Автор Тема: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили  (Прочитано 567604 пати)

Отсутен dame

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3137
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3705 на: 01 Февруари 2024, 23:03:35 pm »
Siten tork 😉

Отсутен Zizi

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 197
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3706 на: 02 Февруари 2024, 06:18:37 am »
Проврте, стегнат е како лагер на тркало.... Сега чаре ?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Бушење и одвртување со обратен навој


Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3707 на: 04 Февруари 2024, 19:44:39 pm »
Апдејт на темата за М32 менувачот, да менувачот испадна дека е, денеска почна да вади прилично јаки звуци како на мелење во 5та и 6та брзина....
Засега оди во мировина додека не најдам решение, ремонт на постоечкиот или друг менувач..

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3708 на: 04 Февруари 2024, 19:49:39 pm »
Откако смени масло почна така да прави?

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3709 на: 04 Февруари 2024, 19:55:59 pm »
Веќе имав пишано, ама ајде пак.

Крајот на април на 115 000 км заменив масло во менувач, од 77лубрикант беше маслото. Ставено беше 2.3 литри, имам уште 700 мл од тоа масло.
Го возев цело лето немаше проблеми.

Во почетокот на декември месец на 128-129 000 км почна да ми го јавува тој звук, некаде на 45-50 км/ч ама некако го занемарував.
29ти декември бев до Битола и на брзини од 120-130 веќе се слушаше саглам и сфатив дека сепак не е нешто во ред и одма првата помисла ме удри на менувачот знаејки ги неговите маани (затоа и сменив масло во април месец)

И го возев еве така 1 месец, потрага по мајстори, еден откажа, друг се нафати телефонски дека би го направил ама првин да го дијагностицира, му ја однесов колата рече се е ок.

Ајде да сменам превентивно масло кое е по книга, ставено само два литри од Селенијата, и после ставањето на селенијата реално се влоши ситуацијава...
До што и да било не сакам да се замарам, сега барам решение колата да биде повторно во исправна состојба.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3710 на: 04 Февруари 2024, 20:00:16 pm »
Кое масло од 77lubricants го имаше?

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3711 на: 04 Февруари 2024, 20:05:10 pm »

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3712 на: 05 Февруари 2024, 10:32:05 am »
.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3713 на: 05 Февруари 2024, 11:00:12 am »
Малку погусто е ова масло. Гледам кастрол има многу добар избор на sae 75w исто така и Равенол.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3714 на: 05 Февруари 2024, 13:43:25 pm »
А да си го мениш цел мењач со обичен некој што ставале во колата фабрички 5то степен и да  не се замараш со половен М мењач, па преправка па дали го оправиле како шо треба не е најарно ?
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17306
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3715 на: 05 Февруари 2024, 13:51:07 pm »
Покрај менувачот ќе треба да си купува други држачи, друг сет ламела, други сајли за шалтер, друг шалтер и други полуосовини - ова е минимумот со кое може да помине.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3716 на: 06 Февруари 2024, 06:30:50 am »
Најден е друг менувач. Денес ќе одам ќе видам што ќе направам.

Мојов наеднаш многу лошо почна да дава звуци во 5та и 6та.....

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3717 на: 06 Февруари 2024, 10:32:28 am »
Поарно твојот прај си го, и новиот ќе е во иста состојба како овај, и да не е во моментот ќе биди по некое време.Очигледно сите до еден се со мака.  Да не ти излези после трипли трошок, со два мењачи неисправни , плус пак да го вадиш од кола за да го поправаш.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3592
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3718 на: 06 Февруари 2024, 11:06:09 am »
Среди го и на продажба колата, па земи си нешто што нема вакви катастрофални дефекти.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3719 на: 06 Февруари 2024, 11:10:26 am »
За еден менувач на продажба колата?
Сменивме менувач на Мерцедес А класа - стариот продаден 100€, новиот 250€ во сервис специјализиран за Мерцедес, друг дефект не појави. За тоа мислам дека не е паметно да се продаде.