Автор Тема: Алат кој би сакале да го имате  (Прочитано 166937 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5421
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #915 на: 05 Јуни 2023, 22:16:18 pm »
Uz pat bev denes do Eftinija, i taa sto ja preporaca Martin e navistina praviot izbor.
Najsilen motor 55NM, 13ka sobira, vo kuferce doaga, i so eden dodatok od 150 den ke moze da si ja koristam da gi strafam i felnite do odreden stepen, steganjeto ke ide so moment kluc.

Petok ke mi proverat dali moze da mi nabavat Parkside vo Grcija, dokolku ne najdat, a golemi se sansite od dobro poznati pricini :D ke si zemam Ingco koj sepak ke probie prvicno planiran budget.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #916 на: 05 Јуни 2023, 22:57:52 pm »
Штета нема и на Тотал алатите попуст - истата штрафилица само во Тотал пакување, со исти спецификации и цена е со brushless мотор.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5421
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #917 на: 05 Јуни 2023, 23:08:01 pm »
Ne ni zagledav toa.
Ako navistina e istiot mehanizam kako sto velat togas navistina e best buy.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #918 на: 06 Јуни 2023, 07:30:16 am »
Од БОИС порачав бормашина пред 2 месеци, неколку дена ниту ме побара некој - ниту стигна, па се јавувам и ми вика братот кратко и јасно, во четврток ги пуштаме по карго пратките.
Поминаа многу четвртоци од тогаш...  ;D

А Битола железарииве ставија цени како во БОИС, или +500ден со инфлацијата, грубо, а баш таа бормашина со куфер ја немаат и не можев да ја земам.
Уште да пуштаат по карго ефинија сега за попустот оти Скопје тешко да одам.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #919 на: 06 Јуни 2023, 09:15:42 am »
Од БОИС порачав бормашина пред 2 месеци, неколку дена ниту ме побара некој - ниту стигна, па се јавувам и ми вика братот кратко и јасно, во четврток ги пуштаме по карго пратките.
Поминаа многу четвртоци од тогаш...  ;D

А Битола железарииве ставија цени како во БОИС, или +500ден со инфлацијата, грубо, а баш таа бормашина со куфер ја немаат и не можев да ја земам.
Уште да пуштаат по карго ефинија сега за попустот оти Скопје тешко да одам.

Пиши ми модел и телефон во ПП, ќе одам за друго па ако ја има ќе ти ја земам и пратам :)

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 178
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #920 на: 06 Јуни 2023, 10:04:10 am »
Маме му ебаа од користње на Парксајд алатите, скоро сите мајстори шо идат кај нас во фирма, дали за клими, дали за струја или за мебел. Сите ги користат велат за парите е најарно нешто шо можи да го купат иако сега се поскапени.
Тоа што сите кај нас користат Парксајд, Макс Пулс па и Инко е само показател колку се неписмени мајсторите и зошто 80% од работите се фалш направени.  За малку повеќе пари од Инко можеш да земеш Бош кој е професионален алат а секој професионален алат ќе ти ја заврши работата полесно и побрзо.
На секој шо работел повеќе од 5 минути со квалитетен алат му е јасна разликата.
Проблем со алатот кај нас е што цените на Девалт и Макита се пренапумпани а воопшто не можеш да најдеш Фестул,Хилти,Мафел па Бош треба да  е најлогичен избор особено што секој 2/3 месеци имаат попуст од 15/20 %.

Кога сме кај батерискиот алат од Парксајд само мало предупредување батериите немаат никаква заштита и поради тоа постои можност од самозапалување дури и кога не ги користиш.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3928
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #921 на: 06 Јуни 2023, 10:12:57 am »
Нема БМС заштита кај ниту еден производ од Parkside?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #922 на: 06 Јуни 2023, 10:16:52 am »
Hilti имаш во скопјанка. Поскапи се, ама осетот ко ќе фатиш хилти е друга димензија. Ти се чинит шрафот ќе го шрафит дур да го пробиет ѕидот. И ќе го штрафит ако не се скинит. Но за домашна употреба мислам дека е оверкил.
Меѓувреме https://m.facebook.com/photo.php/?fbid=797717741833002 оди ба трите точки горе десно -> види  го албумот.
П.с. како се снаоѓате на лидл грчково? Ова го бара

https://www.ebay.co.uk/itm/185927036061?hash=item2b4a1d6c9d:g:zQ4AAOSwixRjap2b

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1952
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #923 на: 06 Јуни 2023, 10:25:02 am »
Google translate со chrome отвори си и ќе ти преведи.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #924 на: 06 Јуни 2023, 11:01:47 am »
Од БОИС порачав бормашина пред 2 месеци, неколку дена ниту ме побара некој - ниту стигна, па се јавувам и ми вика братот кратко и јасно, во четврток ги пуштаме по карго пратките.
Поминаа многу четвртоци од тогаш...  ;D

А Битола железарииве ставија цени како во БОИС, или +500ден со инфлацијата, грубо, а баш таа бормашина со куфер ја немаат и не можев да ја земам.
Уште да пуштаат по карго ефинија сега за попустот оти Скопје тешко да одам.

Пиши ми модел и телефон во ПП, ќе одам за друго па ако ја има ќе ти ја земам и пратам :)

Абе да не се расипи Алфата попат дупло бормашината да ме кошта после.  :-X

Оваа ја сакам, со куфер е, КОД: ID 11008-1, го пишува на паковањето, реално ќе се гледа и куферот наместо хартиена кутија.
https://bois.com.mk/en/product/elektricna-dupcalka-bormasina-1100-w-ingco-2-2/

Ќе ти пишам и порака за детали.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #925 на: 06 Јуни 2023, 11:45:25 am »
Маме му ебаа од користње на Парксајд алатите, скоро сите мајстори шо идат кај нас во фирма, дали за клими, дали за струја или за мебел. Сите ги користат велат за парите е најарно нешто шо можи да го купат иако сега се поскапени.
Тоа што сите кај нас користат Парксајд, Макс Пулс па и Инко е само показател колку се неписмени мајсторите и зошто 80% од работите се фалш направени.  За малку повеќе пари од Инко можеш да земеш Бош кој е професионален алат а секој професионален алат ќе ти ја заврши работата полесно и побрзо.
На секој шо работел повеќе од 5 минути со квалитетен алат му е јасна разликата.
Проблем со алатот кај нас е што цените на Девалт и Макита се пренапумпани а воопшто не можеш да најдеш Фестул,Хилти,Мафел па Бош треба да  е најлогичен избор особено што секој 2/3 месеци имаат попуст од 15/20 %.

Кога сме кај батерискиот алат од Парксајд само мало предупредување батериите немаат никаква заштита и поради тоа постои можност од самозапалување дури и кога не ги користиш.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Ако не ти фаќа црпката нешто како да го изведеш и рачето не ти играе како да го направеш џабе ти е алатот,алатот може само да ти ја олесни работата но не и да ја изведи/направи ко шо треба.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #926 на: 06 Јуни 2023, 12:34:27 pm »
Не сум користел квалитетен, ама нема споредба да треба да сечиш, бушиш и се да оди подмачкано и под ѓонија.
Овие другиве се нешто јас со телото ги штеловам грешките во изработка на алатот, ама ај за 3 пати месечно се трпи.  ;D

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #927 на: 07 Јуни 2023, 08:28:54 am »
Hilti имаш во скопјанка. Поскапи се, ама осетот ко ќе фатиш хилти е друга димензија. Ти се чинит шрафот ќе го шрафит дур да го пробиет ѕидот. И ќе го штрафит ако не се скинит. Но за домашна употреба мислам дека е оверкил.

Со среќа купување од Хилти (Кире).

По непрофесионален и шупачки однос на увозник на алат немам видено. Затоа Hilti купувам само од Солун и алат и прибор.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #928 на: 07 Јуни 2023, 08:36:05 am »
Па не се занимава профи... за по дома и една од пазар за 200 ден што е купив ми брка одлична работа :)
Него како врвиш на царина, враќаат ддв, нашиве бараат акцизи, царими ?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #929 на: 10 Јуни 2023, 15:28:12 pm »
Дали на некој друг маж ќе му биде логичен следниот тек на настани?

Малку разочаран што пајак ми ја крена колата пред неколку дена, отидов да проверам дали во Ефтинија ја има бормашинта што ја сакаше клаберот @Power to the people. Бормашина не најдов, ама од "ќе ти еам и 3000 денари за пајак и све", си купив полирка таму да иде лошото.