Автор Тема: Стандардизиран Супер-Научен CARclub Тест за Потрошувачка на Отворено ™  (Прочитано 147790 пати)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Алтеа и нејзината големина,со 1.2 мотор,можам да замислам колку прекрасна кола е.
Ама  неможам да замислам и сФатам како некој извадил 6л потрошувачка на тоа возило.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8165
 • Малерозен дрводарец
50 килограми потешко од мојава кутија (ако не лаже интермец)
Може е малку претерано, ама блиску е до вистината - доколку возиш прописно пенѕионерски :)
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Прописно пензионерско возење е психички убиствено,ствара нервоза кон сите други учесници во сообраќајот и е нереално остварливо во секојдневен сообраќај(освен ако ти е фетиш сите да те пцујат)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8165
 • Малерозен дрводарец
Енергетски вампири, сепак постојат.

Бидејќи не сум еден од нив - никогаш не дознав до колку ниско може да падне... :)
Имам впечаток дека може дури и до 6.5 градска, ама немав нерви да тестирам до крај за валидни резултати.

Шта чеш... слаб карактер, отсекогаш сум бил :))
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Последните 3г возам 2.1 дизел на кој на отворено ми излегува 7.5...
СТрам ме фаќа. :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1534
Алтеа и нејзината големина,со 1.2 мотор,можам да замислам колку прекрасна кола е.
Ама  неможам да замислам и сФатам како некој извадил 6л потрошувачка на тоа возило.
Колата ја возев недела дена, моторот е тој што е. Мојот коментар се однесува на колата како целина. Некој чуден микс е.
Многу пристојно ауто според мене.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1976
 • If you can dream it, you can do it.
НиУсан кашкаи, 3.2 литра. @Simo - Carrier159 стои ли кладбата уште?
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1475
НиУсан кашкаи, 3.2 литра. @Simo - Carrier159 стои ли кладбата уште?
Сигурно стои, 1.5дци (а ни било кој друг мотор најверојатно) ни во клко нема на 120 да извади 3.2Л/100Км.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
НиУсан кашкаи, 3.2 литра. @Simo - Carrier159 стои ли кладбата уште?
4.5-5 литара у најбољи случај :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5087
Мене тоа бенвето со 2.0 дизел ми е нај не веродостојно дека има изваено толку ниска, грешка на пресметки е гарант, исклучил пиштолот на пумпа порано или нешто слично.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
НиУсан кашкаи, 3.2 литра. @Simo - Carrier159 стои ли кладбата уште?
Парите се уште кај келнерот у Белви, ги имаше орочено, па ако си за зимање да го бараме.

Само немој пред време да вадиш кешот, еден член го изгубивме веќе...

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3643
Да да, тој член мислеше дека незнаеме да го користиме калкулаторот и дека уште со кочии се возиме :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6443
Фиат Браво 1.4 т-јет 88 kw, потрошувачка 7.5 литри на 100 км.

Бензин 95 октани од Макпетрол.
Летни гуми Матадор Хектора 5 димензија 225/45 R17, сите идентично напумпани на 2.5 бари притисок.
Надворешна температура 12 степени.

Во прилог и слики


Може, ама кладбата и темата општо е за возење стрикно 120 км/ч да се види колку троши секое возило, да се извади што е пониска потрошувачка а просечната брзина да биде 120 км/ч, а не колку воопшто можеш најниска потрошувачка да извадиш.

Кај мене 5.1 до 5.7 варира бордот на 80 км/ч во 6та при 1900 вртежи.
А од 7 до 8 литри при 120 км/ч.

А бидејки е точен бордот, секогаш кога и да наточам бензин, колку вика просек на борд, толку ми е и по пумпа, така да бројките би биле тие, на оваа релација со 120 км/ч испод 7 литри не би било.

Тоа што сум го предвидел, тоа и било.

А би можел да извршам и мерење на 80 км/ч да видиме колку најниско би можело да потроши на оваа релација.
« Последно менување: 21 Април 2024, 15:27:33 pm FiLo »

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Конечно да измерам и јас со новиот Голф.

Стигнав на локација со 83% батерија. Го ресетирав Since Start бројачот, ставив во Hybrid и тргнав.Одлучив овој пат цело време да возам во Hybrid, со вклучен адаптивен темпомат и да си ја остаам колата сама да си брка работа. Резултатите се:

4.3 литри на 100 километри.

Мислам дека ако самиот ги контролирам работите и си играм со режимите на возење ќе успеам да извадам уште пониска потрошувачка, но и од ова сум сосем задоволен. Добиената потрошувачка е одлична. Просечната брзина ми ја потспуштија ептен лошото исклучување кон обиколница, пар таленти кои се претркуваа со 110-115 на саат и работните зафати на делот кај Дени Интернационал.

Едит: И едно сликиче од кај Белви, чисто онака. :)