Автор Тема: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија  (Прочитано 55372 пати)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
СПОРЕД ИЗБОРОТ НА EUROCARBODY
Најдобра конструкција на каросерија има Hyundai i40

На овогодинешниот избор кој го организира EuroCarBody, организацијата составена од автомобилските добавувачи и индустриски експерти од целиот свет, престижната награда за „Најдобра конструкција на каросерија“ ја освои Hyundai i40.
Hyundai i40 беше во конкуренција со вкупно девет други автомобилски марки (Audi, BMW, Ford, Mazda, Mercedes-Benz, Nissan, Opel, Land Rover и Volkswagen), а со освоени 37,98 поени се најде пред моделите A6 на Audi и B-Class на Mercedes.

Според соопштението, жирито посебно било воодушевено од квалитетот и цврстината на челикот, како и подобрените споеви кои дале исклучителна цврстина на каросеријата, а мала маса.Претходно, Hyundai i40 доби и максимални пет ѕвезди за сигурност од страна на EuroNCAP, a возилото важи за едно од најсигурните во класата.

Очигледно дека Корејците не штедат на материјали,  ниту пак на опременост, а сето ова резултира со одлична продажба на европскиот пазар.


http://kajgana.com/najdobra-konstrukcija-na-karoserija-ima-hyundai-i40
-------------------------------------------------------------------

Dali toa Hyundai e najdobar vo uste edna kategorija ;D ;D ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Јас мислам дека и уште една категорија со сигурност ќе лапне, најдобар караван. Инсигнијата до сега предничеше, ама ова стварно добро изгледа :)


Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16664
 • Keep it 100
Многу убаво изгледа, според мене најубаво во класата.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Дали има најдобра каросерија времето ке покаже, ова текстов не ми значи ама баш ништо

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29284
  • CARclub.mk
Се мисли во однос на цврстина, а тоа е лесно проверливо. Како и да е, одличен успех и одлично признание.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9498
Кај hyundai богами станува интересно  :)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43422
 • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Добра е Елантра-та само да има барем појак мотор,1.7 црди некако не ми се совпаѓа со мојата психологија ;) ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1904
Ептен напреднаа Hyundai последнава деценија, дури и неможам никако сегашниве модели со втората генерација на Accent, што е нешто одвратно, цел ентериер крцка, шалтаблата мислиш на нозе ќе ти падне, пластиката како од кинеска играчка. Браво за Hyundai за напредокот, ама според мене има нешто многу битно во Авто индустријата... а тоа е.. брендот, посебно неговата историја.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
а колава кога ке ја донесат кај нас?

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #10 на: 04 Ноември 2011, 08:57:58 am »
Јас мислам дека и уште една категорија со сигурност ќе лапне, најдобар караван. Инсигнијата до сега предничеше, ама ова стварно добро изгледа :)
Ne moze veke nekoj da reci deka e grda ;)

Добра е Елантра-та само да има барем појак мотор,1.7 црди некако не ми се совпаѓа со мојата психологија ;) ;D
A ke se sovpadne li ako ti kazam deka ima ista snaga ima so tvoeto bmw :)
Go ima vo 2 verzii:
116ks, 260NM
136ks, 325NM

Inaku I40 ne e Elantra, Elantra e I30 sedan. I40 e vo klasata na Insignia, A4

а колава кога ке ја донесат кај нас?

Seuste ne e odreden datum

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #11 на: 04 Ноември 2011, 10:22:48 am »
Сигурен си дека Елантрата е i30 седан?? Јас мислам дека е i40 седан, може грешам незнам

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #12 на: 04 Ноември 2011, 10:40:52 am »
I40 e naslednik na Sonata.
Elantra denes e I30 sedan.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #13 на: 04 Ноември 2011, 10:58:27 am »
  Море овие Хјундаи решиле да го покороат цел свет ;D

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #14 на: 04 Ноември 2011, 11:00:19 am »
  Море овие Хјундаи решиле да го покороат цел свет ;D

'Pristiga kralot'  ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need