. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Антивирус
« Одговори #48 на: 20 Ноември 2011, 12:31:35 pm »
Microsoft Security Essentials = чист заеб.
Дупло поише RAM од ESET, нема firewall, му требаат 12 години да се апдејтира, ми пушта DOS прозорчиња во позадина...

Дупло RAM? колку е тоа? Еве кај мене мемори футпринтот на msseces.exe е околу 5MB. (BTW, колку RAM имаш во машина па 2.5 мегабајти што ти праат проблем).
Firewall и тоа доста солиден си има Win7, не и треба од антивирусот шити firewall.
Првиот апдејт е голем, и трае малку подолго, но останатите се неприметно кратки.
ДОС ПРОЗОРЧИЊА?! АУУУ СТРАШНО :D  Не зезај, ;) Тоа се две три конфигурациони скриптички, no bigg deal.. ;)

Во секој случај, твој компјутер, твое право на избор - јас можам и без антивирус, не инсталриамм пиратерија често, не браусам по ризични сајтови, ги читам сите пораки од екран (не кликам само „ок“ кога ќе ми се појави некој пенџер на екран), за мене покорисни алатки се ComboFix i Spybot S&D од антивирус апликација, ама оваа (Security Essentials) е тука затоа што е неприметна и не бара кориснички интервенции за одржување. :)

Компјутеров ми е од 2004, ама е за нијанса ојачан од почетната конфигурација.
Со ESET-от, Commit Charge беше нешто околу 260M/2462M во мирување со 1% CPU Usage. Сега MSE во мирување е 520M/2462M и CPU Usage од 9%. Мојава конфигурација не ги трпи добро овие промени, па ќе си се вратам назад на ESET.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Антивирус
« Одговори #49 на: 20 Ноември 2011, 12:38:50 pm »
Microsoft Security Essentials = чист заеб.
Дупло поише RAM од ESET, нема firewall, му требаат 12 години да се апдејтира, ми пушта DOS прозорчиња во позадина...

Дупло RAM? колку е тоа? Еве кај мене мемори футпринтот на msseces.exe е околу 5MB. (BTW, колку RAM имаш во машина па 2.5 мегабајти што ти праат проблем).
Firewall и тоа доста солиден си има Win7, не и треба од антивирусот шити firewall.
Првиот апдејт е голем, и трае малку подолго, но останатите се неприметно кратки.
ДОС ПРОЗОРЧИЊА?! АУУУ СТРАШНО :D  Не зезај, ;) Тоа се две три конфигурациони скриптички, no bigg deal.. ;)

Во секој случај, твој компјутер, твое право на избор - јас можам и без антивирус, не инсталриамм пиратерија често, не браусам по ризични сајтови, ги читам сите пораки од екран (не кликам само „ок“ кога ќе ми се појави некој пенџер на екран), за мене покорисни алатки се ComboFix i Spybot S&D од антивирус апликација, ама оваа (Security Essentials) е тука затоа што е неприметна и не бара кориснички интервенции за одржување. :)

Компјутеров ми е од 2004, ама е за нијанса ојачан од почетната конфигурација.
Со ESET-от, Commit Charge беше нешто околу 260M/2462M во мирување со 1% CPU Usage. Сега MSE во мирување е 520M/2462M и CPU Usage од 9%. Мојава конфигурација не ги трпи добро овие промени, па ќе си се вратам назад на ESET.
Ова е голема разлика, можеби во процесот на апдејти и првичниот тест да се десило, не верувам дека толку може да искрка MSE. Како и да е, што е најбоље за твојата конфигурација - тоа да го користиш! Ко` што реков за мене е најбитно да не ми ги усере перформансите на машината :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Антивирус
« Одговори #50 на: 20 Ноември 2011, 14:03:06 pm »
Back to normal. Не сум знаел дека ESET 5 постои, ептен ми се свиѓа како го подновиле. Сеа да видиме detection rate како е во споредба со четворката.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Антивирус
« Одговори #51 на: 11 Декември 2011, 15:54:05 pm »
Лиценциран антивирус не е веќе скап ко што беше. За сума од околу 400 денара можете да добиете годишна лиценца internet security од скоро секој производител.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Антивирус
« Одговори #52 на: 11 Декември 2011, 19:40:59 pm »
Лиценциран антивирус не е веќе скап ко што беше. За сума од околу 400 денара можете да добиете годишна лиценца internet security од скоро секој производител.
Освен од Симантек, али нема везе. Во право си за тоа, секој треба да размисли за ваква понуда.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Антивирус
« Одговори #53 на: 11 Декември 2011, 19:57:42 pm »
Ако имаш лиценциран win, као прва помош добро служи и Security Essentials од MS, за беспари.  ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Антивирус
« Одговори #54 на: 12 Декември 2011, 12:18:31 pm »
И да не е лиценциран, може да ти заврши работа :)

Ја земав BitDefender Internet Security 2012 од Анхоч за 400 и ситно денара, и сеа за сеа одлично се покажуе.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Антивирус
« Одговори #55 на: 12 Декември 2011, 13:53:01 pm »
Ако имаш лиценциран win, као прва помош добро служи и Security Essentials од MS, за беспари.  ;)
Заборави Security essentials. Не чини.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Антивирус
« Одговори #56 на: 12 Декември 2011, 13:54:55 pm »
Е дупиш сеа, на сите им чини тебе не ти чини. Ај кажи зошто?
Јас откако го ставив не ни приметувам дека имам нешто ставено, ни реклама, ни замарање со апдејти ни слично. Едно тројанче фати (кое Авирата не го регистрираше) и тоа е тоа.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Антивирус
« Одговори #57 на: 12 Декември 2011, 14:11:10 pm »
Е дупиш сеа, на сите им чини тебе не ти чини. Ај кажи зошто?
Јас откако го ставив не ни приметувам дека имам нешто ставено, ни реклама, ни замарање со апдејти ни слично. Едно тројанче фати (кое Авирата не го регистрираше) и тоа е тоа.
:) Мора во нешто да е послаб од останатите. Иначе зошто би купувал Фолксваген кога можам Хундаи така?
Ако есеншалс е супер, како тогаш сите други опстануваат и нивните производи чинат пари? Зошто Мајкрософт не го вгради есеншалс во Windowsot и да заврши прекрасна работа?

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Антивирус
« Одговори #58 на: 12 Декември 2011, 14:20:09 pm »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Антивирус
« Одговори #59 на: 12 Декември 2011, 14:34:12 pm »
Е дупиш сеа, на сите им чини тебе не ти чини. Ај кажи зошто?
Јас откако го ставив не ни приметувам дека имам нешто ставено, ни реклама, ни замарање со апдејти ни слично. Едно тројанче фати (кое Авирата не го регистрираше) и тоа е тоа.
:) Мора во нешто да е послаб од останатите. Иначе зошто би купувал Фолксваген кога можам Хундаи така?
Ако есеншалс е супер, како тогаш сите други опстануваат и нивните производи чинат пари? Зошто Мајкрософт не го вгради есеншалс во Windowsot и да заврши прекрасна работа?

За да го фураат како бенефит само за легален виндоус, и за да не наебат ко што наебаа на времето со IE, за заштита од нелојална конкуренција.

Microsoft Security Essentials е одличен антивирус.

http://download.cnet.com/Microsoft-Security-Essentials/3000-2239_4-10969260.html