Автор Тема: Антивирус  (Прочитано 35939 пати)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Антивирус
« Одговори #30 на: 19 Ноември 2011, 14:10:03 pm »
Паметно  ;D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Антивирус
« Одговори #31 на: 19 Ноември 2011, 18:00:59 pm »
Kако мислиш нема да го приметиш, не замара со тие рекламите ? и не го успорува компјутерот?

Нема реклами, не го успорува ;)

Microsoft Security Essentials е продукт на Microsoft, наменет за Windows 7. Можда ќе работи и на други верзии, не сум сигурен.

Енивеј, нема никакви реклами, и не го успорува компјутерот, или барем јас не сум приметил да успорува.

За тоа дека е небезбедно да се шета по интернет без firewall, да, би се сложил дека е небезбедно, ако шеташ по сумњиви сајтови и отвараш сумњиви ствари и ако кликаш по свега и свачега. Јас користам Windows Firewall затоа што по дифолт си е активиран. Толку.

Колку што знам, MSE е строго за Win 7 :)

Кај мене, само Касперки! :)

Касперски е добар, али е убедливо најзахтевен по ресурсите на компјутерот, бетер е од Фајрфокс :) (само што Касперски работи цело време, а Фајрфокс само по потреба)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Антивирус
« Одговори #32 на: 19 Ноември 2011, 18:02:44 pm »
Kако мислиш нема да го приметиш, не замара со тие рекламите ? и не го успорува компјутерот?

Нема реклами, не го успорува ;)

Microsoft Security Essentials е продукт на Microsoft, наменет за Windows 7. Можда ќе работи и на други верзии, не сум сигурен.

Енивеј, нема никакви реклами, и не го успорува компјутерот, или барем јас не сум приметил да успорува.

За тоа дека е небезбедно да се шета по интернет без firewall, да, би се сложил дека е небезбедно, ако шеташ по сумњиви сајтови и отвараш сумњиви ствари и ако кликаш по свега и свачега. Јас користам Windows Firewall затоа што по дифолт си е активиран. Толку.

Колку што знам, MSE е строго за Win 7 :)

Кај мене, само Касперки! :)

Касперски е добар, али е убедливо најзахтевен по ресурсите на компјутерот, бетер е од Фајрфокс :) (само што Касперски работи цело време, а Фајрфокс само по потреба)
Pod firefox mislis na Mozilata taka.
A koj browser e najdobar po performansi isl?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Антивирус
« Одговори #33 на: 19 Ноември 2011, 18:09:14 pm »
Jас користам Мозила и Гугл хром, едноствно незаменливи ми се...

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Антивирус
« Одговори #34 на: 19 Ноември 2011, 18:54:17 pm »
Pod firefox mislis na Mozilata taka.
A koj browser e najdobar po performansi isl?

Дефинитивно Chrome, само доколку го користиш без add-ons. Секој add-on е дополнителен процес што работи во позадина, а тоа резултира во поголема искористеност на RAM.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Антивирус
« Одговори #35 на: 19 Ноември 2011, 18:58:36 pm »
Нема најдобар браузер, сите имаат маани :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Антивирус
« Одговори #36 на: 19 Ноември 2011, 19:12:12 pm »
Нема најдобар браузер, сите имаат маани :)

Единствена маана на Chrome е што инсталираниот Flash Player некогаш не се препознава со содржината на страницата. Друга не можам да најдам, а придобивките се поголема work area, поголема брзина...

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Антивирус
« Одговори #37 на: 19 Ноември 2011, 19:15:40 pm »
Сум имал и други проблеми, неточен приказ на страна, некомплетен приказ на страна...
Како што кажав, сите имаат фалинки.
Мене ме изненади IE9, одамна немав користено, па викам ај да го пробам, супер, лета, одличен приказ на флешови и кога туп, блокаж на цел компјутер :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Антивирус
« Одговори #38 на: 19 Ноември 2011, 19:25:45 pm »
Kако мислиш нема да го приметиш, не замара со тие рекламите ? и не го успорува компјутерот?

Нема реклами, не го успорува ;)

Microsoft Security Essentials е продукт на Microsoft, наменет за Windows 7. Можда ќе работи и на други верзии, не сум сигурен.

Енивеј, нема никакви реклами, и не го успорува компјутерот, или барем јас не сум приметил да успорува.

За тоа дека е небезбедно да се шета по интернет без firewall, да, би се сложил дека е небезбедно, ако шеташ по сумњиви сајтови и отвараш сумњиви ствари и ако кликаш по свега и свачега. Јас користам Windows Firewall затоа што по дифолт си е активиран. Толку.

Колку што знам, MSE е строго за Win 7 :)

И XP и Vista.
http://windows.microsoft.com/en-US/windows/products/security-essentials/product-information

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Антивирус
« Одговори #39 на: 19 Ноември 2011, 19:41:48 pm »
Баш ќе го пробам...

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Антивирус
« Одговори #40 на: 19 Ноември 2011, 19:43:39 pm »
Kако мислиш нема да го приметиш, не замара со тие рекламите ? и не го успорува компјутерот?

Нема реклами, не го успорува ;)

Microsoft Security Essentials е продукт на Microsoft, наменет за Windows 7. Можда ќе работи и на други верзии, не сум сигурен.

Енивеј, нема никакви реклами, и не го успорува компјутерот, или барем јас не сум приметил да успорува.

За тоа дека е небезбедно да се шета по интернет без firewall, да, би се сложил дека е небезбедно, ако шеташ по сумњиви сајтови и отвараш сумњиви ствари и ако кликаш по свега и свачега. Јас користам Windows Firewall затоа што по дифолт си е активиран. Толку.

Колку што знам, MSE е строго за Win 7 :)

Кај мене, само Касперки! :)

Касперски е добар, али е убедливо најзахтевен по ресурсите на компјутерот, бетер е од Фајрфокс :) (само што Касперски работи цело време, а Фајрфокс само по потреба)



Јас терамс со Касперски 2011, само анти-вирусот, не интернет-секјурити верзијата и работи доста брзо, а не ми изгледа дека користи многу ресурси.
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Антивирус
« Одговори #41 на: 19 Ноември 2011, 21:54:21 pm »
Авастот го користев и немав некој никаков проблем. Го сменив со Мајкрософт есеншалс и одма улови тројанче некое :)
False positive :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Антивирус
« Одговори #42 на: 19 Ноември 2011, 21:57:15 pm »
Microsoft Security Essentials е сосема најОК, а имам разбрано дека Avast и Avira се ОК и вршат работа.
Мислам дека не е. Microsoft Security Essentials е токму тоа, најосновна заштита. Мајкрософт вети дека нема да стави квалитетна заштита за да не ги истисне security компаниите од бизнисот. Токму со тоа и со Internet Explorer беше уценет да не претерува со квалитет од страна на антимонополските власти во америка инаку ќе се соочеше со поделба и распаѓање на фирмата во 2008-ма

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Антивирус
« Одговори #43 на: 19 Ноември 2011, 22:07:55 pm »
Највеќе гласови доби Microsoft Security Essentials, тој е победникот и затоа беше успешно инсталиран на мојот компјутер.
Дечки фала ви на сите за советите!
Грешка, ама тоа е твој систем не ти се мешам :) пишав погоре зошто. Мислам дека треба да ми веруваш на зборов.

Инаку, тоа со успорувањето на компјутерот дос трана антивирусите не е последица на антивирусот скоро никогаш туку само несреќен склоп на околности. Оној антивирус кој мислите дека најмногу оптоварува, ставете го на тазе инсталирана машина и ќе видите дека сте грешеле. Освен тоа, антивирусите ги успоруваа компјутерите во времињата до појавата на Пентиум 3. тоа што на времето сите купуваа целерони и не се правеше разлика меѓу Пентиум и целерон беше причина за многу митови со перформансите на компјутерите. Денешниве компјутери имаат толку јаки перформанси што еден антивирус е п*чкин дим во споредба со десетиците сервиси кои работат во позадина.

Мое мислење е дека сите антивируси денес се доведоа до речиси ИСТО ниво на квалитет во детекцијата на вируси. Во тоа многу им помага и самиот Windows 7 / Vista Kernel, мило ми е што Мајкрософт ја научија лекцијата по секјурити после проблемите со XP. Од сите го издвојувам Avast кој има една многу добра функција: Schedule a pre-boot scan. Ова значи дека антивирусот моѓе да го скенира хард дискот ПРЕД Windows ДА СТАРТУВА И ПРЕД ИНФИЦИРАНИТЕ СИСТЕМСКИ ФАЈЛОВИ ДА СЕ СНИМАТ ВО МЕМОРИЈА (кога е веќе скоро невозможно да бидат детектирани и избришани). Тоа е единствената причина зошто го препорачувам, а како препорака е мноогу солидна причина за да се прифати препораката.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Антивирус
« Одговори #44 на: 20 Ноември 2011, 00:29:54 am »
Avast и ја го користам неколку години и никад сум немал проблеми - еден куп вируси ми има фатено, па го предложив и на работа - прво сите беа скептици, ама откако ги исчисти сите компјутери без размишљање е прифатен со задоволство!