Автор Тема: Стандардизиран Супер-Научен CARclub Тест за Потрошувачка на Отворено ™  (Прочитано 147794 пати)

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1325
АЈ да дообјаснам. Значи во еден правец потрошувачката беше окулу 8,2 што значи многу малку повеќе него регулар. Е сеа коа ќе дојде да треба да се свртиш, имаш кочење вртење и забрзување. Тогаш одма иде повеќе од 9 и кусур не памтам. И пак во тек на вожња паѓа се до угорницана кај Волково. Таму пак се покачи на 9,3 и до крај падна на 9,2 како краен резултат.
Мапата си е одлична (и ECU и TCU) иако на ревјуа ја кудат како премногу за стаза правена ама мене ми се свиѓа.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Јас претпоставувам дека фабричката мапа е доста ориентирана кон штедење, додека ремапот ги гаѓа оптималните параметри за добра работа и брз респонс при потреба од повеќе снага. Тука ми е логичниот резон за зголемена потрошња. И гумите +. Гуми и бандаши, кај мене 1/2л праат разлика...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
АЈ да дообјаснам. Значи во еден правец потрошувачката беше окулу 8,2 што значи многу малку повеќе него регулар. Е сеа коа ќе дојде да треба да се свртиш, имаш кочење вртење и забрзување. Тогаш одма иде повеќе од 9 и кусур не памтам. И пак во тек на вожња паѓа се до угорницана кај Волково. Таму пак се покачи на 9,3 и до крај падна на 9,2 како краен резултат.
Мапата си е одлична (и ECU и TCU) иако на ревјуа ја кудат како премногу за стаза правена ама мене ми се свиѓа.
Во еден правец не се мери. Мора во двата правци за да е реална бројката. Инаку ќе има разлика. Инаку во случајов новата мапа и понееко гуми, можеби и некакво поспортско блокирања на халдексот дало такви вредности.

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 535


Амбиентална температура 8 степени, зимски гуми Continental WinterContact TS860s, 225/40 19 со 255/35 19. Гориво Макпетрол 100ка без адитиви. Со уште еден човек од 90 кила со мене.

ПС џабе моторите колку шишиња од кока кола  ;D ;D

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1325
Се работи за кола на мој другар Skoda Scala 1.0 Tsi со мануелен мењач и 115кс.
Го направивме тестот пред и после ремап. Ремапот му излезе +15 кс и + 15 Нм. Има разлика во максимална +10 по брзиномер и од 0-100 од 9,8 секунди падна на 9.
Потрошувачката се зголеми за само 0,1 литар што е ок за добиеното.

И двете мерења се на скоро идентични услови. Летни гуми Bridgestone Turanza 6  205/50/R17

Пред ремап:


По ремап:Во табелата нека се заведе скала 1.0 тси 115 мануелен, 5.6 литри. Под мое име нека се води.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4088
Се работи за кола на мој другар Skoda Scala 1.0 Tsi со мануелен мењач и 115кс.
Го направивме тестот пред и после ремап. Ремапот му излезе +15 кс и + 15 Нм. Има разлика во максимална +10 по брзиномер и од 0-100 од 9,8 секунди падна на 9.
Потрошувачката се зголеми за само 0,1 литар што е ок за добиеното.

И двете мерења се на скоро идентични услови. Летни гуми Bridgestone Turanza 6  205/50/R17

Пред ремап:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

По ремап:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Во табелата нека се заведе скала 1.0 тси 115 мануелен, 5.6 литри. Под мое име нека се води.
Овие 5.6/5.7 литри и кај мене се стандард од кога ја имам колата. Истиот мотор, мануелен менувач, VW Golf Sportsvan, иста потрошња како сакаш вози ја, освен ако возиш цело време над 160( ама баш цело време) па да качи. Или па овие софтверот го штелувале цело време исто да покажува, за тие што не мерат на пумпа, како мене :)

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Ваг си ја знае работата со софтверите.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1534
Кратко време возев Алтеа 1.2 тси, мислам дека толку трошеше, нешто испод 6.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Кратко време возев Алтеа 1.2 тси, мислам дека толку трошеше, нешто испод 6.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Зарем имаше 1.2 ТСИ у време на Алтеа?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2714
 • Шалабајзер
Кратко време возев Алтеа 1.2 тси, мислам дека толку трошеше, нешто испод 6.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Зарем имаше 1.2 ТСИ у време на Алтеа?
Има има, не знам дали во пред фесјлифтот имаше, ама фејслифт има, колега има Altea XL 1.2 тси фејс


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
@zeroSignal Го немаш напраено тестов?

Ако не те мрзи можеш да направиш и компаративна разлика деновиве.

Викаат ќе паднат температурите, па можеш да видиш која разлика ќе биде на 25 степена и на (колку и да паднат).
« Последно менување: 12 Април 2024, 15:16:10 pm Carpathian Lord »

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Ваљда мислиш на мене? Не, не сум стигнал. :)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Ваљда мислиш на мене? Не, не сум стигнал. :)

Во брзање пак сум го стиснал хакерО

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1534
Кратко време возев Алтеа 1.2 тси, мислам дека толку трошеше, нешто испод 6.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Зарем имаше 1.2 ТСИ у време на Алтеа?
Да. 2012та беше произведена, прва регистрација 2014та.

Не знам зошто ама многу убаво ауто.


Sent from my iPhone using Tapatalk