Автор Тема: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)  (Прочитано 140460 пати)

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #570 на: 26 Декември 2020, 15:51:04 pm »
Кузнај колку е сетквачила.рс со замаец на тоа :(
Ќе му туриш фиксен, не се секирај.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #571 на: 31 Декември 2020, 00:39:29 am »
Во понеделникот, колата беше оставена кај матичниот на сервис. Денес си ја земав.

Од минатиот сервис поминати:
  • 7.241 км
  • просек 9,6 л/100км
  • просечна брзина 32 км/ч

За промена имаше сетквачила.де, двомасни змај, улиња и филтри.

За сетквачила има повеќе тука
Овојпат за уље се одлучив да одам на Fuchs како едно од ретките кое ја исполнува GH2 фиатовата спецификација и земав исто уље за менувач по препорака на интернетот и постарите колеги.





Трошоците за овој сервис испаднаа вака:

  • ламела и потисна ~ 13.000 ден.
  • друк лагер ~3.950 ден.
  • двомасен замаец ~25.650 ден.
  • Fuchs TITAN GT1 6л 3.100 ден.
  • Fuchs ТITAN Syntofluid 2л 1.300 ден.
  • Филтер за масло MANN 800 ден.
  • Филтер за кабина Comline 400 ден. (за ова ми е многу криво што не можев да најдам посаглам, ама и онака ќе се мења за 5Ккм)
  • работна рака 6.000 ден.

Вкупно: 54.200 ден.

Со ова е саниран проблемот кој ми се јави со пролизгување на ламелата и направен е редовниот годишен сервис + сменето масло во менувач.
Ламелата беше скроз отидена и во последен период почна да пројавува откажување во секој режим (додуша и јас и зедов зорт повеќе пошто знаев дека ќе ја мењам  ;D ).
Добро е што се придржав до напатствијата од овластените сервиси, како и колегата @Simo - Carrier159 и го заменив и замаецот бидејќи имаше знаци на истрошеност. Имаше одредена луфта и осцилации на допир со рака. Или што би се рекло по нашки, ќе тераше уште 100.000 ама можеше и новата ламела да ја „среди“ за 15.000 :).

Денес се врткав малце низ град и после свртев на обиколница. Комбинацијата на прва, е путер. Многу меко менување брзини, изгубени сите појави на истрошеност од претходно, изгубени оние кратки осцилации при низок степен и одземање гас, маслото во мењач дефинитивно требало да се промени затоа што севкупно променава ја подмлади колата за 5 години :).
Се надевам дека и маслово во мотор ќе си ги задржи својствата до нареден сервисен интервал. Многу убаво и тивко работи по промената (како и секое тазе масло). Претходното, Тотал ИНЕО некако брзо ја загуби таа лепота за уши, а како што пишав погоре имаше нешто над 7.000 поминато.

Малце ми е криво што цревото за довод на масло на турбината остана не променето, затоа што испадна дека отвара повеќе работа од планираното, па оставивме за понатака. Тоа не беше за менување, ама ние ценителите на Алфа гледаме превентивно да дејствуваме за да не не' боли глава после премногу  ;D

Следно останува да си ги средам на пролет жичките, да го исчистам филтерот за баздух и можеби конечно да ја сменам совозачката квака која ја земав пред повеќе од година.

Од поголем сервис, некаде летоска веројатно ќе треба да се менуваат дискови и плочки. Предните уште имаат „месо“, дисковите имаат некои 2мм забче, задните се поистрошени и дисковите се ОК. Посекако ќе мењам се' комплет, прашањето што ме мати е дали да идам на стандард или XTRA Line варијанта.

И една слика во природна положба, да не биде само текст  :)



Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #572 на: 31 Декември 2020, 08:50:07 am »
Топој.

Уљето си го земал евтино, бравос. Од куде?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #573 на: 31 Декември 2020, 09:16:34 am »
Мотороил, на почеток на ул. В.В.Чакаларов кога се оди од Ѓорче

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4913
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #574 на: 31 Декември 2020, 09:20:20 am »
Нова кола втор пат и поприлично ефтина работна рака за толку работа.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #575 на: 31 Декември 2020, 10:53:56 am »
Со убаво да легне. Чувството на сменет сет ламела и двомасен е баш како што пиша, путер :)

И мене ме изненади цената на маслото, како во меморија ми беше дека за 5 литри толку платив на времето.
Кај мене на 147 јтд , знаеше да потроши 400 мл за 10к км, за секој случај проверувај си од време на време. Одлично масло во секој случај. После тоа со Мотулот ил не трошеше, а и сега со Текасото кај Жаре. До душа сеа веќе не и се ни замарам, оставам на Жаре :)

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #576 на: 31 Декември 2020, 11:19:19 am »
Па ко ќе видиш не си поминал многу скапо, сеа пали ги гумите на секое менување во 2ра  :)
Mаслото за менувач дали одгорава и за постарите алфи пример за мојата 147 1.9 2005г ?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #577 на: 31 Декември 2020, 12:38:32 pm »
Со убаво да легне. Чувството на сменет сет ламела и двомасен е баш како што пиша, путер :)

И мене ме изненади цената на маслото, како во меморија ми беше дека за 5 литри толку платив на времето.
Кај мене на 147 јтд , знаеше да потроши 400 мл за 10к км, за секој случај проверувај си од време на време. Одлично масло во секој случај. После тоа со Мотулот ил не трошеше, а и сега со Текасото кај Жаре. До душа сеа веќе не и се ни замарам, оставам на Жаре :)

40.000км ја возам јас колава и до сега нема потрошено уље, бар не било приметно на шипка.
Или што ќе речат шегобијците, ако нема уље под неа, веројатно не го троши ;D

4л кантата е 2.000 ден. а литарките се по 550 ден.

Па ко ќе видиш не си поминал многу скапо, сеа пали ги гумите на секое менување во 2ра  :)
Mаслото за менувач дали одгорава и за постарите алфи пример за мојата 147 1.9 2005г ?

за кај тебе вика:



провери за сигурно на https://www.fuchs.com/de/en/products/service-links/oil-chooser/
исто, на официјалната страна стои кој е овластениот дистрибутер за Fuchs


Присутен Ducky

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 247
Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #578 на: 31 Декември 2020, 16:35:03 pm »
Информативно, зошто баш Fuchs?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #579 на: 31 Декември 2020, 16:49:29 pm »
Нема некој избор:
  • Fuchs Titan GT1
  • Shell Ultra (ја исполнуваше, па ја тргнаа спецификацијата)
  • Ravenol
  • Total INEO
  • Petronas QV

Овие ја исполнуваат FIAT 9.55535-GH2 спецификацијата за овој мотор.
На запад многу го користат Motul XCess и мислам дека на некој од сајтовите стоеше дека и тој ја исполнува.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4200
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #580 на: 31 Декември 2020, 16:51:35 pm »
Информативно, зошто баш Fuchs?
Затоа што е едно од ретките во НМК што со сигурност е ориџинале.

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #581 на: 31 Декември 2020, 17:40:49 pm »
Фукс е одлично масло.

Цената малку ми е симптоматична, пошто јас од овластен увозник, од прва рака, го плаќав 2400 за 4 литри. Затоа и прашав.

Исто Титан...

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1821
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #582 на: 31 Декември 2020, 18:16:39 pm »
Аирлија нека се новите делови. Мислам дека не е скап целиот сет, со оглед на тоа колку можат да бидат набиени цените и колку всушност тебе ти понудија. И да, работната рака дефинитивно е ниска, дури и скромна.

Не беше во некоја друга тема истата вредност за работна рака, но за менување свеќички во официјален сервис?

Уште еднаш, со здравје да се вози.

П.С. Сите алфисти ја знаеме локацијава  ;D

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4200
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #583 на: 31 Декември 2020, 18:21:13 pm »
Фукс е одлично масло.

Цената малку ми е симптоматична, пошто јас од овластен увозник, од прва рака, го плаќав 2400 за 4 литри. Затоа и прашав.

Исто Титан...
Fuchs го носи фирма ќерка. Се дистрибуира во неколку продавници по фиксна цена.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde (2010)
« Одговори #584 на: 31 Декември 2020, 20:37:29 pm »

Не беше во некоја друга тема истата вредност за работна рака, но за менување свеќички во официјален сервис?

Уште еднаш, со здравје да се вози.

П.С. Сите алфисти ја знаеме локацијава  ;D

Во Аутомобиле за промена на сетот за рака ми кажаа нешто над 7.000, без редовниот сервис.
Свеќици ми сменија за 14.000.