Автор Тема: Skoda Superb Active 2.0 TDI  (Прочитано 67480 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #240 на: 24 Октомври 2022, 20:41:53 pm »
6 со нормално возење е одлична бројка, други коли се 9-11.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2952
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #241 на: 24 Октомври 2022, 21:54:58 pm »
6 со нормално возење е одлична бројка, други коли се 9-11.

Не баш.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #242 на: 25 Октомври 2022, 07:06:50 am »
Викендов се изнавозев, цело време возев со ова темпо, просечна потрошувачка на 1.000 км е околу 6 литра, просечна брзина беше околу 110 км/ч.

ТДИ закон :)


Not bad at all. Кај мене со таква вожња, пошто нели 9-11 требало да биде  ;DОтсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #243 на: 25 Октомври 2022, 07:45:17 am »
Дајте не претерувате, ќе излезе дека ТСИ на 180/200км/ч е најекономичен, мислам навистина, луѓе ќе почнат да ги носат колите на сервис пошто на 120км/ч им трошеле многу, односно 5,9л

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3513
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #244 на: 25 Октомври 2022, 09:17:57 am »
Колку лу само им краде бордот

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1826
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #245 на: 25 Октомври 2022, 09:50:21 am »
Потрошувачката ми е најнебитен фактор на мене.
Тишината, леснотијата со која колава круза ми е фасцинантна, 150 кс, али цело време има доволно сила да повлече кога треба, гумите ми се катастрофа па бев резервиран за повисоки брзини.
Потрошувачката ми е небитна, ама за тоа што го пружа е многу економична.

На истава релација пред неколку години правев стрес тест на Тојота Аурис 1,4 бензин. На излез од Белград ја наполнив до горе, и ја возев до трт, цело време до крај гаста, после 200 км потроши пола резервар, на ОМВ кај Алексинац на борд покажуваше 9,2, а на пумпа излезе 9,8 литра, ем бучно ем скапо ако споредам со Шкодава.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #246 на: 25 Октомври 2022, 10:11:05 am »
А тек замисли новиот 2.0 тди со 200кс. Милина.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #247 на: 25 Октомври 2022, 17:18:03 pm »
Дајте не претерувате, ќе излезе дека ТСИ на 180/200км/ч е најекономичен, мислам навистина, луѓе ќе почнат да ги носат колите на сервис пошто на 120км/ч им трошеле многу, односно 5,9л

TDI е ова.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #248 на: 25 Октомври 2022, 17:26:05 pm »
Дајте не претерувате, ќе излезе дека ТСИ на 180/200км/ч е најекономичен, мислам навистина, луѓе ќе почнат да ги носат колите на сервис пошто на 120км/ч им трошеле многу, односно 5,9л

TDI е ова.
Знам дека е ТДИ, коментирав за ТСИ.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6557
 • French diamond
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #249 на: 25 Октомври 2022, 19:35:51 pm »
Возел 160 со Гољфо, а 200км ги врвел 1ч и 45 минути. Да видиш да не верваш дека било кој бензинец возен константно 160 ќе потроши 6.2, то можи мали деца да лажиме.

За дизел вервам дека ќе потроши од 6 до 7, ама бензин  па уште и 1.5 моторче мало сутра   ;D

Алфата денес на 160/170, 13.8 покажваше, малку нагорно беше.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #250 на: 25 Октомври 2022, 19:39:40 pm »
Возел 160 со Гољфо, а 200км ги врвел 1ч и 45 минути. Да видиш да не верваш дека било кој бензинец возен константно 160 ќе потороши 6.2, то можи мали деца да лажиме.

Алфата денес на 160/170, 13.8 покажваше, малку нагорно беше.
Толку е и на ТСИ ако е малку нагорно, ама на рамно околу 9-11 се движи.

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1472
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #251 на: 25 Октомври 2022, 23:27:57 pm »
Возел 160 со Гољфо, а 200км ги врвел 1ч и 45 минути.

Слабо математика а  ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #252 на: 26 Октомври 2022, 13:37:28 pm »
Возел 160 со Гољфо, а 200км ги врвел 1ч и 45 минути. Да видиш да не верваш дека било кој бензинец возен константно 160 ќе потроши 6.2, то можи мали деца да лажиме.

За дизел вервам дека ќе потроши од 6 до 7, ама бензин  па уште и 1.5 моторче мало сутра   ;D

Алфата денес на 160/170, 13.8 покажваше, малку нагорно беше.
Како калимеро возел цело време 160, извадил 6 на 100 а просечна му била 110кмч. Дај малце пред да напишете нешто отворете очите да го еам

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #253 на: 26 Октомври 2022, 14:35:42 pm »
Возел 160 со Гољфо, а 200км ги врвел 1ч и 45 минути. Да видиш да не верваш дека било кој бензинец возен константно 160 ќе потроши 6.2, то можи мали деца да лажиме.

За дизел вервам дека ќе потроши од 6 до 7, ама бензин  па уште и 1.5 моторче мало сутра   ;D

Алфата денес на 160/170, 13.8 покажваше, малку нагорно беше.
Како калимеро возел цело време 160, извадил 6 на 100 а просечна му била 110кмч. Дај малце пред да напишете нешто отворете очите да го еам
Каде виде просечна?

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #254 на: 28 Октомври 2022, 07:34:32 am »
Возел 160 со Гољфо, а 200км ги врвел 1ч и 45 минути. Да видиш да не верваш дека било кој бензинец возен константно 160 ќе потроши 6.2, то можи мали деца да лажиме.

За дизел вервам дека ќе потроши од 6 до 7, ама бензин  па уште и 1.5 моторче мало сутра   ;D

Алфата денес на 160/170, 13.8 покажваше, малку нагорно беше.
Како калимеро возел цело време 160, извадил 6 на 100 а просечна му била 110кмч. Дај малце пред да напишете нешто отворете очите да го еам
Каде виде просечна?
Цитат
Викендов се изнавозев, цело време возев со ова темпо, просечна потрошувачка на 1.000 км е околу 6 литра, просечна брзина беше околу 110 км/ч.
така и почна муабетот, ама на мурато му текна да прави муабет за моментална потрошувачка од никаде и направи каша попара.