Автор Тема: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)  (Прочитано 174030 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42705
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #885 на: Април 18, 2022, 20:28:33 pm »
Секако дека има смисла порано менување, дури и alfa за TBi моторите имаат Technical bulletin info, каде го намалуваат интервалот од 35.000 на 15.000 (или 20.000 беше) и од 2 на една година. И друг TSB каде ја менуваат спецификацијата од 9.55535- S2 на 9.55535- GH2. Најинтересно е што кај нас во официјален сервис, за 159 tbi не се баш информирани за ова, па морам да им покажуем јас TSB за промена на спецификацијата :)
"аа не, тоа уље е за giulia qv и за 4c..".
Дечки, ај види тука шо пишуе...За све треба сам да си милси чоек у државава...
« Последно менување: Април 18, 2022, 21:09:12 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10952
 • Архитект
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #886 на: Април 18, 2022, 21:59:34 pm »
Прими го овај скромен медал во чест на твоите достигнувања.Твоето италијанско име би било Марио.
 ;D

Присутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6677
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #887 на: Април 18, 2022, 22:21:50 pm »
Мислам дека Мечето накдобро ја долови ситуацијата, за оцаа работа, треба да си Симо :)

Секоја чест, ова е далеку од хоби веќе...

Отсутен gtiT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 171
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #888 на: Април 18, 2022, 22:55:29 pm »
Да ти е мерак да читаш. Секоја чест како мераклиски е сработено. Штета што нема сервис во државава што приближно пажљиво ќе сработи вакви/слични зафати.
Зашто успут не ја наштрафи турбината?  :) Или по друга патека се праи тоа?
Од растропан варијатор може да "отиде" мотор?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42705
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #889 на: Април 19, 2022, 06:39:02 am »
Турбината е друга прикаска. Ако имам време и бидам дома, можда првомајска, да го прославиме празникот на трудот како што доликува :)
Од растропан варијатор веројатно нема да „отиде“ мотор, идејата беше ако ги игнорираш симптомите дека полека полека ќе се растропаат и други работи, не само варијатор.Варијаторите се само првиот симптом дека нешто тргнало на лошо... До колку нема соодветен притисок на уље, ќе отидат брегасти, летечи лагери, можно и лежечи, нема доволно притисок за уљето да стигне до клиповите преку бризгалките за ладење итн...
Мајстори и сервиси се водени од профит, не е исплатливо сервисот да се ангажира работна рака цел ден за оваков зафат, а да не може да наплати ни 2-3.000 денари. Јасна е борбата тука. Не ги окривувам.
Инаку дечки, смањите доживљај, навистина не се осеќам како херој, сепак ова не е процедура која бара којзнае каква стручност и знаење. Најмногу бара трпение, нерви и колку-толку вешта рака, не е хирургија на мозок :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53245
 • Махер
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #890 на: Април 19, 2022, 06:55:10 am »


Најмногу бара трпение, нерви и колку-толку вешта рака, не е хирургија на мозок :)


Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5459
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #891 на: Април 19, 2022, 07:40:48 am »
Ајде Симо 😁


Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42705
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #892 на: Април 19, 2022, 07:54:06 am »
Убаво би било, ама многу играчки по дома, а се нема време за сите.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1939
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #893 на: Април 19, 2022, 08:42:54 am »
Убаво средено по пропис, од тоа што во сервисите не се замараат за вакви „ситници“, еден по еден сите сервисери ќе станеме  :) .
Не знам дали ги е тоа италијанска работа со семеринзите, ама во мојот случај (со Пунтото на моите), мислам дека нешто зезнаа од Велиновски кога го менуваа сетот, па од тогаш почна ептен по малку да капе од семерингот на шалтерот (горе). Уште почудно ми беше што овластен сервис не можеше да го најде тој семеринг (изговор, корона, хаос во Италија). Најверојатно многу работа има и не им се нафаќа, ама барем да кажат. Сега секоја година проверуваме ниво на масло во менувачот и се досипува по 0,8-1 л кога се прави редовен сервис.
Останува да им го побарам кодот/шифрата па сам да го барам.
Претпоставувам ти така го нарача од Прчот, ти требаше шифра?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42705
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #894 на: Април 19, 2022, 10:21:00 am »
Да, од прчот по бројче. Пиши у некоја друга тема што точно бараш, па со форумски сили ќе помогнеме да го најдеме кодот (а и семерингот) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42705
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #895 на: Мај 30, 2022, 01:19:19 am »
На 21 Мај 2022 направивме 7 години заедно и 91.000 километри. Како време брзо лета!
Планираме да направиме уште барем 3 години а можеби и повеќе, а за километри небитно. Битно е дека сме живи и здрави, убаво се согласуваме, се сакаме и се чуваме и пазиме :) Овие седум години само еден кикс имав со дизна за гориво, кој беше така подраматичен. Се надевам дека нема да има драми во иднина. Сега доаѓа време малце подвозјето да се обнови пошто на 178.000км и 11 години старост, почнуваат гремлините од Италија да си покажуваат карактер :) Има и по некоја лузна од нашите улици и култура, ама некако се навикав на лузните, придонесуваат кон карактерот на колата. Не е „driveway beauty“, туку e прописен дејли.
 

Еве некоја сликичка од времето поминато заедно овие 7 години.« Последно менување: Мај 30, 2022, 01:33:34 am Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1203
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #896 на: Мај 30, 2022, 10:18:08 am »
Се уште ми е најубава внатре

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42705
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #897 на: Мај 30, 2022, 10:40:52 am »
Се уште ми е најубава внатре
Проста е, за денешни стандарди :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42705
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #898 на: Јуни 16, 2022, 11:05:37 am »
Мавнавме денес седма регистрација под мое власништво. Си помина глат, со растропана предница, предна позиција прегорена и ниедно функционално сијаличе на таблици. Толку од техничкиве наши :) Али брцнаа сонда за издувни гасои и видоа дали имам фолии. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42705
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #899 на: Јули 21, 2022, 23:26:08 pm »
@Prcot  ми набави сет горни вилушки TRW. Да ја решиме растропаната предница :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.