Автор Тема: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)  (Прочитано 185379 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #15 на: 29 Мај 2015, 11:34:20 am »
Љубим руке за изборот. Прекрасна!

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #16 на: 29 Мај 2015, 11:38:11 am »
Алелуја, конечно. Со арно и убаво да те служи, едвај чекам да ја тестирам.  
:) :) :)
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Mario_306

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1177
 • Тоа ти е релативна работа...
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #17 на: 29 Мај 2015, 11:45:36 am »
Тоо Симо, одличен избор на кола со редок мотор посебно кај нас... Иначе ептен ми се свиѓа што седиштата се кожа/платно, а останатото немам коментар... Со здравје да си ја возиш... ;D
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен Dando

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 336
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #18 на: 29 Мај 2015, 11:47:00 am »
I like black car's so much.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #19 на: 29 Мај 2015, 11:47:52 am »
Вистинското ауто, во вистински раце :)
Многу безгрижни километри.

И наведи по кој редослед ќе следат модификациите ;D

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #20 на: 29 Мај 2015, 11:48:35 am »
1. Бандафче.
2. Ремапче.
3. Спуштање.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #21 на: 29 Мај 2015, 11:54:04 am »
Не се мешај  ::)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43412
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #22 на: 29 Мај 2015, 12:14:03 pm »
Фала на сите, секако ви посакувам и вие да бидете во прилика да си бирате кола што ви е по ќејф! Да пробам по ред да одговорам:

@MAPJAH, ентериерот е одличен, прилично спортски ориентиран, седиштата имаат одлична потпора во кривини. Криво ми е што немаат електрични подесувања, но тоа е, кога купуваш кола на старо, други приоритети има :)

@mmm121, 9l/100km со просечна брзина од 105км/ч. Ако на некој му се чини многу, одма да кажам дека може и доста поштедливо да се помине.

@Миле, се` може, ама спојлерче не ќе се става :)

@ZilePunto, би рекол поголем бандаш пред се`.

@Dende, не е баш смешна цената, може да се земе солиден нов хеч (со бејзик мотор додуша) за тие пари. Сепак се одлучив за малку извозена 159.

@marjanot, за модификациите ќе видиме. Мојот посакуван редослед би бил:

1. Window shades
2. Спирали
3. Бандаши и гуми
4. Ti прагчиња
5. Фронт лип
6. Marelli ME110t
7. Full stainless exhaust
и веројатно тука би завршил со модификации.
Ако најдам поволни половни:
8. Оригинални Xenon предни светла.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ichisima

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 169
 • Ербап
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #23 на: 29 Мај 2015, 12:28:00 pm »
Колку е убавааа... Со здравје да си ја возиш.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14069
 • Пудингот на шоферството
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #24 на: 29 Мај 2015, 12:29:51 pm »
Simo ovaa za plin e slicno ili isto kako kaj Tsi motorite a?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1349
 • Велешанче
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #25 на: 29 Мај 2015, 12:34:27 pm »
Лепотица. Со здравје да си ја возиш :)
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43412
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #26 на: 29 Мај 2015, 12:35:53 pm »
@Mecheto, плин малку потешко :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен kargh77

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #27 на: 29 Мај 2015, 12:48:54 pm »
Бидејќи планиρам во не многу далечна иднина да земам ваκво, ама споρтвагон, од тоа што сум гледал во Геρманија под 10κ евρа не се наоѓа добаρ пρимеρоκ туρбо 159.
Плус давачκи... таман κаκо што ρече Симо. Џабе се наоѓаат само сомнителни ЈТС и ЈТД.
Сеκаκо, баρ за мене, гρев е на ова плин да се става.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #28 на: 29 Мај 2015, 12:53:10 pm »
2. Спирали
3. Бандаши и гуми
4. Ti прагчиња
5. Фронт лип
6. Marelli ME110t
7. Full stainless exhaust
8. Оригинални Xenon предни светла.
I like where this is going.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43412
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #29 на: 29 Мај 2015, 12:56:21 pm »
Бидејќи планиρам во не многу далечна иднина да земам ваκво, ама споρтвагон, од тоа што сум гледал во Геρманија под 10κ евρа не се наоѓа добаρ пρимеρоκ туρбо 159.
Плус давачκи... таман κаκо што ρече Симо. Џабе се наоѓаат само сомнителни ЈТС и ЈТД.
Сеκаκо, баρ за мене, гρев е на ова плин да се става.
JTS не се сомниелни, има многу убави 2.2 модели со Ti опрема за релативно ниски суми. Снагата им е пристојна за разлика од 1.9, но проблемот е што си трошат тро` поќе бензинче, а опцијата за конверзија на плин ни во Европа не е разработена. Има што ги конвертирале и тоа претежно без проблеми, но се многу малку и нема многу искуство со нив.
Воглавно каравните се поефтини и ги има во поголем број.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.